بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل + نگرانی های والدین

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل + نگرانی های والدین

استفاده از موبایل برای کودکان آنها را به بلوغ زودرس میرساند

مضرات استفاده از گوشی و تبلت برای کودکان

توصیه هایی برای استفاده از کودکانتان از موبایل را در این قسمت برایتان توضیح داده ایم که مشاهده می نمایید

روان شناسی کودکان |علت بلوغ زودرس

 

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل + نگرانی های والدین

 

وقتی تبلت بچه‌تان را وابسته می‌کند
مهم‌ترین خطراتی که فضای مجازی می ‏تواند برای بچه‌ها به واسطه استفاده از موبایل، تبلت و… داشته باشد چیست؟
وابستگی ناسالم اولین و مهم‌ترین مشکل است که می‏تواند کودکان و والدین را دچار مشکل کند؛ منظور ما از وابستگی در اینجا این است که کودک وقت بسیاری را در فضای مجازی می‏گذراند و از زندگی واقعی خود غافل می‏ شود و فاصله گرفتن از تبلت یا تلفن‏ همراه برای او تقریبا کاری غیر ممکن می‏ شود و به نحوی آشکار زندگی کودک و فرآیند رشد و تربیت او را دچار اخلال می‏ کند. یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن برای کودک ایجاد شود، فاصله گرفتن از تفریحات سالم و پناه بردن به دنیای مجازی است. تفریحات سالم نظیر دوچرخه ‏سواری، بازی کردن با اسباب بازی و گردش، نقش بسیار مهمی در فرآیند رشد سالم روانی و فیزیکی کودکان دارد و استفاده بیش از حد از تلفن همراه و تبلت و سفر به دنیای مجازی کودکان را از این دسته تفریحات دور می‏سازد. فانتزی‏سازی بخشی از دنیای کودکی است اما گاهی اتفاق می ‏افتد که کودکان دنیای بسیار قشنگی را در ذهن خود ایجاد می‏کنند و در لحظاتی که دنیای واقعی قدری اضطراب‏ زا می‏ شود، کودک به سرعت به آن پناه می‏ برد، این سازکار ناسالم معمولا به کمک استفاده نامطلوب از تلفن همراه و تبلت تقویت می ‏شود و کودک را از دنیای واقعی جدا می‏ کند. اضافه وزن را می‏ توان یکی دیگر از نتایج نامطلوب استفاده نامناسب در نظر گرفت، طبیعی است که هرچقدر میزان استفاده از تلفن همراه، تبلت و لپ‏تاپ افزایش پیدا کند، میزان فعالیت فیزیکی کودک کاهش پیدا کرده و کودک دچار اضافه‏وزن می‏شود. همان طور که در موارد مطرح شده دیدید الگوی کاملا آشکار از اعتیاد به استفاده از تلفن همراه و فضای مجازی وجود دارد که به راحتی می ‏تواند دوران مهم  کودکی را تحت‏تاثیر خود قرار داده و مانع فرآیند رشد سالم روانی و فیزیکی کودک شود.


 

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل + نگرانی های والدین

 

موبایل کودک را بلوغ زودرس می رساند؟
یکی از نگرانی‌های والدین در این زمینه دسترسی کودک به انوع و اقسام عکس ها و اطلاعات و تاثیر این  موضوع روی سن بلوغ شان است. آیا واقعا دیدن تصاویر غیراخلاقی و مستهجن می‏تواند سبب بلوغ زود رس شود؟
در ابتدا باید این موضوع را در نظر بگیریم که بلوغ، یک فرآیند فیزیکی است که در آن عواملی نظیر تغذیه مناسب و ورزش نقش بسیاری دارد، اما ممکن است فکر کردن به آن مانند زمانی باشد که یک نفر احساس گرسنگی نمی‏کند ولی تصور کردن یک غذای خوشمزه شاید محرکی قوی باشد که برود و آن غذا را بخورد، بنابراین دین تصاویر غیراخلاقی ممکن است ایجاد انگیزه‏ای در فرد باشد که او به آن سمت سوق پیدا کند. بنابراین بلوغ زودرس با تماشای تصاویر غیراخلاقی اتفاق نمی‏افتد اما در ذهن کودک انگیزه ایجاد می‏شود و خود را در آن شرایط تصور می‏کند.
کودک به موبایل والدین دسترسی نداشته باشد

