بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

همه چیز درباره شیر مادر، دانستنی های مهم

همه چیز درباره شیر مادر، دانستنی های مهم

همه چیز درباره شیر مادر، دانستنی های مهم

شیر به عنوان اولین خوراکی مفید و مورد نیاز برای نوزاد محسوب می شود.

شیردهی چگونه به نوزاد کمک خواهد کرد؟

شیردهی از راه های زیر به نوزاد شما کمک خواهد کرد:

– شیر مادر میکس کاملی از ویتامینها، پروتئین و چربی است که مورد نیاز فرزند شما می باشد.

– کلستروم (colostrum) تولید شده توسط شیر مادر که در چند روز نخست بعد از تولد تولید می شود به رشد و عملکرد سیستم گوارشی نوزاد کمک می کند.

– شیر مادر آنتی بادی هایی دارد که سیستم ایمنی نوزاد را تقویت می کند تا علیه ویروس ها و باکتری ها فعال بماند.

– شیر مادر راحت تر از شیر خشک هضم می شود.

– شیر مادر ریسک سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) را کاهش می دهد.

– اگر نوزاد شما زودرس باشد، شیر مادر به کاهش خطراتی که نوزاد نارس با آن مواجه است کمک می کند.

شیردهی به نوزاد برای مادر چه مزیت هایی را در پی دارد؟

شیردهی مادر به دلایل زیر برای خود مادر مفید است:

در طول شیردهی هورمون اکسی توسین آزاد می گردد. اکسی توسین سبب انقباض رحم و بازگشت سریع تر آن به سایز نرمال می شود

شیردهی به کاهش وزن بعد از زایمان کمک خواهد کرد.

خانم هایی که شیر می دهند در مقایسه با آن هایی که شیر نمی دهند، کمتر در خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان قرار دارند. هم چنین نشان داده شده است که ریسک بیماری های قلبی و آرتریت روماتوئید نیز کاهش می یابد.

شیردهی مادر از لحاظ هزینه و زمان نیز مقرون به صرفه است.

دوره شیردهی چقدر باید طول بکشد؟

توصیه می شود که شیردهی حداقل تا ۶ ماهه اول زندگی نوزاد ادامه داشته باشد. اما کودک شما و خود شما می توانید مادامی که می خواهید به این روند ادامه دهید.

چطور می توانم به نوزاد خود کمک کنم تا شروع به شیر خوردن کند؟

نوزادان به طور غریزی به تغذیه با شیر مادر نیاز دارند. یک نوزاد سالم بدون این که آموزش خاصی بگیرد می تواند در ساعات نخست تولدش از پستان مادر تغذیه کند. بعد از تولد در صورت امکان بهتر است تماس پوست به پوست بین مادر و نوزاد برقرار شود. پرستار به شما کمک خواهد کرد تا بهترین موقعیت را برای شیردهی به نوزاد خود بیابید.

چطور می توانم به نوزاد خود کمک کنم تا به سینه بچسبد؟

برای آغاز شیردهی لازم است تا نوزاد به سینه شما بچسبد. به این منظور سینه خود را جمع کرده و با نوک سینه لب پایین نوزاد را لمس کنید. با این کار رفلکس اولیه در نوزاد تحریک می شود. این رفلکس به طور طبیعی سبب می شود نوزاد به سمت نوک پستان بچرخد و دهانش را باز کند و سینه را بمکد. این کار سبب می شود کودک دهانش را باز کند (به حالت خمیازه کشیدن). به نوزاد خود کمک نمائید تا دهانش را به سمت شما ببندد، نوک سینه باید به سمت سقف دهان کودک قرار گیرد. به خاطر داشته باشید که فرزندتان را به سمت سینه ها بیاورید نه این که سینه را به سمت نوزاد ببرید.

چطور متوجه شوم که کودک به فرم صحیحی سینه را به دهان گرفته است؟

کودک باید همه نوک سینه (آرئولا) را در دهان داشته باشد. بینی نوزاد باید در تماس با سینه باشد. لب های نوزاد باید به سمت سینه حلقه شود. مکیدن کودک باید آرام و متعادل باشد. شما باید صدای بلعیدن نوزاد را بشنوید. شما باید کمی احساس کشیدگی داشته باشید. اگر کودک به خوبی به سینه نچسبیده باشد، دوباره شروع می کند. برای این که وقفه ای در مکش به وجود آید انگشت تمیزی را بین سینه و لثه کودک قرار دهید. بعد از این که احساس کردید نوزاد سینه را درآورده، نوک سینه را از دهان نوزاد خارج نمائید.

