بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

رابطه زناشویی بعد از زایمان، صبرم به سر رسیده

رابطه زناشویی بعد از زایمان، صبرم به سر رسیده

رابطه زناشویی بعد از زایمان، صبرم به سر رسیده

پس از زایمان اکثر اعضا طی ۴ تا ۶ هفته به حالت عادی برمی گردند. اندازه دیواره واژن، دستگاه تناسلی و سایر اعضای پرینه به تدریج کاهش پیدا کرده و به حالت عادی برمی گردند، اما برگشت آنها به حالت پیش از بارداری، به ندرت اتفاق می افتد.

در زایمان طبیعی،  محل اپی زیاتومی، باعث ایجاد نگرانی هایی در زوجین می شود.  بهبود محل اپی زیاتومی ، حدود دو هفته زمان می برد، اما ممکن است چهار ماه طول بکشد تا محل جوش خوردن زخم آنقدر حالت الاستیکی پیدا کند که نزدیکی راحت و بدون مشکل انجام شود. به همین دلیل غالبا توصیه می شود، اولین رابطه جنسی پس از زایمان طبیعی با برش اپی زیاتومی ، ۴-۶ هفته بعد از زایمان شروع شود.

با این وجود بسیاری از زوج ها فعالیت جنسی خود را زودتر از این زمان و بین هفته های سوم و چهارم پس از زایمان آغاز می کنند.

در شرع مقدس اسلام به تاخیر انداختن فعالیت جنسی تا توقف کامل خونریزی و پایان دوره نفاس توصیه می شود. چرا که آغاز زودهنگام فعالیت جنسی در دوران پس از زایمان و پیش از توقف کامل خونریزی، می تواند منجر به بروز آمبولی هوا شود .

اولین رابطه جنسی بعد از زایمان طبیعی باید چند هفته بعد باشد؟

زمان اعلام آمادگی برای شروع فعالیت جنسی در افراد مختلف، متفاوت است. بسیاری از زنان در هفته های اول این آمادگی را دارند . در حالی که  بسیاری دیگر آن را ترسناک و غیر معقول می دانند. بسیاری از زنان برای کسب این آمادگی به شش ماه وقت نیاز دارند. پس همه باید بدانند که این دوره ی کسب آمادگی ، ممکن است طولانی باشد. هم زن و هم مرد باید این مساله کسب آمادگی را بدانند و درک کنند. در غیر اینصورت ،  زن ممکن است احساس بی کفایتی و گناه کند و مرد نیز در پایان هفته ششم پس از زایمان، احساس کند کنار گذاشته شده یا فراموش شده است.

خیلی از همسران تصور می‌کنند پس از زایمان باید تا هفته‌ها رابطه زناشویی نداشته باشند؛ چون ممکن است برقراری چنین رابطه‌ای باعث آسیب به مادر شود. باور غلط دیگری که در مورد آغاز رابطه جنسی بعد از زایمان رواج دارد، بهتر بودن سزارین نسبت به زایمان طبیعی برای برقراری رابطه زناشویی (رابطه جنسی) بعد از زایمان  است.

البته بعضی اوقات هم مشغولیت بچه‌داری باعث می‌شود که زوج‌ها خودشان و یا رابطه زناشویی‌شان را فراموش کنند که این نکته هم می‌تواند در درازمدت عوارض نامطلوبی بر رابطه زناشویی تان بگذارد .

– بعد از زایمان، تا چه مدتی محدودیت و منع رابطه زناشویی و جنسی وجود دارد؟

تا توقف کامل خون ریزی بعد از زایمان رابطه جنسی نباشد و علت آن هم این است که باید محل چسبندگی جفت ترمیم پیدا کند. جفت از دیواره کنده شده و خو‌ن‌ریزی‌های معمول بعد از زایمان، از همین محل است.

