بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

علائم آبله مرغان در بارداری، چقدر خطر دارد؟

علائم آبله مرغان در بارداری، چقدر خطر دارد؟

علائم آبله مرغان در بارداری، چقدر خطر دارد؟

بستگی دارد. اگر قبلا آبله مرغان گرفته باشید مصون هستید. اگر واکسیناسیون آبله مرغان انجام داده باشید نیز ایمن هستید.
مقدار استاندارد واکسن آبله مرغان که در ابتدا توصیه شد حدودا از هشتاد تا هشتاد و پنج درصد موارد بیماری جلوگیری کرد. واکسیناسیون مجدد نیز برای اطمینان خاطر انجام می شود.
از آن جایی که بزرگسالان مصون هستند تعداد کمی از خانم های باردار مبتلا به آبله مرغان می شوند؛ حدود یک تا پنج مورد در هر ده هزار خانم باردار. اما در صورتی که مصون نباشید و باردار باشید احتمال ابتلا به آبله مرغان خیلی زیاد است اما بر روی جنین تاثیری نمی گذارد. می توانید با انجام آزمایش خون سیستم ایمنی بدن را چک کنید.

اگر در ابتدای بارداری مبتلا به آبله مرغان شوم چه اتفاقی برای جنین می افتد؟
جنین به احتمال زیاد آسیبی نمی بیند. اما اگر در سه ماهه اول یا دوم بارداری مبتلا به آبله مرغان شوید احتمال کمی وجود دارد که جنین به سندرم آبله مرغان مادرزادی دچار شود. احتمال ابتلای جنین به سندرم افزایش می یابد اگر مادر در هفته سیزدهم بارداری تا هفته بیستم بارداری مبتلا به آبله مرغان شود.
سندرم آبله مرغان مادرزادی همراه با نقص تولد مانند خراش و زخم پوست، سر کوچک، مشکلات بینایی و مشکلات عصبی می باشد. جنین مبتلا به سندرم آبله مرغان مادرزادی در رحم با سرعت کمی رشد می کند و از ناتوانی های روحی و جسمی رنج می برد. این مسئله ممکن است باعث سقط جنین یا تولد فرزند مرده شود.
اگر آبله مرغان داشته باشید، در ابتدا سونوگرافی حاملگی انجام می شود تا علائم نقص و مشکلات بررسی شود. همچنین باید با مشاور ژنتیک ملاقات کنید تا درباره احتمال خطر با او صحبت کنید.

اگر در زمان نزدیک به زایمان آبله مرغان بگیرم فرزندم در معرض خطر قرار می گیرد؟
اگر در ابتدای سه ماهه سوم بارداری مبتلا به آبله مرغان شوید فرزندتان خوب خواهد بود. دلیل: پنج روز پس از ابتلا به آبله مرغان، بدن شروع به تولید پادتن ویروس می کند و این پادتن از طریق جفت به جنین می رسد. این پاددتن حفاظتی که سیستم ایمنی ناتمام جنین نمی تواند فراهم کند را برقرار می کند.
خطرناک ترین زمان ابتلا به آبله مرغان بین پنج روز پیش از زایمان و دو روز بعد از زایمان است زیرا در این زمان، فرزند شما در معرض ویروس است اما زمان لازم برای رسیدن پادتن به جنین وجود ندارد. در این حالت احتمال آبله مرغان در نوزاد تازه به دنیا آمده زیاد است. این مشکل بسیار جدی است و امکان مرگ نوزاد نیز وجود دارد.
در صورتی که به جنین گلوبین ایمنی آبله مرغان از طریق محصولات خونی پادتن داده شود احتمال به خطر افتادن جنین بسیار کم می شود. اگر شما پنج روز پیش از زایمان، آبله مرغان گرفته باشید پس از تولد به سرعت به نوزاد گلوبین تزریق می شود. همچنین اگر دو روز بعد از زایمان نیز جوش ها و دانه های آبله مرغان را مشاهده کنید بلافاصله به نوزاد گلوبین تزریق می شود.
این واکسن به نوزادی که پیش از هفته بیست و هشتم بارداری یا پس از هفته بیست و هشتم بارداری (مادری که مصون نباشد) به دنیا بیاید نیز تزریق می شود.
در صورتی که نوزاد تازه به دنیا آمده علائم عفونت مانند تب یا خارش یا دانه داشته باشد واکسن داخل وریدی ضد ویروس به او تزریق می شود.

آیا آبله مرغان در بارداری برای سلامتی من خطرناک تر است؟
بله، اگر در بزرگسالی مبتلا به آبله مرغان شوید از کودکی خطرناک تر است زیرا بیشتر بزرگسالان که مبتلا به عفونت می شوند بیشتر در خطر هستند. اگر سیگار می کشید یا در سه ماهه سوم بارداری آبله مرغان گرفته اید، احتمال ذات الریه بیشتر است. در خانم های باردار مبتلا به این بیماری ها، احتمال زایمان زودرس بیشتر است.

