بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

دندانپزشکی کودک، چه جوری ببرمش؟

دندانپزشکی کودک، چه جوری ببرمش؟

دندانپزشکی کودک، چه جوری ببرمش؟

امروزه ما بیشتر از کودکان از ملاقات با دندان پزشک به ترس و واهمه دچار می شویم. مثلاً چه تعدادی از ما مرتباً دندان های خود را به یک دندان پزشک نشان می دهیم؟

دندان پزشکان بارها و بارها اعلام کرده اند که علت خرابی دندان ها سرسری گرفتن این موضوع از سوی پدر و مادرها است. البته برای این کوتاهی ها بهانه های فراوانی داریم.

همۀ ما می خواهیم دندان های فرزندمان از مراقبت مؤثر و لازم برخوردار باشند؛ ولی این هدف تنها با از بین بردن ترسی که در وجود آنها است، محقق می شود. وقتی خودمان نیز ترس نسبتاً کودکانه ای از دندان پزشکی داشته باشیم، شرایط سخت تری به وجود می آید.

برای کمک به فرزندمان نیازی نیست شجاع باشیم، تنها باید ترس خود را از او پنهان کنیم و به جای واکنش های توام با بی حوصلگی، دستپاچگی و عصبانیت، نشان دهیم که احساسات او را در این باره درک می کنیم.

ساده ترین بخش کار، پنهان کردن ترس خود از کودکمان است. بدین معنی که هیچگاه جلوی کودک به گونه ای صحبت نکنیم که گویی خاطره ای دردناک و ناخوشایند از دندان پزشکی داشته ایم.

بازگشت ما از دندان پزشکی نیز باید به شکلی باشد که کودک متوجه این ترس نشود. در نهایت نیز می توانیم دندان های خود را با افتخار به کودکمان نشان دهیم و حس خوشایند خود را به او منتقل کنیم.

روش های مؤثر در مدیریت بر ترس کودکمان تا حدی پیچیده تر است. نخستین عامل مهم، روابط میان ما و آنها است. اگر روابط ما با کودک خوب باشد، او احساس امنیت و دلگرمی بیشتری خواهد داشت و درنتیجه کار ما آسان تر می شود. از سوی دیگر اگر روابط میان ما متزلزل باشد و کودک تحت فشار یا تهدید ما قرار گیرد، این مشکل بسیار حادتر خواهد شد.

همیشه می توان از کودک انتظار داشت که واکنش های ناخوشایندی از خود نشان دهد. هرگز نمی توانیم از او توقع داشته باشیم واکنش های خود را مانند ما با آرامش بروز دهد.

او به شدت گریه و مقاومت می کند. این گونه واکنش ها کاملاً طبیعی است و بی جهت نباید از آنها مضطرب شویم. دندان پزشکان زیادی هستند که وقتی کودک گریه می کند، می گویند: نمی توانی بلندتر گریه کنی؟ 

شاید با خودتان بگویید که این کار ترس کودکان را افزایش می دهد؛ درست هم تصور می کنید. به عبارت دیگر، بهتر است اجازه دهیم کودک تا آنجا که می خواهد گریه کند، چون او ترسیده است.

اما به یاد داشته باشید که اجازه دادن به کودک برای بروز ترس خود بسیار مؤثرتر از سرکوب کردن آن است. زیرا با سرکوب کردن علاوه بر باقی ماندن ترس، احساس تنفر از دندان و دندان پزشکی در کودک به وجود خواهد آمد که تبعات بیشتری در آینده خواهد داشت.

زمانی که دندان پزشک در حال کار روی دندان فرزندمان است، بهتر است او را کاملاً در اختیار پزشک قرار دهیم. بسیاری از بچه ها از مادر خود می خواهند که در تمام مدتی که در مطب هستند، کنارشان بنشیند.

در ابتدا می توان خواستۀ آنها را اجابت کرد؛ ولی در ادامه متوجه می شویم که دندان پزشک بیش از ما در این زمینه تجربه دارد. حضور ما تنها موجب می شود که کودک سخت تر شرایط محیط را بپذیرد.

 بازگشت به اتاق انتظار می تواند به پدید آمدن حس اعتماد میان پزشک و فرزندمان بینجامد؛ مشروط به انکه این کار با آرامش انجام شود، نه با عصبانیت.

پاسخ سوالات و نگرانی‌های کودک راجع به دندان‌پزشکی را به دندان‌پزشک واگذار کنید. اگر کودک شما قبل از مراجعه به دندان‌پزشکی سوالات و نگرانی‌هایش را با شما مطرح می‌کند، به وی دروغ نگویید و با دادن جواب‌هایی که خودتان هم از آن‌ها اطمینان ندارید، او را دچار تشویش دهنی بیشتر نکنید. 

بهتر است پاسخ دادن به سوالات او را به دندان‌پزشک موکول کنید. دندان‌پزشک کودکان بخوبی می‌داند چگونه با به‌کاربردن کلماتی مناسب و در سطح درک کودک به این سوالات پاسخ دهد و نگرانیهای کودک را برطرف کند.

قبل از رفتن به دندان‌پزشکی به کودک قول جایزه یا هر چیز خوب دیگری ندهید. این نوع قول‌های قبلی معمولاً باعث شکل گرفتن این ذهنیت در کودک می‌شود که قرار است او را جای بدی ببریم، چراکه کودک می‌داند برای رفتن به یک جای خوب مثل پارک جایزه داده نمی‌شود. 

