Notice: تابع register_sidebar به‌صورت نادرست فراخوانی شد. No id was set in the arguments array for the "ستون کناری 1" sidebar. Defaulting to "sidebar-1". Manually set the id to "sidebar-1" to silence this notice and keep existing sidebar content. لطفاً برای اطلاعات بیشتر، اشکال زدایی در وردپرس را مشاهده کنید. (این پیام در نگارش 4.2.0 اضافه شده است) in /home/photobio/public_html/wp-includes/functions.php on line 3943

بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

عوارض مشکلات تیروئید در بارداری

عوارض مشکلات تیروئید در بارداری

عوارض مشکلات تیروئید در بارداری

بارداری یک دوران باور نکردنی و مهیج است| اما چه اتفاقی میافتد اگر تیروئید شما غیر قابل کنترل باشد؟ این مقاله نشان می­دهد شما می­توانید وضعیت تیروئید را در دوران بارداری چنین تقسیم بندی کنید: پرکاری تیروئید| کم کاری تیروئید و تیروئید پس از زایمان و در طول دوران بارداری. در اوایل حاملگی به علت  تحریک تیروئید دراثر  فعالیت متقاطع ضعیف گنادوتروپین کوریونی ، فعالیت تیروتروپین کاهش می یابد . این هورمون از جفت عبور نمی کند . میزان بروز هریک از اختلالات تیروئید دربارداری ازجمله هیپرتیروئیدی ، هیپوتیروئیدی و تیروئیدیت ۱ % است . بین عملکرد تیروئید مادر و جنین ارتباط نزدیکی وجود دارد .جنین به تیروکسین مادر وابسته است و داروهایی که بر غده تیروئید مادر تاثیر می گذارند غده تیروئید جنین را هم تحت تاثیر قرار می دهند . ابتلا به اکثر اختلالات تیروئید ، ارتباط انکارناپذیری با وجود آنتی بادیها علیه اجزای مختلف سلولی دارد.

چندین نوع اتوآنتی بادی باعث تحریک یا بلوک فعالیت تیروئید می شوند و یا ممکن است سبب التهاب شوند که گاهی منجر به تخریب غده می شوند . این آنتی بادیها با سقط و سندروم داون ارتباط دارند. همانند سایر آندوکرینوپاتی های خود ایمنی ، معمولا یک رویداد زمینه ساز مانند بیماری ویروسی وجود دارد که با عوامل ژنتیک و سایر عوامل ارتباط متقابل د ارد. شاید حاملگی هم یک رویداد محرک باشد .

بیماری‌های مربوط با غده تیروئید

– درد مزمن در ماهیچه‌ها و مفاصل بدن

– نفخ و تورم  بدن

– لرزش اندام و احساس نگرانی و اضطراب در بیشتر شرایط

– افزایش و کاهش وزن

– تغییراتی در عملکرد مغز و بروز خستگی‌های مکرر و سرگیجه

– واکنش‌های غیرعادی به گرم و سرد شدن دمای اطراف، احساس گرما و سرمای شدید در بدن

– ریزش مو و بروز آکنه‌ در صورت

– به هم خوردن دوران اختلالات هورمونی در خانم‌ها یا توقف کامل آن

هورمون تیروئید خیلی کوچک

کم کاری تیروئید می­تواند در دوران بارداری با تیروئید Hashimoto ایجاد شود| که یک بیماری خود ایمنی است. اما این بیماری به آسانی و با یک قرص روزانه جایگزین هورمون تیروئید درمان می­شود. هورمون تیروئید برای ساخت مغز فرزند شما و سیستم عصبی او ضروری است. شما باید آزمایش خون به طور مکرر انجام دهید تا مطمئن شوید که مقدار آن نرمال است| و اکثر زنانی که در دوران بارداری کم کاری تیروئید دارند| بعد از تولد نیز درگیر آن هستند. پرکاری تیروئید در دوران بارداری گاهی اوقات برای سلامت شما و فرزندتان خطرناک است| و مشکلاتی مانند  نوزاد کم وزن را بدنیا می­آورد. این از بیماری Grave ایجاد می­شود (یک بیماری خودایمنی)| اما همیشه این حالت نیست. اگر پرکاری تیروئید ملایم داشته باشید| به درمان نیاز نخواهید داشت| اما پزشک شما وضعیتتان را در طول بارداری بازبینی خواهد کرد. برای پرکاری تیروئید شدید| شما نیاز به مقدار کم یک داروی ضد تیروئید دارید مانند متی مازول (تاپازول).