اگر مبتلا به آبله مرغان شوم باید چه کاری انجام دهم؟
اگر شما نسبت به آبله مرغان مصون هستید، نیازی نیست کاری انجام دهید. اگر مطمئن نیستید با پزشک خود تماس بگیرید و آزمایش خون انجام دهید.
اگر آزمایش نشان دهد مصون نیستید بهتر است تزریق گلوبین انجام دهید تا احتمال عفونت کاهش یابد. می توانید تا ده روز پس از ابتلا به آبله مرغان تزریق انجام دهید. متاسفانه این تزریق از عفونت جنین جلوگیری نمی کند.
نکته: این تزریق به مدت سه هفته دوام دارد بنابراین اگر سه هفته پس از تزریق در معرض آبله مرغان قرار گرفتید دوباره تزریق انجام دهید.

اگر در معرض آبله مرغان قرار بگیرم احتمال آبله مرغان گرفتن چقدر است؟
آبله مرغان به شدت واگیر است. اگر واکسینه نشده اید و در معرض فردی که آبله مرغان دارد قرار بگیرید احتمال ابتلای شما به آبله مرغان بسیار زیاد است. به عنوان مثال اگر فردی در منزل شما آبله مرغان دارد و شما واکسینه نشده اید، احتمال ابتلای شما به آبله مرغان نود درصد است.

چقدر طول می کشد تا علائم آبله مرغان پیشروی کنند؟
هنگامی که در معرض آبله مرغان قرار می گیرید ده تا بیست و یک روز طول می کشد تا علائم آبله مرغان ظاهر شوند. در ابتدا معمولا علائم آنفولانزا را با همراه جوش هایی که می خارند می بینید. این جوش ها کم کم به صورت تاول های کوچک قرمز می شوند که بزرگ تر می شوند و کم کم خشک و زخم می شوند.
در ابتدا جوش بر روی صورت، سینه یا شکم دیده می شود سپس بر روی قسمت های دیگر بدن نیز جوش ها دیده می شوند. شما از حدود چهل و هشت ساعت پیش از تشکیل تاول ها مبتلا به آبله مرغان شده اید.

اگر فکر کنم آبله مرغان دارم باید چه کاری انجام دهم؟
اگر علائم آبله مرغان را می بینید بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید. بدون خبر دادن به پزشک، به مطب مراجعه نکنید زیرا سایر خانم های باردار را نیز در خطر قرار می دهید. اگر نیازی باشد به پزشک مراجعه کنید با شما هماهنگ می کند که بین جمعیت و در اتاق انتظار حضور پیدا نکنید.
اگر آبله مرغان دارید می توانید قرص ضد ویروسی آسیکلوویر مصرف کنید. اگر علائم ذات الریه مانند تب با تند نفس کشیدن، سرفه یا سخت نفس کشیدن را مشاهده کردید با پزشک تماس بگیرید زیرا این علائم به سرعت بدتر می شوند.
اگر علائم شدید دارید مانند درد قفسه سینه یا تنگی نفس در حاملگی حتما با اورژانس تماس بگیرید. حتی اگر علائم شما خیلی شدید نیست نیز به بیمارستان مراجعه کنید و تحت مراقبت پزشک قرار بگیرید.

در هنگام بارداری می توانم واکسن آبله مرغان بزنم؟
خیر، پزشکان توصیه می کنند خانم ها یک ماه پیش از باردار شدن واکنس آبله مرغان را تزریق کنند.
دقیقا پس از زایمان اولین واکسن را بزنید بنابراین در بارداری بعدی نگران عفونت نخواهید بود. می توانید در هنگام شیردهی واکسن را تزریق کنید.

اگر واکسینه نباشم چطور می توانم در طول بارداری احتمال ابتلا به آبله مرغان را کاهش دهم؟
سعی کنید از افرادی که آبله مرغان دارند یا احتمال دارد داشته باشند، دوری کنید. این افراد شامل افرادی هستند که واکسن نزده اند و در سه هفته گذشته در تماس با افراد بیمار قرار گرفته اند و یا افرادی که علائم آنفولانزا دارند. افرادی که آبله مرغان دارند پیش از تشکیل جوش خیلی راحت آبله مرغان را انتقال می دهند.
سعی کنید از افرادی که زونا دارند دوری کنید زیرا افرادی که آبله مرغان دارند را تحت تاثیر قرار می دهند. ویروس آبله مرغان با زونا فعال می شود و باعث درد و خارش پوست می شود. از فردی که زونا دارد بیماری به شما منتقل نمی شود اما ویروس آبله مرغان منتقل می شود.
توصیه می شود افرادی که با شما زندگی می کنند حتما واکسن آبله مرغان تزریق کنند تا در طول بارداری آبله مرغان به شما منتقل نشود. اگر افراد در معرض آبله مرغان باشند نیز باید واکسینه شوند تا احتمال ابتلا به بیماری کاهش یابد.