در طی شیردهی چه زمانی باید سینه را عوض کنم؟

وقتی نوزاد یک سینه را خالی می کند، سینه دیگر را به او بدهید. اگر کودک مستمرا شیر نمی خورد نگران نباشید. الزامی ندارد که کودک در هر وعده شیردهی از جفت سینه ها شیر بخورد. می توان در وعده بعدی سینه دیگر را اول در دهان کودک گذاشت.

در هر نوبت، شیردهی چقدر باید طول بکشد؟

به نوزاد اجازه دهید که برنامه خودش را داشته باشد. خیلی از نوزادها بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی هر سینه شیر می خورند، اما برخی دیگر زمان بیشتری شیر می خورند. نوزادی که بخواهد به مدت طولانی مثلا ۳۰ دقیقه روی هر سینه شیر بخورد، ممکن است در گرفتن شیر کافی مشکل داشته باشد یا این که ممکن است فقط در خوردن زمان بیشتری می گذارد.

چطور می توانم متوجه شوم که نوزاد گرسنه است؟

وقتی نوزاد گرسنه باشد، به سمت سینه مادر می آید و یا این که حرکت مکیدن را انجام می دهد و یا این که انگشت خود را در دهانش می گذارد. علامت تاخیر در گرسنه شدن گریه کردن است. 

چند بار باید به نوزاد خود شیر دهم؟

توصیه می شود که در نخستین هفته های زندگی نوزاد، ۸ تا ۱۲ بار در بیست و چهار ساعت به او شیر دهید، یا این که هر دو یا سه ساعت یک بار به او شیر دهید.

چطور متوجه شوم که نوزاد سیر شده است؟

وقتی نوزاد سیر شود به خواب می رود و یا این که دهانش از سینه مادر جدا می شود.

چه وقت می توانم به نوزاد خود اجازه استفاده از پستانک را بدهم؟

متخصصین توصیه می کنند زمانی که کودک شیر خوردن را قطع می کند، می توان در موارد محدودی از پستانک استفاده کرد. شما می توانید برای تخفیف درد از پستانک استفاده کنید (برای مثال هنگامی که نوزاد تزریقی را دریافت می کند). بعد از ۴ هفته که نوزاد شما به خوبی شیر خوردن را آغاز کرد، می توانید هر زمان که لازم بود از پستانک استفاده کنید و استفاده از پستانک در زمان خواب می تواند ریسک SIDS را تخفیف دهد.

در دوره شیردهی با چه مشکلات احتمالی رو به رو می شوم؟

اگر هر کدام از علائم زیر به صورت پایدار ادامه داشت با پزشک خود تماس بگیرید:

درد در ناحیه نوک سینه

هنگامی که شیردهی آغاز می شود وجود درد و ناراحتی طبیعی است اما اگر این درد ادامه داشت و بهتر نشد معمولا نرمال نیست. درد در ناحیه نوک سینه می تواند به این علت باشد که نوزاد شیر کافی دریافت نمی کند و در عوض بیشتر نوک سینه را می مکد. به هنگام شیردهی مطمئن شوید که دهان نوزاد به لحاظ عرضی باز است همچنین بیشتر بخش نوک سینه تا جایی که ممکن است در دهان نوزاد قرار گرفته باشد. استعمال مقدار کمی از شیر سینه به نوک پستان می تواند پروسه بهبود را تسریع کند. موقعیت متفاوتی را برای شیردهی انتخاب کنید و از برخورد با نواحی زخم شده اجتناب کنید.

تورم

وقتی سینه ها پر از شیر باشد، سخت و تحریک پذیر می شود. وقتی کودک شما متوجه شود که چقدر شیر نیاز دارد، این مشکل در طول یک هفته از بین می رود. برای تخفیف تورم، شیر اضافه را می توان از سینه ها تخلیه کرد. قبل از شیردهی می توانید سینه های تان را به آرامی ماساژ دهید و کمی شیر از آن خارج کنید تا نرم تر شوند. بین وعده های شیردهی می تواند از کمپرس گرم استفاده کرد همچنین می توان از دوش گرم نیز برای تخفیف درد استفاده کرد.