تا این زخم ترمیم پیدا نکرده، بهتر است رابطه‌ زناشویی بعد از زایمان نداشته باشند. این زمان حدود ۳ هفته طول می‌کشد. در قدیم می‌گفتند تا ۶ هفته اما امروز می‌گویند تا ۳ هفته هم کفایت می‌کند.

– آیا مدت شروع رابطه جنسی برای زایمان طبیعی و سزارین فرق دارد؟

مسلما شرایط زایمان طبیعی و سزارین باهم فرق می‌کند. اگر زایمان طبیعی باشد چون در محل، ممکن است برش و بخیه زده شده باشد و این زخم در طول ۲ هفته بهبود پیدا می‌کند، چنانچه مشکل خاصی پیدا نکند، همین ۳ هفته کافی است. اما در نظر داشته باشید که دخول به آرامی و با استفاده از مواد روان کننده انجام شود. چون در این دوره ، بدلیل تغییرات هورمونی ، واژن بسیار خشک است و اگر دخول بدون ملاحظه انجام شود ، تاثیر منفی بر روابط پس از این خواهد گذاشت .

در مورد سزارین بستگی به نوع سزارینی که انجام شده است، دارد. اگر همراه با چسبندگی زیاد یا بروز عفونت باشد، ممکن است رابطه‌ زناشویی همراه با درد باشد. یعنی پس از رابطه‌ زناشویی، زن یک درد مبهمی در ناحیه لگن خود حس می‌کند(در بهترین شرایط هم سزارین تا حدی چسبندگی ایجاد می‌کند).

نکته در رابطه با رابطه جنسی پس از زایمان:

پس از زایمان ، یعنی  زمانی که مادر شیر می‌دهد. فعالیت تخمدان‌ها متوقف شده و این می‌تواند باعث کم شدن ترشحات واژن و خشکی آن شود. از طرفی هورمون پرولاکتین ، مشغولیتهای فرزند پروری ، بی خوابی های شبانه و …نیز ممکن است باعث کاهش میل جنسی مادر پس از زایمان شود . اگر زن چنین احساسی را دارد، بهتر است از ژل‌های لوبریکانت ساده استفاده شود. پیش نوازی کامل و مناسب نیز فراموش نشود.

برخی مسائل ممکن است باعث کاهش میل جنسی زن پس از زایمان شود.

روابط جنسی پس از زایمان و شیردهی

شیردهی آثار حسی زیادی دارد، اما ممکن است زنان شیرده، خستگی و عدم علاقه به فعالیت های جنسی را در این دوران تجربه کنند. هر چه شیردهی موجب صرف انرژی بیشتری گردد، زن نیز به همان نسبت دچار خستگی بیشتری شده و این احساس موجب کاهش میل جنسی در او خواهد شد. به علاوه شیردهی موجب بروز دردسرهایی همچون ترشح شیر در حین برانگیختگی و ارگاسم می گردد، که برقراری روابط جنسی را تحت تاثیر قرار می دهد. استرس های روحی دوران پس از زایمان، بروز مشکلاتی در شیردهی به کودک و تقاضای مکرر او برای شیردهی بر اعصاب زن اثر گذاشته و میل جنسی زن را پس از زایمان کاهش خواهد داد.

علل کاهش رابطه جنسی  پس از زایمان

رایج‌ترین دلایل کاهش فعالیت جنسی پس از زایمان عبارتند از:

– درد هنگام نزدیکی: بدلیل خشکی واژن در این دوره  

– شیردهی: اگرچه ثابت شده است که شیردهی موجب ایجاد دلبستگی بین مادر و نوزاد می گردد، مکیدن نوک پستان توسط نوزاد برای مادر لذت بخش بوده و موجب تحریک جنسی در او می شود و به همین دلیل بسیاری از مادران احساس گناه و اضطراب را تجربه می کنند. به علاوه زن و شوهر ممکن است نتوانند با این نقش دوگانه پستان کنار بیایند و بسیاری از زنان، ترشح شیر از سینه را زشت و خجالت آور تلقی کنند.

