Notice: تابع register_sidebar به‌صورت نادرست فراخوانی شد. No id was set in the arguments array for the "ستون کناری 1" sidebar. Defaulting to "sidebar-1". Manually set the id to "sidebar-1" to silence this notice and keep existing sidebar content. لطفاً برای اطلاعات بیشتر، اشکال زدایی در وردپرس را مشاهده کنید. (این پیام در نگارش 4.2.0 اضافه شده است) in /home/photobio/public_html/wp-includes/functions.php on line 3943

بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

همه چیز درباره شیر مادر، دانستنی های مهم

همه چیز درباره شیر مادر، دانستنی های مهم

همه چیز درباره شیر مادر، دانستنی های مهم

شیر به عنوان اولین خوراکی مفید و مورد نیاز برای نوزاد محسوب می شود.

شیردهی چگونه به نوزاد کمک خواهد کرد؟

شیردهی از راه های زیر به نوزاد شما کمک خواهد کرد:

– شیر مادر میکس کاملی از ویتامینها، پروتئین و چربی است که مورد نیاز فرزند شما می باشد.

– کلستروم (colostrum) تولید شده توسط شیر مادر که در چند روز نخست بعد از تولد تولید می شود به رشد و عملکرد سیستم گوارشی نوزاد کمک می کند.

– شیر مادر آنتی بادی هایی دارد که سیستم ایمنی نوزاد را تقویت می کند تا علیه ویروس ها و باکتری ها فعال بماند.

– شیر مادر راحت تر از شیر خشک هضم می شود.

– شیر مادر ریسک سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) را کاهش می دهد.

– اگر نوزاد شما زودرس باشد، شیر مادر به کاهش خطراتی که نوزاد نارس با آن مواجه است کمک می کند.

شیردهی به نوزاد برای مادر چه مزیت هایی را در پی دارد؟

شیردهی مادر به دلایل زیر برای خود مادر مفید است:

در طول شیردهی هورمون اکسی توسین آزاد می گردد. اکسی توسین سبب انقباض رحم و بازگشت سریع تر آن به سایز نرمال می شود

شیردهی به کاهش وزن بعد از زایمان کمک خواهد کرد.

خانم هایی که شیر می دهند در مقایسه با آن هایی که شیر نمی دهند، کمتر در خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان قرار دارند. هم چنین نشان داده شده است که ریسک بیماری های قلبی و آرتریت روماتوئید نیز کاهش می یابد.

شیردهی مادر از لحاظ هزینه و زمان نیز مقرون به صرفه است.

دوره شیردهی چقدر باید طول بکشد؟

توصیه می شود که شیردهی حداقل تا ۶ ماهه اول زندگی نوزاد ادامه داشته باشد. اما کودک شما و خود شما می توانید مادامی که می خواهید به این روند ادامه دهید.

چطور می توانم به نوزاد خود کمک کنم تا شروع به شیر خوردن کند؟

نوزادان به طور غریزی به تغذیه با شیر مادر نیاز دارند. یک نوزاد سالم بدون این که آموزش خاصی بگیرد می تواند در ساعات نخست تولدش از پستان مادر تغذیه کند. بعد از تولد در صورت امکان بهتر است تماس پوست به پوست بین مادر و نوزاد برقرار شود. پرستار به شما کمک خواهد کرد تا بهترین موقعیت را برای شیردهی به نوزاد خود بیابید.

چطور می توانم به نوزاد خود کمک کنم تا به سینه بچسبد؟

برای آغاز شیردهی لازم است تا نوزاد به سینه شما بچسبد. به این منظور سینه خود را جمع کرده و با نوک سینه لب پایین نوزاد را لمس کنید. با این کار رفلکس اولیه در نوزاد تحریک می شود. این رفلکس به طور طبیعی سبب می شود نوزاد به سمت نوک پستان بچرخد و دهانش را باز کند و سینه را بمکد. این کار سبب می شود کودک دهانش را باز کند (به حالت خمیازه کشیدن). به نوزاد خود کمک نمائید تا دهانش را به سمت شما ببندد، نوک سینه باید به سمت سقف دهان کودک قرار گیرد. به خاطر داشته باشید که فرزندتان را به سمت سینه ها بیاورید نه این که سینه را به سمت نوزاد ببرید.

