بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

درمان گال در کودکان، راه و روش

درمان گال در کودکان، راه و روش

درمان گال در کودکان، راه و روش

گال نوعی تحریک پوستی ناشی از آلودگی به انگل بسیار ریزی است که در زیر پوست بدن تونل می ­زند. این بثورات پوستی زبر، در واقع در اثر واکنشی آلرژیک به تخم­ ها و فضولات حاصل از انگل ­ها بوجود می ­آیند. نام این بیماری از واژه لاتینی به معنای “خاراندن” نشأت گرفته است و اگر فرزندتان دچار بیماری گال شده است، به احتمال زیاد به شدت دچار خارش خواهد شد.

ممکن است فرزندتان گال را از طریق تماس پوستی با فرد مبتلا دریافت نماید. گال بیماری بسیار واگیرداری است، و حتی می­ تواند افراد بسیار تمیز و وسواسی را مبتلا سازد. این بیماری معمولاً در بیش از یکی اعضای خانواده و یا به صورت گروهی در کودکان مهد کودک یا مدرسه ظاهر می ­گردد. هیچ فصل خاصی از سال وجود ندارد که میزان شیوع بیماری گال در آن فصل نسبت به سایر فصول بالاتر باشد و بنابراین احتمال ابتلا به این بیماری در طی سال وجود دارد.

فرم حادی از بیماری که اصطلاحاً گال دلمه بسته و یا گال نروژی نامیده می ­شود، گاهاً افرادی با سیستم ایمنی ضعیف را مبتلا می­ سازد. در چنین موارد، دلمه­ های ضخیمی روی پوست ایجاد می ­شوند که حاوی شمار زیادی از انگل­ های گال و تخم ­های آن می ­باشند. البته انگل بیماری گال نروژی نسبت به سایر انگل ­های بیماری گال قویتر نیست، بلکه در این حالت تعداد بسیار زیادتری از آنها وجود دارند.

علائم بیماری گال چیست؟

اگر فرزندتان به بیماری گال مبتلا شده باشد، او دچار التهابات پوستی پراکنده و شدیداً خارش­ داری به شکل دلمه ­های قرمز رنگ و جوش مانندی خواهد شد، که معمولاً بین انگشتانش ظاهر خواهند شد. در کودکان خردسال، این بیماری معمولاً خودش را بر روی سر، گردن، شانه ها، کف دست، و پاها نشان می ­دهد. در کودکان بزرگتر و بزرگسالان نیز این التهابات بر روی دستها، مچ دست، اندام تناسلی و شکم ظاهر می­ شوند.

شما ممکن است متوجه وجود خطوط منحنی قرمز رنگ و نازکی بشوید، اینها همان مکان ­هایی از پوست هستند که انگل­ ها در زیر آنها پنهان شده ­اند. همچنین، ممکن است فرزندتان چرکدانه­ ها (نواحی ملتهبی مملو از چرک، مانند جوشهای چرکی کوچک) و یا تاولهای کوچک پر از آبی نیز بر روی پوست خود داشته باشد.

خارش حاصل از بیماری گال معمولاً پس یک حمام داغ یا شب هنگام تشدید می­ شود و ممکن است از خوابیدن فرزندتان نیز ممانعت نماید. همچنین ممکن است دلمه­ هایی با ظاهر زشت و زننده در نواحی از بدن تشکیل شوند که فرزندتان آنها را خراشیده و لذا به بیماریهای عفونی باکتریایی دیگری (مانند زرد زخم یا عفونت استافیلوکوکی) منجر شود.

در صورتی که فرزندتان برای بار نخست به این بیماری مبتلا شده است، ممکن است میان ورود انگل به بدن وی و شروع خارش چهار تا شش هفته طول بکشد. ولی اگر او قبلاً هم به بیماری گال مبتلا شده است، زمان واکنش وی بسیار کوتاه ­تر – فقط یک تا سه روز- خواهد شد.