آیا امکان دارد آبله مرغان از فردی که واکسینه شده است منتقل شود؟
اگرچه از نظر تئوری انتقال آبله مرغان از فردی که تازه واکسینه شده است امکان پذیر است اما احتمال آن بسیار کم است. احتمال ابتلا به آبله مرغان از طریق فردی که واکسینه شده است کمتر از احتمال ابتلا به آبله مرغان از طریق اعضای خانواده که در معرض آبله مرغان قرار گرفته اند است.

آیا زونا در بارداری خطرناک است؟
زونا معمولا بر افراد پیرتر و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند تاثیر می گذارد. زونا در خانم های باردار بسیار نادر است. اما اگر مبتلا به زونا شوید هیچ خطری جنین را تهدید نمی کند.

اضطراب و استرس کودکان، چاره چیه؟ سوال مخاطب نی‌نی‌بان: باسلام پسرم ۱۴ ماه و ۱۲ روز سن دارد بسیار در شرایط استرس و اضطراب قرار می گیرد و صحنه های دعوا و درگیری می بیند… نگرانم… مم...
کادوی تولد یک سالگی، چی بخریم؟ خرید کادو برای جشن تولد فرزند دلبتان کار دشواری است، ما دراینجا برای شما چند پیشنهاد داریم :1. نخستین آی‌فوناین آی‌فون چوبی برای دندان درآوردن کو...
عدد بتا در هفته چهارم بارداری، خوب یا بد؟ در این مقاله فاصله بین مقادیر hcg (عدد بتا) و محدوده نرمال آن در جداول B-HCG بارداری بعد از آخرین پریودی و با استفاده از زمان تخمک گذاری بیان شده است....
کم خونی در بارداری، بخور و نخورهای غذایی آهن برای تشکیل هموگلوبین که مسئول حمل اکسیژن در خون است ضروری است.در حقیقت هموگلوبین اکسیژن را از ریه‌ها جمع کرده و به تمام سلول‌های بدن منتقل می...
مشکل تنفسی نوزاد، ربط به سزارین دارد؟ اکثر مادرانی که نوزادشان مشکل تنفسی پیدا می‏‎کنند، می پرسند آیا این مسئله ربطی به سزارین دارد؟یک متخصص نوزادان گفت: اکثر مادرانی که نوزادشان مشکل...
اولین تکان خوردن های جنین احساس حرکت نوزاد در دوران بارداری حسی شیرین است. در این مقاله با زمان حس حرکات و سایر موارد مرتبط آشنا می شوید.یکی از هیجان‌انگیزترین بخش‌های بارداری،...
ویدیو بچه بامزه(۸۰) بچه ها با کارای بامزه ای که میکنن باعث خنده بزرگترهاشون میشن. در این ویدیو گزیده ای از کارای بامزه بچه هارو می بینیم.در صورت پخش نشدن ویدئو بر رو...
رونمایی از پوستر انگلیسی فیلم سینمایی گیلدا چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ Yaghobi رونمایی از پوستر انگلیسی فیلم سینمایی «گیلدا» همزمان با بیستمین بازار بین الملل...
نحوه شیردهی به نوزاد، وضعیت صحیح مادر یک نوزاد سالم که به موقع متولد شده باشد سه عکس العمل (رفلکس) دارد که به تغذیه او کمک می کند.۱- رفلکس جستجو : اگر گونه یا گوشه دهان نوزاد در تماس با چی...
کنترل پرخاشگری در کودکان، راهکار پرخاشگری نوعی تغییر هیجانی است که وقتی کودک آن را بروز می‌دهد، یعنی نیاز به کمک دارد.  روشهای زیر به کنترل پرخاشگری کودکان کمک می‌کنند:- محدودیت‌...
درمان توده پستانی، دوباره عود میکنه؟ سوال:سلام زیر بغل و پشت کتف دست چپم حالت سوزش دارم دو ماه پیش توى سینه سمت چپم یک توده یک سانتى بود که عمل کردم خوشبختانه جواب پاتولوژى خوب بود و...
مهدی و محسن هاشمی در مراسم ترحیم آیت الله+ عکس مهدی هاشمی امروز در مراسم ترحیم آیت الله هاشمی در حسینه امام خمینی حضور یافت. او از 4 روز پیش در پی درگذشت پدر از زندان اوین به مرخصی آمده است.  مر...
کدام بازیگران، دوقلو دارند (۴)  گروه ترجمه نی نی بان: در هفته اخیر اعلام شد بیونسی، خواننده سرشناس و امل کلونی، همسر جورج کلونی دو قلو باردارند. به همین خاطر به بررسی زوج...
علت برجستگی نوک پستان سوال:سلام و خدا قوت من تقریبا شش ماهه که ازدواج کردم و چند روزی میشه که روی نوک سینم راستم یه برجستگی شبیه جوش در اومده و رنگش روشن تر از جاهای د...
لکه بینی بین پریود، امان از قرص ضدبارداری خون‌ریزی یا لکه‌بینی بین دوره‌های قاعدگی، یکی از عوارض جانبی استفاده از قرص‌های ضدبارداری است. البته این اتفاق می‌تواند به‌علت استرس، آسیب‌دیدگی ...