Notice: تابع register_sidebar به‌صورت نادرست فراخوانی شد. No id was set in the arguments array for the "ستون کناری 1" sidebar. Defaulting to "sidebar-1". Manually set the id to "sidebar-1" to silence this notice and keep existing sidebar content. لطفاً برای اطلاعات بیشتر، اشکال زدایی در وردپرس را مشاهده کنید. (این پیام در نگارش 4.2.0 اضافه شده است) in /home/photobio/public_html/wp-includes/functions.php on line 3943

بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

سرفه در کودکان، نشانه بیماری؟

سرفه در کودکان، نشانه بیماری؟

سرفه در کودکان، نشانه بیماری؟

اگر سرفه کودک شما بعد از گذشت ۱ هفته بهتر نشد، و اگر به نظر می‌رسید که در تنفس دچار مشکل شده است حتماً او را نزد پزشک ببرید. اما عموماً اگر کودک شما سرفه می‌کند و دارای شرایط زیر است او را نزد پزشک ببرید:

کوچک‌تر از ۳ ماه است.

سریع‌تر از حالت عادی نفس کشیده و برای نفس کشیدن تلاش زیادی می‌کند.

خس خس می‌کند.

همراه با سرفه، مخاط زرد، سبز یا خونی از دهان او خارج می‌شود.

اگر سن او بین ۳ تا ۶ ماه است، تب حداقل ۱۰۱ درجه فارنهایت دارد.

اگر سن او ۶ ماه یا بیشتر است، تب او حداقل ۱۰۳ درجه فارنهایت باشد.

دارای نوعی بیماری مزمن مانند بیماری قلبی یا ریوی است.

تا جایی سرفه می‌کند که استفراغ کند.

پس از اختناق دچار یک سرفه‌ی بی وقفه و مداوم می‌شود.

آیا می‌توانم به کودکم داروهای مربوط به سرفه را بدهم؟

حتی اگر فکر می‌کنید که کودکتان مبتلا به سرماخوردگی شده است، می‌توانید داروهای مناسب با سرماخوردگی یا سرفه را بدهید. بیشتر این پزشکان مصرف این داروها را برای کودکان کم سن و سال توصیه می‌کنند. انجمن پزشکی بیماری‌های کودکان آمریکا در مورد عدم استفاده از چنین محصولاتی برای کودکان کوچک‌تر از ۴ سال هشدار می‌دهد. حتی برای کودکان ۴ تا ۶ سال استفاده از این داروها باید با توصیه‌ی پزشک باشد.

اگر کودک شما ۶ سال دارد، می‌توانید از داروهای رایج در بازار برای سرفه یا سرماخوردگی استفاده کنید (فقط از این مسئله مطمئن شوید که این دارو مناسب با سن اوست و هر دوز دارو را دقیقاً مطابق با دستورالعمل‌های مندرج در دفترچه‌ی راهنمای دارو اندازه بگیرید) همچنین، هیچ گاه هم زمان به کودکتان بیش از یک نوع از داروهای سرماخوردگی یا سرفه را ندهید. این داروها اغلب دارای چندین ماده‌ی تشکیل دهنده هستند بنابراین نباید به کودکتان یک دوز دو برابر از هر دارو را بدهید.

برای داشتن اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی تسکین سرفه و علائم سرماخوردگی به مقاله‌ی درمان‌های خانگی مراجعه کنید.

عوامل ایجاد کننده‌ی سرفه‌ی کودکم چیست؟

احتمالات زیادی در این زمینه وجود دارد که بعض از آن‌ها مجوز مراجعه به پزشک را به شما می‌دهند. بعضی از متداول‌ترین علل ایجاد سرفه عبارتند از:

سرماخوردگی معمولی

اگر کودک شما مبتلا به سرماخوردگی شده است، همراه با گرفتگی یا آبریزش بینی، چشمان پر از آب، کاهش اشتها و احتمالاً کمی تب، سرفه یا عطسه می‌کند.