چرا خارش حاصل از بیماری گال بالا است؟

انگل­ های گال ماده در زیر پوست – یعنی جایی که آنها تخم­ ها و فضولات خود را می ­ریزند – پنهان شده و در آنجا تونل می ­زنند. همین تخم­ ها و فضولات انگلی موجب ایجاد واکنش آلرژیکی می­ شوند که خارش تقریباً غیر قابل تحملی ایجاد می­ نماید.

چگونه می­ توانم مطمئن شوم که فرزندم دچار بیماری گال شده است؟ آیا باید با پزشک تماس بگیرم؟

در صورت مشاهده هر گونه التهاب پوستی ناشناخته بر روی بدن فرزندتان، حتماً با پزشک­ تماس بگیرید. زیرا هر چه زودتر فرزندتان را تحت درمان قرار دهید، او سریع­تر بهبود خواهد یافت.

پزشک بثورات پوستی را معاینه کرده و احتمالاً آزمایش بدون دردی بر روی فرزندتان انجام خواهد داد، بدین ترتیب که ممکن است وی نمونه کوچکی از پوست فرزندتان را خراشیده و در زیر میکروسکوپ مورد مشاهده قرار دهد (البته پزشک می ­تواند برای انجام این آزمایش و تائید قطعی تشخیص­ اش شما را به یک متخصص پوست ارجاع دهد). انگل و تخم ­های گال در صورت بزرگنمایی با میکروسکوپ قابل مشاهده هستند. این انگلها به راحتی قابل درمانند، زیرا معمولاً فقط ده تا و یا  حتی تعداد کمتری از آنها در بدن افراد مبتلا وجود دارد.

بیماری گال چگونه درمان می ­شود؟

معمولاً پزشکان داروهای موضعی را تجویز می­کنند. پماد پرمترین رایج­ترین روش درمانی است. دیگر درمان ­ها شامل بنزیل بنزوات، سولفور در پترولاتوم، کروتامیتون، لیندان، و مالاتیون می ­باشند (برخی از این داروها برای نوزادان بکار نمی­ روند). گمان می­ رود که پماد پرمترین مطمئن­ ترین و بی­خطرترین دارو درمیان این روش های درمانی است. اگر شما نسبت به بی خطر بودن داروی تجویز شده برای فرزندتان نگران هستید، موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

پماد­ را از گردن به پایین بر روی وجب به وجب بدن فرزندتان پخش نمایید. حتی قسمت­ هایی از بدن که سالم به نظر می ­رسند باید درمان شوند. فراموش نکنید که پماد را حتماً میان انگشتان دست و پا، زیر بازوها، ناف، و بر روی اندام تناسلی فرزندتان بمالید. در صورت مشاهده هر گونه بثورات پوستی بارز بر روی پوست سر و یا صورت فرزندتان، پماد را در امتداد خط موها، پیشانی، پوست سر، و شقیقه ­هایش نیز بمالید.

از دستورالعمل روی پماد پیروی نمایید (ممکن است استفاده از پماد به مدت هشت ساعت یا بیشتر باشد) و سپس آن را از روی بدن فرزندتان بشویید.

کودکان خردسال اغلب دست­ هایشان را به دهان خود می ­برند، بنابراین بهتر است پماد را هنگام خواب بر روی بدن آنها بمالید و صبح به محض بیداری بدن آنها را شستشو دهید. اگر فرزندتان حتی موقع خواب  نیز دست ­ها یا انگشتان خود را می­ مکد، برای جلوگیری از تماس دارو با دهان فرزندتان، دست های وی را در طول شب با دستکش و یا جوراب بپوشانید.

اگر فرزندتان به حالت شدید یا عود کننده­ ای از بیماری گال مبتلا شود، ممکن است پزشک داروهایی خوراکی را برای کشتن انگل گال تجویز کند.

برطرف شدن این بثورات به خودی خود می توانند دو تا شش هفته زمان ببرد. در صورتی که این بثورات پوستی همچنان به گسترش خود ادامه بدهند و یا دلمه ­های جدیدی بر روی پوست ظاهر شوند، ممکن است پزشک به شما توصیه کند تا درمان را دوباره تکرار کنید (برخی از پزشکان همیشه دوز دومی از دارو را یک یا دو هفته پس از اولین دوره درمان تجویز می­ نمایند.)

