بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

هفته سی و نهم بارداری، لیست کارها

هفته سی و نهم بارداری، لیست کارها

هفته سی و نهم بارداری، لیست کارها

در این مطلب خواهید دید که رشد کودک شما در دو هفته آخر بارداری به چه صورت است. همچنین با سوپرایزها و غافلگیری‌های روز زایمان بیشتر آشنا خواهید شد.

بدن درحال تغییر شما در هفته سی و نهم بارداری
کمتر از ۵ درصد زنان در موعد مقرر زایمان می‌کنند و این بدان معناست که کودک شما ممکن است همین الان یا ۲ هفته دیگر متولد شود. با این حال شما باید از همین الان گوش بزنگ باشید. به احتمال زیاد هر نشانه‌ای را به معنای رسیدن به لحظه موعود خواهید دید و مدام از خود می‌پرسید: “وقتش رسیده؟”

درد زایمان به اشکال متفاوتی بروز می‌کند:
ممکن است برای کسی به صورت گرفتگی خفیف بروز کند (این مورد از همه رایج‌تر است.) و برای دیگری با پاره‌ شدن کیسه آب همراه باشد. اگرهم که پزشک از قبل برای شما برنامه‌ریزی کرده و تاریخ مشخص کرده باشد، سر موعد مقرر با پای خود به بیمارستان خواهید رفت.
درد زایمان سه مرحله دارد. وقتی به بیمارستان می‌رسید، در مرحله فعال قرار دارید. (مرحله دوم از مرحله اول) که در طی آن، دهانه رحم از ۳-۴ سانتیمتر تا حدود ۲۰ سانتیمتر گشاد خواهد شد.

فرزند درحال رشد شما در هفته سی و نهم بارداری
در حال حاضر به احتمال زیاد فرزند شما به وزن مناسب (بین ۲٫۵ تا ۴ کیلوگرم) و همین‌طور قد مناسب (بین ۴۵ تا ۵۵ سانتیمتر از سر تا نوک انگشت پا) رسیده است. چربی بدن او نیز به اندازه‌ای رسیده که موقع تولد، گرم و راحت باقی مانده و دچار مشکل نشود. همچنین جفت انواع مواد مغذی و آنتی‌بادی‌ها را برای کودک فراهم کرده و او را از بیماری‌ها مصون می‌دارد. اگر می‌توانستید به فرزندتان در آخرین لحظات قبل از تولد نگاه کنید، می‌دیدید که او سر خود را به سمت لگن شما پایین آورده است. در صورتی که پزشک متخصص تشخیص دهد که سر کودک در قسمت پایین نبوده و کودک در موقعیت بریچ (موقعیتی که کودک به جای سر با پا یا قسمت انتهایی بدن بیرون خواهد آمد و به آن جنین بریچ گفته می‌شود.) قرار دارد به احتمال زیاد دستور سزارین خواهد داد.
موقعیت بدن کودک شما ممکن است به صورت طولی و مستقیم از بالا به پایین و یا با زاویه و مورب باشد. در طی سونوگرافی در صورتی که سر کودک خود را ببینید متوجه خواهید شد که سر او به سمت پایین و رو به ستون فقرات شماست که این حالت، رایج‌ترین موقعیت زایمان است. اما گاهی سر کودک به سمت پایین اما صورت او به سمت شکم مادر است که به این حالت، موقعیت سفالیک گفته می‌شود.
کودک شما ممکن است به آرامی به یک سمت (راست یا چپ) تکیه زده باشد که این بدان معناست که او در موقعیت چپ یا راست قدامی و یا چپ یا راست خلفی قرار دارد.

نکات مربوط به هفته سی و نهم بارداری
حتی اگر ماه‌ها، زمان زایمان خود را تجسم کرده باشید، ممکن است از شانستان هیچ چیز آنطور که برنامه‌ریزی کرده‌اید پیش نرود. برای مثال: ممکن است کیسه آبتان پاره شود اما هیچ انقباضی نداشته باشید که در این صورت نیاز به محرک خواهید داشت. یا ممکن است پروسه شروع و افزایش درد زایمان شما انقدر سریع اتفاق بیفتد که حتی با وجود برنامه‌ریزی‌های قبلی و هماهنگی با پرستل بیمارستان، فرصتی برای انجام تزریق اپیدورال وجود نداشته باشد. پس خودتان را برای هر اتفاق پیش‌بینی نشده‌ای آماده کنید و این نکته را فراموش نکنید که هرچقدر هم که کارهای روز زایمان به هم گره بخورند و بر خلاف برنامه‌ریزی شما پیش بروند، همه و همه به خاطره‌ای از این روز مهم برای شما و فرزندتان تبدیل خواهد شد.

لیست کارهایی که در هفته سی و نهم بارداری باید انجام دهید
هر آنچه درباره تکنیک‌ های تنفس در زایمان و ریلکسیشن آموخته‌اید را به کار ببرید.
کارهای نیمه تمام خود در محل کار را به پایان برسانید و یک یادداشت با مضمون انتخاب جایگزین در صورت نیاز روی میز خود بگذارید تا در صورتی که پیش از موعد مقرر برای زایمان به بیمارستان رفتید، در محل کارتان مشکلی پیش نیاید.