چطور متوجه شوم که کودک به فرم صحیحی سینه را به دهان گرفته است؟

کودک باید همه نوک سینه (آرئولا) را در دهان داشته باشد. بینی نوزاد باید در تماس با سینه باشد. لب های نوزاد باید به سمت سینه حلقه شود. مکیدن کودک باید آرام و متعادل باشد. شما باید صدای بلعیدن نوزاد را بشنوید. شما باید کمی احساس کشیدگی داشته باشید. اگر کودک به خوبی به سینه نچسبیده باشد، دوباره شروع می کند. برای این که وقفه ای در مکش به وجود آید انگشت تمیزی را بین سینه و لثه کودک قرار دهید. بعد از این که احساس کردید نوزاد سینه را درآورده، نوک سینه را از دهان نوزاد خارج نمائید.

در طی شیردهی چه زمانی باید سینه را عوض کنم؟

وقتی نوزاد یک سینه را خالی می کند، سینه دیگر را به او بدهید. اگر کودک مستمرا شیر نمی خورد نگران نباشید. الزامی ندارد که کودک در هر وعده شیردهی از جفت سینه ها شیر بخورد. می توان در وعده بعدی سینه دیگر را اول در دهان کودک گذاشت.

در هر نوبت، شیردهی چقدر باید طول بکشد؟

به نوزاد اجازه دهید که برنامه خودش را داشته باشد. خیلی از نوزادها بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی هر سینه شیر می خورند، اما برخی دیگر زمان بیشتری شیر می خورند. نوزادی که بخواهد به مدت طولانی مثلا ۳۰ دقیقه روی هر سینه شیر بخورد، ممکن است در گرفتن شیر کافی مشکل داشته باشد یا این که ممکن است فقط در خوردن زمان بیشتری می گذارد.

چطور می توانم متوجه شوم که نوزاد گرسنه است؟

وقتی نوزاد گرسنه باشد، به سمت سینه مادر می آید و یا این که حرکت مکیدن را انجام می دهد و یا این که انگشت خود را در دهانش می گذارد. علامت تاخیر در گرسنه شدن گریه کردن است. 

چند بار باید به نوزاد خود شیر دهم؟

توصیه می شود که در نخستین هفته های زندگی نوزاد، ۸ تا ۱۲ بار در بیست و چهار ساعت به او شیر دهید، یا این که هر دو یا سه ساعت یک بار به او شیر دهید.

چطور متوجه شوم که نوزاد سیر شده است؟

وقتی نوزاد سیر شود به خواب می رود و یا این که دهانش از سینه مادر جدا می شود.

چه وقت می توانم به نوزاد خود اجازه استفاده از پستانک را بدهم؟

متخصصین توصیه می کنند زمانی که کودک شیر خوردن را قطع می کند، می توان در موارد محدودی از پستانک استفاده کرد. شما می توانید برای تخفیف درد از پستانک استفاده کنید (برای مثال هنگامی که نوزاد تزریقی را دریافت می کند). بعد از ۴ هفته که نوزاد شما به خوبی شیر خوردن را آغاز کرد، می توانید هر زمان که لازم بود از پستانک استفاده کنید و استفاده از پستانک در زمان خواب می تواند ریسک SIDS را تخفیف دهد.

در دوره شیردهی با چه مشکلات احتمالی رو به رو می شوم؟

اگر هر کدام از علائم زیر به صورت پایدار ادامه داشت با پزشک خود تماس بگیرید:

درد در ناحیه نوک سینه

هنگامی که شیردهی آغاز می شود وجود درد و ناراحتی طبیعی است اما اگر این درد ادامه داشت و بهتر نشد معمولا نرمال نیست. درد در ناحیه نوک سینه می تواند به این علت باشد که نوزاد شیر کافی دریافت نمی کند و در عوض بیشتر نوک سینه را می مکد. به هنگام شیردهی مطمئن شوید که دهان نوزاد به لحاظ عرضی باز است همچنین بیشتر بخش نوک سینه تا جایی که ممکن است در دهان نوزاد قرار گرفته باشد. استعمال مقدار کمی از شیر سینه به نوک پستان می تواند پروسه بهبود را تسریع کند. موقعیت متفاوتی را برای شیردهی انتخاب کنید و از برخورد با نواحی زخم شده اجتناب کنید.