از آنجاییکه از بین رفتن مواد محرک موجود بر روی پوست مدتی طول می ­­کشد، ممکن است خارش حتی تا سه هفته پس از نابودی انگل­ ها ادامه یابد. استفاده از کمپرس آب سرد یا لوسیون کالامین می ­تواند به کاهش خارش کمک کند. در صورت تداوم خارش، پزشک ممکن است آنتی هیستامینی خوراکی یا پمادی استروئیدی را برای تسکین فرزندتان تجویز نماید. در این میان، برای جلوگیری از خاراندن پوست توسط فرزندتان و پیشگیری از ابتلای وی به بیماریهای عفونی، حتماً ناخن ­های او را کوتاه نگه دارید.

آیا در صورت ابتلای فرزندم به بیماری گال می­ توانم او را به مهد کودک یا مدرسه بفرستم؟

فرزند شما می ­تواند پس از  طی دوره­ ی درمان با پماد، مجدداً به مهد کودک یا مدرسه بازگردد.

چگونه می­ توانم از بقیه اعضای خانواده­ام در برابر ابتلا به بیماری گال محافظت کنم؟

برخی از پزشکان توصیه می­ کنند که تمامی اعضای خانواده حتی بدون داشتن هیچ گونه علامتی از بیماری باید تحت درمان قرار بگیرند (بهتر است تمامی اعضای خانواده به صورت همزمان تحت درمان قرار گیرند تا فرد آلوده  نتواند بقیه افراد را مجدداً مبتلا نماید). از طرفی عده­ ای دیگر از پزشکان رویکرد صبورانه ­تری دارند، آنها توصیه می­ کنند که تمامی اعضای خانواده باید مورد معاینه قرار گیرند، اما فقط باید افرادی را تحت درمان قرار داد که دچار علائم شده ­اند.

درباره ­ی احتمال ابتلا به بیماری گال از طریق لباس­ ها یا منسوجات اختلاف نظرهایی وجود دارد. اگر شما در این مورد نگران هستید، می­ توانید تمامی لباس ها، حوله­ ها، و ملافه­ های منزلتان را در آبی داغ شسته و سپس آنها را در یک دستگاه خشک کن خشک کنید.

تمامی عروسک­ ها و یا اسباب­ بازی­ های غیر قابل شستشو را نیز به مدت یک هفته در درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. انگل گال بدون وجود میزبان انسان، نمی ­تواند به مدت طولانی زنده بماند.

همچنین اگر فرزندتان دچار بیماری گال شده است، حتما منزل خود را جارو کشیده و کیسه جاروبرقی را به دور بیاندارید.

چگونه می توانم از ابتلای فرزندم به بیماری گال پیشگیری نمایم؟

تنها راه برای پیشگیری از ابتلا به بیماری گال اجتناب از تماس با افراد آلوده می ­باشد. البته این کار می ­تواند کار دشواری باشد، به خصوص اگر در اطراف فرزندتان، کودکان و افراد دیگری نیز وجود داشته باشند (به عنوان مثال، در مهدکودک). در صورت ابتلای فرزندتان به بیماری گال برای پیشگیری از ابتلای مجدد وی به این بیماری می ­توانید او را قبل از فرستادن به مهد کودک یا مدرسه به طور کامل تحت درمان قرار دهید.