 

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل + نگرانی های والدین


به هر حال استفاده از این ابزارها و حتی تصاویری که در بعضی از بازی ها دیده می شود ممکن است کنجکاوی جنسی کودکان تحریک کند. با این مساله یعنی با کودکی که به هر حال در گذشته در معرضش قرار گرفته، چطور برخورد کنیم؟
اولین نکته که در اینجا باید یادآور بشیم این است که موبایل هر شخص حریم خصوصی او محسوب می‏ شود و باید کد گذاری شود تا کودک شما به آن دسترسی نداشته باشد. البته آموزش این موضوع بسیار مهم است که کودکان بدانند وسایل شخصی پدر و مادر قابل دسترس نیستند و نباید هر زمان که دلشان می‏ خواهد به سراغ آن برود و باید این کار را با اجازه والدین انجام دهند. به هیچ عنوان نباید اجازه بدهیم که ذهن کودکان زودتر از زمان خود، نسبت به مسائل جنسی باز شود، زیرا تأثیرات منفی روانی زیادی برروی فرآیند رشد او می‏ گذارد. از طرف مقابل نباید فیلتر گذاری هم انجام شود یعنی زمانی که بصورت اتفاقی کودک تصویر مستهجن و غیر اخلاقی را می‏ بینید، در مورد آن از والدین سوال خواهد پرسید و بهتر است که والدین به جواب منطقی بدهند تا اینکه با جواب‏ های سرکاری خود کودک را از مسئله منحرف کنند. به یاد داشته باشید که اگر فرزندتان جواب سوالاتش را از شما نگیرد، به سراغ افراد دیگر خواهد رفت و معلوم نیست که دیگران چگونه جواب این سوالات را بدهند چون تا کودک جواب سوالات خود را پیدا نکند موضوع برایش تمام نمی ‏شود و کنجکاوی او همچنان باقی می ‏ماند. در صورتی که نمی‏ دانید با چگونه پاسخ سئوالات این چنینی فرزند خود را بدهید، بهتر است با یک روانشناس یا بازی‏ درمان صحبت کنید تا بهترین نتیجه را برایتان به همراه داشته باشد. نکته بسیار مهم این است که مراقبت‏ های سالم از آگاهی جنسی کودکان، سبب کاهش حساسیت آنها می ‏شود.

 

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل + نگرانی های والدین


نحوه آموزش والدین حرف اول را می زند
آیا به‌طور کلی تلفن همراه، تبلت، اینترنت و… روی تربیت جنسی کودک ـ درست یا غلط ـ تاثیر می‌گذارد؟
تاثیرگذاری بر روی تربیت جنسی بیشتر معطوف استفاده مناسب یا نامناسب از فضاهای مجازی است، یعنی نحوه آموزش والدین به فرزندان برای استفاده مناسب از اینترنت مهم‏ترین پاسخ به این سوال است. به یاد داشته باشیم که زیاده ‏روی در خوردن یک غذای سالم نیز ممکن است فرد را دچار مشکل جدیدی کند. دو پارامتر بسیار مهم در تربیت جنسی کودکان یکی مربوط به سبک زندگی کودک می‏ شود که شامل محیط خانواده و فرهنگ آن است و دیگری آموزش نحوه استفاده صحیح از اینترنت و دنیای مجازی است

 

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل + نگرانی های والدین

 

