بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

چرا نازایی زیاد شده؟

چرا نازایی زیاد شده؟

خبرگزاری مهر: بنیانگذار تکنیک لقاح مصنوعی در ایران در ارتباط با افزایش سن ازدواج و تاثیر آن بر روند بچه دار شدن زوجین، گفت: متاسفانه ازدواج‌های دیرهنگام به عنوان یک عامل اساسی نازایی به شمار می‌رود. 

بهترین سن باروری برای بانوان ۱۸ تا ۲۵ سال است، در صورتیکه امروزه بیشتر بارداری ها در شهرهای کشور در سنین بالای ۲۵ سال اتفاق می‌افتد.

 

چرا نازایی زیاد شده؟

 

دکتر ابوطالب صارمی‌ متخصص زنان و نازایی و بنیانگذار تکنیک لقاح مصنوعی در ایران، در گفتگو با خبرنگار مهر به وضعیت ناباروری در کشور و مشکلات سر راه وجین جوان برای بچه دار شدن اشاره کرده است.

 

وی در ارتباط با مفهوم ناباروری گفت: ابتدا باید به نکته توجه کنید و آن اینکه نازایی و ناباروری، دو مقوله متمایز هستند. کلمه نازایی به معنای این است که فرد باردار می‌شود اما نمیتواند فرزند را نگه دارد در حالیکه فرد نابارور، اصلا باردار نمیشود. به عبارت دیگر، ناباروری نقطه مقابل مقوله نازایی است.

البته ناباروری تنها مختص انسان نیست و در حیوانات و بعضا درختان هم این معضل دیده می‌شود. اینکه بعضا گفته می‌شود حیوانی تولید مثل ندارد و یا درختی بی بار است، مصداق همین موضوع است.

 

صارمی‌ در خصوص اینکه چند درصد زوجهای ایرانی نابارورند، با بیان این مطلب که بهترین سن تولید مثل یا باروری زنان بین ۱۸ تا ۲۵ سالگی است، افزود: بررسی‌ها در کشور نشان می‌دهد که با احتساب ۷۰ میلیون نفر جمعیت کشور، حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد زوج‌های جوان ایرانی نابارورند که عددی بالغ بر ۳ میلیون زوج را شامل می‌شود.

باید بگویم با روشهای نوین و پیشرفت علم، هم اکنون امکان درمان ناباروری ۸۵ تا ۹۰ درصد زوجهای نابارور در کشور فراهم شده است. ضمن اینکه با حساب امکان بهره مندی از روشهایی مانند رحم اجاره ای یا اسپرم اهدایی، می‌توان گفت ۱۰۰ درصد زوجهای نابارور می‌توانند صاحب فرزند شوند.

 

وی در پاسخ به این سئوال که افزایش سن ازدواج تا چه اندازه در روند بچه دار شدن زوجین تاثیرگذار است، اظهارداشت: متاسفانه ازدواجهای دیرهنگام به عنوان یک عامل اساسی نازایی به شمار می‌رود.

بهترین سن باروری برای بانوان ۱۸ تا ۲۵ سال است، در صورتیکه امروزه بیشتر بارداریهای شهری در سنین بالاتر از ۲۵ سال صورت می‌گیرد. این موضوع در مورد آقایان مشکلی ایجاد نمیکند چرا که آنان تا ۷۰ سالگی هم قدرت باروری دارند و البته زنان بسیاری هم در سنین حتی بالاتر از ۳۵ سال صاحب فرزند شده اند.

 

این متخصص زنان و زایمان در ارتباط با اینکه ناباروری در زنان بیشتر است یا مردان، گفت: تا همین سالهای اخیر، آمارها همچنان سهم ۵۰ درصدی را برای زنان و مردان نشان می‌داد اما من با توجه به مراجعینی که هر روز در بیمارستان با آنها مواجه هستم، بر این باورم که در حال حاضر ۷۰ درصد از ناباروری ها به مردان و ۳۰ درصد به زنان مربوط می‌شود.

علت اصلی اینکه مردان بیشتر در معرض ناباروری قراردارند، آلودگی هوا، آلودگی صوتی، استرس های بیشتر و خستگی های مفرط ناشی از تعدد شیفت های کاری آنان است.

چراکه نطفه زمانی بسته می‌شود که زوجین در یک شرایط آرام روحی قرار داشته باشند اما خستگی های روزمره ناشی از کار و استرس و فشارهای عصبی که به طور فزاینده ای در جامعه رشد می‌کند، عامل اصلی جلوگیری از ایجاد یک نطفه سالم خواهد بود.

 

صارمی‌ در خصوص درمان آسان ناباروری در زنان و مردان، اظهارداشت: به لحاظ درمانی، مشکل ناباروری در زنان نسبت به مردان، بهتر نتیجه می‌دهد چرا که به طور طبیعی تولید نطفه در مرد، به ۷۵ روز زمان نیاز دارد حال آنکه در زنان کمتر از این میزان به طول می‌انجامد. 

