بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

چرا نازایی زیاد شده؟

چرا نازایی زیاد شده؟

خبرگزاری مهر: بنیانگذار تکنیک لقاح مصنوعی در ایران در ارتباط با افزایش سن ازدواج و تاثیر آن بر روند بچه دار شدن زوجین، گفت: متاسفانه ازدواج‌های دیرهنگام به عنوان یک عامل اساسی نازایی به شمار می‌رود. 

بهترین سن باروری برای بانوان ۱۸ تا ۲۵ سال است، در صورتیکه امروزه بیشتر بارداری ها در شهرهای کشور در سنین بالای ۲۵ سال اتفاق می‌افتد.

 

چرا نازایی زیاد شده؟

 

دکتر ابوطالب صارمی‌ متخصص زنان و نازایی و بنیانگذار تکنیک لقاح مصنوعی در ایران، در گفتگو با خبرنگار مهر به وضعیت ناباروری در کشور و مشکلات سر راه وجین جوان برای بچه دار شدن اشاره کرده است.

 

وی در ارتباط با مفهوم ناباروری گفت: ابتدا باید به نکته توجه کنید و آن اینکه نازایی و ناباروری، دو مقوله متمایز هستند. کلمه نازایی به معنای این است که فرد باردار می‌شود اما نمیتواند فرزند را نگه دارد در حالیکه فرد نابارور، اصلا باردار نمیشود. به عبارت دیگر، ناباروری نقطه مقابل مقوله نازایی است.

البته ناباروری تنها مختص انسان نیست و در حیوانات و بعضا درختان هم این معضل دیده می‌شود. اینکه بعضا گفته می‌شود حیوانی تولید مثل ندارد و یا درختی بی بار است، مصداق همین موضوع است.

 

صارمی‌ در خصوص اینکه چند درصد زوجهای ایرانی نابارورند، با بیان این مطلب که بهترین سن تولید مثل یا باروری زنان بین ۱۸ تا ۲۵ سالگی است، افزود: بررسی‌ها در کشور نشان می‌دهد که با احتساب ۷۰ میلیون نفر جمعیت کشور، حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد زوج‌های جوان ایرانی نابارورند که عددی بالغ بر ۳ میلیون زوج را شامل می‌شود.

باید بگویم با روشهای نوین و پیشرفت علم، هم اکنون امکان درمان ناباروری ۸۵ تا ۹۰ درصد زوجهای نابارور در کشور فراهم شده است. ضمن اینکه با حساب امکان بهره مندی از روشهایی مانند رحم اجاره ای یا اسپرم اهدایی، می‌توان گفت ۱۰۰ درصد زوجهای نابارور می‌توانند صاحب فرزند شوند.

 

وی در پاسخ به این سئوال که افزایش سن ازدواج تا چه اندازه در روند بچه دار شدن زوجین تاثیرگذار است، اظهارداشت: متاسفانه ازدواجهای دیرهنگام به عنوان یک عامل اساسی نازایی به شمار می‌رود.

بهترین سن باروری برای بانوان ۱۸ تا ۲۵ سال است، در صورتیکه امروزه بیشتر بارداریهای شهری در سنین بالاتر از ۲۵ سال صورت می‌گیرد. این موضوع در مورد آقایان مشکلی ایجاد نمیکند چرا که آنان تا ۷۰ سالگی هم قدرت باروری دارند و البته زنان بسیاری هم در سنین حتی بالاتر از ۳۵ سال صاحب فرزند شده اند.

 

این متخصص زنان و زایمان در ارتباط با اینکه ناباروری در زنان بیشتر است یا مردان، گفت: تا همین سالهای اخیر، آمارها همچنان سهم ۵۰ درصدی را برای زنان و مردان نشان می‌داد اما من با توجه به مراجعینی که هر روز در بیمارستان با آنها مواجه هستم، بر این باورم که در حال حاضر ۷۰ درصد از ناباروری ها به مردان و ۳۰ درصد به زنان مربوط می‌شود.

علت اصلی اینکه مردان بیشتر در معرض ناباروری قراردارند، آلودگی هوا، آلودگی صوتی، استرس های بیشتر و خستگی های مفرط ناشی از تعدد شیفت های کاری آنان است.

چراکه نطفه زمانی بسته می‌شود که زوجین در یک شرایط آرام روحی قرار داشته باشند اما خستگی های روزمره ناشی از کار و استرس و فشارهای عصبی که به طور فزاینده ای در جامعه رشد می‌کند، عامل اصلی جلوگیری از ایجاد یک نطفه سالم خواهد بود.

 

صارمی‌ در خصوص درمان آسان ناباروری در زنان و مردان، اظهارداشت: به لحاظ درمانی، مشکل ناباروری در زنان نسبت به مردان، بهتر نتیجه می‌دهد چرا که به طور طبیعی تولید نطفه در مرد، به ۷۵ روز زمان نیاز دارد حال آنکه در زنان کمتر از این میزان به طول می‌انجامد. 