ضرر موبایل برای بچه ها

لابد تا به حال صدها بار با اخباری در خصوص تأثیرات منفی استفاده از تلفن همراه، تل لت، لپ تاپ و… برای کودکان رو به رو شده‌اید یا دغدغه‌ای که خودتان از زمان بارداری تا الان با آن دست و پنجه نرم کردید این بوده است که آیا اشعه‌های ساطع شده از این وسایل یا تماس کودکان با وای فای و… می تواند روی مغز و بدن و به طور کلی رشد جسمی و روحی‌اش اثر بگذارد یا خیر. پس قرار است گجت‌ها را زیر ذره‌بین بگذاریم و زیر و بمشان را در بیاوریم.
وای فای برای کودکان مضر است؟
بله؛ این را ما نمی‌گوییم بلکه نتیجه جدیدترین تحقیقاتی است که در خصوص تماس جنین، نوزاد و کودک با وای فای انجام شده و نشان داده است که کودکان به دلیل کوچک بودن جمجمه‌شان بیشتر در معرض آسیب‌های ناشی از چنین انرژی‌هایی هستند. علاوه بر این در این دوران هنوز میزان آب در مغز کودکان زیاد است و در نتیجه اشعه را بیشتر به خودش جلب می‌کند. از جمله مهم‌ترین تاثیرات مخرب وای فای روی مغز کودک عدم تمرکز، نداشتن حافظه کوتاه مدت مناسب، سر درد، اختلال در خواب و کم خوابی، افسردگی، انزوای اجتماعی و خستگی مزمنی است که کودک را در کل روز رها نمی‌کند. شاید این مسأله بتواند شما را توجیه کند که چرا بچه‌های امروزی در مقایسه با نسل ما و قبل تر به اصطلاح حال ندارند! در ضمن به این نکته هم توجه کنید که خطرات اینترنت وایمکس به دلیل طول موجش، از وای فای هم بیشتر است.
در ضمن بد نست بدانید که بر اساس مطالعاتی که در خصوص تاثیر اشعه ساطع شده از گجت‌ها در حدود ۳ سال قبل انجام شده، متخصصان به این نتیجه رسیده‌اند که بچه هایی که بیشتر از تلفن همراه استفاده می‌کنند، بیشتر هم دچار بیماری‌های خطرناکی همچون تومورهای مغزی می‌شوند. هر چند همه این تاثیرات منفی در حد مطالعات دانشگاهی است و هنوز انجمن غذا و داروی آمریکا مهم تاییدی بر این تاثیرات نامطلوب نزده و استفاده از گجت‌ها را برای کودکان و نوجوانان محدود نکرده ولی از آنجا که قدیمی‌ها گفته‌اند احتیاط شرط عقل است، بهتر است تا حد امکان بچه‌ها را از این ابزارهای الکترونیکی دور نگه دارید.

 

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل + نگرانی های والدین

 

مراقب چاقی باشید
با نگاهی به دور و اطراف متوجه می‌شویم که بچه‌های امروزی بسیار چاق‌تر از آن چیزی هستند که ما از دوران کودکی و نوجوانی خودمان به یاد داریم و یکی از دلایل شیوع چاقی در میان کودکان و نوجوانان را می‌توان در بی‌تحرکی مزمن‌شان دید. کافی است در یک مهمانی خانوادگی نگاهی به دور و اطرافتان بیندازید تا ببینید که چند درصد از بچه‌ها به جای بازی، دویدن دنبال همدیگر، سرک کشیدن توی حیاط، قایم باشک و… سرشان را توی تبلت کرده‌اند و بیشترین فعالیت بدنی‌شان تکان‌های گهگاهی به سر و حرکت‌های انگشتان دست شان است.
نکند کوتاه بماند و نازا شود!
اگر می‌خواهید نسلتان ادامه پیدا کند، اگر خودتان دچار تاخیر در باروری بودید و از فکر این که کودکتان هم در آینده ممکن است چنین زجری را بکشد، پشتتان می‌لرزد یا دلتان نمی‌خواهد فرزندتان قدکوتاه باقی بماند باید دسترسی او به موبایل و تبلت و… و همچنین سطح تماس و نزدیکی‌اش با امواج ساطع شده از این ابزارها را محدود کنید.
بی‌خوابی امان کودک را می‌برد
بی‌خوابی نه فقط کودک را خسته می‌کند بلکه روی رشد جسمی و روانی‌اش هم اثرات همه جانبه دارد و عامل مهمی که علی‌رغم تلاش‌های شما برای زود خواباندن کودک و داشتن استراحت کافی، می‌تواند او را بی‌خواب کند، استفاده از آیفون و تبلت و… است. این مساله به‌خصوص وقتی نمود پیدا می‌کند که کودک بلد باشد با استفاده از این گجت‌ها وارد دنیای مجازی شود، پیامک بفرستد و… . پس شاید بد نباشد شما هم مثل استیو جابز مرحوم، که آیفون می‌ساخت ولی به بچه‌هایش نمی داد  شما هم دسترسی فرزند خود را تا رسیدن به سنین نوجوانی محدود سازید.