اگر در نظر دارید به کودک جایزه دهید بهتر است این کار در صورت همکاری قابل قبول کودک جهت انجام درمان، بعد از کار و بدون اطلاع قبلی انجام شود.

در نهایت می توان با معرفی تدریجی معنای دندان پزشکی به کودک، ترس او را نسبتاً کاهش داد. بهتر است در نخستین رویارویی فرزندمان با دندان پزشک هیچ عملی مرتبط با دندان انجام نشود. بهتر است او تنها شما را همراهی کند و در گوشه ای بنشیند و نظاره گر اطراف خود باشد.

بهتر است دندان پزشک حوصلۀ بیشتری به خرج دهد و هنگام کار، سرعت عمل بالایی داشته باشد؛ همچنین در ملاقات های اول از کارهای دردناک خودداری شود. می توان اولین جلسه ها را به معاینه یا عکس برداری از دندان اختصاص داد.

در نهایت باید کودک را برای رویارویی با تجربیات دردناک دندان پزشکی آماده کنیم. توصیه نمی کنیم که او را گول بزنید. برایش توضیح دهید که این کار موجب می شود در آینده کمتر درد بکشد.

روی هم رفته نباید سخنانمان را با آب و تاب مفصل بیان کنیم. هرچه زمان بیشتری را صرف توضیح دادن کنید، اضطراب کودک بیشتر خواهد شد.

باردار نشدن بدون علت، مگه داریم؟ سوال:باسلام. من 24 سالمه 3 ساله ازدواج کردم و از هیچ یک از روش های پیشگیری از بارداری استفاده نکردم و هنوز باردار نشدم ازمایش وسونو انجام دادم هی...
آلرژی در کودکان، راه های کاهش/ صدای دکتر یکی از بهترین و موثرترین روش ها برای جلوگیری از آلرژی در کودکان خوردن شیر مادر است. که مصرف شیر مادر مخصوصا در سه ماه اول به دنیا آمدن نوزاد که ب...
نامنظم بودن قاعدگی، عوارض خطرناک مطالعات جدیدی که بر روی شش هزار و صد زن داوطلب در کشورهای بالتیک طی 8 سال پی‌ در پی انجام شده، نشان می‌دهد زنانی که به طور نامنظم عادت ماهانه می‌...
دانلود رمان تو و شب های آروم ⋆ چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ 3 بازدید در دانلود رمان تو و شب های آروم رمان عاشقانه جدیدی را برای شما عزیزان قرار داده ایم که در مورد  د...
غربالگری سرطان پستان، شرایط سنی ندارد محققان آمریکایی بعد از مطالعه اخیرشان اعلام کردند که غربالگری برای تشخیص سرطان پستان نباید براساس شرایط سنی زنان متوقف شود. گزارشی از این مطالعه ...
تغذیه برای وزن گیری جنین، چی بخورم؟ یک مادر باردار برای وزن گیری مناسب خود و جنین باید نکات زیر را رعایت نماید:- تعداد وعده غذایی باید 5 تا 6 وعده باشد.- روش پخت و پز باید تغییر کند و به...
همه چیز درباره لاپاراسکوپی/ صدای دکتر لاپاراسکوپی یک عمل نیست بلکه یک روش عمل کردن است بدون باز شدن شکم، که از این طریق می توان کلیه اعمال شکمی و لگن را انجام داد. این روش کمک کننده ا...
مشکلات اسپرم در مردان، رابطه با عطر زدن! طبق تحقیقات اخیر دانشمندان، مردانی که در معرض ماده شیمیایی «اتیل‌هگزیل» فتالات قرار می گیرند، دچار کم تحرکی اسپرم شده که این مسئله ممکن است بارور...
بیماری قلبی در زنان، نقش آسپرین براساس این یافته‌ها متخصصان پیش‌بینی کردند در هر 32 نفری که در سنین 65 سال و بالاتر به مدت 15 سال دوز پایین آسپرین مصرف می‌کنند، خطر ابتلا به سرط...
جدیدترین و شیک ترین مدلهای ساعت مچی زنانه و دخترانه ۱۳۹۶، ۲۰۱۷ ساعت مچی دخترانه،| ساعت مچی زنانه بند چرم،| مدل ساعت مچی زنانه 2017،| مدل ساعت های دستبندی زنانه، شیک ترین مدل های ساعت دخترانه و زنانه ...
علت طولانی بودن شارژ ایرپاد چیست؟ زمان شارژ باتری ایرپادهای اپل که این روزها مخاطبان زیادی را جذب خود کردند دغدغه اصلی کاربران شده است. ایرپاد ها چگونه شارژ می شوند؟ چندی است طراحی ...
مهمانی رفتن کودکان، زیاد نریم چی میشه؟ سوالبا عرض سلام و احترام خدمت شما اثر کم مهمانی رفتن بر روح و روان کودکان چیست؟ جوابباسلامدوست گرامی فقدان یا کمبود ارتباط با اطرافیان، باعث اسیب...
خرید بالش بارداری، ضرورت دارد؟ اولین چیزی که همه‌ ما برای استراحت و یک خواب با کیفیت نیاز داریم بالش مناسب است. البته با تنوع زیادی که امروزه این محصول در بازار دارد، بالش تنها...
روش های تربیت کودک، همدلی با بچه سرطانی/ صدای دکتر باید به کودکانمان یاد بدهیم که هنگام برخورد و همدلی با کودکانی که سرطانی چگونه رفتار کنند. اول از همه باید این نکته را به بچه ها بگوییم...