با این وجود خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی، دانش علمی‌و همچنین وجود بیش از ۴۰ مرکز درمان ناباروری در ایران، این مسئله تقریبا به صورت کامل قابل درمان است.

 

وی در ارتباط با تاثیر آلودگی‌ها بر ناباروری زوجین، گفت: انواع آلودگی‌ها اعم از آلودگی صوتی، امواج موبایل، آلودگی هوا و هر آلودگی که سبب لرزش سلول شود، قطعا در تشکیل جنین اولیه تاثیر منفی دارد.

آمار سالهای ۹۰ و ۹۱ حاکی از آن است که درصد بالایی از سقط های صورت گرفته مختص زنانی بوده است که بیشتر در معرض آلودگیهای هوا و آلودگی صوتی قرار داشته اند. بنابراین آنچه که مسلم است تاثیر آلودگیها روی هر دو طرف توام و مساوی تاثیر می‌گذارد.

 

صارمی‌ در خصوص هزینه درمان ناباروری در کشور نیز افزود: متاسفانه هزینه های درمان ناباروری در ایران بسیار سنگین است و این درحالی است که سازمانهای بیمه گر از پوشش خدمات درمانی و دارویی ناباروری امتناع می‌کنند و حاضر نیستند این خدمات را حمایت کنند.

همچنین با وجود پیشرفتهای چشمگیر پزشکی در حوزه درمان ناباروری، هنوز نتوانسته ایم خدمات قابل توجهی را به بیماران عرضه کنیم و به آنها در پرداخت هزینه های درمان یاری رسانیم.

در حال حاضر حداقل هزینه برای انجام هر بار عمل ” IVF” بین ۳ تا ۵ میلیون تومان است که این هزینه هم بستگی به سیکل درمان بیماران دارد و لازم است مسئولان و دست اندرکاران امر سلامت تدبیری اساسی بیندیشند و با پرداخت یارانه، قدری از بار مشکلات هزینه های درمان را بکاهند.

 

وی در ارتباط با هزینه IVF در کشورهای دیگر، گفت: شاید برخی ۳ میلیون تومان را رقم بالایی تلقی کنند و این هزینه را ناشی از سخت گیری بیمارستان بدانند، در حالیکه هزینه IVF در امریکا ۱۸ هزار دلار است و ما نیز همانند آنان از تجهیرات خارجی استفاده می‌کنیم.

اکثر تجهیزات، دارو و مواد مصرفی مورد نیاز درمان ناباروری، وارداتی است و با توجه به روند رو به رشد نرخ ارز در یک سال اخیر، شاهد افزایش قیمت برخی داروها و تجهیزات موردنیاز در درمان ناباروری هستیم که باید برای رفع این معضل تدبیری اساسی اندیشید. 

همچنین ضروری است سازمان های بیمه گر با یکدیگر تعامل داشته و نسبت به خدمات درمان ناباروری اقدامات مقتضی را انجام دهند چراکه پوشش بیمه ای، سبب آرامش خاطر زوجین برای هزینه های درمان ناباروری و در نهایت افزایش درصد بارداری می‌شود.

 

این متخصص زنان و زایمان در پاسخ به این سئوال که زایمان طبیعی مناسب تر است یا سزارین، تاکید کرد: به باور من، قطعا زایمان طبیعی مناسب تر است.

سزارین، یک عمل غیرطبیعی است و در نتیجه عواقب آن پس از زایمان، تا مدتی امکان بازگشت مادر را به حالت طبیعی به تاخیر می‌اندازد.

دلیل اغلب زنان برای زایمان سزارین، فرار از درد زایمان طبیعی است که این امر نیز امروزه با روش هایی مانند زایمان در آب و دستورات ورزشی و غذایی قبل از زایمان قابل حل است.

 

به طور نمونه، آکواژیمناستیک از دیرباز در تمام کشورهای پیشرفته مورد توجه و استقبال قرار داشته و نتایج خوبی را به همراه داشته است.

آکواژیمناستیک بخشی از مامایی غیر زایشگاهی است که به صورت تخصصی، زنان باردار تا زمان زایمان خود توسط ماما با آموزشهای ویژه، همچون نرمشهای استاندارد در آب گرم و تکنیکهای تنفسی آن را فرا می‌گیرند.

همچنین آکواژیمناستیک نیازی به شنا کردن ندارد و بهترین ورزش دوران بارداری است زیرا مادر در آب احساس سبکی می‌کند و فشار و کشش کمتری به بدنش وارد می‌شود. از این رو امکانات بهره گیری از این شیوه می‌تواند نگرانیها و ترسهای دوران بارداری را برطرف کرده و به زایمان طبیعی بدون درد کمک کند. 

