Notice: تابع register_sidebar به‌صورت نادرست فراخوانی شد. No id was set in the arguments array for the "ستون کناری 1" sidebar. Defaulting to "sidebar-1". Manually set the id to "sidebar-1" to silence this notice and keep existing sidebar content. لطفاً برای اطلاعات بیشتر، اشکال زدایی در وردپرس را مشاهده کنید. (این پیام در نگارش 4.2.0 اضافه شده است) in /home/photobio/public_html/wp-includes/functions.php on line 3943

بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

هفته چهاردهم بارداری، تغییرات هورمونی

هفته چهاردهم بارداری، تغییرات هورمونی

هفته چهاردهم بارداری، تغییرات هورمونی

جنین در هفته چهاردهم بارداری دیگر به اندازه یک هلو شده است و در این زمان رشد بیشتر اندام‌های او تکمیل شده است و می‌تواند دست و پایش را به‌راحتی حرکت دهد و از همه مهم‌تر از حالت خمیدگی دربیاید و حالت بدنش صاف شود.

در هفته چهاردهم بارداری شکل‌گیری جنین بیشتر از قبل تکمیل می‌شود و زیبایی او دوچندان شده است اما همچنان رشد و تکمیل اندام‌های او ادامه دارد. در این هفته جنین شبیه یک کودک زیبا و کوچک است اما مانند تمام هفته‌های قبل همچنان در حال رشد است اما شکل کلی او مشخص شده است. در واقع، در این هفته جنین کاملا شبیه بچه انسان با تمام ویژگی‌های خاص او است. در این هفته مانند هفته‌های قبل رشد جنین ادامه دارد.

نگران نباشید، جای جنینتان در این هفته نرم‌تر و گرم‌تر می‌شود
با بزرگ‌تر شدن و تکمیل شدن بیشتر اندام‌های او، در این هفته از ظاهر شما کاملا مشخص است که مهمانی در شکم دارید. البته با بزرگ‌تر شدن و گردتر شدن شکمتان خوشحالی‌هایتان هم چندبرابر می‌شود و روزشماری‌هایتان برای دیدن او بیشتر می‌شود. در این هفته علاوه بر رشد جنین، شما شاهد رشد جفت و افزایش وزن آن نیز هستید. هنگام تولد نوزاد نیز همین طور وزن جفت افزایش می‌یابد.

در این هفته علاوه بر رشد جنین و بزرگ‌تر و گردتر شدن شکم شما، اتفاق جالب دیگری نیز میفتد و این اتفاق رشد کرک‌ها و موهای نرم اطراف جنین است که او را می‌پوشاند و جای او را نرم‌تر و گرم‌تر می‌کند. به این کرک‌های نرم و لطیف «کرک‌های جنینی» می‌گویند که محیط دنجی را تا زمان تولد نوزاد برای او فراهم می‌کند.

در این هفته او اندازه یک هلو بزرگ می‌شود
در این هفته او نسبت به هفته‌های قبل بیشتر رشد کرده است و بیشتر تکان می‌خورد. طول بدن او از سر تا پا حدود ۸ تا ۱۰ سانتی‌متر است. در هفته قبل سر او تقریبا نصف طول بدنش را تشکیل می‌داد و به جای تکیه بر شانه‌هایش بر گردنش تکیه می‌کرد. اما در این هفته سر و بدنش بیشتر در تعادل هستند و در این هفته سرش یک سوم بدن او را تشکیل می‌دهد.

اگر بخواهیم اندازه او را برای شما شبیه‌سازی کنیم باید بگوییم او به اندازه یک هلو شده است. وزن او حدود ۲۵ گرم یا کمی بیشتر است اما خوشبختانه او مهم‌ترین و بحرانی‌ترین مراحل رشد خود را پشت سر گذاشته است و رشد بیشتر قسمت‌ها و اندام‌های بدن او کامل شده است.