 

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل + نگرانی های والدین

 

ای وای از انگشت‌هایش
پزشکان و متخصصان می‌گویند بچه‌هایی که از آیفون و تبلت و تلفن همراه به خصوص از انواع لمسی آن استفاده می‌کند به مرور دچار آسیب عضلانی و آسیب انگشتان دست شده و حرکاتشان با تاخیرهای بالا همراه خواهد بود. علتش هم این است که استفاده بیش از حد کودک از این ابزارها دیگر وقتی برای کارهایی مانند نقاشی که حرکات دست کودک را تنظیم می‌کند، باقی نمی‌گذارد.

 

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل + نگرانی های والدین


استفاده صحیح از گجت‌ها را چطور یاد فرزندمان بدهید؟
شاید بهترین روش آموزش استفاده صحیح از گجت‌ها، برخورد مسئولانه والدین باشد؛ یعنی قرار دادن وسایل نظیر موبایل، تبلت و لپ‌تاپ در اختیار کودک به منظور استفاده سالم و مناسب او باشد نه برای اینکه پدر و مادر بخواهند مدتی از دست سر و صدای او خلاص شوند. این رویکرد سبب می‏شود که والدین نظارت مناسبی بر روی نحوه استفاده کودک داشته باشند و به آموزش‏های مناسب را ارائه دهند.
یکی دیگر از روش‏هایی که والدین می‏توانند به کمک آن وابستگی کودک را به موبایل و تبلت کنترل کنند، استفاده محدود آن است، یعنی هر روز فقط مدت زمان مشخصی به او اجازه استفاده از موبایل و تبلت را بدهند. شرط تاثیرگذاری این روش این است که والدین بر روی قوانینی که وضع می‏کنند محکم بیاستند و بخاطر گریه و زاری کودکانشان زمان استفاده را افزایش ندهند چون دیگر این روش تاثیر‌گذاری خود را از دست می‏دهد.
بیاد داشته باشید که تربیت با دیکتاتوری متفاوت است و باید دلایل سخت‏گیری‏های خود را به شکلی منطقی برای کودکتان توضیح دهید. اگر فرزندتان سوالی از شما پرسید که دلیل آن را نمی‏دانستید، به او بگویید که باید در مورد سوالش فکر کنید تا بهترین جواب را به بدهید. فراموش نکنید که استفاده از موبایل، تبلت و لپ تاپ و همینطورا استفاده از اینترنت، در صورت استفاده سالم و مناسب می‏تواند سطح آگاهی کودک شما را افزایش دهد و همچنین به تقویت هوش هیجانی او کمک کند.

 

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل،نگرانی های والدین،ضررهای موبایل،مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل + نگرانی های والدین

 

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل،نگرانی های والدین،ضررهای موبایل،مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل

 

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل + نگرانی های والدین

 

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل،نگرانی های والدین،ضررهای موبایل،مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل

 

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل + نگرانی های والدین

 

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل،نگرانی های والدین،ضررهای موبایل،مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل

 

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل + نگرانی های والدین

 

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل،نگرانی های والدین،ضررهای موبایل،مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل

 

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل + نگرانی های والدین

 

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل،نگرانی های والدین،ضررهای موبایل،مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل

 

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل + نگرانی های والدین

 

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل،نگرانی های والدین،ضررهای موبایل،مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل

 

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل + نگرانی های والدین

 

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل،نگرانی های والدین،ضررهای موبایل،مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل

 

مضرات استفاده کودکان از تبلت و موبایل + نگرانی های والدین

 

 