عوارض کم کاری تیروئید در  بارداری

 – زایمان زودرس

– سقط (بخصوص در سه ماهه اول بارداری)

– جدا شدن زودرس جفت

– زجر جنین

مرگ داخل رحمی جنین

– تولد نوزاد نارس

– تولد نوزاد با وزن کم

– پره اکلامپسی (فشارخون بارداری و مسمومیت بارداری)

– بروز بیماری تیروئید در جنین و نوزاد

– بروز اختلالات شناختی و عصبی در جنین

– خونریزی پس از زایمان

التهاب غده تیروئید

آیا شما تمایل به خواب در همه ساعات دارید و احساس بیحالی می­کنید| یا بیماری بی خوابی| اضطراب| تپش قلب یا رعشه دارید؟ همچنین ممکن است تیروئید پس از بارداری داشته باشید| که معمولا ۱ تا ۸ ماه بعد از تولد خودش را نشان می­دهد. با این شرایط| شما در دورانی وارد می­شوید که ابتدا پرکاری تیروئید و سپس کم کاری تیروئید را تجربه خواهید کرد. اگر شما علائم تیروئید پس از بارداری را دارید| به دستورالعمل پزشکتان عمل کنید.

حفظ سلامتی خود و فرزندتان

نگران نباشید از اینکه تیروئید دارید| شما باید از دستورات پزشکتان پیروی کنید تا مطمئن شوید که هورمون­های تیروئید شما در سطح نرمال قرار دارند. پزشک کودک شما| نیز سطح تیروئید او را در اولین ماه­ها بررسی می­کند. در واقع| در بسیاری حالات| یک آزمایش هورمون تیروئید در موقع تولد انجام می­شود.

سلامت تیروئید شما به منزله سلامت تیروئید فرزندتان است

چگونه هورمون تیروئید کودک بدنیا نیامده شما را تحت تاثیر قرار می­دهد؟

قبل از تولد بچه| تیروئید او بستگی به هورمون تیروئید مادر دارد تا وقتی غده تیروئید بچه خودش شروع به فعالیت کند. این معمولا تا ۱۲ هفتگی بارداری رخ نمی­دهد (پایان اولین سه ماهه حاملگی). پس| کم کاری تیروئید مادر نقش مهمی ایفا می­کند| قبل از اینکه اغلب زنان بفهمند که باردارند. در واقع| بچه­های مادرانی که کم کاری تیروئید در اولین دوره از بارداری دارند| به اندازه کافی درمان می­شود. اما| در طول دوره دوم بارداری| کم کاری تیروئید در مادران نیز اثرات مخربی روی بچه دارد| همانطور که توسط محققان در بالا توضیح داده شد. این بچه­ ها به احتمال زیاد اختلال ذهنی دارند.

چه کارهایی می­توان برای جلوگیری از عوارض کم کاری تیروئید در حاملگی انجام داد؟

تعدادی انجمن پزشکی و سازمان پزشکی توصیه­هایی برای آزمایش بیماری تیروئید انجام داده­اند. بعضی از این توصیه­ ها در زیر آمده است:

– همه زنانی که درصدد باردار شدن هستند باید آزمایش بیماری تیروئید را انجام دهند.

– همه زنان باردار با بیماری گواتر (تیروئید بزرگ نشده)| میزان بالای خون پادتن­های تیروئید| یک تاریخچه ارثی بیماری تیروئید| یا علائم کم کاری تیروئید باید برای کم کاری تیروئید آزمایش دهند.