در هفته چهاردهم جنین در حال بدن‌سازی است
رشد و تکمیل اندام‌های جنین همچنان ادامه دارد و او دیگر می‌تواند به راحتی دست و پایش را تکان دهد و لگدهای خفیف یا شدیدی را به شکم شما وارد کند که گذشته از احساس درد ناگهای در ناحیه شکمتان بسیار جالب و سرگرم‌کننده است. در این هفته اندام‌های جنین نسبت به هفته‌های قبل بیشتر تقویت می‌شود و مستحکم‌تر می‌شود.

در هفته چهاردهم بارداری ماهیچه‌ها و اندام‌های بدن جنین قوی‌تر شده و استحکامی نسبی پیدا می‌کنند. این تقویت استحکام ماهیچه‌ها و استخوان‌ها سبب می‌شود که ساختار استخوانی دیگری در پشت او رشد کند و حالت بدن او مستحکم‌تر و قوی‌تر شود و بتواند در حالتی صاف و ایستاده قرار گیرد.

هفته چهاردهم بارداری چه علائمی دارد؟
در این هفته، بارداری فیزیکی شما بیشتر از قبل خود را نشان می‌دهد و شکمتان بزرگ‌تر و گردتر شده است. در این هفته ممکن است چندین خال در بدنتان ظاهر شوند و خال‌های قبلی تغییر قیافه به خال‌های جدید بزنند. در هفته چهاردهم بارداری اضافه وزن شما بیش از پیش خود را نشان می‌دهد اما خوشبختانه اندرژی‌تان برای انجام کارها خوب است و دیگر خبری از خستگی‌های چند هفته پیش نیست.

در این هفته سینه‌هایتان بزرگ شده به طوری که آن را حس می‌کنید و اشتهایتان نیز بیش از پیش می‌شود و ادرارهای مکرر و حالت تهوع‌عای گذشته تا حدودی بهبود می‌آیند و شما را کمتر اذیت می‌کنند. ممکن است در این دوران بینی‌تان بگیرد و به قولی صدایتان تودماغی شود که طبیعی است. از طرف دیگر در این هفته شاهد پدید آمدن رگ‌هایی برجسته و برجسته شدن شریان‌های خونی بر بدن خود خواهید بود.

رشد اندام‌های جنین در هفته چهاردهم چگونه است؟
نوزاد شما در این هفته بیشتر از قبل شبیه انسان می‌شود و رشد بیشتر اندام‌های بد او تاکنون تکمیل شده است. در این هفته عملکرد قلب او بهتر می‌شود و ۲۵ لیتر خون به طور روطانه در بدن جنین شما پمپاژ می‌شود. روده‌ها در این هفته مکونیوم (قطعات مدفوع) می‌سازند. اندام‌های جنسی در این هفته کاملا مشخص و قابل تمایز است.

در هفته چهاردهم بارداری از قسمت و جایگاه ناخن‌های پای نوزادتان ناخن‌هایش رشد می‌کند. جالب این است که در این هفته علاوه بر کرک‌های جنینی، ابرو و موی سر رویان کوچولوتان نیز رشد می‌کند.

در هفته چهاردهم چه تغییرات هورمونی را تجربه خواهید کرد؟
در این مدت هورمون‌های متفاوت و متنوعی در سراسر بدن شما به گردش درمی‌آیند تا چرخه  بارداری شما را حفظ و کامل کنند. در دوران بارداری تحولات و نوسانات هورمونی زیادی را تجربه خواهید کرد و علت آن مربوط به علائم مختلفی است که در دوران باردرای تجربه می‌کنید. از زمانه لانه‌گزینی جفت نر در بدنتان، بدنتان شروع به ترشح هورمون‌های متفاوتی می‌کند. مهم‌ترین این هورمون‌ها از این قرارند:

هورمون استروژن به این علت در دوران بارداری در بدن شما تولید می‌شود تا سطح هورمون پروژسترون و HCG را در بدن شما حفظ کند. هورمون پروژسترون وظایف زیادی را در بدن انجام می‌دهد. این هورمون عملکرد جفت را حفظ می‌کند و انقباضات رحمی را کنرل می‌کند. علاوه بر این،‌ این هورمون موجب تحریک رشد بافت‌های سینه می‌شود.

