بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

مشکلات رایج در بارداری، چرا رخ می دهد!

مشکلات رایج در بارداری، چرا رخ می دهد!

مشکلات رایج در بارداری، چرا رخ می دهد!

نیازی نیست به شما بگوییم که پرورش فرزند کار مشکلی است و طبیعی است که هنگام سازگاری بدنتان با شرایط خاص بارداری، دچار مشکلات عجیبی شوید. برخی از این تغییرات به دستگاه های داخلی بدن مربوط می شوند مثل بروز مشکلاتی در دستگاه گوارش، گردش خون و برخی به اندام های بیرونی مانند پوست و ظاهر بدن مرتبط هستند. تغییرات احساسی و بروز درد در این دوران بسیار متداول هستند، ولی ما تلاش می کنیم تا شما احساس خوبی در مقابله با عوارض بارداری داشته باشید!

کمر درد:
بانوان باردار غالباً دچار دردی در قسمت پایین کمر خود می شوند که گاهی به باسن و پاها نیز منتقل می شود. این مشکل در دوران بارداری بسیار متداول است.

چرا رخ میدهد
هورمون پروژسترون به منظور ایجاد فضای لازم برای رشد جنین، پیوندها (رباط) در ناحیه لگن را نرم و کشیده می کند. این مسئله به این معناست که پیوندها در بخش پایینی کمر شما شل شده و بر کمر و ناحیه لگنی فشار وارد می کند.

این روش را امتحان کنید
پزشک یا مامای شما می تواند برای کمک به تقویت کمرتان ورزش هایی را به شما اموزش دهد. شما باید برای خوابیدن از تشک های سفت استفاده کنید و از پوشیدن کفش پاشنه بلند خودداری کنید. ممکن است مشورت با فیزیولوژیست یا متخصص بیماریهای استخوانی نیز به کمک شما بیاید. احتمالا استفاده از کمربندهای پشتیبان کمر نیز سودمند است، ولی حتما درباره استفاده از کمربند با پزشک یا مامای خود مشورت کنید.

سندرم تونل کارپال
این مشکل باعث احساس سوزن سوزن و مورمور شدن و بی حسی در شست و انگشت اشاره می شود. این مسئله می تواند بلافاصله پس از لقاح جنین اتفاق بیافتد.

چرا رخ میدهد
این مشکل بخاطر فشار وارده بر عصب هایی رخ می دهد که از طریق بازوها به ساعد و مچ ها منتقل میشود. تجمع بیشتر اب در بدن به اعصاب فشار وارد می کند و باعث تورم تونل کارپال (حلقه ای از فیبرها دور تا دور مچ دست که از زیر آن اعصاب عبور می کند) می شود.

این روش را امتحان کنید
به احتمال زیاد پزشک، شما را به فیزیولوژیستی معرفی می کند که برای آرام کردن ناراحتی به شما ورزش هایی پیشنهاد کند. احتمالا استفاده از اسپلینت (نوار یا تراشه ای که برای بستن استخوان شکسته بکار می رود) خصوصا شب هنگام می تواند کارآمد باشد. درضمن می توانید در هنگام خواب بازویتان را روی بالشی قرار دهید تا حمایت بیشتری از ان کرده باشید. ممکن است، طب سوزنی نیز کمک کند. البته این مشکل معمولاً پس از زایمان ناپدید میشوند.

یبوست
این مشکل معمولا به دلیل خشکی و سفتی مدفوع رخ می دهد. یبوست یکی از شایع ترین مشکلات دوران بارداری است که به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می شود. اما راهکارهایی وجود دارد که با کمک آنها می توان مشکل یبوست را کم کرد.

چرا رخ میدهد
هورمون پروژسترون ماهیچه های دیواره روده ها را شل می کند، بنابراین انقباضاتی که برای فشار و خارج کردن مدفوع مورد نیاز است، کاهش می یابد. در نتیجه، آب مدفوع، بیش از حد معمول جذب روده ها شده و باعث سفت و خشک شدن ان می شود. به همین دلیل ممکن است، دفع مدفوع تناوب کمتری داشته باشد.

این روش را امتحان کنید
آب زیادی بنوشید و در حد امکان میوه، سبزیها و فیبر را بیشتر مصرف کنید. روزانه حداقل ۲۰ دقیقه با سرعت زیاد پیاده روی کنید. احتمالا انجیر و آلوی سیاه نیز به رفع این مشکل شما کمک می کنند. توجه داشته باشید که هرگز بدون مشورت با پزشک از مسهل استفاده نکنید!

بی حالی (سرگیجه)
شامل احساس سرگیجه و بیماری، سردی بدن و تعرق می شود. سرگیجه هر زمانی از بارداری ممکن است احساس شود.

