Notice: تابع register_sidebar به‌صورت نادرست فراخوانی شد. No id was set in the arguments array for the "ستون کناری 1" sidebar. Defaulting to "sidebar-1". Manually set the id to "sidebar-1" to silence this notice and keep existing sidebar content. لطفاً برای اطلاعات بیشتر، اشکال زدایی در وردپرس را مشاهده کنید. (این پیام در نگارش 4.2.0 اضافه شده است) in /home/photobio/public_html/wp-includes/functions.php on line 3943

بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

مراحل شکل گیری جنین هفته به هفته

مراحل شکل گیری جنین هفته به هفته

مراحل شکل گیری جنین هفته به هفته

در طول بارداری جنین از یک اسپرم و یک تخمک به نوزادی زیبا تبدیل می شود.

 

هفته دوم بارداری: بارور شدن
در آغاز این هفته شما در حال تخمک گذاری هستید. سلول تخم  بارور میشود در صورتیکه اسپرم بتواند بعد از ۱۲ تا ۲۴ ساعت از برخورد با تخمک دیواره آن را سوراخ کرده و در آن نفوذ کند. این اولین اقدام بر ای ورود یک انسان به جهان مادی است. اگر همه چیز خوب پیش رود و سلول تخم شکل بگیرد کم کم در روزهای آتی این سلول تخم تقسیم شده و به چندین سلول دیگر تبدیل میشود. کم کم مسیر خود یعنی لوله فالوپ را پیدا کرده و خود را به رحم می رساند و سعی میکند خود را به دیواره رحم بچسباند.

هفته سوم بارداری: لانه گزینی

هم اکنون یک توپ میکروسکوپی غنی از صدها سلول در دیواره رحم که پوششی از مواد مغذی مختلف است، در حال توسعه یافتن و پخش شدن است. این توپ که بلاستوسیت نامیده میشود، باعث آزاد شدن هورمون HCG بارداری شده و پیام را به تخمدانها می رساند که تخمک آزاد نکنند.

هفته چهارم بارداری:
در این هفته توپ کوچک حاوی صدها سلول، رویان نامیده میشود. تا کنون ۴ هفته از آخرین پریود شما گذشته است. تقریبا در این زمان شما منتظر پریود بعدی خود هستید. در این هفته اگر از بی بی چک استفاده کنید. جواب مثبت خواهد بود. اندازه جنین شما شبیه یک دانه خشخاش است.

هفته پنجم بارداری:
در این هفته رویان بیشتر شبیه یک بچه قورباغه کوچک است تا انسان. اما بسرعت رشد میکند. سیستم گردش خون او درحال شکل گیری است و قلب کوچکش در این هفته شروع به زدن می کند. اندازه جنین شما شبیه یک دانه کنجد است.

هفته ششم بارداری:
بینی، دهان و گوش رویان در حال شکل گیری است. مغز و روده جنین نیز شروع به تکامل میکند. اندازه جنین شما شبیه یک عدس است.

هفته هفتم بارداری:
نسبت به هفته گذشته رویان دوبرابر شده است اما هنوز یک دم دارد که بزودی ناپدید خواهد شد. دستان و پاهای او بتدریج از بازو و ران پا نمایان می شود. اندازه جنین شما شبیه یک زغال اخته است.

هفته هشتم بارداری:
جنین در حال حرکت کردن است اما شما هنوز این حرکات را حس نمی کنید. سلول های عصبی در حال شاخه زدن هستند. لوله تنفسی از گلو جنین گذشته تا ریه ها را تشکیل دهد. اندازه جنین شما شبیه یک دانه لوبیا است.

هفته نهم بارداری:
در این مرحله تقریبا ارگان های اصلی جنین در سر جای خود قرار گرفته اند. دم رویانی کم کم ناپدید شده و جنین بسرعت شروع به وزن گیری می کند. اندازه جنین شما شبیه یک حبه انگور است.