هورمون HCG برای سلامتی بارداری شما ضروری است زیرا تغذیه جنین و جسم زرد را فراهم می‌کند. در پایان سه ماهه اول بارداری، جفت کاملا کاربردی عمل می‌کند. علاوه بر این، این هورمون سطح لازم و کافی هورمون پروژسترون را حفظ می‌کند. معمولا تمام تست‌های بارداری میزان این هورمون را اندازه می‌گیرند.

چه آزمایش‌هایی مختص هفته چهاردهم است؟
در این هفته مهم است که با پزشکتان مشورت کنید و از اینکه آزمایش‌ های ژنتیک و غربالگری با توجه به شرایط شما لازم است یا خیر اطمینان حاصل کنید. برخی از غربالگری‌ها را باید در هفته دوازدهم بارداری انجام داد. از هفته ۱۱ تا ۱۴، سونوگرافی ممکن است تجویز شود تا مایع شفاف گردن کودک را ارزیابی کند. این اقدام در تعیین برخی مشکلات و شرایط پزشکی خاص از جمله سندروم داون مفید و موثر است.

از آنجا که دیگر شما در سه ماهه دوم بارداری‌ تان قرار دارید، پزشک متخصصتان ممکن است بررسی دیابت بارداری را برای شما تجویز کند. این آزمایش این گونه انجام می‌شود که در ابتدا به شما مایعی شیرین می‌دهند و پس از آن سطح گلوکز خونتان را اندازه می‌گیرند تا بررسی کنند که شما دیابت بارداری دارید یا خیر.

مراقبت‌های تغذیه‌ای در هفته چهاردهم
در این هفته ممکن است ویارهای شدیدی به شما دست دهد. ممکن است ویار بستنی یا ترشیجات داشته باشید اما یادتان باشد در خوردن این مواد زیاده‌روی نکنید. تا حدی از آن‌ها استفاده کنید که ویارتان را رفع کند. یادتان باشد از رژیم غذایی متعادل و سالم و در عین حال مغذی پیروی کنید.ویار بخش عادی از بارداری است اما برخی از ویارها غیرطبیعی هستند و ممکن است به علت کمبود ویتامین و مواد معدنی بوجود آیند. اگر ویار مربوط به مواردی به جزء غذا یا خوراکی باشد بهتر است در این باره با پزشکتان مشورت کنید.

هنگام آشپزی سعی کنید مواد غذایی حاوی گوشت را به خوبی بپزید زیرا گوشتی که خوب پخته نشده باشد ممکن است موجب عفونت‌هایی در بدن شما شود که به شما و جنینتان آسیب می‌رساند. علاوه بر این، از مصرف موادی همچون شیرین‌کننده‌های مصنوعی، نوشابه‌ها، شیر غیرپاستوریزه و غذاهای بسیار چرب دوری کنید.

در این دوران برنامه غذایی سرشار فیبر به شدت توصیه می‌شود و از ابتلای نوزاد شما به بیماری آسم به شدت پیشگیری می‌کند. خوردن ماهی به طور کافی و کنترل‌شده مناسب است اماازخوردن گوشت کوسه،شمشیرماهی،شاه ماهی که مقداربالایی جیوه دارند جلوگیری کنید.

در این دوران شما علاوه بر مراقبت از خود وظیفه مراقبت از موجودی بسیار کوچک و آسیب‌پذیر را بر عهده دارید بنابراین به تغذیه خود باید بیش از پیش اهمیت دهید. استعمال دخانیات در این دوران به شدت خطرناک است و عواقب جبران‌ناپذیری خواهد داشت. علاوه بر این، مصرف برخی داروها در این دوران منع می‌شود بنابراین هرگونه دارویی که می‌خواهید مصرف کنید باید تحت نظر پزشکتان انجام شود.