– خستگی: بارداری و زایمان موجب خستگی فوق العاده زن می گردد.  مراقبت از کودک و شب نخوابی ها نیز به این خستگی اضافه می کند. در این موارد اغلب خواب به مسایل جنسی ترجیح داده می شود و زن از عدم مشارکت و همکاری شوهرش در این میان می رنجد.پس بهتر است وایل روز که انرژی دارید ، فعالیت جنسی داشته باشید  .

– افسردگی پس از زایمان: ۱۰% از مادران جوان، دوره ای از افسردگی شدید را در اوایل سال پس از زایمان تجربه می کنند. از دست دادن میل جنسی پس از زایمان یکی از ویژگی های شاخص این بیماری است.

–    وجود مشکلاتی در روابط زناشویی: مشکلات ارتباطی پیش از تولد بچه، اغلب با تولد بچه تشدید می گردد و این امر بر روابط جنسی پس از زایمان نیز تاثیر می گذارد، بنابراین والدین باید تشویق شوند که احساسات خود را با هم مطرح کرده و به اشتراک بگذارند. 

– مشکلات ارتباطی شوهر: مردان نیز ممکن است پس از تولد بچه دچار کاهش فعالیت های جنسی گردند و کنار آمدن با نقش جدیدشان را به عنوان پدر مشکل بیابند. در این موارد، پدران آسیب پذیرتر و حساس تر شده و نیازمند حمایت بیشتری هستند و از توجه مطلق همسرشان به کودک شکایت دارند. 

– احساس والدین در مورد ترس از مشاهده آنها توسط نوزاد: بسیاری از والدین از اینکه به محض آغاز فعالیت جنسی کودک بیدار شود، ترس دارند .

– برقراری رابطه جنسی در والدینی که صاحب نوزاد مرده شده اند: بسیاری از  زوجین، برقراری روابط جنسی بین زن و شوهر اندوهگین را راهی برای کاهش اندوه و فراموش کردن آن می دانند. بسیاری دیگر دچار افسردگی شدید و کاهش میل جنسی می گردند. عده ای دیگر نیز احساس گناه می کنند، زیرا تصور می کنند روابط جنسی آنها در دوره ی بارداری قبلی منجر به بروز مشکل برای جنین شده است.

رابطه جنسی بعد از زایمان

چند نکته برای آموزش مراقبت از خود در دوران پس از زایمان:

انجام نزدیکی بعد از زایمان را تا قطع خونریزی واژینال (برای جلوگیری از نفوذ باکتری ها به محل قرار گیری جفت) به تعویق بیندازید.

محل ترمیم اپی زیاتومی را با لمس انگشت یا تامپون در ناحیه واژن کنترل کنید.

تهییج جنسی می تواند موجب ترشح شیر از سینه ها شود، بنابراین پیش از انجام رابطه جنسی به بچه شیر داده، یا در حین نزدیکی از یک کرست مناسب استفاده کنید.

اگرنیازمند افزایش لغزنده شدن واژن هستید، از ژل لوبریکانت استفاده کنید.

برای افزایش مرطوب شدن واژن، معاشقه و فعالیت های پیش از نزدیکی را طولانی کنید.

می توانید تا مدتی از سایر فعالیت های صمیمانه به جای نزدیکی سود برید.

به خاطر داشته باشید وضعیت جسمی و فعالیت جنسی شما پس از مدتی به وضعیت طبیعی باز خواهد گشت.

می توانید در حین فعالیت جنسی، بچه را در اتاقی دیگر یا پشت یک پرده قرار دهید.

از همسرتان بخواهید تا فشار کمتری بر سینه های شما وارد کند (به ویژه در مواقعی که سینه ها حساس بوده یا در طول شب که بچه بدون شیر خوردن برای مدت زیادی به خواب رفته است).

توصیه می‌ شود که خانم‌ها هفته‌ ششم پس از زایمان به مراکز بهداشتی یا مطب  مراجعه کرده و روش جلوگیری مناسبی را انتخاب کنند.

