Notice: تابع register_sidebar به‌صورت نادرست فراخوانی شد. No id was set in the arguments array for the "ستون کناری 1" sidebar. Defaulting to "sidebar-1". Manually set the id to "sidebar-1" to silence this notice and keep existing sidebar content. لطفاً برای اطلاعات بیشتر، اشکال زدایی در وردپرس را مشاهده کنید. (این پیام در نگارش 4.2.0 اضافه شده است) in /home/photobio/public_html/wp-includes/functions.php on line 3943

بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

علائم آبله مرغان در بارداری، چقدر خطر دارد؟

علائم آبله مرغان در بارداری، چقدر خطر دارد؟

علائم آبله مرغان در بارداری، چقدر خطر دارد؟

بستگی دارد. اگر قبلا آبله مرغان گرفته باشید مصون هستید. اگر واکسیناسیون آبله مرغان انجام داده باشید نیز ایمن هستید.
مقدار استاندارد واکسن آبله مرغان که در ابتدا توصیه شد حدودا از هشتاد تا هشتاد و پنج درصد موارد بیماری جلوگیری کرد. واکسیناسیون مجدد نیز برای اطمینان خاطر انجام می شود.
از آن جایی که بزرگسالان مصون هستند تعداد کمی از خانم های باردار مبتلا به آبله مرغان می شوند؛ حدود یک تا پنج مورد در هر ده هزار خانم باردار. اما در صورتی که مصون نباشید و باردار باشید احتمال ابتلا به آبله مرغان خیلی زیاد است اما بر روی جنین تاثیری نمی گذارد. می توانید با انجام آزمایش خون سیستم ایمنی بدن را چک کنید.

اگر در ابتدای بارداری مبتلا به آبله مرغان شوم چه اتفاقی برای جنین می افتد؟
جنین به احتمال زیاد آسیبی نمی بیند. اما اگر در سه ماهه اول یا دوم بارداری مبتلا به آبله مرغان شوید احتمال کمی وجود دارد که جنین به سندرم آبله مرغان مادرزادی دچار شود. احتمال ابتلای جنین به سندرم افزایش می یابد اگر مادر در هفته سیزدهم بارداری تا هفته بیستم بارداری مبتلا به آبله مرغان شود.
سندرم آبله مرغان مادرزادی همراه با نقص تولد مانند خراش و زخم پوست، سر کوچک، مشکلات بینایی و مشکلات عصبی می باشد. جنین مبتلا به سندرم آبله مرغان مادرزادی در رحم با سرعت کمی رشد می کند و از ناتوانی های روحی و جسمی رنج می برد. این مسئله ممکن است باعث سقط جنین یا تولد فرزند مرده شود.
اگر آبله مرغان داشته باشید، در ابتدا سونوگرافی حاملگی انجام می شود تا علائم نقص و مشکلات بررسی شود. همچنین باید با مشاور ژنتیک ملاقات کنید تا درباره احتمال خطر با او صحبت کنید.

اگر در زمان نزدیک به زایمان آبله مرغان بگیرم فرزندم در معرض خطر قرار می گیرد؟
اگر در ابتدای سه ماهه سوم بارداری مبتلا به آبله مرغان شوید فرزندتان خوب خواهد بود. دلیل: پنج روز پس از ابتلا به آبله مرغان، بدن شروع به تولید پادتن ویروس می کند و این پادتن از طریق جفت به جنین می رسد. این پاددتن حفاظتی که سیستم ایمنی ناتمام جنین نمی تواند فراهم کند را برقرار می کند.
خطرناک ترین زمان ابتلا به آبله مرغان بین پنج روز پیش از زایمان و دو روز بعد از زایمان است زیرا در این زمان، فرزند شما در معرض ویروس است اما زمان لازم برای رسیدن پادتن به جنین وجود ندارد. در این حالت احتمال آبله مرغان در نوزاد تازه به دنیا آمده زیاد است. این مشکل بسیار جدی است و امکان مرگ نوزاد نیز وجود دارد.
در صورتی که به جنین گلوبین ایمنی آبله مرغان از طریق محصولات خونی پادتن داده شود احتمال به خطر افتادن جنین بسیار کم می شود. اگر شما پنج روز پیش از زایمان، آبله مرغان گرفته باشید پس از تولد به سرعت به نوزاد گلوبین تزریق می شود. همچنین اگر دو روز بعد از زایمان نیز جوش ها و دانه های آبله مرغان را مشاهده کنید بلافاصله به نوزاد گلوبین تزریق می شود.
این واکسن به نوزادی که پیش از هفته بیست و هشتم بارداری یا پس از هفته بیست و هشتم بارداری (مادری که مصون نباشد) به دنیا بیاید نیز تزریق می شود.
در صورتی که نوزاد تازه به دنیا آمده علائم عفونت مانند تب یا خارش یا دانه داشته باشد واکسن داخل وریدی ضد ویروس به او تزریق می شود.

