Notice: تابع register_sidebar به‌صورت نادرست فراخوانی شد. No id was set in the arguments array for the "ستون کناری 1" sidebar. Defaulting to "sidebar-1". Manually set the id to "sidebar-1" to silence this notice and keep existing sidebar content. لطفاً برای اطلاعات بیشتر، اشکال زدایی در وردپرس را مشاهده کنید. (این پیام در نگارش 4.2.0 اضافه شده است) in /home/photobio/public_html/wp-includes/functions.php on line 3943

بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

چهارماهگی نوزاد، بیماری های شایع

چهارماهگی نوزاد، بیماری های شایع

چهارماهگی نوزاد، بیماری های شایع

– مطالعات نشان میدهد نوزاد چهار ماهه نسبت به نوزاد سه ماهه  در این سن تمام صداهای زبان مادری را می فهمد. در چهار ماهگی تا شش ماهگی، نوزاد شروع به تقلید این صداها می کند بنابراین شما صداهایی مانند ماما و بابا می شنوید.
– شما می توانید نوزاد را با تکرار کردن کلماتی که می گوید یا با استفاده از قرار دادن او در مقابل آینه تشویق کنید. او شروع به تقلید از شما می کند و کلماتی که می گویید را سعی می کند تکرار کند.
– واکنش به کلماتی که نوزاد می گوید یا صداهایی که در می آورد، باعث می شود نوزاد اعتماد به نفس بیشتری پیدا کند و حس کند کلماتش تغییری ایجاد می کند بنابراین سعی می کند آن را بهبود دهد.

زندگی شما در هفته اول نوزاد چهارماهه: ورزش کردن
– بدن شما در حال حاضر آمادگی لازم برای ورزش کردن را دارد. اما مفاصل شما از بارداری ضعیف شده اند بنابراین سعی کنید فشار کمی به خود وارد کنید و ورزش را به آرامی شروع کنید.
– اگر نوزاد را شیر می دهید، ورزش به شیردهی شما لطمه نمی زند. اما بهتر است پیش از ورزش کردن، شیر خود را بدوشید و سوتین مناسب بپوشید. با ورزش بعد از زایمان طبیعی و ورزشهای بعد از زایمان سزارین آشنا شوید.
– می توانید با نوزاد خود به پیاده روی بروید یا با او به دوچرخه سواری بروید. همچنین می توانید نوزاد را با خود به باشگاه ببرید.
– سعی کنید ورزش کنید. می توانید در منزل هنگامی که نوزاد خواب است ورزش کنید. اگر با ماشین سرکار می روید، ماشین را دورتر پارک کنید و کمی پیاده روی کنید. سعی کنید با ورزش سبک شروع کنید تا آن را ادامه دهید.

– به خود سخت نگیرید. اگر خیلی نگران وضع ظاهری خود باشید، حال روحی شما بد می شود.

 

زمان مناسب برای غذاهای جامد

در چهار تا شش ماه اول زندگی، نوزاد تمام مواد غذایی لازم را از شیر مادر یا شیر خشک دریافت می کند. اما پدر و مادر دوست دارند زودتر غذاهای جامد به نوزاد بدهند.
سیستم گوارشی نوزاد در حال حاضر بهبود یافته است و می توانید کم کم به او غذای جامد بدهید. اما بهتر است کمی بیشتر صبر کنید.
دیرتر غذای جامد دادن به نوزاد باعث می شود احتمال واکنش های آلرژیک کاهش یابد.

اما پیش از دادن غذای جامد به نوزاد با پزشک مشورت کنید.

نوزاد چهار ماهه در هفته دوم
چگونگی رشد نوزاد چهارماهه
در این زمان، نوزاد چند دقیقه در روز با دست ها و پاهایش بازی می کند. او چندبار پشت سر هم یک کار را انجام می دهد تا از نتیجه آن مطمئن شود. سپس کار جدید شروع می کند.

در این ماه ناگهان متوجه سکوت نوزاد می شوید. در این مدت او به توجه شما نیاز دارد.