ویروس syncytial تنفسی (RSV)

این ویروس بیشتر در کودکان و نوزادان رایج است، با این وجود کودکان در هر سنی ممکن است به آن مبتلا شوند. علائم RSV مشابه با علائم سرماخوردگی است اما علاوه بر علائم سرماخوردگی، سرفه کردن کودک بسیار شدید و تنفس او بسیار سخت است.

RSV معمولاً بین ماه آبان تا اواسط ماه اسفند بروز می‌کند و گاهی اوقات خیلی بیشتر از سرماخوردگی رنج آور و سخت است. اما می‌تواند منجر به بیماری‌های تنفسی حادتر مانند برونشیت (التهاب لوله‌های تنفسی کوچک) و ذات‌الریه (التهاب ریه‌ها)، به خصوص در کودکان کوچک‌تر از یک سال شود.

خناق

علامت و نشانه‌ی خناق عبارت است از سرفه‌ی عمیقی که صدای آن همانند پارس است و اغلب شب‌ها بدتر می‌شود. خناق همچنین می‌تواند وقتی کودک نفس می‌کشد باعث stridor (نوعی صدای سوت با تن بالا) شود.

با این وجود اینکه به نظر می‌رسد این نوع سرفه هراسناک باشد، در بیشتر موارد خناق جدی نیست و می‌تواند در خانه درمان شود. با این حال بهتر است کودک را نزد پزشک ببرید. پزشک ممکن است روی کودک آزمایشاتی انجام دهد.

آلرژی‌ها، آسم و محرک‌های محیطی

کودکی که به ماده‌ای در محیط مانند موی گربه یا گرد و غبار آلرژی دارد، در ظاهر به نظر می‌رسد مبتلا به نوعی سرماخوردگی شده که هیچ‌گاه خوب نمی‌شود. آلرژی‌ها باعث آبریزش یا گرفتگی بینی همراه با مخاط روشن می‌شوند درست همانند آبریزش از عقب بینی که در سرفه کردن اتفاق می‌افتد (مخاطی که از پشت سینوس‌ها به داخل گلوی او می‌ریزد)

کودکانی که آسم دارند بیشتر مستعد سرفه‌های طولانی به ویژه در هنگام شب هستند. اگر کودک شما مبتلا به آسم است، ممکن است دچار گرفتگی قفسه سینه، خس خس و دشواری در تنفس باشد. اگر کودک شما پس از فعالیت کردن شروع به سرفه می‌کند، پس قطعاً یکی از علائم شکایت کردن از آسم را خواهد داشت. قرار گرفتن در معرض هوای سرد نیز می‌تواند باعث سرفه در کودک مبتلا به آسم شود. احتمال دیگری که وجود دارد این است که نوعی محرک محیطی مانند دود سیگار یا آلودگی باعث سرفه‌ی کودک شما می‌شود. البته، در این مورد شما باید این مشکل را فوراً شناسایی و برطرف کنید.

ذات‌الریه یا برونشیت

موارد بسیار زیادی از ذات‌الریه (نوعی عفونت در ریه‌ها) با یک سرماخوردگی شروع می‌شوند. اگر کودک شما مبتلا به نوعی سرماخوردگی شده که رو به وخامت است و همچنین سرفه‌ی مداوم، دشواری در تنفس، تب، درد بدن و احساس سرما دارد، او را نزد پزشک ببرید.

برونشیت اغلب وقتی رخ می‌دهد که پس از سرماخوردگی یا آنفولانزا برونش ها (لوله‌هایی که هوا را به ریه‌ها می‌رسانند) عفونی می‌شوند. این بیماری می‌تواند باعث سرفه‌های آزاردهنده برای مدت زمان چندین هفته شود. اگر کودک شما ذات‌الریه یا برونشیت عفونی دارد، ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک هایی برای رهایی از عفونت و سرفه داشته باشد (اگر این عفونت ویروسی است، بدون انتی بیوتیک خوب خواهد شد)

سینوزیت

اگر کودک سرفه کرده و آبریزش بینی دارد و این وضعیت بدون هیچ نشانه‌ای از بهبودی برای حداقل ۱۰ روز ادامه داشته است و پزشک ابتلا به ذات‌الریه یا برونشیت را رد کرده است، پس کودک شما سینوزیت دارد.