انسداد مجرای شیر

اگر مجرا با شیر استفاده نشده بسته شود، گره سختی در آن سینه شکل می گیرد. برای رفع انسداد در مورد سینه ای که مسدود شده است، سعی کنید شیردهی به طور طولانی و مداوم انجام شود. از گرما، دوش گرم، پد گرم کننده و یا بطری آب گرم می توانید استفاده کنید.

ماستیتیس (تورم پستان)

اگر مجرای مسدود شده تخلیه نشود می تواند منجر به عفونت پستان شود که ماستیتیس نامیده می شود. ماستیتیس علائمی شبیه آنفولوآنزا دارد (مانند تب، درد و ضعف). سینه های تان متورم شده و دردناک می شود و ممکن است بسیار داغ شود. اگر چنین علائمی داشتید با پزشک تان تماس بگیرید. برای درمان این عفونت احتمالا آنتی بیوتیک دریافت خواهید کرد. ممکن است در حین استفاده از این دارو بتوانید به شیردهی ادامه دهید.

چطور می توانم مطمئن شوم که به بهترین نحو نوزادم و خودم را تغذیه می کنم؟

موارد زیر به شما کمک خواهد کرد تا به اهداف تغذیه ای مناسب و مورد نیاز در این دوران دست یابید:

– شما در دوران شیردهی به ۴۵۰ تا ۵۰۰ کالری اضافی نیاز دارید.

– پزشک ممکن است به شما توصیه کند تا در حین شیردهی از مکمل های مولتی ویتامین پریناتال استفاده نمائید. ممکن است به شما توصیه شود که به نوزاد خود ۴۰۰ واحد بین الملل قطره ویتامین دی به طور روزانه بدهید. این ویتامین برای تقویت استخوان ها و دندان ها ضروری است.

– اگر ادرار شما تیره است آب و مایعات بیشتری بنوشید. ایده خوبی است هر بار که می خواهید شیر دهید یک لیوان آب بنوشید.

– از خوردن غذاهایی که سبب ناراحتی معده در نوزادتان می شود بپرهیزید. برخی از این غذاها عبارت است از غذاهای گازدار مانند کلم و غذاهای تند.

– به مقدار متوسط از قهوه استفاده کنید، مصرف مقدار متوسط قهوه به نوزاد شما آسیب نمی زند. مقدار متوسط قهوه در روز ۲۰۰ میلی گرم است.

– اگر بعضی اوقات خواستید از الکل استفاده کنید، صبر کنید، حداقل دو ساعت بعد به شیردهی اقدام کنید.

– قبل از استفاده از داروهای OTC و یا داروهای نسخه شده حتما با پزشک تان مشورت کنید تا مطمئن شوید که مصرف این دارو در دوران شیردهی بی خطر است یا خیر.

– از سیگار کشیدن و مصرف داروها و مواد مخدر اجتناب کنید. هر دو این ها می تواند به نوزاد شما آسیب بزند. استفاده از برخی داروهای نسخه ای (مانند کدئین، قرص های خواب آور و یا tranquilizers) به دلایل غیر پزشکی می تواند خطرناک باشد.

روش های کنترل بارداری در دوران شیردهی چیست؟

پروژسترون هم به فرم ایمپلنت، هم تزریقی و هم قرص می تواند فورا بعد از زایمان استفاده شود. روش های کنترل بارداری که حاوی استروژن است مانند قرص ها، حلقه های واژینال و پچ های پوستی نباید در ماه اول شیردهی استفاده شود. استروژن می تواند ذخیره شیر را کاهش دهد. وقتی روند شیردهی تثبیت شود استفاده از روش هایی که حاوی استروژن باشد مشکلی ندارد.

اگر در دوره شیردهی بخواهم به سرکارم بازگردم چه نکاتی را باید بدانم؟

به طور قانونی کارفرمای شما باید زمان کافی و مکانی را به مدت یک سال بعد از تولد فرزندتان در اختیار شما قرار دهد. این فضا نباید جایی مانند حمام باشد، این فضا باید محافظت شده و همچنین فاقد سر و صدای عمومی باشد. شما برای ذخیره مناسب شیر به فضای امنی نیاز دارید. در طول ۸ ساعت کاری شما باید بتوانید به اندازه کافی شیر دهید.