در این دوران باید ویتامین‌ها و مواد مغذی به خود و جنینتان برسانید و از برنامه غذایی سالم و مغذی پیروی کنید. با آنکه در دوران بارداری مصرف ماهی بلامانع است اما توصیه می‌شود که از مصرف بالای آن در این مدت جلوگیری کنید. به طور کلی بهتر است در این دوران به یک مشاور تغذیه مراجعه کنید.

مصرف کافئین در این دوران بلامانع است اما باید به اندازه کافی استفاده شود. در واقع مصرف کافئین در دوران بارداری باید کمتر از ۳۰۰ ملی‌گرم در روز باشد.

در هفته چهاردهم بارداری به نکات توجه کنید
در
هفته دوازدهم احتمالا حالت تهوع‌تان کاهش یافته است و ویارتان به شدت
افزایش یافته است. در این هفته شکم شما بیشتر از قبل جلو آمده است و برجسته
شده است به طوری تقریبا گرد شده است. اگر در این هفته به اطرافیان و
نزدیکان بگویید که باردار هستید به احتمال زیاد شما را در آغوش خواهند گرفت
و ممکن است در این حالت شما احساس خوبی نکنید و سختتان شود.

در این
هفته برخی از خانم‌ها ممکن است دردهایی را به علت رشد جنین و باز کردن جا
در برخی نقاط شکم و لگن خود تجربه کنند. این دردها ممکن است ناگهانی و شدید
باشد. اگر این دردها تا حدی شدید بود که قابل تحمل نبود در این باره با
پزشک خود مشورت کنید.

در این دوران سعی کنید روزانه فعالیت‌های بدنی
و ذهنی همچون یوگا، پیاده‌روی و شنا را با تایید پزشک خود انجام دهید.
راجع‌ به برنامه غذایی که از آن پیروی می‌کنید و ورزش‌ها و فعالیت‌هایی که
دوست دارید انجام دهید با پزشکتان مشورت کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچ
گونه ضرری شما و جنینتان را تهدید
نکند.شنابرایمحکمکردنعضلاتشکمولگنورزشخوبیاست اما از شیرجه زدن و شنا در
عمق خودداری کنید.

بارداری خطر ابتلا به عفونت‌های دستگاه ادراری را
در هفته ۶ تا ۲۴ بارداری افزایش می‌دهد، بنابراین اگر در هفته دهم بارداری
یا بعد از آن علائمی را مشاهده کردید که مشکوک به عفونت دستگاه ادراری بود
برای درمان سریع‌تر به پزشک خود مراجعه کنید.

اگر در این دوران با
هر مورد عجیب یا دردهای بیش از حد مواجه شدید آن را حتما با پزشکتان در
میان بگذارید. علائمی همچون خونریزی، احساس ضعف یا سرگیجه شدید، افت شدید
فشار خون، درد شدید شانه یا لگن و گرفتگی شدید عضلات به خصوص لگنممکن است
نشان از بارداری خارج از رحم یا سقط جنین باشد، پس این موارد را جدی بگیرید
و در صورت مشاهده آن فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

