Notice: تابع register_sidebar به‌صورت نادرست فراخوانی شد. No id was set in the arguments array for the "ستون کناری 1" sidebar. Defaulting to "sidebar-1". Manually set the id to "sidebar-1" to silence this notice and keep existing sidebar content. لطفاً برای اطلاعات بیشتر، اشکال زدایی در وردپرس را مشاهده کنید. (این پیام در نگارش 4.2.0 اضافه شده است) in /home/photobio/public_html/wp-includes/functions.php on line 3943

بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

دلایل درد قفسه سینه و راه های درمان

دلایل درد قفسه سینه و راه های درمان

دلایل درد قفسه سینه و راه های درمان

دلایل درد قفسه سینه و راه های درمان

 

دلایل درد قفسه سینه و راه های درمان، درد قفسه­ی سینه ناشی از عوامل مختلف عصبی یا بیماری­های گوناگون می­باشد.

حتی گاهی اوقات سرماخوردگی می­ تواند باعث سوزش در قفسه­ ی سینه شود. بیمار در این صورت نظرات مختلفی از جمله منطقه­ ی دقیق درد­، ساعاتی از روز که بیشتر این درد به سراغش می­ آید­، بعد یا قبل از خوردن و آشامیدن، کشیدن سیگار یا مصرف هر گونه موادی که ریه­ ها را تحریک کند، سابقه­ ی بیماری­ های دستگاه گوارش فوقانی، بروز قبل یا بعد از تنفس همراه با دم یا بازدم را می­ شنود.

در هر صورت علت این دردها یا سوزش ­ها هر چه باشد با معاینه­­­ ی دقیق بالینی فرد میسر است و باید در مرحله­ ی اول و در صورت ادامه­ ی سوزش به متخصص داخلی و در صورت لزوم ایشان متخصصینی مانند ریه­، عفونت­، قلب و … را توصیه می­کند.

البته درد قفسه سینه بیماری نیست، بلکه صرفاً یک علامت هشداردهنده محسوب می‌شود که ممکن است ناشی از دردهای عصبی در اثر التهاب اعصاب بین‌ دنده‌ای باشد یا این‌که از بعضی بیماری‌های ویروسی مثل زونا ناشی شود. جالب آن‌که در گذشته درد ناشی از التهاب اعصاب بین دنده‌ای و عوارض ناشی از آن، قولنج تلقی می‌شده که با خوددرمانی از طریق مصرف مسکن به‌طور موقت تسکین پیدا می‌کرده است. غافل از این‌که درد قفسه سینه می‌تواند به دردی بسیار جدی و شدید و حتی مرگ تبدیل شود.

 

 

علت درد یا سوزش قفسه سینه چیست؟

درد یا سوزش سر دل هیچ ارتباطی با بیماری‌های قلبی ندارد. اگرچه علائم آن بیشتر با حملات قلبی اشتباه گرفته می‌شود، ‌اما این سوزش ناشی از برگشت محتویات معده به مری است. این مشکل می‌تواند در هر سنی ایجاد شود،‌ اما در افرادی که بیش از ۶۰ سال دارند شایع‌تر است و به نظر می‌رسد که درد یا سوزشی که در این قسمت از دستگاه گوارش احساس می‌کنیم، بیش از هر چیز با غذایی که خورده‌ایم، ارتباط داشته باشد.
در این وضعیت اسید معده وارد مری شده و موجب سوزش بافت این بخش از دستگاه گوارش می‌شود و در نتیجه شما احساس می‌کنید که قفسه سینه شما می‌سوزد. مری فاقد بافت پوششی ضخیمی است که از بافت معده در برابر اسید ترشح شده در محفظه معده محافظت می‌کند.

 

 

علل سوزش سر دل

پرخوری از شایع‌ترین علل احساس سوزش در سردل  است، با افزایش محتویات درون معده، بخشی از اسید معده وارد مری می‌شود. وقتی شما بلافاصله پس از خوردن غذا می‌خوابید این وضعیت تشدید خواهد شد، چرا که در چنین وضعیتی، نیروی جاذبه نمی‌تواند عامل ممانعت  از بازگشت اسید معده به مری باشد.
البته باید توجه داشته باشید غذاهای چرب، کافئین، نوشیدنی‌های الکلی و همچنین شکلات از جمله مواد غذایی هستند که ترشح اسید معده را افزایش می‌دهند و در نتیجه خوردن این گروه از مواد غذایی می‌تواند عامل موثری در سوزش قفسه سینه باشد.