هفته دهم بارداری:

در این هفته رویان تقریبا به تکامل اجزای اصلی بدن رسیده است. پوست او هنوز نیمه شفاف است. انگشتان کوچکش قابل خم شدن است و ناخن های او در حال رشد و تکامل هستند.

اندازه جنین شما شبیه یک پرتقال کوچک است.

هفته یازدهم بارداری:
تقریبا رشد و تکامل بدن جنین کامل شده است. جنین می تواند خود را خم و راست کرده و حتی از طریق دیافراگم سکسکه میکند. اما هنوز شما هیچ کدام از این حرکات را حس نمیکنید. اندازه جنین شما شبیه یک انجیر است.

هفته دوازدهم بارداری:
در این هفته جنین شما کاملا انعطاف پذیر خواهد بود. انگشتان خود را خم و راست میکند. انگشتان پا ظاهر شده و حرکات مکیدن از دهان او مشخص است. شاید اگر به ارامی شکم خود را بمالید این مکیدن را حس کنید. اما در واقع در این هفته نیز انتظاری برای حس کردن وجود ندارد. اندازه جنین شما شبیه یک لیمو ترش سبز است.

هفته سیزدهم بارداری:
آخرین هفته از سه ماهه اول بارداری خود را سپری میکنید. اثر انگشت جنین شما شکل گرفته است و رگ ها و مویرگ ها از زیر پوست جنین شما قابل رویت است.

سه ماهه دوم بارداری: وارد سه ماهه دوم بارداری شده اید، هنوز شکم شما نهفته است.
اگر به سه ماهه دوم بارداری رسیده اید خطر سقط جنین بسیار کم شده است. و بسیاری از خانم ها دیگر علائم اولیه بارداری  مانند حالت تهوع و خستگی را ندارند. در این دوره شما بیشتر پرانرژی هستید و باید یک برنامه ورزشی منظم برای خود داشته باشید.

هفته چهاردهم بارداری:
ایمپالس های مغزی شما فعال شده و عضلات صورت و مغز در ارتباط باهم هستند. کلیه های جنین الان مشغول به کار هستند. اگر در این هفته سونوگرافی انجام دهید ممکن است مکیدن جنین را ببینید. اندازه جنین شما شبیه یک لیمو بزرگ است.

هفته پانزدهم بارداری:
در این هفته اگرچه جنین چشم هایش را بسته اما نور را حس میکند. اگر شما یک فلش نور قوی به شکم خود بتابانید او سریع در داخل شکم جابجا میشود. در این هفته ممکن است با انجام سونوگرافی جنسیت جنین خود را تشخیص دهید. اندازه جنین شما شبیه یک سیب است.

هفته شانزدهم بارداری:
سر کودک شما در حال شکل گیری است اما موی سر او هنوز ظاهر نشده است. پاهای او بیشتر تکامل یافته و ممکن است در این هفته ها این قدرت را داشته باشد که به رحم ضربه بزند. سر او بیشتر راست شده و گوش هایش رشد نهایی خود را دارند. اندازه جنین شما شبیه یک آواکادو است.

هفته هفدهم بارداری:
جنین میتواند مفاصل و استخوانهای خود را تکان دهد. غضروف ها در حال تبدیل به استخوانها هستند. طناب عصبی جنین نیز در حال محکم تر شدن و نازک تر شدن هستند. اندازه جنین شما شبیه یک شلغم است.

هفته هجدهم بارداری:
در این هفته کودک شما دست و پاهایش را خم و راست میکند و شما این حرکات را حس میکنید. پوشش میلین اطراف سلول های عصبی را فرا میگیرد. اندازه جنین شما شبیه یک فلفل دلمه ای سبز است.

هفته نوزدهم بارداری:
کودک شما در این هفته می شنود و حس شش گانه او مانند بوئیدن، چشایی و … تکامل یافته است. در این هفته با کودک خود حرف بزنید او صدای شما را میشنود. اندازه جنین شما شبیه یک گوجه فرنگی است.

