سوالات متداول در بارداری، پاسخ خود را بیابید

سوالات متداول در بارداری، پاسخ خود را بیابید

زمانی شما در حداکثر قدرت باروری هستید که تخمک از تخمدان ها رها شود ( تخمک گذاری انجام شود). در حالی که برای آن که بیشترین احتمال برای باردار شدن وجود داشته باشد، در کل ماه هر ۲ یا ۳ روز یک بار رابطه ی جنسی داشته باشید.

رابطه ی جنسی منظم: اگر چه در بیشتر روزهای حوالی زمان تخمک گذاری شما در بیشترین حد باروری هستید، ولی نیازی به رابطه ی جنسی محافظت نشده ندارید، وقتی که تخمک گذاری می کنید.

اگر شما دچار استرس هستید، احتمال کمتری وجود دارد که بتوانید رابطه ی جنسی موفق داشته باشید، که می تواند بر روی احتمال باروری  شما اثرگذار باشد.

عادت ماهیانه : طول مدت عادت ماهیانه  در زنان متفاوت است و طیف زمانی ۲۵ تا ۳۵ روز شایع است، اگر چه می تواند کوتاه تر و یا بلندتر هم بشود. به طور متوسط ۲۸ روز طول می کشد.

آزمایش بارداری در منزل ( baby check) تا چه حدی دقت دارد؟

تست مثبت تقریبا همیشه صحیح است. در حالی که تست منفی کمتر قابل اعتماد است.

در شرایط زیر نمی توان به نتیجه ی تست ها اتکا کرد:

از دستورات به طور صحیح پیروی نشود.

تست را خیلی زود انجام داده باشیم.

برخی داروها هم بر روی نتایج آزمایش اثر گذار هستند.

وقتی که شما باردار می شوید، بدن شما شروع به ساخت هورمونی می کند به نام هورمون گنادوتروپین جفتی (HCG). در این تست، هورمون مذکور در ادرار شناسایی می شود.

مطمئن شوید که پیش از انجام این تست تمام دستورات را انجام داده اید.  شما می توانید این آزمون را از اولین روز آخرین قاعدگی خود انجام دهید. اگر عادت ماهیانه ی شما نامنظم باشد، ممکن است مطمئن نباشید  که این زمان چه وقت است.  قبل از انجام این آزمون خیلی مایع ننوشید، چون ادرار شما رقیق می شود و ممکن است سطح این هورمون بررسی نشود.

نتایج مثبت تست:

اگر این آزمون مثبت شود،  شما تقریبا همیشه باردار هستید.

برخی داروهایی که می توانند بر روی نتایج این آزمون اثر بگذارند، عبارتند از:

پرومتازین

داروهای موثر در درمان پارکینسون

داروهای خواب آور

داروهای ادرار آور ( مدر) ( دیورتیک)

داروهای ضد تشنج

داروهای به کار رفته برای درمان  ناباروری

آیا استرس می تواند مانع باردار شدن شود؟

استرس و نگرانی و اضطراب امر عادی  است.  ممکن است ناشی از یک وضعیت خاص باشد و در خانه، محل کار و در روابط دچار استرس شوید. نمی توان از استرس فرار کرد!!

در واقع استرس، می تواند اثر خود را بر بدن وارد کند، هم از نظر جسمی و هم احساسی. تحقیقات نشان می دهد که سطوحی از هورمون های خاص وجود  دارد که وقتی که افراد دچار استرس می شوند، تغییر می کنند.

ولی آیا این تغییرات جسمانی و یا احساسی بر روی توانایی باردار شدن و لقاح اثری دارد؟

در اغلب موارد، پاسخ این سوال خیر است. اگر چه مقدار فراوانی از استرس می تواند در زمان عدم  تخمک گذاری و یا به صورت غیر قابل پیش بینی رخ دهد، ولی مبنای علمی وجود ندارد که نشان دهد استرس می تواند عاملی برای ناباروری باشد.