تورم

وقتی سینه ها پر از شیر باشد، سخت و تحریک پذیر می شود. وقتی کودک شما متوجه شود که چقدر شیر نیاز دارد، این مشکل در طول یک هفته از بین می رود. برای تخفیف تورم، شیر اضافه را می توان از سینه ها تخلیه کرد. قبل از شیردهی می توانید سینه های تان را به آرامی ماساژ دهید و کمی شیر از آن خارج کنید تا نرم تر شوند. بین وعده های شیردهی می تواند از کمپرس گرم استفاده کرد همچنین می توان از دوش گرم نیز برای تخفیف درد استفاده کرد.

انسداد مجرای شیر

اگر مجرا با شیر استفاده نشده بسته شود، گره سختی در آن سینه شکل می گیرد. برای رفع انسداد در مورد سینه ای که مسدود شده است، سعی کنید شیردهی به طور طولانی و مداوم انجام شود. از گرما، دوش گرم، پد گرم کننده و یا بطری آب گرم می توانید استفاده کنید.

ماستیتیس (تورم پستان)

اگر مجرای مسدود شده تخلیه نشود می تواند منجر به عفونت پستان شود که ماستیتیس نامیده می شود. ماستیتیس علائمی شبیه آنفولوآنزا دارد (مانند تب، درد و ضعف). سینه های تان متورم شده و دردناک می شود و ممکن است بسیار داغ شود. اگر چنین علائمی داشتید با پزشک تان تماس بگیرید. برای درمان این عفونت احتمالا آنتی بیوتیک دریافت خواهید کرد. ممکن است در حین استفاده از این دارو بتوانید به شیردهی ادامه دهید.

چطور می توانم مطمئن شوم که به بهترین نحو نوزادم و خودم را تغذیه می کنم؟

موارد زیر به شما کمک خواهد کرد تا به اهداف تغذیه ای مناسب و مورد نیاز در این دوران دست یابید:

– شما در دوران شیردهی به ۴۵۰ تا ۵۰۰ کالری اضافی نیاز دارید.

– پزشک ممکن است به شما توصیه کند تا در حین شیردهی از مکمل های مولتی ویتامین پریناتال استفاده نمائید. ممکن است به شما توصیه شود که به نوزاد خود ۴۰۰ واحد بین الملل قطره ویتامین دی به طور روزانه بدهید. این ویتامین برای تقویت استخوان ها و دندان ها ضروری است.

– اگر ادرار شما تیره است آب و مایعات بیشتری بنوشید. ایده خوبی است هر بار که می خواهید شیر دهید یک لیوان آب بنوشید.

– از خوردن غذاهایی که سبب ناراحتی معده در نوزادتان می شود بپرهیزید. برخی از این غذاها عبارت است از غذاهای گازدار مانند کلم و غذاهای تند.

– به مقدار متوسط از قهوه استفاده کنید، مصرف مقدار متوسط قهوه به نوزاد شما آسیب نمی زند. مقدار متوسط قهوه در روز ۲۰۰ میلی گرم است.

– اگر بعضی اوقات خواستید از الکل استفاده کنید، صبر کنید، حداقل دو ساعت بعد به شیردهی اقدام کنید.

– قبل از استفاده از داروهای OTC و یا داروهای نسخه شده حتما با پزشک تان مشورت کنید تا مطمئن شوید که مصرف این دارو در دوران شیردهی بی خطر است یا خیر.

– از سیگار کشیدن و مصرف داروها و مواد مخدر اجتناب کنید. هر دو این ها می تواند به نوزاد شما آسیب بزند. استفاده از برخی داروهای نسخه ای (مانند کدئین، قرص های خواب آور و یا tranquilizers) به دلایل غیر پزشکی می تواند خطرناک باشد.

روش های کنترل بارداری در دوران شیردهی چیست؟

پروژسترون هم به فرم ایمپلنت، هم تزریقی و هم قرص می تواند فورا بعد از زایمان استفاده شود. روش های کنترل بارداری که حاوی استروژن است مانند قرص ها، حلقه های واژینال و پچ های پوستی نباید در ماه اول شیردهی استفاده شود. استروژن می تواند ذخیره شیر را کاهش دهد. وقتی روند شیردهی تثبیت شود استفاده از روش هایی که حاوی استروژن باشد مشکلی ندارد.

اگر در دوره شیردهی بخواهم به سرکارم بازگردم چه نکاتی را باید بدانم؟

به طور قانونی کارفرمای شما باید زمان کافی و مکانی را به مدت یک سال بعد از تولد فرزندتان در اختیار شما قرار دهد. این فضا نباید جایی مانند حمام باشد، این فضا باید محافظت شده و همچنین فاقد سر و صدای عمومی باشد. شما برای ذخیره مناسب شیر به فضای امنی نیاز دارید. در طول ۸ ساعت کاری شما باید بتوانید به اندازه کافی شیر دهید.