 

هفته بیستم بارداری:

جنین شما قدرت بلعیدن را پیدا کرده است و سیستم گوارشی شما مکونیوم ترشح میکند. این ماده چسبنده و لزج مانند است و در هنگام زایمان و یا در اولین مدفوع در پوشک کودک قابل مشاهده است. اندازه جنین شما شبیه یک موز است.

هفته بیست و یکم بارداری:
در این هفته جنین قدرت زیادی پیدا میکند و قادر است ضربات زیادی به شکم شما وارد کند. اگر با فعالیت های آشنا شوید میبینید در طول روز یک الگوی ضربه زدن را دنبال می کند. اندازه جنین شما شبیه یک هویج است.

هفته بیست و دوم بارداری:
کم کم جنین شبیه یک آدمیزاد شده است. لب و ابروهای او شکل گرفته است و مشخص است اما هنوز پیگمانت های رنگی چشم او تشکیل نشده که بدانید جنین چه رنگ چشمی دارد. اندازه جنین شما شبیه یک اسکواش است.

هفته بیست و سوم بارداری:
گوش جنین در این هفته بخوبی صداها را منعکس میکند. حتی بعد از زایمان نیز بلافاصله ممکن است صدای مادر خود را تشخیص دهد. اندازه جنین شما شبیه یک انبه بزرگ است.

هفته بیست و چهارم بارداری:
در این هفته پوست جنین هنوز نیمه شفاف است اما بزوری تکامل میابد. جنین هم اکنون راست قامت شده است. اندازه جنین شما شبیه یک کاکل ذرت است.

هفته بیست و پنجم بارداری:
چین و چروک پوست جنین کم کم با چربی بدن پوشش داده شده است. اوبیشتر شبیه انسان شده است. سرش مو درآورده است و رنگ و بافتی شبیه بدن انسان دارد. اندازه جنین شما شبیه یک نوعی کلم است.

هفته بیست و ششم بارداری:
در این هفته جنین قادر به انجام عمل دم و بازدم است که مایع آمنیوتیک را به داخل ریه ها میکشاند. این عمل تمرینی برای جنین است تا یاد بگیرد هنگام تولد چگونه نفس بکشد. اندازه جنین شما شبیه یک  پیازچه است.

هفته بیست و هفتم بارداری:
این هفته آخرین هفته از سه ماه دوم بارداری است. کودک شما طبق جدول زمانی مشخصی می خوابد و بیدار است. مغز او بسیار فعال بوده و ریه ها بطور کامل شکل گرفته اند اما هنوز قادر نیستند خارج از رحم عمل دم و بازدم انجام دهند. اندازه جنین شما شبیه یک گل کلم است.

سه ماهه سوم بارداری:

با توجه به تصویر شما متوجه می شوید که جنین شما بخوبی رشد کرده است الان شکم شما هم بزرگ شده است. در این دوران شما تکرر ادرار دارید و دچار گرفتگی عضلات در ناحیه باسن و پشت ران میشوید.

در واقع این دوران ماه عسل بارداری است و شما و همسرتان، پدر و مادر شدن را حس می کنید. در این جاست که باید بیمارستان مورد نظر برای زایمان، پزشک مورد نظر و وسایل کودک را جمع اوری کنید.

 

هفته بیست و هشتم بارداری:

در این هفته چشم جنین به تکامل رسیده او میتواند چشمک بزند. مژه های او در حال شکل گیری است و او عبور نور را از چشم ها حس میکند. اندازه جنین شما شبیه یک بادمجان است.

هفته بیست و نهم بارداری:
سر جنین بطور کامل شکل گرفته و عضلات و ریه های او آماده داشتن عملکرد در خارج از رحم میشوند. اندازه جنین شما شبیه نوعی خربزه است.

هفته سی ام بارداری:
مایع آمنیوتیک اطراف جنین را فرا گرفته و او احساس میکند که به فضای بیشتری نیاز دارد.
اندازه جنین شما شبیه کاهو است.