اثرات استرس واقعا بر روی لقاح تمرکز ندارد، مگر این که در زمان بارداری مشکلاتی وجود داشته باشد.

توصیه به زوج هایی که مشکلاتی در این زمینه دارند، این است که خود را ریلکس کنند.

برای باردار شدن چه برنامه ریزی باید داشته باشم ؟

در این جا ۱۰ مورد مهم برای پاسخ به این سوال ذکر می شود:

۱. شروع کنید به مصرف ویتامین های پیش از بارداری:

توصیه می شود که تمام خانم ها پیش از تصمیم به بارداری از ویتامین های مهم استفاده کنند، شما نمی دانید که چقدر طول می کشد تا باردار شوید، پس ویتامین های پیش از بارداری را شروع کنید.

برخی از ریزی مغذی های مهم بویژه فولیک اسید برای چند هفته ی اول بارداری ضروری هستند و حتی قبل از مثبت شدن تست بارداری هم لازمند.

۲. از داروهای ضد بارداری استفاده نکنید:

به  طور کلی پس از توقف رو ش های کنترل کننده ی بارداری تاخیر زیادی در باردار شدن ایجاد نمی شود. ولی برگشت به وضعیت کارکردی طبیعی تخمک ها در مورد تمامی این روش ها یکسان نمی باشد. استثناء در مورد تزریقات دپو – پروورا است که پس از توقف این دارو چند ماه بیشتر با تاخیر همراه است.

۳. سیگار را ترک کنید:

سیگار کشیدن باعث افزایش خطر سقط و انواعی از مشکلات بارداری می شود.

۴. از یک متخصص خوب بهره ببرید:

در زمان بارداری و قبل  و پس از آن توسط وی ویزیت شوید.

۵. آزمون های غربالگری و واکسن ها را انجام دهید:

اگر شما روبلا دارید پزشک باید آزمایش خون شما را بررسی کند. اگر واکسینه نشده اید، حتما باید واکسن بزنید. به علاوه اگر شما در ۵ سال قبل واکسن کزاز نزده اید، به شما توصیه می شود که به مرکز طبی برای تزریق آن مراجعه کنید. واکسن جدید، کزاز، سیاه سرفه و دیفتری را پوشش می دهد.

انواعی از بیماری های ژنتیکی وجود دارد که می تواند در والدینی که آماده ی بچه دار شدند، شناسایی شود.

۶. اداره ی بیماری های مزمن:

اگر شما به یک بیماری مزمن مبتلا هستید، شامل فشار خون بالا، دیابت، لوپوس، و آسم،  بیماری تیروئید، تشنج، و یا هر نوع اختلال روانشناختی، می بایست در مورد کنترل بهینه این مشکلات مراجعه کنید.

۷. استفاده از داروهای ایمن در بارداری:

اگر هر نوع دارویی را روزانه استفاده می کنید با پزشک مشورت کنید که در طی بارداری کدام یک برای شما بی خطر است.

۸. مصرف الکل را محدود کنید:

وقتی که شما باردار هستید، توصیه می شود که الکل مصرف نکنید.

۹. وزن خود را کنترل کنید:

اگر مادری در زمان بارداری چاق باشد، خطر سقط، دیابت بارداری، فشار خون حاملگی، و نیاز به سزارین و پی آمد های نامطلوب جنینی افزایش می یابد.

۱۰. تامین هزینه های مالی:

مراقبت از بارداری و زایمان هزینه بر است.

 تست بارداری را کی می توانم انجام دهم ؟

شما می توانید تست بارداری را از اولین روز آخرین قاعدگی انجام دهید. اگر شما عادت ماهیانه ی منظمی دارید، شاید بتوانید بدانید که زمان آن چه وقت است.

اگر شما مطمئن نیستید که عادت بعدی شما چه زمانی است، می توانید این تست را ۲۱روز (۳ هفته) پس از آخرین تماس جنسی محافظت نشده انجام دهید.

