بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

هفته سی و نهم بارداری، لیست کارها

هفته سی و نهم بارداری، لیست کارها

هفته سی و نهم بارداری، لیست کارها

در این مطلب خواهید دید که رشد کودک شما در دو هفته آخر بارداری به چه صورت است. همچنین با سوپرایزها و غافلگیری‌های روز زایمان بیشتر آشنا خواهید شد.

بدن درحال تغییر شما در هفته سی و نهم بارداری
کمتر از ۵ درصد زنان در موعد مقرر زایمان می‌کنند و این بدان معناست که کودک شما ممکن است همین الان یا ۲ هفته دیگر متولد شود. با این حال شما باید از همین الان گوش بزنگ باشید. به احتمال زیاد هر نشانه‌ای را به معنای رسیدن به لحظه موعود خواهید دید و مدام از خود می‌پرسید: “وقتش رسیده؟”

درد زایمان به اشکال متفاوتی بروز می‌کند:
ممکن است برای کسی به صورت گرفتگی خفیف بروز کند (این مورد از همه رایج‌تر است.) و برای دیگری با پاره‌ شدن کیسه آب همراه باشد. اگرهم که پزشک از قبل برای شما برنامه‌ریزی کرده و تاریخ مشخص کرده باشد، سر موعد مقرر با پای خود به بیمارستان خواهید رفت.
درد زایمان سه مرحله دارد. وقتی به بیمارستان می‌رسید، در مرحله فعال قرار دارید. (مرحله دوم از مرحله اول) که در طی آن، دهانه رحم از ۳-۴ سانتیمتر تا حدود ۲۰ سانتیمتر گشاد خواهد شد.

فرزند درحال رشد شما در هفته سی و نهم بارداری
در حال حاضر به احتمال زیاد فرزند شما به وزن مناسب (بین ۲٫۵ تا ۴ کیلوگرم) و همین‌طور قد مناسب (بین ۴۵ تا ۵۵ سانتیمتر از سر تا نوک انگشت پا) رسیده است. چربی بدن او نیز به اندازه‌ای رسیده که موقع تولد، گرم و راحت باقی مانده و دچار مشکل نشود. همچنین جفت انواع مواد مغذی و آنتی‌بادی‌ها را برای کودک فراهم کرده و او را از بیماری‌ها مصون می‌دارد. اگر می‌توانستید به فرزندتان در آخرین لحظات قبل از تولد نگاه کنید، می‌دیدید که او سر خود را به سمت لگن شما پایین آورده است. در صورتی که پزشک متخصص تشخیص دهد که سر کودک در قسمت پایین نبوده و کودک در موقعیت بریچ (موقعیتی که کودک به جای سر با پا یا قسمت انتهایی بدن بیرون خواهد آمد و به آن جنین بریچ گفته می‌شود.) قرار دارد به احتمال زیاد دستور سزارین خواهد داد.
موقعیت بدن کودک شما ممکن است به صورت طولی و مستقیم از بالا به پایین و یا با زاویه و مورب باشد. در طی سونوگرافی در صورتی که سر کودک خود را ببینید متوجه خواهید شد که سر او به سمت پایین و رو به ستون فقرات شماست که این حالت، رایج‌ترین موقعیت زایمان است. اما گاهی سر کودک به سمت پایین اما صورت او به سمت شکم مادر است که به این حالت، موقعیت سفالیک گفته می‌شود.
کودک شما ممکن است به آرامی به یک سمت (راست یا چپ) تکیه زده باشد که این بدان معناست که او در موقعیت چپ یا راست قدامی و یا چپ یا راست خلفی قرار دارد.

نکات مربوط به هفته سی و نهم بارداری
حتی اگر ماه‌ها، زمان زایمان خود را تجسم کرده باشید، ممکن است از شانستان هیچ چیز آنطور که برنامه‌ریزی کرده‌اید پیش نرود. برای مثال: ممکن است کیسه آبتان پاره شود اما هیچ انقباضی نداشته باشید که در این صورت نیاز به محرک خواهید داشت. یا ممکن است پروسه شروع و افزایش درد زایمان شما انقدر سریع اتفاق بیفتد که حتی با وجود برنامه‌ریزی‌های قبلی و هماهنگی با پرستل بیمارستان، فرصتی برای انجام تزریق اپیدورال وجود نداشته باشد. پس خودتان را برای هر اتفاق پیش‌بینی نشده‌ای آماده کنید و این نکته را فراموش نکنید که هرچقدر هم که کارهای روز زایمان به هم گره بخورند و بر خلاف برنامه‌ریزی شما پیش بروند، همه و همه به خاطره‌ای از این روز مهم برای شما و فرزندتان تبدیل خواهد شد.

لیست کارهایی که در هفته سی و نهم بارداری باید انجام دهید
هر آنچه درباره تکنیک‌ های تنفس در زایمان و ریلکسیشن آموخته‌اید را به کار ببرید.
کارهای نیمه تمام خود در محل کار را به پایان برسانید و یک یادداشت با مضمون انتخاب جایگزین در صورت نیاز روی میز خود بگذارید تا در صورتی که پیش از موعد مقرر برای زایمان به بیمارستان رفتید، در محل کارتان مشکلی پیش نیاید.