زندگی شما در هفته دوم نوزاد چهارماهه: همراه کردن همسر با خودتان
بهتر است در این ماه به همسرتان اجازه دهید در کارهای مربوط به نوزاد به شما کمک کند. این امر علاوه بر نزدیک شدن پدر به فرزند، به شما فرصت استراحت می دهد.
بهتر است نوزاد را با پدرش تنها بگذارید و به او اجازه دهید خودش یاد بگیرد چگونه با فرزندش ارتباط برقرار کند.
به همسرتان یادآوری کنید نیازهای اصلی نوزاد چیست. در صورتی که مدت طولانی نوزاد گریه می کند او را در آغوش بگیرد، نوازشش کند و یا ماساژش دهد.
نوزاد از حرکات ریتمیک لذت می برد بنابراین می توانید او را بغلتانید، برقصانید و …
همچنین می توانید با صداهای جذاب و شعر خواندن نوزاد را سرگرم کنید.
بیماری چشم صورتی
این بیماری نوعی تورم چشم است که به دلیل حساسیت یا باکتری و ویروس ایجاد می شود. قسمت سفید داخل چشم نوزاد و پلک او تحت تاثیر قرار می گیرد. چشم او قرمز می شود و از آن آب می آید یا ترشحات خشک سفید یا زرد یا سبز از چشم نوزاد خارج می شود.
اگر نوزاد دچار بیماری چشم صورتی شد چه کاری می توانم انجام دهم؟
بلافاصله با پزشک تماس بگیرید. پزشک باید چشم نوزاد را بررسی کند و براساس دلیل ایجاد مشکل درمان را بیابد. همچنین پیش و بعد از بررسی چشم نوزاد، دست های خود را بشویید تا عفونت گسترده نشود. تمام ملحفه ها و پتوهای نوزاد را بشویید.
درمان بیماری چشم صورتی
اگر دلیل بیماری باکتری باشد، پزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند به خصوص قطره چشم.
اگر دلیل بیماری ویروس باشد، پزشک توصیه می کند چشم را شستشو دهید و آن را گرم نگه دارید. پس از یک هفته بیماری درمان می شود.
اگر دلیل بیماری حساسیت باشد، پزشک منبع آن را تعیین می کند. همچنین استفاده از قطره چشم نیز توصیه می شود.
گاهی اوقات مجرای اشک بسته نوزاد  باعث ایجاد عفونت میشود. بسته به دلیل بیماری، پزشک ماساژ مجاری اشک یا استفاده از کمپرش آب گرم را تجویز می کند. اگر مجاری باز هم بسته بماند، پزشک شما را به چشم پزشک معرفی می کند. در موارد نادر نیاز به عمل جراحی است.

تکامل و رشد نوزاد چهارماهه در هفته دوم
کاهش تعداد دفعات غذا خوردن
نوزاد در این ماه معده بزرگتری دارد بنابراین نیازی به پر کردن کامل معده نیست. در این ماه، نوزاد چهار یا پنج بار در روز غذا می خورد.
نوزاد در این ماه دو برابر زمان تولد، وزن دارد و هنوز هم افزایش وزن خواهد داشت.
در این ماه انتظار تغییر در رژیم غذایی نوزاد نداشته باشید. در این ماه حواس نوزاد به راحتی در هنگام غذا خوردن پرت می شود. بهتر است در هنگام غذا خوردن عواملی که باعث حواس پرتی نوزاد می شود را کاهش دهید.

نوزاد چهار ماهه در هفته سوم
– گریه بهترین راه ارتباطی نوزاد با شما است اما او شروع به شوخی کردن با شما می کند. در این زمان با شکلک در آوردن نوزاد شروع به خندیدن می کند.
– سعی کنید نوزاد را با حرکات مختلف تشویق به خندیدن کنید. نوزاد دوست دارد صداهای مختلف بشنود و نیازی به اسباب بازی خاصی نیست. می توانید زبانتان را درآورید، سوت بزنید یا صدای حیوانات را تقلید کنید.