در این آزمایش چه موردی بررسی می شود؟

آزمون های بارداری، وجود هورمون بارداری را در  ادرار چک می کند که هورمون گنادوتروپین جفتی (HCG) نام دارد.

پس از لقاح بدن شما شروع می کند به تولید این هورمون. در حدود ۲ هفته پس از لقاح، مقدار کافی از این هورمون در بیشتر تست های بارداری قابل شناسایی است.

در چه زمانی تخمک لقاح انجام می دهد؟

برای انجام لقاح لازم است که تخمک از تخمدان ها آزاد شود که به آن تخمک گذاری می گویند. معمولا تخمک گذاری در حدود ۱۴ روز پس از اولین روز آخرین قاعدگی رخ می دهد.

تخمک در حدود ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از رها شدن زنده می ماند. برای باردار شدن، اسپرم می بایست در این زمان تخمک را بارور کند.

اسپرم می تواند تا ۷ روز در بدن باقی بماند. این بدین معنی است که، اگر شما تا  ۷ روز پیش از تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید، و یا در روز تخمک گذاری، می توانید باردار شوید.

چرا من باید اسید فولیک مصرف کنم؟

اسید فولیک که به عنوان ویتامین B9  شناخته می شود برای نمو جنین سالم خیلی مهم است به طوری که کاهش معنی داری در خطر ایجاد نقائص طناب نخاعی ( یعنی اختلال اسپینا بیفیدا) ایجاد می کند.

منابع اسید فولیک

انجمن بهداشت و سلامت بیان کرد که زنان می بایست روزانه مکمل اسید فولیک را به اندازه ی ۴۰۰ میکروگرم استفاده کنند ( در زمانی که برای باردار شدن تلاش می کنند).

می بایست این دوز دارویی را در ۱۲ هفته ی اول بارداری هم ادامه دهند، وقتی که نخاع جنین در حال نمو است. استفاده از مکمل اسید فولیک پس از ۱۲ هفته بی خطر است.

اگر شما پیش از باردار شدن مکمل اسید فولیک استفاده نکنید، می بایست به محض این که فهمیدید باردار هستید، مصرف آن را شروع کنید.

شما می توانید اسید فولیک را به صورت قرص استفاده کنید. روزانه یک قرص می تواند کل ذخایر ویتامین B9 را در بدن شما تامین کند.

منابع غذایی برای اسید فولیک شامل سبزیجات برگ دار، برنج قهوه ای، و سرلاک صبحانه می باشد که با فولیک اسید غنی شده است. همیشه به برچسب های مواد غذایی دقت کنید.

در برخی از زنان احتمال تولد کودک با نقص لوله عصبی بالا است و توصیه می شود که دوز بالاتر از ۵ میلی گرم اسید فولیک روزانه تا ۱۲ هفته بارداری مصرف شود.

در موارد زیر شما در خطر بالاتری قرار دارید:

اگر شما و یا همسرتان نقص لوله ی عصبی داشته باشید.

اگر در بارداری قبلی شما سابقه ی نقص لوله ی عصبی وجود داشته باشد.

اگر شما و همسرتان شرح حال خانوادگی نقص لوله ی عصبی را دارید.

اگر دیابت دارید.

در چه زمانی از عادت ماهیانه من در بیشترین قدرت باروری خودم هستم؟

زمانی شما بیشترین قدرت باروری را دارید که تخمک ها از تخمدان ها رها شود. در حالی که برای بهترین احتمال باردار شدن، داشتن رابطه ی جنسی هر دو یا سه روز در ماه توصیه می شود.

رابطه ی جنسی منظم:

اگر چه در طی روز های حوالی زمان تخمک گذاری احتمال باروری شما بیشتر است، ولی در زمان تخمک گذاری اگر شما در تلاش برای بارداری هستید، نیازی به برنامه برای مقاربت محافظت نشده در این حوالی زمانی نمی باشد.

