بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

دلایل درد لگنی در زنان چیست؟

دلایل درد لگنی در زنان چیست؟

دلایل درد لگنی در زنان چیست؟

دردهای لگنی از شایع ترین دردهای زنانه هستند که علل مختلفی در ایجاد آن نقش دارد.دردهای لگنی از علائم بسیار دشواری هستند که پزشک با آنها رو به رو است. این دردها می توانند به صورت حاد، سیکلیک (دوره ای) یا مزمن باشند. علل ناشی از دستگاه تناسلی این دردها بسیار متنوع هستند.
دردهای لگنی از شایع ترین بیماری های زنانه هستند و دردهای لگنی مطمئنا از دردهای شایعی است که خانم ها در طول زندگی خود متحمل می شوند.
شایع ترین علت درد مزمن لگن بعد از ۴۰ سالگی میوم ها هستند و معمولا دلیل این دردها با پرسش هایی که از بیمار می شود و زمان آن و ارتباطش با قاعدگی، رابطه زناشویی و علایم ادراری و در کنار آن برخی تست های تشخیصی مشخص می شود.
اما به طور کلی منظور از درد مزمن لگن، دردی است که شما حداقل به مدت ۶ ماه در قسمت های تحتانی کمر یا شکم داشته باشید. این درد ممکن است حتی با خواب، فعالیت و روابط شما تداخل داشته باشد و با خود مشکلات عدیده ای به بار آورد.
ممکن است هیچ مشکلی را ایجاد نکند و تنها به خطر بارداری، اختلالات گوارشی مانند نشانگان روده تحریک پذیر یا یک مشکل جدی و اورژانسی و تهدیدکننده حیات باشد. در ادامه با مهم ترین علل ایجاد این درد در زنان آشنا خواهید شد.