– در زنانی که در سر مرز بیماری هستند| یا زیر نظر هستند (برای مثال| نه در محدوده آزمایشگاهی برای کم کاری تیروئید زیاد| بلکه در حد نرمال کم) و کسانی که پادتن­های مثبت دارند (که ممکن است یک بیماری تیروئید خود ایمنی پیش رونده داشته باشند)| درمان با مقدار کم در اولین مرحله بارداری می­تواند مفید باشد.

– شواهدی وجود دارد که نشان می­دهد آنتی بادی­ها با کم کاری تیروئید در ارتباط هستند و نقش مهمی در بارداری ایفا می­کنند. داده ها می­گویند که مکمل سلنیوم در قبل از حاملگی می­تواند در زنان با مقدار آنتی بادی زیاد مفید باشد. این باید با دکتر شما بررسی شود.

– زنانی که مشکل تیروئیدشان قبل حاملگی برطرف شده باید همچنین آزمایش شوند تا مطمئن شوند. در طول بارداری| مقدار داروی مورد نیاز ممکن است تا حدود ۵۰% در سه ماهه اول افزایش یابد.

– مقدار مجاز دارو در دوران حاملگی یک شاخص است و باید با آزمایش خون بازبینی شود. همانطور که بارداری پیش می­رود| زنان نیاز به مقدار زیادتر دارو دارند.

– مقدار داروی تیروئید در زمان بارداری و بعد آن باید به دقت از طریق مقدار هورمون تحریک تیروئید خون بازبینی شود. مقادیر آزمایشگاهی برای TSH نرمال خیلی زیاد هستند. بیشتر متخصصان بالینی تمایل دارند تا زنانی را که باردار هستند و تحت درمان پرکاری تیروئید هستند را نگه دارند. این معمولا با مقدار TSH کمتر از ۰ برابری می­کند. بیشتر متخصصان TSH کمتر از ۱٫۰ را ترجیح می­دهند.

تیروئید ونازایی

کم‌کاری و پرکاری تیروئید با وجود اینکه ضد هم هستند اما در عمل هر دو می‌توانند موجب ناتوانی زنان در تخمک‌گذاری و نازایی آنان شوند. هورمون‌های تیروئیدی از طریق مکانیسم‌های زیر می‌توانند روی تخمدان‌ها تأثیر بگذارند:

– هیپوتیروئیدیسم با کاهش گلوبولین متصل شونده به هورمون جنسی (SHBG) سبب کاهش تستوسترون توتال و افزایش تستوسترون آزاد می‌شود.

– هیپوتیروئیدیسم اولیه (افزایش TSH و کاهش Free T4) مشاهده می‌شود و نیز هیپوتیروئیدیسم ثانویه (کاهش TSH و Free T4) که با افزایش ترشح TRH از هیپوتالاموس باعث افزایش رهایی پرولاکتین از آدنوهیپوفیز و در نتیجه کاهش تخمک‌گذاری می‌شود.

– هورمون‌های تیروئید همچنین اثر سینرژیسم با FSH برای تحریک سلول‌های گرانولوزا در تولید پروژسترون دارند.

– هورمون تیروئید در لقاح یافتن تخمک هم نقش دارد.

– دو فاکتور خودایمنی در تیروئید (که عبارتند از آنتی‌تیروگلوبولین آنتی‌بادی وAnti TPO یا آنتی ‌میکروزومال آنتی‌بادی)، می‌توانند مانع لقاح تخمک شوند.

با توجه به اینکه قسمت اصلی و فانکشنال هورمون تیروئید قسمت آزاد آن است و میزان توتال می‌تواند بسته به حالات فیزیولوژیک مثل حاملگی و بیماری‌هایی مثل بیماری‌های کبد و کلیه تغییر میکند، بهتر است بخش آزاد هورمون تیروئید اندازه‌گیری شود. اختلالات تیروئیدی می‌توانند منجر به ایجاد کیست در تخمدان شوند. شایان ذکر است درمان کم‌کاری تیروئید در اکثر موارد به نرمال شدن سطح پرولاکتین منجر شود.