چرا رخ میدهد
کاهش انتقال خون به مغز یکی از دلایل بی حالی است. این مشکل زمانی اتفاق می افتد که تجمع خون (blood pools) در پاها با افزایش تولید خون برای جنین، تداخل پیدا می کند. کم شدن آب بدن یا کاهش میزان قند خون نیز می تواند از علت های دیگر این مشکل باشند.

این روش را امتحان کنید
از ایستادن طولانی مدت پرهیز کنید و در صورتی که احساس سرگیجه می کنید، بنشینید یا دراز بکشید. و زمانی که نشسته اید، ناگهان از جای خود بلند نشوید یا از حمام داغ با سرعت خارج نشوید. اگر احساس سرگیجه دارید، نشسته و سرتان را در میان زانوهای خود قرار داده یا دراز کشیده و پاهای خود را بالاتر از سرتان بگذارید. مایعات بنوشید و میان وعده ای سبک مثل پودر غلات و میوه خشک میل کنید.

بواسیر
این عارضه به علت بزرگ شدن رگهای خونی پیرامون مقعد ایجاد می شود که ممکن است در آن ناحیه برآمدگی ایجاد کند (بیرون بزند). این مسئله معمولاً تا سه ماهه دوم بارداری بروز نمی کند.

چرا رخ میدهد
جنین در حال رشدتان به مقعد شما فشار اورده و مانع انتقال جریان خون به قلب می شود. تجمع خون (blood pools)، باعث بازشدگی و گشاد شدن رگها در ناحیه مقعد می شود، تا خون اضافه را در خود جای دهد.

این روش را امتحان کنید
با خوردن فیبر زیاد، مدفوع خود را نرم و دفع مدفوع خود را منظم نگهدارید. به این ترتیب، از فشار امدن به مقعد جلوگیری خواهد شد.

سوزش سردل
این احساس سوزش درست پشت استخوان قفسه سینه احساس می شود.

چرا رخ می دهد
در اوایل بارداری، دریچه ماهیچه ای ورودی شکم شما تحت تاثیر پروژسترون شل می شود. در نتیجه اسید معده اجازه پیدا می کند تا به مری باز گردد و در دوران بارداری جنین می تواند به شکم فشار آورده و محتویات انرا وادار به بازگشت به مری کند.

این روش را امتحان کنید
در وعده های غذایی خود مقدار کمی خوراکی میل کنید تا شکم شما هرگز زیاد از حد پر نشود. با گذاشتن چند بالش زیر سر، بالاتنه خود را کمی بالاتر نگهدارید. نوشیدن یک لیوان شیر، هنگام رفتن به بستر به خنثی سازی اسید شکمی کمک می کند. ممکن است پزشکتان برای شما ضد اسید معده تجویز کند، تا طی بارداری به شکلی ایمن بتوانید از آن استفاده کنید.

پستانهای دردناک و حساس
احساس سنگینی، ناراحتی و سوزن سوزن شدن پستان ها یکی از اولین نشانه های بارداری است.

چرا رخ میدهد
هجوم هورمون هایی که وظیفه ی اماده سازی پستان ها برای شیردهی را بر عهده دارند باعث بزرگ شدن پستانهای شما می شود. لایه های چربی در انها ضخیم تر می شوند و مجاری شیر بزرگ شده و خود را برای تولید شیر آماده می کنند.

این روش را امتحان کنید
از آغاز بارداری، سینه بند مناسب با این شرایط را بپوشید. اگر پستان های شما بسیار بزرگ است، برای راحتی بیشتر سعی کنید تا در هنگام خواب شبانه نیز از سینه بند استفاده کنید. برای پیشگیری از التهاب و سوزش، نوک پستان های خود را با روغن یا لوسین چرب کنید.

برفک یاthrush
برفک، ترشحات ضخیم، سفید و تکه تکه (مثل شیر خراب شده) از واژن است که با خشکی و خارش شدید پیرامون دهانه واژن، ناحیه میاندوراه، واژن و گاهی مقعد همراه است. احتمال می رود، هنگام دفع ادرار نیز احساس درد داشته باشید.

چرا رخ می دهد.
معمولا قارچ Candida albicans باعث ایجاد عفونت می شود. این قارچ معمولا در روده ها زندگی می کند. این عارضه معمولاً بعد از مصرف یک دوره آنتی بیوتیک اتفاق می افتد. گرچه ممکن است برفک در هر زمان دیگری نیز رخ دهد، ولی طی بارداری بسیار متداول است. مصرف زیاد شکر اغلب وضعیت آنرا بدتر می کند.