با این وجود خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی، دانش علمی‌و همچنین وجود بیش از ۴۰ مرکز درمان ناباروری در ایران، این مسئله تقریبا به صورت کامل قابل درمان است.

 

وی در ارتباط با تاثیر آلودگی‌ها بر ناباروری زوجین، گفت: انواع آلودگی‌ها اعم از آلودگی صوتی، امواج موبایل، آلودگی هوا و هر آلودگی که سبب لرزش سلول شود، قطعا در تشکیل جنین اولیه تاثیر منفی دارد.

آمار سالهای ۹۰ و ۹۱ حاکی از آن است که درصد بالایی از سقط های صورت گرفته مختص زنانی بوده است که بیشتر در معرض آلودگیهای هوا و آلودگی صوتی قرار داشته اند. بنابراین آنچه که مسلم است تاثیر آلودگیها روی هر دو طرف توام و مساوی تاثیر می‌گذارد.

 

صارمی‌ در خصوص هزینه درمان ناباروری در کشور نیز افزود: متاسفانه هزینه های درمان ناباروری در ایران بسیار سنگین است و این درحالی است که سازمانهای بیمه گر از پوشش خدمات درمانی و دارویی ناباروری امتناع می‌کنند و حاضر نیستند این خدمات را حمایت کنند.

همچنین با وجود پیشرفتهای چشمگیر پزشکی در حوزه درمان ناباروری، هنوز نتوانسته ایم خدمات قابل توجهی را به بیماران عرضه کنیم و به آنها در پرداخت هزینه های درمان یاری رسانیم.

در حال حاضر حداقل هزینه برای انجام هر بار عمل ” IVF” بین ۳ تا ۵ میلیون تومان است که این هزینه هم بستگی به سیکل درمان بیماران دارد و لازم است مسئولان و دست اندرکاران امر سلامت تدبیری اساسی بیندیشند و با پرداخت یارانه، قدری از بار مشکلات هزینه های درمان را بکاهند.

 

وی در ارتباط با هزینه IVF در کشورهای دیگر، گفت: شاید برخی ۳ میلیون تومان را رقم بالایی تلقی کنند و این هزینه را ناشی از سخت گیری بیمارستان بدانند، در حالیکه هزینه IVF در امریکا ۱۸ هزار دلار است و ما نیز همانند آنان از تجهیرات خارجی استفاده می‌کنیم.

اکثر تجهیزات، دارو و مواد مصرفی مورد نیاز درمان ناباروری، وارداتی است و با توجه به روند رو به رشد نرخ ارز در یک سال اخیر، شاهد افزایش قیمت برخی داروها و تجهیزات موردنیاز در درمان ناباروری هستیم که باید برای رفع این معضل تدبیری اساسی اندیشید. 

همچنین ضروری است سازمان های بیمه گر با یکدیگر تعامل داشته و نسبت به خدمات درمان ناباروری اقدامات مقتضی را انجام دهند چراکه پوشش بیمه ای، سبب آرامش خاطر زوجین برای هزینه های درمان ناباروری و در نهایت افزایش درصد بارداری می‌شود.

 

این متخصص زنان و زایمان در پاسخ به این سئوال که زایمان طبیعی مناسب تر است یا سزارین، تاکید کرد: به باور من، قطعا زایمان طبیعی مناسب تر است.

سزارین، یک عمل غیرطبیعی است و در نتیجه عواقب آن پس از زایمان، تا مدتی امکان بازگشت مادر را به حالت طبیعی به تاخیر می‌اندازد.

دلیل اغلب زنان برای زایمان سزارین، فرار از درد زایمان طبیعی است که این امر نیز امروزه با روش هایی مانند زایمان در آب و دستورات ورزشی و غذایی قبل از زایمان قابل حل است.

 

به طور نمونه، آکواژیمناستیک از دیرباز در تمام کشورهای پیشرفته مورد توجه و استقبال قرار داشته و نتایج خوبی را به همراه داشته است.

آکواژیمناستیک بخشی از مامایی غیر زایشگاهی است که به صورت تخصصی، زنان باردار تا زمان زایمان خود توسط ماما با آموزشهای ویژه، همچون نرمشهای استاندارد در آب گرم و تکنیکهای تنفسی آن را فرا می‌گیرند.

همچنین آکواژیمناستیک نیازی به شنا کردن ندارد و بهترین ورزش دوران بارداری است زیرا مادر در آب احساس سبکی می‌کند و فشار و کشش کمتری به بدنش وارد می‌شود. از این رو امکانات بهره گیری از این شیوه می‌تواند نگرانیها و ترسهای دوران بارداری را برطرف کرده و به زایمان طبیعی بدون درد کمک کند. 