علت جیغ نوزاد در شب، کولیک دارد؟ سوال مخاطب نی‌نی‌بان: بچه من 4 ماه و بیست روزس. رفلکس دارد چند نوع شیر خشک خریدم نخورد. دکتر بیومیل ایر نوشت یه هفته مصرف کرد. الان بیقرار ...
آیا تابوت آیت الله هاشمی هنگام تشییع خالی بود؟+ عکس محمد هاشمی تفاوت تابوت آیت‌الله در مراسم تشییع با تابوتی که بر آن نماز خوانده شد را تکذیب کرد. حاشیه‌سازی‌های برای تابوت مرحوم هاشمی رفسنجانی محمد ...
بی توجهی به کودکان، عواقب حجت الاسلام نصرالله پژمانفر عصر امروز در مراسم اختتامیه دومین جشنواره مادران قصه گو یکی از مشکلات دنیای امروز را بی توجهی والدین به کودکان عنوان ...
علائم عفونت رحم، سوزش دارم! عفونت رحم یکی از شایع ترین عفونت ها در زنان است. ترشحات و درد شکم از علائم آن است. درمان عفونت رحم با آنتی بیوتیک امکان پذیر است. بیماری عفونت رح...
مدل دکوراسیون و چیدمان منزل ۲۰۱۷ مدل دکوراسیون و چیدمان منزل ۲۰۱۷ | مدل دکوراسیون داخلی ۹۶   جدیدترین و شیک ترین عگالری مدل دکوراسیون آپارتمان کوچک و نقلی و این طرح های ساد...
کمبود ویتامین دی در بارداری، عوارض یک گزارش جدید پزشکی  که در نشریه "بارداری و زایمان”  انگلستان منتشر شده ، از کمبود گسترده ویتامین دی در میان زنان باردار و نوزادان در ایران خبردا...
دلایل کم خونی در زنان، تغذیه مناسب احتمال بروز کم‌خونی در خانم‌ها به دلیل قاعدگی ماهانه، بارداری و شیردهی بیشتر است. کم‌خونی باعث بروز خستگی، ضعف و بی‌حالی می‌شود. در مواردی نیاز ب...
علت غلت نزدن نوزاد، نکات مهم سوال مخاطب نی‌نی‌بان: دخترم تو 29 هفته با وزن 1150 دنیا اومده و دور سرش 26 بود، الان هشت ماهو پنج روزشه وزنش 6200 و دور سرش 41/5 ، از شیر مادر تغ...
آثار کتک زدن کودک، می دانید؟ سوالسلام، من یه پسر دو و نیم ساله دارم که روی تربیتش حساسم و مرتب کتابهای دکتر هولاکوئی مربوط به تربیت و... رو میخونم..ولی وقتی کاری میکنه عصبانی...
مضرات کاکائو برای کودکان، خیلی زیاد میخوره خوردن زیاد کاکائو در بچه‌ها مانع جذب کلسیم و در نتیجه مانع رشد آنها می‌شود و حتی آنها را مستعد دیابت می‌کند، همچنین باعث بیش‌فعالی، بی‌اشتهایی آن...
برانگیختگی زنان، رایج ترین اختلالات زناشویی یکی از اختلالات رایج جنسی در میان زنان، کارکرد ناقص(غیر کافی) جنسی است، که به نظر یک مشکل پیچیده است، چرا که که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به ط...
پیشگیری از ناهنجاری مادرزادی، تغذیه صحیح هدایت الله نحوی، فوق تخصص جراحی اطفال گفت: کمبود بعضی مواد و ویتامین‌ها همچون اسیدفولیک موجب مشکلات و ناهنجاری‌ در کودکان می‌شود.وی افزود: مثلا ب...
تاثیر ناباروری بر خانواده، تسلیم مشکلات نشوید! یکی از جالب‌ترین دوران‌ها در زندگی زناشویی، دوران بچه‌دار شدن است، اما برای برخی زوج‌ها که دچار ناباروری بوده و تحت درمان آن هستند، بچه‌دار&...
بیماری ایدز، قابل درمان است؟ حسین نظام‌زاده، کارشناس ایدز و هپاتیت مرکز بهداشت شماره یک: شعار روز جهانی ایدز امسال:«مهار همه گیری اچ آی وی/ ایدز، با اطلاع‌رسانی، پیشگیری، تشخ...
ناهنجاری مادرزادی نوزاد، علت هدایت الله نحوی، فوق تخصصص جراحی اطفال در تعریف ناهنجاری های کودکان  گفت: مشکلات در تکامل دستگاه گوارش و تکامل دستگاه تنفس به حوزه ناهنجاری‌ جراح...