کلینیک ناباروری شیراز، اطلاعات لازم و مهم (۹) نی نی بان، مریم قاسمی: نهمین مطلب از بسته کلینیک‌ های ناباروری به معرفی کلینیک کلینیک ناباروری بيمارستان فوق تخصصی مادر و كودك شیراز می پردازد.بي...
بعد از زایمان چیکار کنیم؟ در ادامه آنچه می‌توانید برای خود و کودکتان درست بعد از زایمان انتظار داشته باشید آمده است. بلافاصله بعد از زایمانزمانی که کودکتان به دنیا آمد و ه...
ترشحات بد بوی واژن، درمان داره؟ سوال:برای درمان بوی بد ناشی از ترشح مایع سفید رنگ واژن وجود داره؟ و چرا این مشکل به وجود میاد؟ جواب:دوست عزیز. ابتدا باید از نظر داشتن عفونت بررس...
توده در پستان زنان، دوباره عود کرده سوال:سلام من دوبار به دلیل داشتن توده در سینه راستم عمل شدم که خوش خیم بودند مجددا در همان سینه توده دیگری که بزرگ هم هست احساس میکنم آیا مراجعه ...
افتادن از بلندی در بارداری سوال مخاطب نی‌نی‌بان: با سلام و خسته نباشید. خانمى 34 ساله هستم و هفته 26 باردارى دوم خود را تجربه می کنم. دو هفته پیش از چهارپایه افتادم و نگران...
نوزاد مبتلا به فاویسم، باید بدانید سوال مخاطب نی‌نی‌بان: سلام منطقه سکونت ما گازکشی نشده و بخاری نفتی استفاده میکنیم آیا نفت برای نوزاد دختر که فاویسم دارد ایجاد مشکل میکند؟؟ پاسخ ...
عکس جالب و دیدنی الناز حبیبی با یه سبد گل در نوروز ۱۳۹۶ عکس جالب و دیدنی الناز حبیبی با یه سبد گل در نوروز ۱۳۹۶ الناز حبیبی بازیگرزن ایرانی با به اشتراک گذاشتن عکسی زیبا و دیدنی از خود با یه سبد ...
سوزش رحم در بارداری، نشونه چیه؟ سوال:سلام روزتون بخیر و خسته نباشید. من الان تو ماه 17 بارداری هستم و دائماً زیر دلم درد میکنه و خیلی رحمم سوزش داره و هر روز وقت خشک کردن خودم ع...
سرماخوردگی مکرر کودکان، علت یک نوع بیماری از نوع واگیردار به نام سرماخوردگی وجود دارد که بینی بصورت عمده متاثر آن است. زمانی که سرماخوردگی شروع میشود خودش را با عطسه،خستگی،س...
استفراغ بعد از قرص اورژانسی، باردار میشم؟ اگر بلافاصله بعد از خوردن قرصها، استفراغ کردم چه باید بکنم؟روش جلوگیری از بارداری بصورت اضطراری به مجموعه ای از روشها و تکنی کهایی اطلاق می شود که در ...
مشکلات پستانی در مادران شیرده ترک یا شقاق نوک پستان، احتقان (پرخونی) پستان، ماستیت (عفونت پستان) و آبسه پستان از جمله مهم‌ترین مشکلات پستانی در اوائل دوره بعد از زایمان است. ا...
سریال پایتخت ۴ پایتخت ۴ نام فصل چهارم از مجموعهٔ تلویزیونی پایتخت است که در رمضان ۱۳۹۴ از شبکه ۱ سیما پخش شد. این سریال ساختهٔ سیروس مقدم می‌باشد.   کارگرد...
تاثیر آنتی بیوتیک بر جنین، مراقب باشید محققان با بررسی موش‌های آزمایشگاهی دریافتند استفاده از دوزهای پایین پنی سیلین قبل و بعد از تولد، منجر به تغییر سد خونی و شیمی مغز می‌شود. این تغی...
سریال خوش ‌غیرت خوش غیرت سریالی ایرانی ست که به همت گروه حماسه و دفاع شبکه اول سیما و با کارگردانی علی شاه حاتمی ، به تهیه‌کنندگی محمود فلاح و محصول سال ۱۳۸۳ است. این...
آلودگی هوا در بارداری، مشکلات جنین مطالعات جدید، به افراد ساکن شهرهای بزرگ و آلوده هشدار می‌دهد که قرار گرفتن زنان باردار، در معرض حتی مقدار کمی آلودگی هوا خطر بروز مشکلات در طول ب...