 

آکواژیمناستیک می‌تواند دوران بارداری را برای زنان به دورانی عاری از اضطراب و نگرانی تبدیل کند. اغلب زنانی که در طی دوران بارداری از آکواژیمناستیک بهره می‌برند، علاوه بر این که عملکرد قلب و ریه آنان بهبود می‌یابد، از آمادگی جسمانی بهتری نیز برخوردار می‌شوند و زایمانی خوشایند، آسان و طبیعی خواهند داشت و با خاطره ای خوش، تولد نوزاد خود را جشن می‌گیرند.

بهبود روابط زناشویی، کشف اسرار بدن مطالعات نشان می‌دهند که 93 درصد از ارتباطات بین زن و شوهر بدون رد و بدل شدن کلام صورت می‌پذیرد. بنابراین، درک زبان بدن شریک زندگی‌تان از اهمیت بالایی ...
شوالیه ها چه کسانی بودند؟   شوالیه (به فرانسوی: Chevalier) اصالتاً یک عنوان فرانسوی و در اصل به معنای اسب سوار و برگرفته از نام اسب (به فرانسوی: Cheval) می‌باشد، مع...
دفع مدفوع زیاد، نگرانم! سوال:سلام، پسرم 13 ماه و نیم سن دارد. تعداد دفعات دفع او در روز زیاد است. حدود پنج تا هفت بار. البته مدفوع شلی نیست. گاهی حتی از حالت معمول سفت ت...
طرز تهیه پاپ کورن میگو در ۳۰ دقیقه‌ در این قسمت برای شما طرز پخت پاپ کورن میگو را به شما اموزش خواهیم داد. این غذای خوشمزه را می توانید در کمتر از ۳۰ دقیقه درست کرده و از طع...
تربیت کودک، چگونگی آموزش امور شخصی سوالپسرهفت ساله که امسال به کلاس اول میرود وکارهای شخصی خود را انجام نمیدهد، هیچ یک ازکارهای شخصی .جوابباسلام دوست گرامی اولا باید در مورد این مس...
خاک بازی کودکان، داروی ضدافسردگی؟ کودک برای بازی کردن نیاز به اسباب بازی های گران قیمت ندارد و بازی با مواد طبیعی مانند شن، خاک و آب، بسیار ارزان و مفیدتر از وسایل بازی پرزرق و بر...
بچه خوره یا مول، چیست؟ حاملگی مولار یا پوچ که در میان عوام به بچه خوره نیز معروف است، زمانی رخ می دهد که در تخم بارور شده، به دنبال بروز اختلال در لقاح اسپرم و تخمک، ناهنجار...
افزایش هوش نوزاد، اندازه گیری انگیزه بررسی های جدید نشان می دهد تست های هوش علاوه بر ارزیابی توانایی ذهنی، میزان انگیزه کودک را اندازه گیری می کند.پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا دریافت...
قبل از بارداری، چک لیست فولیک اسید نقش مهمی در جلو گیری از ایجاد نقائص و مشکلات هنگام تولد داردمصرف روزانه فولیک اسیدبهتر است حتی یک ماه قبل از اینکه اقدام به بارداری نم...
علت اختلافات زناشویی، مرز طلاقیم رایس (۱۹۹۶) تعارض را نوعی ارتباط زناشویی تعریف می­کند که در آن رفتارهای خشونت آمیز مثل: توهین، سرزنش، انتقاد و حمله فیزیکی وجود دارد. زوجها در آن...
نازایی بدون علت، کاشت جنین کنم؟ سوالبا سلام و خسته نباشیدزنی 29 ساله هستم که 2 سال از ازدواجم می گذرذ ماه اول ازدواج باردار شدم ولی در ماه دوم سقط شد.الان حدود 2 سال از سقط جنین...
عکس نوشته قلب و من تو ⋆ در عکس نوشته قلب و من تو مجموعه ای از عکس های متن دار عاشقانه را خواهید دید که شامل 10 عکس نوشته عاشقانه زیبا به همراه متن و …. عکس نوشته قلب و من ت...
نه ماه بارداری در یک نگاه (۱) ماه اول:تخمک در رحم کاشته می‌شود.سلولهای تخمک برای نقشهای مختلف متمایز می‌شوند.مغز و ستون فقرات شکل میگی رد.با پایان ماه اول تخمک به اندازه یک دا...
خونریزی بعد از پریودی، باورم نمیشه! سوال:سلام من از زمان پاکی تا پریود بعدی ١٠روز طول کشید یعنی بعد از ده روز دوباره پریود شدم علت چیست؟جواب:دوست عزیز. علت های مختلفی میتونه داشته ب...
سقف حقوق مدیران و کارکنان مشخص شد نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوب کردند که مجموع ناخالص دریافتی حقوق ماهانه مقامات، مدیران و کارکنان دستگاه‌ها حداکثر ۲برابر حداکثر حقوق و مزایای مست...