نکات ورزشی برای مبتلایان به دیابت نکات ورزشی برای مبتلایان به دیابت آیا می‌دانید باید بعد از ورزش‌کردن پاهای خود را از نظر بریدگی، تاول، زخم یا تورم بررسی کنید و در صورت مشکل حتما با...
علت کمبود شیر مادر، هیپوپلازی را بشناسید تعداد کمی از زنان وجود دارند که در آنها بافت های غده ای به اندازه کافی وجود ندارد. به عبارت دیگر این زنان به اندازه کافی سلول های تولیدکننده شیر ...
ریختن آب در واژن در بارداری، ضرر داره؟ در دوران بارداری حتی در ماه های اول هم ریختن مایع منی داخل واژن ضرر دارد؟
روش کشورداری سلوکیان چگونه بود؟ سلوکیان قلمرو خود را به ۷۲ ساتراپی بخش کردند و بر هر ساتراپی یک ساتراپ گماردند. هر ساتراپی به چند اپارخیا و هر اپارخیا به چند هیپارخیا و هیپارخیا نیز ...
عکس های جدید آرام جعفری با مدل و رنگ مویی متفاوت آرام جعفری بازیگر 35 ساله کشورمان در عکس های جدیدی که منتشر کرده است با ظاهر و مدل مویی متفاوت دیده می شود. عکس های جدید آرام جعفری آرام ج...
درمان درد قاعدگی، قرص ویتاگنوس؟ سوال:سلام من دل درد شدید در دوران قاعدگی دارم و هیچ مشکل دیگه ای ندارم سونوگرافی هم انجام دادم مشگلی نداشتم میخاستم قرص ویتاگنوس برای بزرگ شدن سی...
تغییرات بارداری در ماه اول، هفته به هفته در هر هفته از بارداری، مادر و جنین، تغییراتی را در ابعاد روانشناختی و جسمانی تجربه می‌کنند که در اینجا در مورد مهم‌ترین تغییرات مادری و جنینی در ...
دانلود رمان دور از چشمان ⋆ سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ 1 بازدید دانلود رمان دور از چشمان نوشته الهه 63 می باشد که یک رمان عاشقانه و اجتماعی بوده که در مورد دختری به ...
درمان زگیل در کودکان، چند توصیه سوال:باسلام دخترم 5سالش است چندین ماه است که روی پیشانیش دوتا زیگیل زده اول یک دونه بود ولی بعد از مدتی دوتا شداچسب زیگیل از داروخانه گرفتیم زدیم...
آیا حامله ام؟ سوال مخاطب نی‌نی‌بان: بعد نزدیکی زیر شکمم درد می کند. این علامت حاملگی نیست؟ چند روز بعد از نزدیکی با بی بی چک می توان فهمید حامله هستم؟پاسخ دکتر...
علائم عجیب بارداری، یعنی واقعا ممکنه؟ بارداری واقعا مرحله عجیبی در زندگی می باشد.اکثر زنان در هنگام باردار شدن منتظر حالت تهوع،استفراغ و حتی سردرد می باشند. علائمی وجود دارند که شاید ...
عکس نوشته یک روز میاد ⋆ مجموعه ای از عکس نوشته های عاشقانه را تحت عنوان عکس نوشته یک روز میاد برای شما عزیزان قرار داده ایم که همراه با متن … عکس نوشته یک روز میاد خوبان ه...
درمان اگزما در نوزادان، راهکار نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد به رغم کاربرد گسترده آنتی بیوتیک‌ها، این داروها گزینه مناسبی برای درمان موارد خفیف‌تر عارضه پوستی اگزما در کودکان ...
علت غلت نزدن نوزاد، خیلی نگرانم پسر 5 ماهم، گردن میگیره پا سفت میکنه و میخنده و عکس العمل های خوبی داره فقط تا به حال نتونسته بر روی شکمش برگرده....
انواع مختلف مایو به همراه مدل مایو طرح ماهی  جدیدترین و شیک ترین عکس های جدیدترین گالری مدل مایو زنانه و دخترانه جدید طرح ۹۶ – ۲۰۱۷ انواع مجموعه عکس های انواع مدل های جذاب و طرح های شیک م...