در چنین مواردی خوردن داروهای ضداسید معده یا نوشیدن مقداری آب حاوی جوش‌شیرین می‌تواند اسیدمعده را تا حدودی خنثی کند. اما اگر این اتفاق همیشه موجب ناراحتی شما می‌شود، بهتر است به پزشک متخصص قلب مراجعه کنید.

 

 

علائم سوزش قفسه سینه

سوزش قفسه سینه در این شرایط معمولا یک ساعت پس از خوردن غذا آغاز شده و گاهی تا چند ساعت ادامه پیدا می‌کند، درد یا سوزش شدید قفسه سینه می‌تواند به پوشش مری آسیب رسانده و احتمال ابتلا به سرطان مری را افزایش دهد.

اگر اسید معده وارد نای شود، منجر به تنگی نفس و بروز علائمی شبیه ابتلا به آ‌سم و همچنین گرفتگی صدا خواهد شد.

 

 

درد قفسه سینه در سمت چپ و حمله قلبی

درد قفسه سینه در سمت چپ بدن نشانه کلاسیک است که شما ممکن است به زودی یک حمله قلبی را تجربه کنید در اغلب موارد این درد با عوارض جانبی دیگر ترکیب شده است. درد در قفسه سینه اغلب به ­عنوان فشار، فشردن یا احساس پری در حفره قفسه سینه است.

در برخی از موارد احساس سوزش و درد با این عوارض جانبی همراه می ­باشد: بی­ حسی، درد، سوزن سوزن شدن یا سایر احساسات معمولاً در دست چپ احساس می­ شود. هر چند این عوارض جانبی می­تواند به سمت بالای دست راست نیز منتقل شود و در بازوها ممکن است احساس ضعف، درد و یا به طور ناگهانی احساس سنگین­ تر از حالت طبیعی وجود داشته باشد.

اگر شما از یک حمله قلبی قریب ­الوقوع رنج می­ برید شما به طور ناگهانی ممکن است تنگی نفس را احساس کنید و شما ممکن است احساس خستگی غیر­معمول در بدن و سبکی سر یا سرگیجه کنید. بسیاری از بیماران نیز عرق سرد می­ کنند و یا درست قبل از حمله قلبی شروع به گرگرفتگی می­ کنند. درد قفسه سینه نیز ممکن است به پشت شما انتقال یابد همه بیماران این نشانه ­ها را تجربه نمی­ کنند اگر شما تجربه یک یا بیشتر از این علائم و ناراحتی ­ها را به طور ناگهانی دارید با خدمات اورژانس پزشکی برای کمک تماس بگیرید.

اگر این وضعیت برای طولانی‌مدت ادامه داشته باشد، می‌تواند نشانه ابتلا به بیماری‌هایی مانند زخم معده باشد. اما به توصیه پزشکان، اگر سوزش قفسه سینه با علائمی مانند تنگی نفس، افزایش تعریق، تهوع، احساس سرما و رطوبت یا احساس درد در دست و گردن همراه باشد ممکن است حمله قلبی رخ داده باشد که در چنین مواردی باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پزشک متخصص قلب مراجعه کرد.

 

 

علل دیگر درد قفسه سینه

  1. بیماری­ های گوارشی مثل زخم معده و زخم اثنی عشر، بیماری کیسه صفرا و …
  2.  بیماری­ های جدار قفسه سینه (اسکلتی – عضلانی)
  3.  بیماری­ های قلبی مثل آنژین صدری و سکته قلبی
  4.  وضعیت روحی روانی

 

 

آنژین صدری

یکی از علل بروز درد قفسه سینه بیماری آنژین صدری است. آنژین عبارتست از درد یا ناراحتی در ناحیه قفسه سینه که علامت بیماری عروق شریانی قلب است. این حالت زمانی پیش می­ آید که رگ­های خونی منتهی به قلب یا مسدود و یا تنگ شده باشند. این باعث می­ شود که خون و اکسیژن کمتری به قلب برسد.

آنژین حمله قلبی نیست، بلکه علامت هشدار­دهنده است که شما با خطر حمله قلبی مواجه هستید.

آنژین اغلب به صورت یک احساس چلانده شدن یا فشار وارد آمدن در ناحیه قفسه سینه دیده می­ شود. بعضی افراد آن را شبیه درد و سوزش سردل (ترش کردن غذا) توصیف می­ کنند. درد غالباً در شانه­ ها، بازوها، گردن، فک تحتانی صورت یا ناحیه پشت احساس می­ شود.

این درد فشار­دهنده و سنگین است که با فعالیت تشدید شده و با استراحت بهبود می یابد و ممکن است همراه با تهوع و استفراغ، تنگی نفس، تعریق، سبکی سر و کاهش یا افزایش فشار خون باشد.