بارداری هفته به هفته: نگاهی از درون
طول: ۳۶٫۸۳ سانتیمتر فاصله تاج تا کفل
طول کل: ۵۴٫۶۱
وزن: حدود ۳۱۷۵ گرم
مرحله رشد جنین: روز موعود نزدیک است!
آنچه مشاهده می‌کنید: متخصص سونوگرافی یک عکس از صورت فرزندتان به شما نشان می‌دهد و شما حتی مژه‌های او را هم می‌توانید در این عکس ببینید. پرستار هم وضعیت جنین را بررسی می‌کند تا ببیند در موقعیت مناسب برای خروج قرار دارد یا نه. بهترین و نرمال‌ترین موقعیت، حالتی است که سر جنین رو به پایین باشد.

آنچه در درون اتفاق می‌افتد: فرزند شما در هفته سی و نهم بارداری
فرزند شما دیگر آماده ورود به این دنیاست. او بهتر از همیشه به نظر می‌رسد و تمام اجزای صورت او به طور کامل تشکیل شده‌اند. چشم‌ها باز هستند و گوش‌ها در بهترین حالت قرار دارند. به احتمال زیاد تمام سر او پوشیده از مو است اما اگر رنگ موهای فرزندتان برخلاف آنچه تصور می‌کنید بود، زیاد تعجب نکنید زیرا در بسیاری از موارد، رنگ موی نوزادی که والدینش موهای روشن دارند، تیره است و یا برعکس. والدینی که موهای پر و تیره دارند گاهی نوزادی تحویل می‌گیرند که یک مشت کرک روشن روی سرش دارد!
بدن کودک شما الان دیگر به اندازه کافی رشد کرده و با سر او تناسب دارد. سر نوزاد در موقع تولد بر خلاف زمان تشکیل جنین که از تمام اجزای دیگر بزرگتر بود، الان حدود یک چهارم کل بدن اوست و این یعنی یک سایز مناسب و متعادل.
یک حقیقت باورنکردنی: جالب است بدانید که اندازه محیط سر و شکم نوزاد، هم اندازه هستند و به همین دلیل است که گاهی رد کردن سر نوزاد از یقه یک لباس به نظر سخت می‌رسد.
در هر صورت؛ فرزندتان خیلی زود رقص باله در کیسه آب داخل شکم شما را فراموش خواهد کرد زیرا او که در داخل شکم شما فضای کافی برای تحرک نداشته مجبور بوده مدام به ارگان‌های داخلی شما ضربه بزند و تکان بخورد. خوشبختانه، در اکثر اوقات سایز سر فرزند شما مساله مهمی نیست چون به هر حال سر او، خود را با کانال خروجی موقع زایمان وفق داده و به راحتی بیرون می‌آید. این مساله شاید کمی در فرم نهایی سر او تاثیر بگذارد و تا حدودی سر او را مخروطی شکل کند اما به هیچ وجه نگران نباشید چون این عضو مهم، حدود ۲۴ ساعت بعد از تولد، به شکل اصلی خود باز خواهد گشت.

فرزند در حال رشد شما: هفته سی و نهم بارداری
هفته سی و نهم باردرای رسیده و شما هنوز باردار هستید، هیچ اشکالی ندارد. حتما هنوز موعد مقرر فرا نرسیده و کودک شما در حال لذت بردن از آخرین روزهای راحتی در شکم شماست و دارد کمکم خود را برای ورود به این دنیا آماده میکند.
ممکن است تمام برنامه‌های روز زایمان را بارها و بارها همراه با کارشناس مامایی خود مرور کرده باشید اما در نهایت بسیاری از این برنامه‌ها، فقط و فقط به وضعیت سر و بدن کودک شما در روز مقرر بستگی خواهد داشت. دستیار ماما به احتمال زیاد در هفته اخر به شما توصیه می‌کند که یک سونوگرافی انجام دهید تا از وضعیت کودک، سن حاملگی و یا هر فاکتور دیگری که در نحوه و زمان زایمان شما موثر است اطمینان حاصل کند. موقعیت مناسب موقعیتی است که، سر فرزند شما به طرف پایین بوده و در حال حرکت به سمت لگن باشد. برای برخی مادران، حرکت نوزاد به سمت پایین اهمیت قابل توجهی دارد زیرا بدون اینکه نگران این باشند که فرزندشان نزدیک قفسه سینه آنهاست، می‌توانند به راحتی نفس بکشند اما به همین میزان راحتی، نیاز بیشتری به دستشویی رفتن پیدا می‌کنند زیرا وزن نوزاد روی مثانه آنها سنگینی می‌کند.