علل ایجاد دردهای لگنی در خانم ها
تخمک گذاری
اگر بین دوران قاعدگی خود دچار دردهای کشنده و سوزشی می شوید، ممکن است زمان تخمک گذاریتان باشد. هنگام تخمک گذاری، تخمدان ها یک تخمک را همراه با مایع و کمی خون دفع می کنند که ممکن است باعث کمی درد در شکم شود. این درد بی خطر است و با گذشت چند ساعت برطرف می شود.
نشانگان قبل از قاعدگی
نشانگان قبل از قاعدگی، حالتی است که در آن خلق افراد دچار نوسان می شود و می تواند باعث انقباض شکم، درد قسمت تحتانی پشت، سردرد، حساسیت پستان ها و آکنه شود.
تغییرات هورمونی دلیل اصلی این مشکلات است. استرس، عدم انجام ورزش و برخی کمبودهای ویتامینی ممکن است این علایم را بدتر کند. اگر نشانگان قبل از قاعدگی با کارهای روزمره تداخل ایجاد کند حتما با پزشک خود صحبت کنید و بدانید که تغییر شیوه زندگی و برخی داروها معمولا به کاهش نشانه های این درد منجر می شود.
انقباضات قاعدگی
هر ماه، رحم لایه ای نو در آندومتریوم (جداره داخلی رحم) می سازد، به طوری که جنین بتواند در آن کاشته شده و رشد کند. اگر باردار نباشید، این لایه فروریخته و طی دوران قاعدگی از بدن دفع می شود. انقباضات قاعدگی وقتی رخ می دهد که رحم برای کمک به خروج خون منقبض می شود.
این انقباضات معمولا در قسمت تحتانی یا پشت ایجاد می شود و یک تا ۳ روز طول می کشد. قرار دادن یک پد گرم و استفاده از مسکن ها، این درد را کاهش می دهد.
بارداری خارج رحمی
بارداری خارج رحمی، یک مشکل جدی و تهدیدکننده حیات است که نیاز فوری به درمان دارد. این حالت وقتی رخ می دهد که جنین جایی خارج از رحم مثلا در لوله های رحمی کاشته شده و رشد می کند.
نشانه ها شامل درد شدید لگن یا انقباض شدید مخصوصا در یک طرف است. خونریزی از واژن، تهوع و گیجی از نشانه های دیگری است که باید فورا درمان شود.
عفونت های دستگاه ادراری
عفونت های دستگاه ادراری وقتی ایجاد می شود که میکروب ها خود را به دستگاه ادراری برسانند. عفونت ادراری ممکن است در هر قسمتی از دستگاه ادراری از مثانه تا مجاری ادراری و حتی کلیه ها را درگیر کند.
نشانه های این بیماری، شامل فشار به قسمت تحتانی لگن، درد هنگام ادرارکردن و تکرر ادرار است. عفونت حتما باید درمان شود و در غیراین صورت ممکن است مشکل های شدیدی به وجود آورد و حتی به کلیه ها آسیب برساند. علایم عفونت کلیه شامل تب، تهوع، استفراغ و درد در یک طرف بخش تحتانی کمر است.
افتادگی اعضا در لگن
بسیاری از زنان با افزایش سن دچار پرولاپس یا افتادگی اعضای درون لگن می شوند. این حالت زمانی رخ می دهد که یک عضو مثل مثانه یا رحم به قسمت پایین تری می افتد. این مساله معمولا یک مشکل جدی نیست اما می تواند باعث ایجاد ناراحتی شود.
علایم شایع آن شامل احساس ناراحتی و پری قسمت تحتانی شکم و درد هنگام رابطه زناشویی است. درمان ممکن است شامل برخی ورزش های خاص یا جراحی باشد.
درد زناشویی
درد هنگام رابطه زناشویی (دیس پاروینا) وقتی رخ می دهد که زن هنگام روابط زناشویی دچار درد شدید شود. در بسیاری از مواقع این مشکل درمان پذیر نیست و معمولا رایج ترین علت این درد عفونت واژن یا ناکافی بودن حالت لغزندگی واژن است.
گاهی هیچ دلیل پزشکی برای این مشکل وجود ندارد. در برخی موارد برخی داروها و ژل ها این مشکل را رفع می کنند.
کیست تخمدان
مایعی که درون یا روی یک یا هر دو تخمدان رشد می کند را کیست تخمدان می گویند. کیست تخمدان بیشتر در سنین بین ۳۰ تا ۴۵ سال شایع است. اغلب کیست های تخمدان غیرسرطانی اند و خطرناک نیستند اما ممکن است گاهی سرطانی شود.
کیست های سرطانی بیشتر در خانم های بالای ۴۰ سال بروز می کند. احساس ناراحتی در شکم، درد هنگام مقاربت، بی نظمی قاعدگی که گاهی همراه با خونریزی شدید است و خونریزی بعد از یائسگی از نشانه های آن است. کیست های بزرگ می توانند باعث فشار روی مثانه و منجر به احتباس یا تکرر ادرار شوند.
فیبروم رحم
رشد بیش از اندازه بافت رحم در زنان در دوران باروری فیبروم نامیده می شود. در این بیماری سلول های ماهیچه ای و دیگر بافت هایی که دیواره رحم را می سازند، غده های غیرسرطانی درون دیواره رحم و پیرامون آن می سازند.
این بیماری می تواند باعث نازایی شود. به نظر می رسد فیبروز رحمی به دلایل ژنتیکی، هورمونی، محیطی یا ترکیبی از همه اینها باشد. نشانه های این بیماری ممکن است شامل قاعدگی های سنگین و دردناک یا خونریزی بین دوره های ماهانه، احساس پری در پایین شکم، ادرار زیاد و درد هنگام نزدیکی زناشویی باشد.
عفونت های منتقله جنسی
اگر شما در معرض ابتلا به بیماری های منتقله جنسی هستید، باید در فواصلی از نظر این بیماری ها بررسی شوید زیرا ممکن است برخی از این بیماری ها حتی بدون هیچ علامتی شما را مبتلا کنند.
سوزش در ناحیه تناسلی، خارش در ناحیه تناسلی، خارج شدن ترشحات از پیشابراه یا واژن، زخم در ناحیه تناسلی، دهان یا مقعد، زگیل در ناحیه تناسلی یا مقعد، لمس توده در ناحیه تناسلی یا مقعد و بوی بد و متعفن ناحیه تناسلی، از نشانه های این بیماری ها هستند.