زندگی شمادر هفته سوم نوزاد چهارماهه: دوشیدن شیر مادر
بیشتر مادرهایی که کار می کنند سعی می کنند شیر خود را بدوشند. این کار باعث ذخیره شیر و فراهم کردن شیر موردنیاز نوزاد می شود. اما در ابتدا دوشیدن شیر کار دشواری است و در اینجا راه هایی که باعث راحت تر شدن این کار می شود ذکر شده است:
تمرین در منزل: سعی کنید پیش از برگشتن به سرکار، کار با دستگاه را تمرین کنید. بیشتر مادرهای شاغل از دستگاه الکتریکی شیردوش استفاده می کنند. این کار باعث می شود سینه به طور کامل خالی شود. می توانید از وسایل دیگر نیز استفاده کنید مانند سوتین های شیر دوش، کیف های مایکروویو و کیف های ذخیره شیر مادر.
به رئیس خود برنامه شیردوشی خود را اطلاع دهید. برخی شرکت ها محلی برای شیردوشی دارند. اگر محل کار شما محل مخصوص ندارد، برنامه خود را به رئیس بگویید تا مکانی برای شما در نظر گرفته شود.
سعی کنید هر روز سر ساعت مشخصی شیر بدوشید. سعی کنید هر سه ساعت شیر بدوشید. همچنین در بین وعده های شیردوشی مایعات مصرف کنید تا بدن کم آب نشود.
استراحت کنید. برخی خانم ها عکس نوزاد خود را نگه می دارند و از دیدن آن لذت می برند.
ویروس سن سی شیال تنفسی
ویروس سن سی شیال تنفسی علائمی مشابه سرما خوردگی دارد که در ماه های سرد دیده می شود. این ویروس به خودی خود خطرناک نیست اما باعث عفونت گوش، برونشیت، آسم و مشکلات تنفسی می شود. این بیماری برای نوزاد زیر شش ماه، نوزادان نارس و نوزادانی که بیماری خاصی دارند، بسیار خطرناک است زیرا سیستم ایمنی بدن آن ها ضعیف است.
اگر نوزاد من ویروس سن سی شیال تنفسی داشته باشد چگونه می توانم آن را تشخیص دهم؟
 علائم سرماخوردگی نوزاد  را نشان می دهد و چند روز بعد سرفه می کند و تنفس آن دشوار می شود. شما با درمان سرفه در نوزادان آشنا باشد.  ویروس برونشیت را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث تورم و تولید مخاط می شود بنابراین راه تنفس نوزاد بسته می شود و به سختی نفس می کشد. علائم عفونت جدی شامل درد عضلات شکم، خس خس کردن گلو در هنگام تنفس، نفس های کوتاه، کبودی لب ها و ناخن ها و مشکل در غذا خوردن می باشد.
اگر نوزاد من ویروس سن سی شیال تنفسی داشته باشد، چه کاری می توانم انجام دهم؟
با پزشک تماس بگیرید. پزشک از شما می خواهد نوزاد را به مطب انتقال دهید تا تنفس او را بررسی کند. پزشک درمان تنفس را با استفاده از قرص های برونشیت انجام می دهد در این صورت نوزاد راحت تر نفس می کشد. از آنجایی که ویروس سن سی شیال ویروس است، آنتی بیوتیک اثر ندارد اما می تواند علائم نوزاد را کم کند. سعی کنید به نوزاد آب بدهید تا بدنش کم آب نشود، او را از دود دور نگه دارید زیرا باعث می شود نفس کشیدنش دشوار شود.
برخی نوزادان در هنگام شیر خوردن نمی توانند به راحتی نفس بکشند. سعی کنید بینی آن ها را با قطره و دستمال مرطوب خالی کنید. اگر نوزاد تب دارد، می توانید به او استامینوفن بدهید اما این کار را بدون اجازه پزشک انجام ندهید. اگر نوزاد شما نارس به دنیا آمده باشد یا بیماری قلبی یا ریوی داشته باشد، پزشک واکسن تجویز می کند تا بدن را در مقابل ویروس مراقبت کند.
آشنایی با وسایل جدید
نوزاد را تشویق کنید با وسایل جدید بازی کند. برخی چیزها مانند یک پوشک تمیز می تواند چند دقیقه نوزاد را سرگرم کند. به حرکات نوزاد در این حال توجه کنید.
رنگ ها
نوزاد رنگ را از ابتدا می بیند اما تشخیص رنگ ها مانند قرمز یا نارنجی دشوار است. نوزادان کوچکتر ترجیح می دهند تفاوت بین رنگ سیاه و سفید یا رنگ های متضاد را تشخیص دهند.
با بزرگتر شدن نوزاد، رنگ ها تغییر می کنند و نوزاد می تواند تمایز بین آن ها را تشخیص دهد. سعی کنید رنگ های جدید را در کتاب ها، اسباب بازی ها و لباس ها به او نشان دهید.

نوزاد چهارماهه در هفته چهارم
استفاده از حمام یا داستان پیش از خواب به نوزاد کمک می کند راحت تر بخوابد. بهتر است هر شب الگوی خاصی برای خوابیدن نوزاد داشته باشید به عنوان مثال: شیر دادن، حمام کردن، لباس راحت تن نوزاد کردن، کتاب خواندن، آهنگ خواندن و قرار دادن نوزاد در تخت.
این برنامه منظم به شما و نوزاد زمان کافی می دهد با یکدیگر باشید. می توانید با همسرتان وظایف را تقسیم کنید و هر کسی کاری را انجام دهید یا شب در میان نوبت شما یا همسرتان باشد.