این عفونت باکتریایی حفرات سینوس باعث سرفه می‌شود زیرا مخاط به طور مداوم پشت گلو را خشک کرده و باعث سرفه می‌شود. اگر پزشک مشخص کند که کودک شما سینوزیت دارد، برای او آنتی بیوتیک تجویز می‌کند. سرفه‌ی کودک باید پس از اینکه سینوس‌ها مجدداً پاک سازی شدند، متوقف گردد.

بلعیدن یا استنشاق یک شیء

سرفه‌ای که یک هفته یا بیشتر بدون هیچ علامتی از بیماری (مثل آبریزش بینی، تب یا بی حالی) یا آلرژی به طول بینجامد، می‌تواند نشان دهنده‌ی این باشد که چیزی در گلو یا ریه‌های او گیر کرده است. این سناریو بیشتر در میان کودکان کوچکی که بسیار پر جنب و جوش هستند، به اشیای کوچک دسترسی دارند و دوست دارند اشیا را داخل دهانشان قرار دهند رایج است.

اگر پزشک شک دارد که نوعی جسم خارجی باعث ایجاد سرفه شده است، تصویربرداری اشعه x از قفسه سینه را تجویز می‌کند. اگر عکس ایکس ری چیزی را نشان می‌دهد که در ریه‌ها گیر کرده است، باید از طریق جراحی آن چسم را خارج کرد.

سیاه سرفه

بیماری سیاه سرفه به خاطر استفاده‌ی گسترده از واکسن Dtap شیوع بسیار کمی دارد اما همچنان شایع بوده و در بعضی نقاط رو به افزایش است. بیش از ۴۸۰۰۰ مورد از این بیماری در سال ۲۰۱۲ در آمریکا گزارش شده است. کودکی که مبتلا به سیاه سرفه شده برای مدت زمان ۲۰ یا ۳۰ ثانیه بدون وقفه سرفه کرده و پیش از اینکه حمله‌ی بعدی سرفه آغاز شود تلاش می‌کند تا نفس بکشد. همچنین ممکن است کودک شما برای بیش از ۲ هفته پیش از آغاز حملات بعدی و شدید تر سرفه، دارای علائم سرماخوردگی مانند عطسه، آبریزش بینی و سرفه‌ی ملایم باشد.

اگر کودک شما دارای چنین شرایطی است، فوراً با پزشک تماس بگیرید. سیاه سرفه می‌تواند به ویژه در کودکانی که کمتر از یک سال سن دارند شدید باشد.

فیبروز مثانه

فیبروز مثانه ۱ نفر از هر ۳۰۰۰ کودک را در آمریکا تحت تأثیر قرار می‌دهد، یکی از قوی‌ترین نشانه‌های متأثر شدن کودک از این بیماری، سرفه‌ی مداوم همراه با مخاط زرد یا سبز غلیظ است. علائم دیگر عبارتند از: ذات‌الریۀ عود کننده، عفونت‌های سینوس، پوستی که مزه‌ی نمک می‌دهد، مدفوع بزرگ و چرب و لاغر شدن.

عادت

گاهی اوقات کودک به خاطر نوعی بیماری سرفه کرده و حتی پس از بهبودی از سر عادت به این سرفه کردن ادامه می‌دهد. اگر کودک شما از سر عادت سرفه می‌کند، پس این کار را موقع خواب انجام نمی‌دهد و سرفه کردن به ندرت با غذا خوردن یا صحبت کردن او تداخل پیدا می‌کند. با این وجود این مسئله می‌تواند اختلال آمیز باشد (برای مثال در کلاس درس).

