در سرشماری و رکورد جهانی ایران شما می توانید توضیحات کامل در مورد رکورد زنی ایران در سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن  که باعث تعجب ناظر بین المللی شده است را مطالعه کنید و …

سرشماری و رکورد جهانی ایران

سرشماری و رکورد جهانی ایران ⋆

سرشماری و رکورد جهانی ایران

رئیس مرکز آمار ایران گفت که جمهوری اسلامی ایران در سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن سال جاری با ثبت اطلاعات ۴۸ و چهار دهم درصد جمعیت کشور به صورت اینترنتی ، رکوردار جهان شد.

‘امیدعلی پارسا’ افزود: جایگاه دوم سرشماری اینترنتی در جهان را کشور ژاپن با ثبت اطلاعات ۳۷ درصدی جمعیت کشورش در اختیار دارد.

وی ادامه داد: ناظران بین المللی باور نمی کردند که ایران بتواند این آمار را ثبت کند و در همین راستا بسیاری از کشورهای جهان از ما خواسته اند تا تجارب خود را در اختیارشان قرار دهیم.

پارسا ، رکوردشکنی در سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن را نتیجه ‘عزم ملی’ دانست و گفت: همه دستگاه ها و مردم دست به دست هم دادند تا چنین نتیجه ای حاصل شود.

سرشماری نفوس و مسکن ۱۳۹۵ به دو صورت اینترنتی و حضوری انجام شد. مرحله اینترنتی از سوم مهر آغاز شد و سی ام همان ماه پایان یافت.

مرحله حضوری سرشماری هم از ۲۸ مهر آغاز شد و تا یکم آذر ادامه یافت.

*انتشار نتیجه سرشمار تا ۴۸ ساعت آینده

رئیس مرکز آمار ایران اعلام کرد که نتیجه قطعی سرشماری نفوس و مسکن روز یکشنبه به هیات دولت ارائه می شود.

وی همچنین گفت که نتیجه سرشماری ظرف ۲ روز آینده رسانه ای می شود.

پارسا گفت: تا پیش از ارائه آمار سرشماری به هیات دولت ، نمی توانیم نتایج سرشماری را رسانه ای کنیم.

مرکز آمار ایران در پایان سرشماری امسال اعلام کرده بود که بیش از ۲۳ میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار با جمعیتی برابر با ۷۷ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر سرشماری شدند که ۹۷ درصد خانوارهای کشور را شامل می شود.

* رشد اقتصادی ۲٫۸ درصدی بدون نفت در پائیز

رئیس مرکز آمار ایران همچنین در این مراسم رشد اقتصادی کشور را در پاییز امسال با درنظر گرفتن نفت ۸٫۹ درصد اعلام کرد.

وی گفت که رشد اقتصادی بدون درنظر گرفتن نفت ۶٫۴ درصد بوده است.

پارسا ، رشد اقتصادی ۹ ماهه کشور را ۷٫۲ درصد با نفت اعلام کرد و افزود : بدون درنظر گرفتن نفت رشد اقتصادی در این مدت پنج درصد بود.

وی توضیح داد: این که برخی مدعی هستند اگر نفت نباشد ، رشد اقتصادی نداشتیم درست نیست، بلکه بدون درنظر گرفتن فروش نفت می توانیم به رشد پنج درصدی دست یابیم.