چگونگی زایمان سزارین، مواردی که باید انجام شود عمل جراحی زایمان و انواع آن همیشه ذهن زنان باردار را به خود معطوف می کند و در این میان به دلیل ترس از درد از زایمان توجه بیشتری به زایمان سزارین ...
خوردن عسل در شیردهی، خطر نداره؟ برخی غذاها هستند که در دوران شیردهی مضر هستند و نباید آنها را بخورید. آیا عسل هم یکی از آنهاست. عسل جزو غذاهایی محسوب می شود که کودکان کمتر از یک...
زمان تکان خوردن جنین در بارداری هر چند جنین از هفته هفتم یا هشتم شروع به تکان خوردن می کند و در سونوگرافی می توان این مسئله را مشاهده کرد ولی تکان خوردن جنین در داخل رحم معمولاً...
متهم تجاوز جنسی به دو خواهر را به گردن جن ها انداخت!! متهم تجاوز جنسی به دو خواهر را به گردن جن ها انداخت   دختر 21 ساله که برای حل مشکل خانوادگی و درمانهای روحی به شوهر خاله اش اعتماد کرده ب...
تزئین سفر هفت سین به سبک داس ⋆ در تزئین سفر هفت سین به سبک داس می توانید با روش تزیین سفر هفت سین عید سال نو آشنا شوید و شامل تزیین تخم مرغ و تزیین سبزه عید و همچنین تزیین ظروف هفت...
کودک چاق، انتقال ژن از اسپرم مطالعه جدید و کوچکی بیان می‌کند که وزن یک فرد ممکن است طوری بر عملکرد ژن‌های  اسپرمش تأثیر بگذارد که بتوانند به فرزندان آینده‌اش منتقل شوند.محققا...
خانم های باردار، پرسش های بی پاسخ این مساله بسیار شگفت انگیز است که چگونه به سرعت همکاران، غریبه ها، و حتی اعضای خانواده فراموش می کنند که یک خانوم باردار همچنان یک فرد عادی است و...
درمان خانگی فیبروم رحم، راهنمایی کنید سوالباسلام خدمت شما.من در رحمم دو فیبروم دارم. تاالان هم برای بارداری اقدام نکردم.از اینترنت خوندم که ماست و چای و ترشیجات و خیارگوجه نباید بخورم...
سرفه در کودکان، نشانه بیماری؟ اگر سرفه کودک شما بعد از گذشت ۱ هفته بهتر نشد، و اگر به نظر می‌رسید که در تنفس دچار مشکل شده است حتماً او را نزد پزشک ببرید. اما عموماً اگر کودک شما س...
عفونت قارچی واژن، چرا درمان نمیشم؟ سوال:سلام و خسته نباشید. به مدت هشت ماه دچار عفونت قارچی واژن با تیکه های پنیری شکل شده ام، تاکنون سه بار از روشهای گوناگون استفاده کرده ام ( قرص...
درمان آبریزش بینی بچه، نکات مهم سوال:کودک یکسال و نیمه دارم حدود یک هفته است فقط آبریزش بینی دارد من زادیتن رو بهش دادم تا وقتی میخوره خوبه به محض قطع دارو دوباره شروع میشود الب...
علائم هفته سی و سوم بارداری گروه ترجمه نی نی بان: در اینجا به بیان تحولاتی که طی هفته سی و سوم بارداری برای تان رخ می دهد می پردازیم.رشد فرزند:فاصله سر تا نوک پای جنین در ای...
جدیدترین مدل تاج عروس ۲۰۱۷ باشکوه و شیک سری اول جدیدترین و شیک ترین مدل تاج عروس ۲۰۱۷ باشکوه و شیک سری اول انواع مجموعه مدل شینیون مو شیک و جدید پیشنهاد مدل مو های جدید و شیک برای سا...
تصاویر مراسم تشیع مادر سردار نقدی ⋆ چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵ 1 بازدید در تصاویر مراسم تشیع مادر سردار نقدی می توانید به تصاویری از حضور شخصیت های برجسته کشوری که در مرا...
کم وزن بودن نوزاد، عوارض تیجه یک بررسی طولانی مدت روی نوزادان نشان می‌دهد آنهایی که با وزن پایین‌تر از حد تعادل به دنیا می‌آیند، در بزرگسالی نه تنها از مشکلات فیزیکی بلکه...