ایمن سازی خانه برای کودکان، چاره چیست؟ نمی‌دانید چقدر ساده ممکن است فرزند شما به دردسر بیفتد! بهتر است تمامی اتاق‌ها و فضاهای موجود در خانه را ایمن سازید. چه زمانی بچه شما می‌تواند سین...
نکاتی در مورد زیبایی بعد از زایمان نکاتی در مورد زیبایی بعد از زایمان اگر شما هم بعد از زایمان ۱۰ تا ۲۰ کیلو چاق شده اید نگران نباشید!! پس از زایمان ماهیچه‌ های شکم کاملا شل می‌شوند و...
تربیت کودک، چرا حرف گوش نمیده؟ سوالبا سلام. من دختر 4 ساله ویک پسر سه ماهه دارم دخترم تا قبل از تولد پسرم خیلی حرف گوش کن بود و برای به دست آوردن چیزی گریه نمی کرد با شکست خورد...
برنامه ریزی برای خانه تکانی در ۲۰ روز ما برای شما یک راهنمای کامل ۲۰ روزه برای خانه تکانی تدارک دیده‌ایم که اگر طبق آن جلو بروید با حداقل فشار روی جسم و جان و وقت تان، بیشترین و بهترین نت...
آیا در مورد بیماری فیبریلاسیون دهلیزی اطلاعاتی دارید تیم محققان به بازبینی ۱۰۴ مطالعه شامل بیش از ۹ میلیون نفر پرداختند که نزدیک به ۵۹۰ هزار نفر از آنها به فیبریلاسیون دهلیزی دچار بودند.محققان نتیجه گرفت...
وضعیت جنین در هفته شانزدهم بارداری جنین در هفته شانزدهم بارداری دیگر به اندازه یک آواکادو شده است و در این زمان رشد بیشتر اندام‌های او تکمیل شده است و می‌تواند دست و پایش را به‌راحتی حر...
چگونه صورت لاغرمان را چاق کنیم؟ اگر هنگامی که خودتان را در آینه می‌بینید، آرزو می‌کنید تا کمی صورتتان پر تر بود، احتمالا اولین جایی که به فکرتان می‌رسد بروید، مطب دکتر است. پ...
بررسی علل نازایی، مقصر کیست؟ اگر شش ماه است که برای بارداری اقدام کرده‌اید و از هیچ روش جلوگیری استفاده نمی ‌کنید اما هنوز بارداری اتفاق نیفتاده و نگران هستید، گفته های دکتر ...
آموزش طرز تهیه پیتزا پیراشکى قلبى با خمیر جادویى در این مطلب از سایت آشپزی قصد داریم آموزش طرز تهیه پیتزا پیراشکى قلبى با خمیر جادویى به اضافه مواد لازم برای تهیه این پیراشکی خوشمزه را در اختیار باز...
عکس علیرضا بیرانوند و همسرش علیرضا بیرانوند و همسرش
زمان تشخیص جنسیت جنین بررسی جنسیت برای والدین جنین بسیار مهم و حائز اهمیت است آن ها تمایل دارند بدانند کودکی که در راه دارند دختر است یا پسر؟ در هفته 15 بارداری این ام...
علت دندان قروچه کودکان در خواب چیست؟ هرچه در سنین پایین‌تر عادت دندان قروچه از کودک گرفته شود، آسیب‌هایی که ممکن است بروز کند، کمتر خواهد بود. هرچه سن کودک بالاتر می‌رود این آسیب‌ها برگشت...
عکس هنری – پاییزی مینا ساداتی عکس هنری - پاییزی مینا ساداتی. عکسی از سارا موسی.
وزن جنین در هفته سی و پنجم بارداری دوران بارداری بخاطر ویژه بودن از اهمیت بالایی در میان جامعه برخوردار است و تا کنون مقالات متعددی در خصوص آن به انتشار رسیده است که در هر کدام از ...
راه و روش پسردار شدن، حقیقت داره؟ تصمیم به بارداری گرفتم و دوست دارم بچه اولم پسر باشه. رژیم غذایی پسردار شدن اینکه...