سقط درمانی، راهکاری مجاز و مفید سقط درمانی با سقط غیرقانونی تفاوت دارد، شاید به دلیل آمدن کلمه «سقط» در عبارت «سقطِ درمانی» این سوءتفاهم پیش می آید. افزایش درخواست سقط ...! این ...
سقط مکرر جنین، امکان بارداری ندارم؟ سوالسلام من 3 ساله ازدواج کردم دو تا سقط اولی 3 ماهه دومی 27 هفته . الان یکسال و چهارماهه از دومی میگذره و هنوز باردار نشدم پریودهام نامنظمه از 3...
واکسن زدن در بارداری، ضرورت دارد؟ تنها نوزاد نیست که به واکسینه شدن نیاز دارد. مادران باردار نیز ممکن است به واکسینه شدن نیاز داشته باشند. با خواندن این مطلب متوجه خواهید شد هر یک از و...
نحوه پیدا کردن شماره تلفن در اندروید و iOS نحوه پیدا کردن شماره تلفن در اندروید و iOS فناوری امروزی نیاز به حفظ شماره‌های تلفن را حذف کرده است. به کمک اپلیکشن‌های مخاطبین، می‌توان...
یبوست نوزاد، چگونه خوب میشه؟ به دلیل اینکه بیش از یک هفته از عدم اجابت مزاج شیرخوار شما گذشته است لازم است حتما به پزشک مراجعه نمایید....
آشنایی با مسجد جامع کاشان   نام مسجد جامع کاشان کشور  ایران استان استان اصفهان شهرستان کاشان اطلاعات اثر کاربری مذهبی دیرینگی...
مدل مانتو بهار ۹۶ – ۲۰۱۷ مجلسی سوئیت دلچه مدل مانتو بهار ۹۶ مجلسی دخترانه مدل مانتو بهار ۹۶ | عکس مانتو مجلسی sweet dolceee ، مدل مانتو بهاره| مانتو نوروز ۹۶ | مانتو سال ۲۰۱۷ جدید| جدیدترین م...
وزن مناسب قبل از بارداری، زیاد یا کم؟  آینده و سلامت فرزند تان برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است. او قرار است 9 ماه در رحم شما مهمان باشد، پس تضمین رشد کافی و سلامت او در آینده در...
من باردارم، چرا افسرده شدم؟ سوالباسلام من 6ماه باردار هستم اوایل بارداری TSH=3.3بود با نظر پزشک آزمایش دوباره تکرار کردم TSH=2.3بود هیچ دارویی برام تجویز نشد گفتن خوبه الان ...
درمان لک پوست، مثل آب خوردن  مزاج در افراد در میزان سلامت پوست آنها موثر است. افرادی که طبع آنها به سمت سردی و خشکی می رود، پوست های پر لک تری دارند. به همین دلیل باید این ا...
دوست خیالی بچه، باهاش حرف میزنه! زندگی تخیلی کودک سه ساله، به او کمک می‌کند تا وارد مرحله وسیعی از احساسات و عواطفی شود که بسیاری از تظاهرات عاطفی انسان مثل عشق، خشم، اعتراض و تر...
تربیت صحیح کودک، پیشگیری از مشکلات روانی « کودک برای رشد و سازندگی شخصیت وجودی‌اش از همان اوایل کودکی از رفتارهای اعضای خانواده به ویژه والدین خود تقلید می‌کند و در حقیقت رفتارهای گوناگو...
آیا در دوران شیردهی باردار می شویم؟ بسیاری از مادران در مورد بارداری در زمان شیردهی نگران هستند، ولی هیچ نوع دلیل واقع بینانه­ای برای نگرانی وجود ندارد.آیا بارداری در زمانی که در حا...
آیا مسافرت در دوران بارداری ضرر دارد/ کلیپ پزشکان سفر در دوران بارداری را برای یک زن باردار نرمال و معمولی نه تنها منع نمی کنند بلکه توصیه هم می کنند اما باید به نکات مهمی همواره توجه داشت...
علت یبوست در کودکان، نکات بسیار مهم  در صورتی که فرزند شما براحتی، مدفوعی نسبتا نرم را تخلیه می‌کند، دچار یبوست نیست حتی اگر این دفع ، هر چند روز یکبار اتفاق افتد. امکان دارد یک نوز...