وضعیت جنین در رحم  – بارداری هفته به هفته – هفته سی و نهم بارداری
بعضی نوزادان در موقع زایمان، در موقعیتی قرار دارند که قسمت تحتانی آنها رو به پایین است. این حالت که “موقعیت بریچ” نام دارد خود شامل موارد مختلفی می‌شود:
بریچ کامل: بریچ کامل به حالتی گفته می‌شود که کودک به طور کامل و راحت در رحم مادر نشسته است و پاهای او به صورت ضربدری در شکمش جمع شده‌اند.
بریچ فرانک: بریچ فرانک موقعیتی است که مثل حالت قبلی، قسمت تحتانی کودک به سمت پایین است اما پاهای او برخلاف حالت قبلی، به طرف بالا و نزدیک شانه‌های او هستند.
بریچ فوتلینگ یا بریچ ناکامل: این بریچ که از دو حالت قبلی نادرتر است، موقعیتی است که یک یا هر دو پای کودک به سمت لگن مادر است.
به طور معمول وقتی نوزاد در حالت بریچ قرار دارد، ماما برای تغییر حالت سر و بدن او کاری نمی‌تواند انجام دهد در نتیجه دستور سزارین خواهد داد.

سفت شدن پستان زنان، خطرناکه؟ سوال:سلام، من سینه ی سمت راستم بالاش یکم سفت شده،امکان داره سرطان باشه؟چون در خانواده هم ٢،٣ نفر سرطان سینه داشتند.جواب:صرف وجود این توده به نفع ...
زورگویی کودک، چگونه تربیتش کنم؟ سوالسلام.فرزند پسری دارم سه سال و پنج ماهه بسیارباهوش وبازی گوش باهم سن وسال های خودش به سختی کنار میاید.اسباب بازی هایشان رابرمیدارد وسایلش رابه...
دل درد شدید در زنان، نشانه بارداری است؟ سوال مخاطب نی‌نی‌بان: باسلام خدمت تمامی دوستان من پریود منظمی دارم و 12 روز بعد از پریود نزدیکی بدون جلوگیری داشتم حالا دل درد شدیدی دارم آیا امک...
سرطان پستان در زنان، آیا عود می کند/ کلیپ کل سرطان های که انسان ها دچار آن می شوند بعد از درمان ممکن است دوباره عود کنند.
بیماری های خطرناک در دوران بارداری/ صدای دکتر می خواهیم موارد اورژانسی که برای مادر باردار به وجود می آید را بررسی می کنیم. یکی از موارد اورژانسی که خانم های بارداری با آن مواجه هست...
رژیم غذایی مناسب بارداری، می دونین چرا مهمه؟ یک تحقیق جدید در دانشگاه کینگ لندن و بریستول نشان داده است که رژیم غذایی پر چربی و پر قند در زمان بارداری  با نشانگان بیش فعالی و نقص توجه همراه ...
عفونت قارچی واژن، ترس دارم! سوال:سلام خانم دکتر میخواستم در باره ی عفونت قارچی بپرسم. من عفونت قارچی دارم و اولین بارمه که درچار این عفونت میشم برام خیلی دردناک و سوزش داره ...
درمان تخمدان پلی کیستیک نی نی بان، گروه ترجمه: تخمدان پلی کیستیک PCO که به آن سندرم هیپرآندروژنیک مزمن همراه با عدم تخمک‌گذاری یا همان تنبلی تخمدان گفته می‌شود، در 5 تا ...
رفلکس نوزادان سالم، امتحان کنید در تمامی نوزادان سالم چند رفلکس (واکنش) مشابه دیده می شود که از همان بدو تولد می توان آن ها را تحریک کرد. این رفلکس ها حرکاتی ناخودآگاه هستند که ...
پیامک عاشقانه من اینجا و تو اونجا ⋆ شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ 1 بازدید در پیامک عاشقانه من اینجا و تو اونجا می توانید مجموعه ای از پیامک های عاشقانه جدید را مشاهده کنید  که...
رازهای جوانی جنیفر لوپز را بیشتر بشناسید جنیفر لوپز ستاره با استعدادی است که نامش را در کل دنیا ثبت کرده است. او متولد سال ۱۹۶۹ است اما هنوز هم شادابی دوران جوانی خود را دارد. به بیان دیگر ...
تغذیه کودکان، بدبوها مفیدترند؟ سیر طعمی تیز و تند دارد اما سرشار از ارزش های دارویی است. سیر آنقدر برای سلامتی خوب است که نمی توانید خود یا خانواده تان را از آن محروم کنید. هما...
علت استفراغ نوزاد، بیماری خاصی دارد؟ یک متخصص تغذیه: کم‌اشتهایی‌ واستفراغ می‌توانداز نشانه‌های ابتلا نوزاد به بیماری« شربت افرا» باشد.یک متخصص تغذیه در یزد گفت: کم اشتهایی، استفراغ، ...
قتل دختر ۱۵ ساله در مخروبه‌های ‌نصرآباد قتل دختر ۱۵ ساله در مخروبه‌های ‌نصرآباد اخبار حوادث به گزارش ابرتازه ها از فارس، ۷:۵۵ دقیقه صبح سه‌شنبه ۱۴ دی ماه در یک روز سرد زمستانی زمانی که همه...
دانلود رمان بانوی پاییزان ⋆ شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ 4 بازدید در دانلود رمان بانوی پاییزان رمان عاشقانه جدیدی برای شما عزیزان قرار دادیم که در مورد دختری هستش که ب...