 

آکواژیمناستیک می‌تواند دوران بارداری را برای زنان به دورانی عاری از اضطراب و نگرانی تبدیل کند. اغلب زنانی که در طی دوران بارداری از آکواژیمناستیک بهره می‌برند، علاوه بر این که عملکرد قلب و ریه آنان بهبود می‌یابد، از آمادگی جسمانی بهتری نیز برخوردار می‌شوند و زایمانی خوشایند، آسان و طبیعی خواهند داشت و با خاطره ای خوش، تولد نوزاد خود را جشن می‌گیرند.

بهترین نوع تربیت کودکان/ کلیپ والدین باید در جهت تربیت بهتر کودکشان قانون و چارچوب خاصی برای آنها تعیین کنند اما نباید این چارچوب ها آنقدر زیاد باشد که او را خسته کند. نکته مه...
چکار کنم بچم سقط نشه؟ سوال مخاطب نی‌نی‌بان: ۲۳ سالمه یه دختر۴ساله دارم. ۲ اردیبهشت در ۴ هفته و ۵ روز سقط داشتم. سونوی واژاینال چیزی نشون نداد در اون روز و بتام۱۶۶بود. ...
سرطان پستان، ابتلا از چه سنی؟ یک کارشناس گروه بهداشت عمومی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، لزوم توجه به امر غربالگری به‌ عنوان اقدامی تاثیرگذار در شناسایی بیماران مبت...
تنظیم خواب کودک، راهکارهای مفید در این مطلب 10 اصل مهم رفتار سازی خواب برای کودکان را خواهید خواند.- برای خوابیدن وی یک روال معین و مشخص تعریف نمایید مانند خواندن کتاب یا موزیک ...
چند کلام از عشق ⋆ در چند کلام از عشق سری جدید از متن های عاشقانه جدید را قرار دادیم که همراه با تصاویر مرتبط برای شما آماده شد و …چند کلام از عشقچند کلام از عشقبعد از ظ...
سردرد بعد از ارضا شدن، حالا چاره چیست؟ سردرد مقاربتی یا سردرد بعد از رابطه جنسی Cephalalgia (سردرد جنسی) یک نوع نادر از سردرد است که فرد پس از درگیر شدن در فعالیت جنسی، به ویژه پس از ر...
دانلود رمان دور از چشمان ⋆ سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ 1 بازدید دانلود رمان دور از چشمان نوشته الهه 63 می باشد که یک رمان عاشقانه و اجتماعی بوده که در مورد دختری به ...
آموزش مسائل زناشویی به کودکان، لزومی دارد؟ سوالمسائل جنسی را چگونه به کودکان خود توضیح دهیم که اقتضای سن آنها باشد؟ ؟؟ پاسخجوابدوست گرامی سن کودکتان را برای من بیان کنید تا توضیح دهم که چه...
وسواس در بارداری، چرا این جوری شدم؟ دانشمندان به تازگی دریافته اند که چرا زنان باردار در ماه های آخر بارداری به شدت وسواس می شوند و مرتب علاقه مند به تمیز کردن خانه دارند.؛ براساس ج...
دردهای شدید قاعدگی، آندومتریوز دارم؟ سوال:باسلام بنده 30سالمه 10سال پیش سزارین داشتم یک ماه پیش از داروی لاغری استفاده کردم بشدت وزن کم کردم اما سیستم گوارشمو بهم ریخته و دچار یبوست ...
ویدیو بچه بامزه(۷۵) بچه ها با کارای بامزه ای که میکنن باعث خنده بزرگترهاشون میشن. در این ویدیو گزیده ای از کارای بامزه بچه هارو می بینیم.در صورت پخش نشدن ویدئو بر رو...
گرسنگی زیاد در بارداری، طبیعی است؟ سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من باردارم. 13 هفته و 5 روز. چند روزی می شه که هر چی غذا می خورم هنوز غذام تموم نشده ضعف دارم. در روز به جز میوه پنج ...
هفته به هفته با جنین(۱) مدت بارداری از روز اول خونریزی آخرین قاعدگی محاسبه می شود که بر این اساس طول این دوره 40 هفته می باشد. دوران بارداری به سه دوره سه ماهه تقسیم می شود.ر...
علت درد پریود، راه چاره سوال:سلام ببخشید من وقتی عادت ماهیانه میشم خیلی شکمم درد میکنه نمی تونم درد شکممو تسکین بدم تو رو خدا روشی باشه که بتونه موثر باشه بدید اخه خیلی ...
ترشحات سفید رنگ واژن، عفونت دارم؟ سوال:سلام من دختری هستم مجرد چند روزی میشه که از قسمت دستگاه تناسلیم مایع سفیدرنگی خارج میشه هیچ گونه نزدیکی نداشته ام بدنم بی حس و زود خسته میشم...