زندگی شما در هفته چهارم نوزاد چهارماهه: مراقبت از خودتان
پس از تولد نوزاد، زندگی شما تغییر زیادی کرده است و تمام وقت خود را برای نوزاد می گذارید بنابراین وقت زیادی برای فعالیت های خود ندارید. سعی کنید راهی پیدا کنید که فعالیت های خود را نیز انجام دهید:
به یک گروه خانوادگی بپیوندید. گروهی پیدا کنید که فعالیت های مورد علاقه شما را انجام می دهند. به عنوان مثال مادرهای شیرده، مادرهای شاغل و … یا با گروهی از همسایه ها آشنا شوید. همچنین می توانید بلاگ های مخصوص والدین را مطالعه کنید.
 در دسترس باشید. با دوستان و فامیل و نزدیکان در تماس باشید یا با افراد دیگر در گروه های اجتماعی ارتباط داشته باشید.
زمانی برای خودتان بگذارید. سعی کنید استراحت کنید. حداقل روزی نیم ساعت برای خودتان زمان بگذارید.
کتاب بخوانید. هنگامی که نوزاد خواب است کتاب بخوانید. این کار به شما کمک می کند آرام شوید.
گفتگوی بزرگسالان. با تلفن یا حضوری، با دوستان، پدر و مادر و یا خواهر و برادر خود صحبت کنید.
سندروم لرزش نوزاد
سندروم لرزش نوزاد نوعی بیماری جدی است که به خاطر آسیب به مغز و با لرزش شدید نوزاد دیده می شود. این بیماری باعث حرکت مغز در جمجمه می شود. نوزاد به آسیب خیلی حساس است زیرا عضلات گردنش به اندازه کافی قوی نیستند و نمی توانند سرش را حمایت کنند. این مشکل باعث آسیب به چشم، کوری و مشکلات دائمی مغز می شود. همچنین گاهی باعث مرگ می شود.
آیا رفتارهای داخل منزل باعث ایجاد بیماری می شوند؟
بازی کردن با نوزاد باعث ایجاد سندروم لرزشی نمی شود. همچنین تاب دادن نوزاد، ویبره یا رانندگی در جاده ناهموار نیز باعث این بیماری نمی شود. این بیماری در اثر خشونت و ضربه شدید ایجاد می شود. این مسئله زمانی اتفاق می افتد که فرد کنترلش را در هنگام حمل نوزاد از دست بدهد.
علائم بیماری چیست؟
نوزادی که می لرزد استفراغ می کند و مشکل غذا خوردن و تنفس دارد و بهانه گیر می شود. اگر علائم بیماری را مشاهده کردید با پزشک تماس بگیرید. امکان دارد شرایط نوزاد بدتر شود و آسیب مغزی دائمی شود. بنابراین سعی کنید تمام علائم را به پزشک اطلاع دهید.
نگرانم نوزادم را تکان شدید دهم. در این حالت چه کاری باید انجام دهم؟
مراقبت از نوزاد کار سختی است. بنابراین در هنگام عصبانیت سعی کنید راه های آرام کردن خود را بیاموزید به عنوان مثال نفس عمیق بکشید، زمان کوتاهی با خود بگذرانید و با پزشک، دوست یا همسرتان تماس بگیرید. اگر فکر میکنید به قدری عصبانی هستید که نزدیک بودن شما به نوزاد خطرناک است، او را در گهواره یا جایی امن قرار دهید، از منزل خارج شوید و بگذارید نوزاد تا زمانی که کسی برای کمک می رسد گریه کند.
نوزاد در این ماه خیلی سریع تر از قبل شده است. هنگامی که به پشت می خوابد، سرش را بالا می گیرد و با شانه هایش تلاش می کند بلند شود. اگر او را بر روی شکم قرار دهید، با استفاده از دست ها و پاها تلاش می کند بالاتر بیاید. این کار باعث قوی شدن گردن نوزاد می شود و به کنترل سر در هنگام نشستن کمک می کند.
در این ماه هنگامی که نوزاد را می نشانید، سرش را به راحتی راست نگه می دارد. ستون فقرات نوزاد صاف است بنابراین راحت می نشیند.
در این ماه که نوزاد می تواند بنشیند، عضلات گردنش قوی شده اند و می داند پایش را کجا قرار دهد، می تواند شروع به چهار دست وپا کند، بایستد و راه برود.
نوزاد در این ماه کلمات جدیدی یاد می گیرد. سعی می کنید به کلمات گوش دهد و آن ها را تکرار کند. همچنین گاهی به دهان شما نگاه می کند و نوع ادای کلمات را تقلید می کند.