تلاش  در این زمینه تنها استرس زا است. و اگر شما دچار استرس باشید، احتمال رابطه ی جنسی موفق هم کمتر می شود، و می تواند بر روی احتمال بارداری شما اثر گذار باشد.

معمولا چه قدر طول می کشد که من باردار شوم؟

نمی توان پاسخ داد که چقدر طول می کشد تا فردی باردار شود، چون در هر خانمی با خانم دیگر فرق دارد.

عوامل  زیادی هستند که می توانند بر روی باروری زوجین اثر داشته باشند، برخی از این موارد عبارتند از:

سن شما

سلامت عمومی شما

سلامت جنسی و باروری شما

این که میزان و تعداد دفعات مقاربت شما چگونه است.

برخی از زنان زود باردار می شوند در حالی که در سایرین این زمان طولانی تر می شود. این حالت ممکن است ناراحت کننده باشد ولی یک روند طبیعی است.

باروری

بیشتر زوجین ( در حدود ۸۴ مورد از هر ۱۰۰  مورد) در یک سال اگر از روش های ضد بارداری استفاده نکنند و مقاربت منظمی داشته باشند، باردار می شوند. در حالی که وقتی که زنان مسن تر می شوند، کمتر قدرت باروری دارند. مطالعه ی اخیر نشان داد که در میان زوجینی که نزدیکی های منظم محافظت نشده داشته اند، موارد زیر وجود دارد:

در سنین ۱۹ تا ۲۶، ۹۲ درصد پس از ۱ سال و ۹۸ درصد پس از ۲ سال باردار می شوند.

در سنین ۳۵ تا ۳۹ سال، ۸۲ درصد پس از ۱ سال و ۹۰ درصد پس از ۲ سال باردار می شوند.

چگونه متوجه شوم زمان تخمک گذاریم کی است؟

شما می توانید به برخی از نشانه های فیزیکی توجه کنید که می توانند نشانه ی تخمک گذاری باشد.

نشانه های تخمک گذاری عبارتند از:

نشانه های جسمی آن افزایش ترشحات واژن است که به سمت ترشحات سفید،  کرمی و یا لزج تغییر می کند.

همچنین ممکن است به موارد زیر هم اشاره کنید:

درد سینه ها

باد شکم و نفخ

درد شکمی خفیف

کمی افزایش دمای بدن

تخمک گذاری به این معنی است که در زنان از تخمدان ها، تخمک آزاد می شود. دوره ی قاعدگی حدود ۲۸ روز است. معمولا این حالت  ۱۰ تا ۱۶ روز قبل از شروع عادت ماهیانه ی بعدی ایجاد می شود. در این زمان، شما در بیشترین زمان قدرت باروری خود هستید.

من چگونه می توانم باردار شوم؟

اگر شما و همسرتان تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید، می توانید بارداری سلامتی را داشته باشید.

وضعیت های طبی شامل دیابت ، آسم و چاقی و سایر مشکلات می توانند بر روی بارداری شما اثر گذار باشند.

در حدود ۸۴ درصد زوج ها در جمعیت عمومی اگر رابطه ی جنسی محافظت  نشده داشته باشند،  در یک سال باردار می شوند. از این بین، زوج هایی که در سال اول باردار نمی شوند، در نیمی از موارد در سال دوم باردار می شوند.

اضافه وزن و یا وزن کم می تواند بر روی احتمال باروری شما اثرگذار باشد. وضعیت عادت ماهیانه ی شما هم اثر گذار است.

اگر حجم توده ی بدنی شما بین ۲۰ تا ۲۵ باشد، وزن شما در حد عادی است و زنانی که حجم توده ی بدنی آن ها بیش از ۳۰ باشد و یا زیر ۱۹ باشد، مشکلاتی در باردار خود دارند. اگر حجم توده ی بدنی شما از ۲۹ بالاتر باشد، احتمالا بارداری شما کمتر از حد طبیعی است.

وقتی که شما می خواهید باردار شوید، باید از نوشیدن الکل پرهیز کنید، چون برای کودک شما آسیب رسان است.