احتمال موفقیت آی وی اف، باورهای درست و غلط استفاده از رژیم غذایی سالم برای داشتن بدنی سالم­تر و همچنین برای موفقیت در باروری ضروری است. همچنین، رژیم غذایی سالم و مناسب از جمله عوامل اصلی د...
تغذیه بچه دو ساله، غذای کمکی/ کلیپ پزشکان به مادران اکیدا توصیه می کنند که در دوسالگی نوزاد به آن شیر خود را بدهند.
بهترین سن بارداری، حاملگی های پرخطر بهترین سن بارداری معمولا ۲۵ و ۲۶ سالگی است. در این سن اکثر عوارض بارداری کاهش پیدا می کند و معمولا بارداری به صورت طبیعی ادامه می یابد.همانطور که می د...
با کودک اوتیسمی چگونه رفتار کنیم؟ اکثر ما با بروز رفتاری جلب توجه کننده از یک کودک بلافاصله به قضاوت او می پردازیم، اما باید بدانیم کودک اوتیسمی که سخت برای سازگاری با دنیا در تلاش است...
تقویت رابطه زناشویی، نیاز به کدام ویتامین؟ همان‌قدر که امگا-۳ برای قلب مفید است، فواید بسیاری هم برای هورمون‌ها دارد. امگا-۳ از چربی‌های غیراشباع چندزنجیره‌ای تشکیل شده است که به‌واسطه کبد...
ورزش کردن در بارداری، تاثیرش بر جنین مادر باردار  از  زمان لقاح و تشکیل نطفه تا لحظه زایمان و حتی دوران پس از زایمان از لحاظ ذهنی و بدنی دستخوش یک سری تغییرات اساسی می‌شود. او نه تنه...
میان وعده های خانم های باردار میان وعده های خانم های باردار میان‌وعده‌ها نقش اساسی در پیشگیری از ضعف، گرسنگی و افت قند خون خانم‌ باردار بازی می‌کنند. میل شدیدی به خوردن شیرینی دا...
تغذیه در ماه هفتم بارداری، بخورم یا نخورم اکنون در سه ماهه سوم بارداری هستید. درماه هفتم بارداری مرحله علائمی خاص مشاهده می کنید که فقط با مصرف غذاهای مناسب از بین می روند. در این مرحله برخی م...
ترشحات واژن در هفته اخر بارداری حالا که روزهای آخر انتظار است و هر لحظه ممکن است کوچولوی شما پا به دنیا بگذارد، این احتمال وجود دارد که هر دردی را درد زایمان تلقی کنید و سریع خودتان ...
عکس پروفایل عاشقانه خاص جدید ۹۶ ⋆ در عکس پروفایل عاشقانه خاص جدید 96 سری جدید از عکس پروفایل های عاشقانه خاص را برای شما به صورت اختصاصی قرار دادیم که که با طرح های خلاقانه تهیه شده ان...
آشیانه بالگرد در ایلام ساخته می شود استان ایلام یک استان مرزی است که در طی سالیان اخیر بیش از یک میلیون زائر از مرزهای این استان به منظور زیارت اربعین به عراق سفر می کنند به همین منظور...
فاویسم در نوزادان، قابل انتقال از شیر مادر؟ بیماری فاویسم در اثر خوردن باقلا مخصوصاً باقلای خام و حتی با عبور از کنار مزارع کشت باقلا، همچنین مصرف بعضی داروها مخصوصاً آسپرین بروز می­کند. در...
آزمایش های هفته دوازدهم بارداری کارشناس مامایی دفتر معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان درباره ویژگی های جنین در هفته دوازدهم بارداری می گوید: در این هفته اندازه جنین 5 سانتی...
ترس نوزاد، چرا اینطوری شده؟ سوال:با سلام و احترام ضمن تشکر از راهنماییتان فرزند سه ماه دارد اولین فرزندم است پسری بسیار آرام از شیر مادر تغدیه میکند آخرین روز از سه ماهگیش خ...
این ماه هم باردار نشدم، چیکار کنم؟ سوال مخاطب نی‌نی‌بان: ده ماه اقدام به بارداری کردم. بعداز چند ماه وقتی دیدم باردار نمیشم رفتم دکتر و هرماه دکترم قرص لتروزول بهم میداد و سونو واژ...