این روش را امتحان کنید
از پوشیدن شلوار و لباس زیر تنگ خودداری کنید و بجای استفاده از لباس زیر تهیه شده از الیاف مصنوعی، نوع نخی آنرا انتخاب کنید. ممکن است پزشک شما pessaries (ابزاری که برای حمایت از رحم، در داخل واژن قرار میدهند) را برای شما تجویز کند که باید شبها طبق راهنمای داده شده، آن را داخل واژن خود قرار دهید. کرمی نیز برای متوقف کردن خارش خارجی برای شما تجویز خواهد شد.

چپ دستی بچه، کی معلوم میشه؟ دست برتری به معنی ترجیح دادن استفاده از یک دست بر دیگری در انجام کارکردهای حرکتی مختلف است. تقریبا 90 درصد از جمعیت بر اثر سلطه یابی و کنترل نیمک...
عوارض یائسگی در زنان، به مذاقم خوش نیومد بسیاری از زنان به دو دلیل انتظار فرارسیدن یائسگی را می کشند: نداشتن نگرانی در مورد حاملگی یا عادات ماهیانه. باوجوداین، اثرات جانبی یائسگی، از تعر...
قصه های شب بخیر کوچولو، مورچه و کلوچه/ پادکست یکی بود یکی نبود غیر از خدای مهربون هیچکی نبود، یه پسر کوچولویی بود به اسم نادر...
علت اختلالات قاعدگی، چی میتونه باشه؟ 1سال و نیمه خونه خودمم و چندبار سیکلم بهم خورده طوری که یکماه بعد 40 روز پریود شدم.
اندازه جنین در هفته هفتم بارداری در هفته هفتم بارداری همچنان تغییرات چشمگیری در بدن رویان شما اتفاق میفتد و اندام‌های حیاتی او بیشتر شکل می‌گیرند و کم‌کم تکمیل می‌شوند. در این هفته بی...
زایمان طبیعی مدرن، مقایسه با روش سنتی تولد بخش مهم زندگی انسان برای ورود به عرصه هستی است  با تولد هر کودک  تلنگری در انسان ایحاد می شود . خداوند مهر خویش را در آغوش مادر به ودیعه می ...
قصد بارداری دارم، کم خونم! گروه ترجمه نی نی بان: مطالعات نشان داده اند زنانی که به مقدار کافی آهن دریافت نمیکنند، ممکن است دچار عدم تخمک گذاری یا تخمک گذاری ضعیف شوند. کم خ...
روانشناسی نوپایان، علت پرت کردن اشیا پرسشبا سلام. میخواستم بپرسم کودکان نوپا تا چه سنی برای شناخت اشیا را به دهان میبرن؟با تشکر. پاسخسلام مادر عزیزمعمولا کودکان تا سن یک سالگی برای ش...
رابطه جنسی زوج جوان مقابل چشم مردم! (+تصاویر) ایران ناز، خانواده ها و فرزندانشان هنگامیکه دیدند یک زوج در مقابل چشمان حیرت زده آنان اقدام به برقراری رابطه جنسی در رستوران کردند غذاهای خود را ن...
دیابت قبل و بعد از بارداری،عوارض و درمانها سوال مخاطب نی‌نی‌بان: مبتلا به دیابت هستم و ناخواسته باردار شدم. این موضوع باعث بروز مشکل خواهد شد؟ چه عوارضی برای جنین دارد؟پاسخ دکتر محمدرضا مه...
مشکل تنفسی نوزاد در بدو تولد، علت تنفس سریع در روزهای اول زندگی به خاطر ناکامل بودن ریه ها یا جذب کاهش یافته مایع جنینی ریه دیده می شود.عامل ایجاد سندرم ناراحتی تنفسی گذرا چیست؟تنفس سر...
تصاویری از خانواده آیت الله در مراسم تشییع تصاویری از خانواده آیت الله در مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی خانواده آیت الله در مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی      منبع: ایسنا       ...
وحشت از آدم ها، طبیعی است؟  سوال مخاطب نی‌نی‌بان: دخترم 28 ماهه ام از همه آدمها وحشت دارد. بغیر از پدرش و خودم و خواهرم و بچهایش ایا طبیعی هست؟ همه میگن بچت عجیب غریب...
عکس جالب نفیسه روشن در کنار یک ببر نمایی از جدیدترین اپیزودِ مستندِ BBC LIFE.
دلایل لوس شدن کودک  رضا تحکم کنان گفت: "کتابم را می‌خواهم. کتابم را پس بده. همین الآن پس بده". سپس کتاب را از دست برادر بزرگ‌ترش که کاملاً غافلگیر شده بود قاپید. بع...