سیگار کشیدن ممکن است بر روی باروری زنان اثر گذار باشد، حتی در افراد سیگاری غیر فعال ( افراد کنار دست افراد سیگاری).

آیا درست پس از اتمام عادت ماهیانه می توانم باردار شوم؟

بله، اگر چه خیلی هم محتمل نمی باشد. در هر زمان در طی عادت ماهیانه، حتی در طی آن و یا درست پس از عادت ماهیانه، اگر شما بدون استفاده از  روش های ضد بارداری رابطه ی جنسی داشته باشید، می توانید باردار شوید.

حتی اگر قبلا هم عادت نشده باشید و یا در طی اولین عادت و یا پس از اولین زمانی که رابطه ی جنسی داشته باشید، هم می توانید باردار شوید.

زمان بی خطری  در ماه برای داشتن رابطه جنسی بدون استفاده از روش های ضد بارداری وجود ندارد، و خطری برای بارداری مطرح نیست. اگر چه زمان های وجود دارد که احتمال بارداری بیشتر می شود.

عادت ماهیانه ی شما در طی اولین روز از عادت جدید شما شروع می شود و تا اولین روز دوره ی ماهیانه ی بعدی ادامه دارد و شما در زمان تخمک گذاری بیشتر بارور می شوید که معمولا در ۱۲ تا ۱۴ روز قبل از شروع عادت ماهیانه ی بعدی می باشد و این زمانی است در ماه که احتمال بارداری در شما بیشتر است.

احتمال باردار شدن درست پس از قطع عادت ماهیانه بعید است. مهم است که بدانید اسپرم می تواند گاهی اوقات در بدن برای ۷ روز پس از پایان رابطه ی جنسی زنده بماند. این بدین معنی است که شما ممکن است بتوانید بلافاصله پس از اتمام عادت ماهیانه باردار شوید، البته اگر زود تخمک گذاری انجام شود، بویژه اگر خود چرخه ی  تخمدانی شما کوتاه باشد.

اگر پزشک برای من استراحت در بستر تجویز کند، چه باید کنم؟

مواردی که می بایست از پزشک بپرسید عبارتند از:

چرا برای من استراحت در بستر تجویز می کنید؟

یعنی تمام روز در بستر باشم و یا می توانم گاهی از جایم بلند شوم؟

آیا استراحت در بستر واقعا لازم است؟ آیا روش های دیگری هم داریم؟

مزایای اختصاصی آن برای جنین من چیست؟

آیا این کار باعث می شود تا عوامل خطر دیگر کمرنگ تر شود؟

مطالعات پزشکی در این زمانی چه چیزهایی را نشان می دهند؟

مشکلات شایعی که ممکن است استراحت در بستر برای من و کودکم داشته باشد، چیست؟

برنامه ی روزانه ی خود را تنظیم کنید:

صبح لباس بپوشید و فعالیت ها روزانه مثل مطالعه، پیاده روی آرام را انجام دهید.

ورزش ها و تمریناتی را که پزشک به شما توصیه کرده است انجام دهید:

شما باید عضلات خود را تقویت کنید. حرکت پاها باعث می شود تا شکل گیری لخته های خون کاهش یابد.

غذای مناسب میل کنید:

داشتن یک رژیم غذایی مملو از فیبر و نوشیدن مقادیر فراوان مایعات می توان کمک کننده باشد و خطر یبوست را کاهش دهد.