ترشحات سفید رنگ واژن، عفونت قارچی؟ سوال:با سلام خدمت شما خانم دکترمن دختر مجردی هستم که سالهاست که ماده سفید رنگ به صورت چسبیده در داخل مهبل خود میبینم، که گاهی هست و گاهی نیست، هی...
نزدیک شدن زمان زایمان، دل تو دلم نیست هنگام رزرو کردن اتاق زایمان در بیمارستان با چه چیزهایی مواجه می‌شویم. چه برای سزارین و چه زایمان طبیعی، هنگام ورود به بخش زایمان باید در انتظار چه چیز...
بغض سنگینی در گلویم هست ⋆ چهارشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۶ 2 بازدیددر بغض سنگینی در گلویم هست متن عاشقانه زیبای را برای شما عزیزان آماده کردیم که در بعضی از موضوعات عاشقانه و …بغض سن...
خوابیدن بچه ها، کنار پدر و مادر خوبه؟ نوزادان نباید در طول شبانه روز تنها باشند و به مادرشان نیاز دارند. نوزادان شب ها از خواب بیدار میشوند و گریه می کنند. بچه های نوپا نیز شب ها از خ...
برخی پیشنهادات جالب برای رفع سرماخوردگی   از قدیم الایام برای رفع سرماخوردگی برخی روش های درمانی خانگی در پیش گرفته اند که تا حدودی توانسته اند این عارضه را از بین برده و علائم آن را کاهش ...
عکس جالب رامبد جوان در صفحه اینستاگرامش جدیدترین عکس رامبد جوان بازیگر سال های دور نقش فرید در خانه سبز حالا یک بازیگر، کارگردان و مجری موفق و محبوب است، در کنار بسیاری از کارها...
وظایف والدین نسبت به فرزندان، دیدگاه اسلام سوالبا سلام و خسته نباشید. سوالی داشتم در خصوص حق فرزندان در اسلام و کارهایی که پدر و مادر باید در حق فرزندانشان انجام دهند. من هرچه در این مورد ...
نشانه های برونشیت در کودکان نشانه های برونشیت در کودکان برونشیت حاد یا نایژه آماس، به التهاب نایژه ها در شش گفته می شود. وقتی نایژه ها ملتهب می شوند، خلط ایجاد می کنند و این مو...
قصه های شب بخیر کوچولو، باد و شکوفه/ پادکست چند وقت بود که بهار اومده بود و به همه جا سر زده بود، با اومدن بهار گل ها جوونه زدن، غنچه دادن. توی درختای باغ قصه ما یه درخت گوجه سبز هم بود...ا...
آشنایی با شهرام و حافظ ناظری هنرمندان بعدی که نامشان باید در این لیست باشد شهرام و حافظ ناظری هستند. پدر (شهرام ناظری) از تاثیرگذارترین چهره های آواز ایرانی در 4 دهه اخیر است. ا...
عکس متن دار منم خدایی دارم ⋆ در عکس متن دار منم خدایی دارم مجموعه ای از عکس نوشته های عاشقانه زیبا و متنوع را قرار داده ایم که در پروفایل ها و ارسال مطلب خود به دیگران کاربرد دار...
بارداری در سن بالا، خطرات پیش رو موکول کردن بارداری به سنین بالاتر، خطر تجربه کردن عوارض حاملگی را بیشتر می‌کند.مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا اعلام کرده که طی چهار دهه اخی...
واریس بارداری، پیشگیری از چه راهی؟ علت واریس واژن و پاها در دوران بارداری چیست؟با دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای درمان واریس پا آشنا شوید.واریس، تورم رگ‌های سطح پوست اس...
نحوه تفسیر آزمایش ادرار در بارداری شاید دیابت بارداری و مسمومیت بارداری، دو مورد از مهمترین عوارض دوران بارداری باشند که نشانه‌ هر دوی آنها را می‌توان در ادرار مشاهده کرد. به همین ...