هفته سی و یکم بارداری:
جنین در این هفته می تواند سر خود را جابجا کند. لایه چربی زیر پوست او را گرفته و دست و پاهای اورا پر کرده است. اندازه جنین شما شبیه یک نارگیل است.

هفته سی و دوم بارداری:
از این به بعد هر هفته نیم کیلو وزن اضافه میکنید. که نصف آن مستقیم روی وزن بدن شما اثرگذار خواهد بود و نیمی از آن یک سوم وزن هنگام تولد کودک را شامل میشود.

هفته سی و سوم بارداری:
در این هفته استخوانهای جنین هنوز سفت نشده زیرا برای عبور از کانال زایمان باید انعطاف پذیر باشد. اندازه جنین شما شبیه یک آناناس است.

هفته سی و چهارم بارداری:
سیستم عصبی جنین در این هفته بالغ شده است. کودکانی که در هفته ۳۴ تا ۳۷ بارداری ماولد میشوند معمولا مشکلات خاصی ندارند و بعد از یک مدت مراقیت به حالت اولیه بر میگردند.

هفته سی و پنجم بارداری:
در این هفته به دلیل تکامل کامل کلیه ها شکم شما کاملا بزرگ شده است. حتی کبد می تواند برخی مواد را تصفیه کند. اندازه جنین شما شبیه یک طالبی است.

هفته سی و ششم بارداری:
در این هفته جنین شما هر روز یک اونس وزن میگیرد. در این هفته او ماده ای بنام ورنیکس که از پوستش محافظت میشده است را از دست می دهد.

هفته سی و هفتم بارداری:
شما به زمان زایمان نزدیک میشوید. جنین شما تقریبا شبیه یک انسان کوچک شده است. اما هنوز دو هفته فرصت دارد تا مغز و ریه های خود را کامل کند.

هفته سی و هشتم بارداری:
آیا نگران رنگ چشم کودک خود هستید؟ هنوز پیگمانت های او کامل نشده است حتی اگر شما کودکی با چشمان آبی داشته باشید ممکن است تا یکسالگی رنگ چشم او تیره تر شود. اندازه جنین شما شبیه یک پیازچه است.

هفته سی و نهم بارداری:
در این هفته جنین حرکات فیزیکی خود را کامل میکند. چربی زیر پوست او بیشتر تکامل یافته تا دمای بدنش را تنظیم کند. اندازه جنین شما شبیه یک هندوانه کوچک است.

هفته چهلم بارداری:
در این هفته ممکن است از تاریخ احتمالی زمان زایمان شما گذشته باشد. نگران نباشید گاهی اوقات تخمک گذاری ممکن است دیر تر اتفاق افتاده باشد. اما اگر شما اصلا احساس زایمان نداشتید پزشک سونوگرافی را تجویز میکند تا ببینید شما وقت انجام زایمان طبیعی را دارید و یا اینکه مجبورید سزارین انجام دهید. اندازه جنین شما شبیه یک کدوتنبل است.

هفته چهل و یکم بارداری:
اگر از تاریخ احتمالی زایمان شما دو هفته گذشته سریع پزشک را باخبر کنید. ممکن است برای نوزادتان عارضه هایی بدنبال داشته باشد.

زایمان:
اولین لحظه دیدار با نوزاد خود بعد از گذشت ۹ ماه بسبار مهیج خواهد یود. برای اینکه این احساس مهیج بعدا برای شما به احساس سختی تبدیل نشود، درباره نحوه زایمان، اقدامات بعد از زایمان، علامت سلامت روزانه نوزاد خود، نحوه شیردهی، گریه کودک و خواب او، انواع مدفوع نوزاد قبل از تولد اطلاعاتی داشته باشید.