درد مذکور معمولاً بیش از ده دقیقه طول نمی­ کشد و بوسیله استراحت یا با داروی نیتروگلسیرین (به شکل اسپری) برطرف می­ شود.

 

دلایل درد قفسه سینه و راه های درمان

 

درمان درد قفسه سینه

درد قفسه سینه همیشه به معنی مراجعه به اورژانس پزشکی نیست. گرچه اگر درد داشتید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. در اینجا راهنمائی‌هائی برای کنترل درد گفته می‌شود.

فوراً بنشینید. اگر درد ناگهانی داشتید، راه نروید. آنژین صدری با چند دقیقه استراحت تسکین می‌یابد. اگر درد بدتر شد، نزد پزشک بروید.

نیتروگلیسیرین استفاده کنید. استفاده از قرص‌ زیر زبانی نیتروگلیسیرین درد را آرام می‌کند. این دارو گشادکننده  رگ‌ها است، یعنی دیواره رگ‌ها را شل کرده و باعث عبور خون بیشتری از آنها می‌شود. امروزه چسب‌های پوستی نیتروگلیسیرین هم وجود دارد، اما بسیاری آنها را بعد از مدتی استفاده بی‌تأثیر می‌یابند. قرص‌های طولانی اثر آن هم وجود دارد که روزی دو تا چهار قرص آن را با تجویز پزشک می‌توان خورد.

از پزشک دارو بخواهید. دیگر داروهای گشادکننده رگ‌ها برای آرام کردن آنژین صدری و دیگر دردهای قلب عبارتند از مسدودکننده‌های کانال کلسیم (مثل نایفدیپین) که تأمین اکسیژن قلب را زیاد می‌کند و داروهای مسدودکننده گیرنده‌های بتا (مثل آتنولول و پروپرانول) که با کاهش بار قلب نیاز آن را به اکسیژن کم می‌کنند.
آسپیرین بخورید. آسپیرین مسکن بسیار خوبی برای دردهای ناشی از آسیب‌دیدگی و نیز التهاب دور قلب است. همچنین در افراد مبتلا به آنژین صدری، خوردن روزانه یک قرص آسپیرین بچه یا نصف قرص آسپیرین بزرگسالان (با تجویز پزشک) خطر حمله قلبی را کاهش می‌دهد و اگر فردی دچار حمله قلبی شد، خوردن یک قرص آن تا رسیدن به بیمارستان از لخته شدن بیشتر خون جلوگیری می‌کند.

مواظب معده خود باشید. برای تسکین سوزش سر دل یک قرص با یک قاشق شربت ضداسید، کمی آب و یک بیسکویت بخورید. از خوردن غذاهائی که دستگاه گوارش شما را ناراحت می‌کنند اجتناب کنید.
یک جرعه بزرگ آب معدنی بخورید و دهانتان را باز بگذارید تا آروغ بزنید. ممکن است بی‌ادبانه به حساب آید، ولی درد ناشی از گاز معده یا غذای پرحجم را کاهش می‌‌دهد.

بالش خود را بلندتر کنید. بعضی دردهای قفسه سینه، مثل درد التهاب دور قلب، با دراز کشیدن تشدید می‌شوند. گذاشتن چند بالش یا بالا آوردن زیر سری درد را کمتری می‌کند.

خود را محدود نکنید. راحت باشید. مسافرت کنید. در فعالیت‌های اجتماعی شرکت کنید. تنش روانی و اضطراب ایجاد درد قفسه سینه می‌کند که خود درد نیز تنش و اضطراب را بیشتر می‌کند.
کارهائی را که باعث درد می‌شود کنار بگذارید. گرچه ورزش برای سلامتی بسیار مهم است، فعالیت‌هائی مثل دویدن یا برف پارو کردن ممکن است باعث آنژین صدری شوند. ورزش‌های سبک‌تری مثل پیاده‌روی یا شنا انجام دهید.
سیگار نکشید. سیگار کشیدن رگ‌های خونی را منقبض کرده و کار قلب را بیشتر می‌کند. کسانی که سیگار را ترک می‌کنند ظرف چند هفته کاهش دردهای قفسه سینه را احساس می‌کنند. الکل ننوشید. مصرف زیاد الکل باعث بسیاری ناراحتی‌های قلبی، از جمله درد قفسه سینه، می‌شود.

کمتر قهوه بخورید. مصرف قهوه، کوکاکولا، و دیگر نوشابه‌های کافئین‌دار را کم کنید.
 
چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

 هر درد قفسه سینه را به پزشک اطلاع دهید.

 اگر درد شدید است و به‌ شانه‌ها، گردن، دست‌ها یا آرواره‌ منتشر می‌شود، یا همراه با سرگیجه، غش، عرق کردن، تهوع یا تنگی نفس است، آن را یک مورد اورژانسی بدانید.

 

انجام تتو در بارداری، زیبا شدن با اعمال شاقه در زمان بارداری شما می خواهید تمام کارهایی که انجام می دهید برای بارداریتان خطری را در پی نداشته باشد. برای تتو در زمان بارداری مطمئن باشید که تت...
ادامه ساخت دورهمی در هاله ای از ابهام قرار دارد! تهیه کننده دور همی گفت با توجه به طولانی شدن ضبط فیلم سینمایی مهران مدیری پخش سری جدید هم مشخص نیست. تهیه کننده دور همی: فعلا هیچ چیزی از دورهمی مش...
برخورد با دزدی کودکان دزدی یعنی برداشتن بدون اجازۀ وسایل دیگران. کودکان خردسال اغلب این کار را بدون آگاهی از نفس عمل انجام میدهند. آنها ممکن‌است بارها چیزی را که متعلق...
طوایفی که سلسله ماد را تشکلیل دادند مطابق منابع کهن آشوری و یونانی و ایرانی در مجموع معلوم می‌گردد که سه طایفه از شش طایفه تشکیل دهندهً اتحاد مادها یعنی بوسیان، ستروخاتیان و بودیان بوده ...
عکس بهاره افشار در فیلمبرداری عاشقانه ⋆ جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ 3 بازدیددر عکس بهاره افشار در فیلمبرداری عاشقانه می توانید تصاویر اینستاگرام بهاره کیان افشار که خبر از پایان فیلمرداری او در ن...
دیابت بارداری، تغذیه مادر سوال:برای قند بارداری رژیم غذایی می خواهم. جواب:کاربر گرامی تغذیه درمانی برای دیابت بارداری، عمدتاً شامل یک برنامه ی غذایی با کربوهیدرات کنترل شد...
تشخیص بارداری در منزل، چطور ممکنه؟ هورمون گنادوتروپین جفتی انسان ( hCG ) هورمون ترشح شده در دوران بارداری است که در ابتدا توسط جنین در حال رشد و سپس توسط جفت ترشح می شود. این هورمو...
قصه های شب بخیر کوچولو، دندونای من/ پادکست یه خانواده عزیز و مهربون که دو تا بچه داشتن توی یه خونه روستایی زندگی میکردن، عماد کوچولو با برادر بزرگترش علی آقا. عماد حیوونارو خیلی دوست داشت ...
بهترین زمان سونوگرافی رحم سوال:سلام میبخشید من 32 ساله و مجرد هستم و دارای یک فیبروم تقریبا 6 یا 7 سانتی من تمام سونوگرافی هامو در روز 4 یا 5 پریود انجام دادم میخواستم بدو...
سوزش واژن در بارداری، استرس مادر سوال مخاطب نی‌نی‌بان:هفته هشتم بارداری هستم. 22 سالمه و بارداری اول. دیشب با درد شدیدی در زیر دلم از خواب بیدار شدم و این درد حدود 10 دقیقه طول ک...
خونریزی کم در دوران قاعدگی، علت و درمان خون قاعدگیم قطع شده روز دوم، چرا؟ اگر این نامنظمی همیشگی باشد باید...
به خودت سخت نگیر ⋆ در به خودت سخت نگیر مجموعه ای از متن های عاشقانه را قرار دادیم که در مورد به روزهای بعد از شکست بزرگ زندگیت برمی گرد و شامل 4 متن مجزا با عکس هست و … ...
کمبود روی در زنان، نازایی می آورد؟ کمبود "روی" و نازایی در زنانماده غذایی برای اینکه بتواند نقش موثری در بدن ایفا کند، افزون بر سالم و تازه بودن باید تامین کننده نیازهای بدن انسان ...
علت نازایی در زنان، خودتان را دوست بدارید این فکر که استرس می تواند بر احتمال بارداری یک زوج تاثیر بگذارد برای مدتی وجود داشته، اما مدارک کافی برای تایید آن نبوده است. اکنون مطالعه ای جدی...
عفونت مثانه در کودکان، علاجش چیست؟ عفونت های مثانه در اثر باکتری ها ایجاد می شود که در مثانه رشد می کند. تقریبا تمام عفونت های مثانه ناشی از باکتری است که از طریق مجرای پیشاب وارد مثانه...