آیا آبله مرغان در بارداری برای سلامتی من خطرناک تر است؟
بله، اگر در بزرگسالی مبتلا به آبله مرغان شوید از کودکی خطرناک تر است زیرا بیشتر بزرگسالان که مبتلا به عفونت می شوند بیشتر در خطر هستند. اگر سیگار می کشید یا در سه ماهه سوم بارداری آبله مرغان گرفته اید، احتمال ذات الریه بیشتر است. در خانم های باردار مبتلا به این بیماری ها، احتمال زایمان زودرس بیشتر است.

اگر مبتلا به آبله مرغان شوم باید چه کاری انجام دهم؟
اگر شما نسبت به آبله مرغان مصون هستید، نیازی نیست کاری انجام دهید. اگر مطمئن نیستید با پزشک خود تماس بگیرید و آزمایش خون انجام دهید.
اگر آزمایش نشان دهد مصون نیستید بهتر است تزریق گلوبین انجام دهید تا احتمال عفونت کاهش یابد. می توانید تا ده روز پس از ابتلا به آبله مرغان تزریق انجام دهید. متاسفانه این تزریق از عفونت جنین جلوگیری نمی کند.
نکته: این تزریق به مدت سه هفته دوام دارد بنابراین اگر سه هفته پس از تزریق در معرض آبله مرغان قرار گرفتید دوباره تزریق انجام دهید.

اگر در معرض آبله مرغان قرار بگیرم احتمال آبله مرغان گرفتن چقدر است؟
آبله مرغان به شدت واگیر است. اگر واکسینه نشده اید و در معرض فردی که آبله مرغان دارد قرار بگیرید احتمال ابتلای شما به آبله مرغان بسیار زیاد است. به عنوان مثال اگر فردی در منزل شما آبله مرغان دارد و شما واکسینه نشده اید، احتمال ابتلای شما به آبله مرغان نود درصد است.

چقدر طول می کشد تا علائم آبله مرغان پیشروی کنند؟
هنگامی که در معرض آبله مرغان قرار می گیرید ده تا بیست و یک روز طول می کشد تا علائم آبله مرغان ظاهر شوند. در ابتدا معمولا علائم آنفولانزا را با همراه جوش هایی که می خارند می بینید. این جوش ها کم کم به صورت تاول های کوچک قرمز می شوند که بزرگ تر می شوند و کم کم خشک و زخم می شوند.
در ابتدا جوش بر روی صورت، سینه یا شکم دیده می شود سپس بر روی قسمت های دیگر بدن نیز جوش ها دیده می شوند. شما از حدود چهل و هشت ساعت پیش از تشکیل تاول ها مبتلا به آبله مرغان شده اید.

اگر فکر کنم آبله مرغان دارم باید چه کاری انجام دهم؟
اگر علائم آبله مرغان را می بینید بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید. بدون خبر دادن به پزشک، به مطب مراجعه نکنید زیرا سایر خانم های باردار را نیز در خطر قرار می دهید. اگر نیازی باشد به پزشک مراجعه کنید با شما هماهنگ می کند که بین جمعیت و در اتاق انتظار حضور پیدا نکنید.
اگر آبله مرغان دارید می توانید قرص ضد ویروسی آسیکلوویر مصرف کنید. اگر علائم ذات الریه مانند تب با تند نفس کشیدن، سرفه یا سخت نفس کشیدن را مشاهده کردید با پزشک تماس بگیرید زیرا این علائم به سرعت بدتر می شوند.
اگر علائم شدید دارید مانند درد قفسه سینه یا تنگی نفس در حاملگی حتما با اورژانس تماس بگیرید. حتی اگر علائم شما خیلی شدید نیست نیز به بیمارستان مراجعه کنید و تحت مراقبت پزشک قرار بگیرید.

در هنگام بارداری می توانم واکسن آبله مرغان بزنم؟
خیر، پزشکان توصیه می کنند خانم ها یک ماه پیش از باردار شدن واکنس آبله مرغان را تزریق کنند.
دقیقا پس از زایمان اولین واکسن را بزنید بنابراین در بارداری بعدی نگران عفونت نخواهید بود. می توانید در هنگام شیردهی واکسن را تزریق کنید.

اگر واکسینه نباشم چطور می توانم در طول بارداری احتمال ابتلا به آبله مرغان را کاهش دهم؟
سعی کنید از افرادی که آبله مرغان دارند یا احتمال دارد داشته باشند، دوری کنید. این افراد شامل افرادی هستند که واکسن نزده اند و در سه هفته گذشته در تماس با افراد بیمار قرار گرفته اند و یا افرادی که علائم آنفولانزا دارند. افرادی که آبله مرغان دارند پیش از تشکیل جوش خیلی راحت آبله مرغان را انتقال می دهند.
سعی کنید از افرادی که زونا دارند دوری کنید زیرا افرادی که آبله مرغان دارند را تحت تاثیر قرار می دهند. ویروس آبله مرغان با زونا فعال می شود و باعث درد و خارش پوست می شود. از فردی که زونا دارد بیماری به شما منتقل نمی شود اما ویروس آبله مرغان منتقل می شود.
توصیه می شود افرادی که با شما زندگی می کنند حتما واکسن آبله مرغان تزریق کنند تا در طول بارداری آبله مرغان به شما منتقل نشود. اگر افراد در معرض آبله مرغان باشند نیز باید واکسینه شوند تا احتمال ابتلا به بیماری کاهش یابد.