درمان یبوست کودکان، چاره کار چیه؟ رژیم غذایی ناسالم،کم تحرکی و ورزش نکردن، کم نوشیدن مایعات، استرس و دستشویی نرفتن به موقع مهمترین عوامل بروز یبوست در کودکان و نوجوانان است. یبوست...
افزایش باروری با مواد غذایی اگر به اتفاق همسرتان تصمیم به بچه‌دار شدن دارید، بهتر است مدت زمان کوتاهی نیز صبر کنید و بلافاصله اقدام نکنید تا با انجام تدابیری، بارداری سالم‌ت...
علائم هشدار دهنده در بارداری، غافل نشوید ممکن است در طول دوران بارداری برخی علائم و نشانه‌ها در خانم‌ها پدیدار شود ....ممکن است در طول دوران بارداری برخی علائم و نشانه‌ها در خانم‌ها پدیدار شو...
مصرف کلسیم در بارداری سوال مخاطب نی‌نی‌بان:مصرف قرص های کلسیم در دوران بارداری به چه صورت است؟پاسخ دکتر کتایون برجیس، متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی:مصرف قرص کلسی...
آزمونی جهت انتخاب بهتر همسر آزمونی جهت انتخاب بهتر همسر شخصیت شناسی همسر ، تست انتخاب همسر با انجام این تست می‌توانید به برونگرا یا درونگرا بودن خود و خواستگارتان پی ببرید. شما...
وزن مناسب قبل از بارداری، زیاد یا کم؟  آینده و سلامت فرزند تان برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است. او قرار است 9 ماه در رحم شما مهمان باشد، پس تضمین رشد کافی و سلامت او در آینده در...
عکس نوشته های دلیل رفتن ⋆ در عکس نوشته های دلیل رفتن سری جدید از عکس نوشته های عاشقانه را قرار داده ایم که در مورد رفتن معشوقه و …. عکس نوشته های دلیل رفتن عکس نوشته های دل...
علت بی نظمی پریود، درمان داره؟ سوال:سلام دختری هستم 38 ساله و مجرد نزدیک به چند سال است که مشکل بی نظمی پریود دارم ( فاصله پریود هام بین 17تا 19 روزه) ناگفته نماند برای شروع در...
اریش کستنر و بیماری قلبی |اریش کستنر|کتابهای اریش کستنر|خواهران غریب اریش کستنر|آثار اریش کستنر «اریش کستنر» نویسنده، شاعر، فیلمنامه نویس و طنزپرداز آلمانی بیشتر به دلیل پردا...
کنترل نگرانی های دوران بارداری با مادری همراه باشید تا بعضی از نگرانی‌های که در بارداری به سراغتان می‌آیند و نسبتاً شایع هستند را بررسی کنیم. همان‌طور که می‌دانید تصور می‌شود ب...
حاملگی خارج از رحم، استراحت مطلق! سوال:سلام قبلا حاملگی خارج از رحم داشتم بعد از یه سال دوباره باردار شدم و سونوگرافی رفتم که در سونوگرافی گفته شده بود در آدنکس چپ کیست ساده به اب...
بریچ بودن جنین، میشه بچرخه؟ در یکی از ملاقات‌ها با پزشک‌تان، ممکن است به شما بگوید که فرزندتان در حالت نشسته قرار دارد و به جای سر، پاهایش در قسمت پایینی رحم هستند، در حالی ...
قطع نشدن خونریزی پریود، چاره چیه؟ سوال:باسلام و خسته نباشید. من درسن 19 سالگی 2 بار سقط جنین اختیاری داشتم و بعدا ز آن هم قرص جلوگیری مصرف میکردم تا الان که 3 سال میشه و الان که ب...
مدل لباس گیپور شب و جدیدترین لباس مجلسی ۹۶ مدل لباس گیپور ۲۰۱۷ | لباس گیپور شب| مدل لباس شب ۹۶ | لباس مجلسی گیپور و ساتن| مدل کت و دامن گیپور| لباس مجلسی گیپور ۲۰۱۸ | مدل لباس مجلسی حریر| مدل ...
عکس برادران هنرمند کیایی؛ مصطفی، محسن و میلاد برادران هنرمند کیایی؛ مصطفی، محسن و میلاد.