خواص قره قروت برای کودک، توصیه ها مصرف این ماده غذایی دستگاه ایمنی بدن را تقویت و از ابتلا به بیماری آنفلوآنزا جلوگیری می‌کند. مرتضی صفوی، متخصص تغذیه در رابطه با خواص درمانی مصرف...
دفاع نکردن کودک از خود، زیادی ساکته! سوال:باسلام و خسته نباشی پسری 7-8 ساله دارم که اگر برایش مشکلی پیش بیاید و یا حرفی داشته باشد به هیچکس هیچ نمی گوید بعبارت کلی حرف نمی زند مثلاً ...
تاثیر قرص ضدبارداری، کشف جدید! قرص های ضد بارداری و عوارض چشمیپزشکان آمریکایی در مطالعات اخیر خود هشدار دادند که مصرف قرص‌های ضد بارداری احتمال ابتلا به بیماری چشمی «آب سیاه» ی...
عوارض خودارضایی، راهی برای پیشگیری خود ارضایی عمل ناپسندی است که خیلی از افراد به خصوص نوجوان ‌ها و جوان‌ها را درگیر کرده است. برخی افراد تا مرز اعتیادگونه آن پیش می‌روند به طوری که هر ...
لکه بینی قبل از پریود، راه حل درمانی سوال:سلام 34 سالمه و پسر دو ساله دارم این اواخر قبل از پریودی 4 یا 5 روز لکه بینی داشتم و این ماه آخری فاصله دو پریودی 3 روز بود و خونریزی شدید د...
سفر در بارداری، خطر داره؟ سوال:من تازه متوجه شدم باردارام و از قبل تور مسافرتی ثبت نام کردم آیا مسافرت برای من در هفته دوم بارداری خطرناکه؟ جواب:البته هفته ی دوم نیستید. ک...
استفاده از کاندوم، دردسر حساسیت! سوال:با سلام در هنگام استفاده از کاندوم دچار سوزش خارش و درد شدیدی میشوم و دونه های ریزی یر روی واژن دیده میشود میخواستم بدانم دلیل آن چیست و راه...
علائم ناباروری در زنان، صابون به دلم نزنم؟ ناباروری زمانی رخ می دهد که شما پس از رابطه ی جنسی منظم و محافظت نشده برای ۶ ماه تا ۱ سال نتوانید باردار شوید، البته این محدوده ی زمانی به سن شما بستگ...
آموزش آداب معاشت به کودکان، چگونه؟ سوالبا سلام.بنده 34 سال سن دارم و دبیر آموزش پرورش می باشم. دارای دو فرزند پسر و یک دختر 14 ساله هستم. دختر بنده بسیار باهوش و با استعداد است و د...
آشنایی با مسجد جامع گلپایگان   نام مسجد جامع گلپایگان کشور  ایران اطلاعات اثر کاربری مذهبی اطلاعات ثبتی شمارهٔ ثبت ۱۹۱ تاریخ ثبت ...
ترس از رابطه زناشویی در زنان، راه درمان واژینیسم یا واژینیسموس یکی از انواع اختلالات جنسی است که مختص زنان می باشد. در این اختلال ترس از رابطه زناشوئی و یا ترس از رابطه جنسی که یک ترس و یا ف...
تاثیر آلودگی هوا در بارداری، خطرات پیش رو دکتر فاطمه شریف زاده متخصص زنان زایمان و نازایی گفت : به طور کلی می توان گفت تنفس در هوای آلوده به مرور زمان می تواند به صورت مستقیم بر بارداری ا...
عکس نوشته شکوه با تو بودن ⋆ در عکس نوشته شکوه با تو بودن مجموعه ای از عکس نوشته های عاشقانه زیبا را قرار داده ایم که در مورد در کنار هم بودن و داشتن لحظات شیرین هست و این مجموعه...
درمان پریود دردناک، کمکم کنید سوالسلام خانم دکتر من در دوران قاعدگی خیلی درد دارم قرص هم میخورم ولی فایده ایی نداره چی کار کنم خیلی زجر میکشم ... جوابسلام علیکم می توانید هرکد...
شعر کدوم خواستن کدوم جنون کدوم عشق از افشین یداللهی شعر کدوم خواستن کدوم جنون کدوم عشق از افشین یداللهی اشعار عاشقانه کدوم خواستن کدوم جنون کدوم عشق شعر افشین یداللهی افشین یداللهی زاده دی ۱۳۴۷ در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.