شکم درد در زنان، از سرطان تا فیبروم درد خفیف در قسمت تحتانی شکم قبل از قاعدگی امری طبیعی است، اما زمانی که این درد شدت پیدا می‌کند، موجب نگرانی می‌شود. همچنین اگر این درد ناشی از قا...
شیرینی برای پسردار شدن، خوبه؟ سوالبا سلام و عرض ادب. ببخشید مزاحمتان شدم. اما در مورد رژیم برای پسر دار شدن سوال داشتم. در سایت چیزهایی نوشته شده که هرکدام با هم متناقض است و ...
چشم چرانی همسر، چگونه حلش کنم؟ سوالباسلاممشکلم اینه که وقتی با شوهرم بیرون میرویم به اطرافش وکلا به همه جیز خیلی دقت می کنه من اصلا خوشم نمیاد دلم می خواد لااقل این وقت اندک که...
درد میان دوره ای، پیشنهاد ما! درد تخمک گذاری، عارضه ای است که برخی از خانمها را هرچند وقت یکبار دچار مشکل می کند با علائم و نحوه درمان این بیماری بیشتر آشنا شوید.درد میان دوره...
عکس نوشته مخصوص شهادت حضرت زهرا ⋆ چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ 1 بازدید در عکس نوشته مخصوص شهادت حضرت زهرا عکس نوشته های خیلی غمناک رد مورد وفات حضرت فاطمه (س) قرار دادی...
بیم یک اتفاق در فقدان آیت الله هاشمی عضو مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم گفت: آیت‌الله هاشمی مورد اعتماد امام(ره) بود و نقش مهمی در سیاست و انقلاب داشت.  آیت‌الله هاشمی نقش مهمی در ...
دلایل پرمویی در زنان، درمانی دارد؟ پرمویی یا هیرسوتیسم، احتمال بروز نازایی و سرطان رحم در زنان، را افزایش می‌دهد. دکتر مریم کاشانیان، متخصص زنان و زایمان و استادیار دانشگاه علوم پز...
ترفندهای ست کردن چکمه با پیراهن یکی از اکسسوری های زمستانی خانم ها برای شیک پوشی ست کردن چکمه با پیراهن است. اما بیشتر خانم ها نحوه ست کردن پیراهن با چکمه های زمستانی را نمی دانند. ...
جراحی لاپاراسکوپی در زنان، موارد استفاده در عمل لاپاراسکوپی بدون باز کردن شکم،حفره داخل شکم و لگن کاملا روشن و نمایان میشود ودر این روش به کمک تلسکوپی که همه چیز را چند برابر بزرگنمایی م...
هچینگ جنین چیست؟ ناموفق بودن لقاح خارج از رحم یا IVF می‌تواند مایوس‌کننده باشد که معمولاً به خاطر ناتوانی رویان در لانه‌گزینی رحم رخ می‌دهد. در مورد زنانی که حداق...
چای سبز باعث ناباروری میشود؟ در میان نوشیدنی های داغ، چای سبزمحبوب ترین است. معمولاً چای سه نوع مختلف است، چای سیاه، چای سبز و چای اولانگ. حتی اگر فرایند اولیه تولید این سه ن...
آموزش به بچه ها، اشتباهات رایج والدین این  اشتباهات رایج هستند، اما می توانید با استراتژی هایی هوشمندانه از آنها اجتناب کنید.کودک نوپای پر از انرژی که به همان اندازه که مشتاق آزمودن پاهایش...
درمان عفونت در بارداری سوال مخاطب نی‌نی‌بان: با سلام من دارای ترشحات سبز رنگ و بد بو هستم و هفته 20 بارداری ام. آیا نشانه عفونت است و براى درمان چه کار کنم؟ آیا قرص ها ...
دانلود رمان باور نرگس ⋆ سه شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۶ 1 بازدید در دانلود رمان باور نرگس رمان عاشقانه جدیدی را برای دانلود شما عزیزان قرار دادیم که در مورد  پسری...
کیفیت اسپرم، چکار نباید بکنید؟ شما می توانید با تغییر در سبک زندگی تان سلامت خود را در اولویت قرار دهید و تولید اسپرم ها را بهبود بخشید....