آیا امکان دارد آبله مرغان از فردی که واکسینه شده است منتقل شود؟
اگرچه از نظر تئوری انتقال آبله مرغان از فردی که تازه واکسینه شده است امکان پذیر است اما احتمال آن بسیار کم است. احتمال ابتلا به آبله مرغان از طریق فردی که واکسینه شده است کمتر از احتمال ابتلا به آبله مرغان از طریق اعضای خانواده که در معرض آبله مرغان قرار گرفته اند است.

آیا زونا در بارداری خطرناک است؟
زونا معمولا بر افراد پیرتر و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند تاثیر می گذارد. زونا در خانم های باردار بسیار نادر است. اما اگر مبتلا به زونا شوید هیچ خطری جنین را تهدید نمی کند.

کوتاه شدن روزهای پریود، افسرده شدم سوال:باسلام مشکل من اینه که روزهایی که پریود میشم دوسالی هست که کمترشده .از اون موقع زیرشکم و پهلوهام همیشه درد میپیچه و دچار افسردگی هم شدم.اوای...
تعبیر خواب چندقلوزایی، جالبه تعبیر خواب چند قلو زاییدنبه تعبیر معبرین غربی خواب‌هایی که شامل چند قلو زایی باشند بیانگر سلامتی هستند.کتاب سرزمین رویاها می‌گوید: کمک کردن در زا...
خونریزی شدید قاعدگی، چه کنیم؟ خونریزی زیاد و طولانی در دوران قاعدگی زنان، به نام منوراژی خوانده می شود. این خونریزی زیاد موجب درد شکم می گردد.منوراژی یا خونریزی بیش از حد قاعد...
اثرات اشعه ایکس بر روی جنین سوال:باسلام من در این ماه باردار شدم و به عیادت مریضی که اسکن قلب روز قبلش انجام داده بود و دربخش بستری بود رفتم مطمئنم که قبل از لقاح به بیمارست...
زایمان زودرس، ارتباطی به قد داره؟ ارتباط قد مادران با زایمان زودرسدر یک مطالعه مشترک آشکار شد احتمال آنکه مادران باردار کوتاه قد با مشکل زایمان پیش از موعد مواجه شوند دو برابر بیش...
سرفه در کودکان، چیکار کنم؟ سوال:پسرم شش سالشه از وقتی که به دنیا اومده همش سرفه میکنه دکتر بردم گفته چیزیش نیست به مرور خوب میشه... نمیدونم چیکار باید بکنم تب و سرفش خوب بش...
اندازه جنین هفته به هفته همواره مادران در هرهفته بدنبال وزن و قد جنین خود در سونوگرافی هستند. در این مقاله به تفکیک هر هفته، وزن و قد جنین را به میوه ها وسبزیجات مشابه ان...
گریه کردن نوزاد، اتفاق عجیب در شکم مادر بچه دار شدن تجربه شیرینی است؛ اما در دوره بارداری اتفاقات عجیبی در شکم مادر می افتد که شاید همه از آن باخبر نباشند. شاید دانستن این نکات شما را م...
عوارض فشارخون بارداری، اثرات بر جنین فشار خون بالا در طی دوران بارداری می تواند همراه با خطرات فراوانی برای مادر و جنین باشد. ریسک ها و خطرات فشار خون بالای بارداریفشار خون بالای ماد...
رفع آکنه با روش های جدید  مبارزه با جوش فقط در لوسیون هایی که به پوستتان می زنید، خلاصه نمی شود. اگر چند تغییر ساده در روال روزمره تان ایجاد کنید، می توانید شاهد بهبود آکنه ت...
تعیین جنسیت جنین، روش علمی پیشرفته آیا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به رنگ صورتی یا آبی فکر می‌کنید؟ درست است که سلامت کودک اولین اولویت در بارداری است اما طبیعی است که اگ...
مصرف قرص دوفاستون، چندقلوزایی؟ سوال:خانومی 29 ساله، 4 ساله متاهلم، قبل ازدواج دارای کیست در تخمدان بودم، از دوماه قبل که قصد بارداری دارم با سونوگرافی مشخص شد سالمم ، ولی دوبار...
صدای ضربان قلب جنین، آرزویی مادرانه  مانیتور ضربان قلب جنین راه خوبی است که نشان می دهد فرزند شما در شرایط خوبی قرار دارد و یا این که می تواند خبر از وجود مشکلاتی بدهد.مانیتورینگ قل...
شلوارهای پلنگی را با چه لباس هایی ست کنیم؟ شلوارهای پلنگی یا همان کماندویی ( ارتشی ) یکی از مدل شلوارهایی هستند که بین خانم ها طرفداران خودش را دارد. در این مقاله قصد داریم پیشنهاداتی برای ست ک...
درد قفسه سینه در کودکان، نفسش بالا نمیاد کودکم از درد قفسه سینه شکایت می‌کند. چه اتفاقی در حال وقوع است، به یاد داشته باشید خوشبختانه، احتمال حمله قلبی در این سن وجود ندارد. اما احتمالات دیگر...