بارداری هفته به هفته: نگاهی از درون
طول: ۳۶٫۸۳ سانتیمتر فاصله تاج تا کفل
طول کل: ۵۴٫۶۱
وزن: حدود ۳۱۷۵ گرم
مرحله رشد جنین: روز موعود نزدیک است!
آنچه مشاهده می‌کنید: متخصص سونوگرافی یک عکس از صورت فرزندتان به شما نشان می‌دهد و شما حتی مژه‌های او را هم می‌توانید در این عکس ببینید. پرستار هم وضعیت جنین را بررسی می‌کند تا ببیند در موقعیت مناسب برای خروج قرار دارد یا نه. بهترین و نرمال‌ترین موقعیت، حالتی است که سر جنین رو به پایین باشد.

آنچه در درون اتفاق می‌افتد: فرزند شما در هفته سی و نهم بارداری
فرزند شما دیگر آماده ورود به این دنیاست. او بهتر از همیشه به نظر می‌رسد و تمام اجزای صورت او به طور کامل تشکیل شده‌اند. چشم‌ها باز هستند و گوش‌ها در بهترین حالت قرار دارند. به احتمال زیاد تمام سر او پوشیده از مو است اما اگر رنگ موهای فرزندتان برخلاف آنچه تصور می‌کنید بود، زیاد تعجب نکنید زیرا در بسیاری از موارد، رنگ موی نوزادی که والدینش موهای روشن دارند، تیره است و یا برعکس. والدینی که موهای پر و تیره دارند گاهی نوزادی تحویل می‌گیرند که یک مشت کرک روشن روی سرش دارد!
بدن کودک شما الان دیگر به اندازه کافی رشد کرده و با سر او تناسب دارد. سر نوزاد در موقع تولد بر خلاف زمان تشکیل جنین که از تمام اجزای دیگر بزرگتر بود، الان حدود یک چهارم کل بدن اوست و این یعنی یک سایز مناسب و متعادل.
یک حقیقت باورنکردنی: جالب است بدانید که اندازه محیط سر و شکم نوزاد، هم اندازه هستند و به همین دلیل است که گاهی رد کردن سر نوزاد از یقه یک لباس به نظر سخت می‌رسد.
در هر صورت؛ فرزندتان خیلی زود رقص باله در کیسه آب داخل شکم شما را فراموش خواهد کرد زیرا او که در داخل شکم شما فضای کافی برای تحرک نداشته مجبور بوده مدام به ارگان‌های داخلی شما ضربه بزند و تکان بخورد. خوشبختانه، در اکثر اوقات سایز سر فرزند شما مساله مهمی نیست چون به هر حال سر او، خود را با کانال خروجی موقع زایمان وفق داده و به راحتی بیرون می‌آید. این مساله شاید کمی در فرم نهایی سر او تاثیر بگذارد و تا حدودی سر او را مخروطی شکل کند اما به هیچ وجه نگران نباشید چون این عضو مهم، حدود ۲۴ ساعت بعد از تولد، به شکل اصلی خود باز خواهد گشت.

فرزند در حال رشد شما: هفته سی و نهم بارداری
هفته سی و نهم باردرای رسیده و شما هنوز باردار هستید، هیچ اشکالی ندارد. حتما هنوز موعد مقرر فرا نرسیده و کودک شما در حال لذت بردن از آخرین روزهای راحتی در شکم شماست و دارد کمکم خود را برای ورود به این دنیا آماده میکند.
ممکن است تمام برنامه‌های روز زایمان را بارها و بارها همراه با کارشناس مامایی خود مرور کرده باشید اما در نهایت بسیاری از این برنامه‌ها، فقط و فقط به وضعیت سر و بدن کودک شما در روز مقرر بستگی خواهد داشت. دستیار ماما به احتمال زیاد در هفته اخر به شما توصیه می‌کند که یک سونوگرافی انجام دهید تا از وضعیت کودک، سن حاملگی و یا هر فاکتور دیگری که در نحوه و زمان زایمان شما موثر است اطمینان حاصل کند. موقعیت مناسب موقعیتی است که، سر فرزند شما به طرف پایین بوده و در حال حرکت به سمت لگن باشد. برای برخی مادران، حرکت نوزاد به سمت پایین اهمیت قابل توجهی دارد زیرا بدون اینکه نگران این باشند که فرزندشان نزدیک قفسه سینه آنهاست، می‌توانند به راحتی نفس بکشند اما به همین میزان راحتی، نیاز بیشتری به دستشویی رفتن پیدا می‌کنند زیرا وزن نوزاد روی مثانه آنها سنگینی می‌کند.