حرف گوش نکردن بچه ها، رفتار درست بعضی از کودکان والدین خود را به سختی به دردسر می اندازند. وقتی آنها را صدا می کنید از سوی دیگر می دوند دائما شما را امتحان میکنند و به خواسته های...
چرا پریود نمیشم، آمپول بزنم؟ سوال:با عرض سلام و خسته نباشید. پریود نامنظم دارم موهای زاید چونه و شکم و...دارم چاق هم خیلی زود میشم الان دارای قد165 وزن 63هستم.به دکتر مراجعه ...
عوارض جانبی داروی پیتید داروها و مکمل های بدنسازی که افراد ورزشکار مصرف می کنندعوارض بسیار زیادی دارند داروی پپتاید امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است بهتر است به هشدارهای...
جوانه زدن دندان، ذوق والدین زمانبندی جوانه زدن دندان با توجه به عوامل خانوادگی (هم ارث و هم تغذیه) تا حدودی متغیر است. گاه جوانه زدن دندان به دلیل ابتلا به کم کاری تیروئید ب...
عادت به شیر خشک، چطوری ترکش بدم؟ سوال:سلام خسته نباشید من یه دختر 6 ماهه دارم به دلیل اینکه شیر خشک بهش دادم دیگه سینمو نگرفت و عادت به شیشه کرده و خوب نمیتونه میک بزنه و بخوره م...
خانم دکتری که با لخت شدن درمان میکند + تصاویر خانم دکتری که با لخت شدن درمان میکند   کار عجیب یک خانم دکتر که با  برهنه شدن بیمارانش را درمان میکند تیتر داغ رسانه های خبری شد ! به گزا...
خوردن خامه در کودکان، مفید یا مضر؟ خامه سرشار از چربی است. اما مصرف آن می‌تواند فوایدی هم داشته باشد. باید توجه داشت که مصرف خامه پاستوریزه در حد مناسب برای کودکان، مشکلی ایجاد نمی...
جنین در رحم مادر، زبان یاد می گیرد؟ زبان مادری؛ این تعبیر را برای زبانی که در هنگام تولد آموخته ایم به کار می بریم. اما طبق تحقیقات دانشمندان، می شود اینطور نتیجه گرفت که زبانی که در رحم...
مشکلات اسپرم مردان، جدیدترین روش درمان محققان دریافته‌اند که مولکولی شبیه پروتئین ولکرو که برای اسپرم مرد بسیار ضروری و واجب است و می‌تواند طی باروری در کرم‌های لوله‌ای به تخم‌ها بچسبد...
درمان توده پستانی، زنان بخوانند سوال:سلام من مدت 3هفته ای هست زیر پوست سینه راستم سمت چپش یه چیزی سفت مثله جوش اندازه عدس لمس میشه !خیلی میترسم میشه راهنماییم کنید؟جواب:باید معا...
علت تب در بچه ها، نکات مهم/ صدای دکتر بچه هایی که بین سنین 6 ماه تا 3 سال قرار دارند گاهی دچار تب هایی بالایی می شوند، دلیل آن تکامل پیدا نکردن سیستم ایمنی بدن آنهاست که قادر به نابود...
عکس نوشته های احساسی داغونم ⋆ در عکس نوشته های احساسی داغونم سری جدید از عکس نوشته های عاشقانه را قرار داده ایم که در مورد حرف های درد آور و … عکس نوشته های احساسی داغونم عکس نوش...
لکه بینی بعد از پریود، مشکل چیست؟ هنگامی که خونریزی قاعدگی در یک دوره رخ می دهد اکثر زنان انتظار دارند خونریزی تا دوره بعدی قاعدگی متوقف شود. اما برخی از زنان لکه بینی بعد از عادت ماها...
رشد نوزادان، پرهیز غذایی می کنم سوال:سلام. من یک دختر چهار ماهه دارم  از سه ماهگی متوجه شدم که به پروتئین گاوی حساسیت دارد چون در مدفوعش رگه های خونی بود. دخترم شیر مادر می خورد...
درمان سرطان پروستات در مردان تحقیقات جدید نشان می‌دهد یوگا ممکن است به بهبود عوارض جانبی درمان سرطان پروستات در مردان کمک کند. پژوهشگران دریافتند شرکت‌کنندگان تازه‌کار در جلس...