وضعیت جنین در رحم  – بارداری هفته به هفته – هفته سی و نهم بارداری
بعضی نوزادان در موقع زایمان، در موقعیتی قرار دارند که قسمت تحتانی آنها رو به پایین است. این حالت که “موقعیت بریچ” نام دارد خود شامل موارد مختلفی می‌شود:
بریچ کامل: بریچ کامل به حالتی گفته می‌شود که کودک به طور کامل و راحت در رحم مادر نشسته است و پاهای او به صورت ضربدری در شکمش جمع شده‌اند.
بریچ فرانک: بریچ فرانک موقعیتی است که مثل حالت قبلی، قسمت تحتانی کودک به سمت پایین است اما پاهای او برخلاف حالت قبلی، به طرف بالا و نزدیک شانه‌های او هستند.
بریچ فوتلینگ یا بریچ ناکامل: این بریچ که از دو حالت قبلی نادرتر است، موقعیتی است که یک یا هر دو پای کودک به سمت لگن مادر است.
به طور معمول وقتی نوزاد در حالت بریچ قرار دارد، ماما برای تغییر حالت سر و بدن او کاری نمی‌تواند انجام دهد در نتیجه دستور سزارین خواهد داد.

ارتباط واریکوسل با ناباروری وقتی زوجی فرزند می خواهند، قاعدتا باید در سال اول بعد از اقدام، بارداری اتفاق بیفتد و در صورتی که با تاخیر مواجه شود، زوج به این فکر می افتند که شای...
درمان کیست و تنبلی تخمدان، راهی هست؟ سوالباسلام و عرض تبریک سال نو.اینجانب حدود 1 سال و نیم است متاهل شده ام اوایل ازدواج همیشه دستانم پف می کرد و چاق بیش از حد شدم با اینکه ورزش آما...
عکس اندیشه فولادوند و لیندا کیانی در پشت صحنه یک سریال اندیشه فولادوند و لیندا کیانی در پشت صحنه سریالی جدید که به تازگی کلید خورده است.
درمان تنبلی تخمدان با طب سنتی سوال:سلام خواستم در مورد دمنوش پنج انگشت بپرسم چند بار در روز بخورم واسه تنبلی تخمدان؟جواب:شما میتوانید یک قاشق مرباخوری در آب جوش ریخته و بعد از...
چسبندگی های داخل رحمی، نازایی می‌آورد؟ سندرم آشرمن Asherman’s syndrome، که به چسبندگی داخل رحمی نیز معروف است، شرایطی است که طی آن در حفره‌ی رحم بافت اسکار (یا نوعی چسبندگی) ایجاد می‌ش...
علائم چسبندگی لوله رحم، راه درمان لوله‌های رحمی یکی از مهم‌ترین اعضای داخل لگن هستند و وظیفه گرفتن تخمک و انتقال آن به داخل رحم را دارند. عمل لقاح هم داخل این لوله‌ها انجام می‌گیر...
علائم ابتلا به اوتیسم در کودکان، راه درمان دکتر بهناز بهدادفرافزود: یکی از علائم ابتلا به اوتیسم در این کودکان حجم سر آنهاست، از بدو تولد سر آن‌ها ممکن است کوچک‌تر از سایر نوازادن باشد، ام...
کم کاری تیروئید قبل بارداری، راه حل سوال:سلام من بیست و هفت ساله هستم و کم کاری تیروئید دارم البته در حدود شش ماهه که لووتیروکسین مصرف می کنم از اینکه دچار نازایی شوم یا اینکه در با...
کمردرد شدید در بارداری سوال مخاطب نی‌نی‌بان: با سلام. فرزند دوم خود را سه ماه است باردارم و از دو هفته پیش تا کنون کمر درد بسیار شدید در حد درد زایمان دارم طوریکه که بل...
وابستگی بچه ها به والدین، رفتار مناسب سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من دخترم 22 ماهشه. به خاطر این که خارج از کشور زندگی می کنم و تنها هستیم به من و همسرم خیلی وابسته شده. دائم بهانه می گیره....
واضح دیدن فایل های word واضح دیدن فایل های word فایل pdf ، صفحه‌ نمایش| واضح دیدن فایل word اگر بخواهید یک فایل PDF یا یک فایل متنی Word را شب هنگام و با نور کم...
علایم دیابت در کودکان و روشهای پیشگیری و درمان در این مقاله به بررسی علایم دیابت در کودکان اعم از دیابت نوع ۱ و ۲ به همراه توصیه هایی برای پیشگیری و درمان بیماری دیابت خواهیم پرداخت. اگر بدن با کم...
ترسیدن نوزاد در خواب، علتش چیه؟ سوال مخاطب نی‌نی‌بان: پسرم دو ماهشه و توی خواب خیلی میترسه. طوری که جیغ های بلند میکشه و بعدش که بغلش میکنم اروم میشه. خیلی نگرانم. باید چیکار کن...
خوردن سیرابی برای ویار، خوبه؟ سوالآیا سیرابی گوسفند برای ویار خوب است؟ برای جلو گیری از ویار چه بخورم؟یک ماهمه .جواببا سلامکاربر گرامی ویار از جمله بیماری های شایع گوارشی دورا...
دانلود رمان میدونم برنمی گردی ⋆ در دانلود رمان میدونم برنمی گردی رمان عاشقانه جدیدی برای شما قرار دادیم که در مورد دختری شیطان به نام لیلا هست که با یه معمای عجیب روبه رو شده که چرا...