بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

درصد نازایی در ایران، چقدر است؟

درصد نازایی در ایران، چقدر است؟

 روزنامه سلامت: انجام ندادن اعمال جراحی غیرضروری در لگن در خانم‌هایی که بچه‌دار نشده‌اند، می‌تواند یک روش پیشگیری باشد.

 

درصد نازایی در ایران، چقدر است؟

 

در علم پزشکی یکی از مسائلی که برای پزشکان اهمیت دارد، میزان شیوع یک بیماری است. یعنی اینکه در یک جامعه مثلا از هر صد نفر چند نفر به یک بیماری مبتلا هستند؟ اما برای مردم چه اهمیتی می‌تواند داشته باشد که یک بیماری چقدر شایع است؟ مسلما آن اندازه که برای پزشکان و مسئولان، شیوع یک بیماری مهم است، برای بیماران مهم نیست.

در مورد بعضی بیماری‌ها می‌تواند هشداری برای مردم باشد. مثلا بیماری عفونی خاصی خیلی شایع شده، پس مردم باید راه هایی را بیاموزند که به آن بیماری مبتلا نشوند. اما در مورد شیوع نازایی چه می‌توان گفت؟

 

شاید بیش از هزارها بار از رادیو و تلویزیون شنیده اید که ۱۵ درصد مردم، مشکل نازایی دارند. در اینجا دو سوال مهم برای فردی که مشکل نازایی دارد، مطرح می‌شود.

 

از کجا معلوم شده که ۱۵ درصد مردم نازایی دارند؟ حال اگر سه درصد یا ۳۰ درصد بود، مگر فرقی می‌کرد؟

 

در مورد سوال اول که ۱۵ درصد مردم در ایران نازایی دارند، حقیقتا این آمار از کتاب ها و نوشته های خارجی، استخراج شده است. یعنی ما در ایران، آمار دقیقی نداریم. حدس می‌زنیم ما هم مثل اروپایی ها باید ۱۰ تا ۱۵ درصد، نازایی داشته باشیم.

به دست آوردن آمار نازایی در ایران، کار چندان ساده ای نیست. نمیشود تعداد مراجعین به مراکز نازایی را شمرد و تقسیم بر جمعیت کرد و درصد را به دست آورد. مثلا گفت، آمار نازایی در تهران ۲۰ درصد و در زنجان ۵ درصد است.

 

اشکال این نوع آمار در این است که معلوم است تعداد بیماران نازا در تهران، بیشتر است، زیرا مراکز نازایی در تهران بیشتر است و بیماران از جاهای مختلف کشور بیشتر به تهران می‌آیند. به همین ترتیب در زنجان هم کمتر است چون از آنجا برای درمان به جای دیگر می‌روند.

در ضمن، بسیاری از زوج ها هستند که مشکل نازایی دارند و اصلا به جایی مراجعه نمیکنند. مثلا یک فرزند دارند و بعد مشکلی پیدا شده دیگر بچه دار نمیشوند اما به دنبال درمان آن نیستند. اتفاقا این موارد، کم هم نیست.

بنابراین برای اینکه بتوان فهمید چه میزان مشکل نازایی وجود دارد، باید مثلا شهر را به پنج قسمت شمال و جنوب و شرق و غرب و مرکز تقسیم کرد و گروه زیادی بروند به خانه های مردم و سوال کنند که آیا می‌خواهند بچه دار شوند و نمیشوند؟

 

به این ترتیب شاید بشود آمار نسبتا دقیقی به دست آورد. اما اگر این آمار را به دست آوریم و به رقم مثلا ۲۰ درصد رسیدیم چه خواهیم کرد؟ خیلی کارها می‌توان کرد. زیرا وقتی ۲۰ درصد مردم نازایی داشته باشند باید چند برابر مراکز فعلی، مرکز نازایی داشت تا بتوان به این ۲۰ درصد که جمعیت بسیار زیادی هستند، کمک کرد.

میزان داروهای مورد نیاز را می‌توان حساب کرد و خیلی کارهای دیگر. اما دانستن این ۲۰ درصد برای مردم چه فایده ای دارد؟ می‌توان حدس زد برای آنها که مشکل نازایی دارند این آمار نشان می‌دهد که شما تنها نیستید.

جمعیت زیادی مشکل شما را دارند و فکر نکنید که شما خیلی بدشانس هستید که در بین هزاران هزار نفر، این مشکل را پیدا کرده اید و از طرف دیگر به علت شیوع بالای این مشکل، خیلی ها به فکر شما هستند و حتما روز به روز راه های بهتری برای حل مشکلتان، پیدا خواهد شد.

 

اما آیا می‌توان جلوی این شیوع بالا را مثل یک بیماری عفونی گرفت؟ در مورد نازایی، یک علت افزایش شیوعش در ۵۰ سال گذشته دیر ازدواج کردن و دیر بچه دار شدن است.

 

آیا به راحتی می‌توان گفت زود ازدواج کنید و زود بچه دار شوید؟ گفتنش البته که راحت است اما عمل کردن به آن، مساله دیگری است. امروزه نمیتوان به دخترها و پسرهای جوان گفت، بروید زود ازدواج کنید.

 می‌خواهند درس بخوانند، دانشگاه بروند و خلاصه زن و مرد می‌خواهند نقش اجتماعی داشته باشند و چنین تصور می‌کنند که ازدواج، مانعی برای این اهداف است. از طرفی امروزه ازدواج کردن به سادگی پنجاه سال پیش نیست.

 

مجموعه این عوامل و عوامل بسیار دیگر، موجب شده که سن ازدواج و به تبع آن سن بچه دار شدن افزایش یابد. به خوبی می‌دانیم در خانم ها و حتی در آقایان، با افزایش سن، به طور واضح، قدرت باروری کاهش پیدا می‌کند.

 به این علل دانشمندان، امروزه دنبال راه هایی غیر از نصیحت و توصیه برای ازدواج زودهنگام در محدوده سن طبیعی ازدواج هستند، زیرا به نظر می‌رسد، نصیحت و توصیه، چندان کارساز، نبوده است.

 

آیا راه های دیگری برای پیشگیری از نازایی وجود دارد؟ البته هست، اما نه خیلی زیاد. در کشورهای خارجی بیماری های عفونی لگن، در خانم ها، قبل از ازدواج، زیاد است. خوشبختانه در ایران، به آن اندازه نیست. این بیماری موجب چسبندگی اعضای لگن و متعاقب آن، نازایی می‌شود.

 

انجام ندادن اعمال جراحی غیرضروری در لگن در خانم هایی که بچه دار نشده اند، می‌تواند یک روش پیشگیری باشد. زیرا این اعمال به ویژه اگر جراح با موضوع چسبندگی به خوبی آشنا نباشد بالقوه می‌تواند موجب چسبندگی لگن و مشکلات نازایی شود.

 

اما امروزه، راه های بسیاری برای جلوگیری از چسبندگی پیدا شده که بسیار موثرند و این طور نیست که اگر مثلا فیبرومی‌ در یک خانم جوان عمل شد، دیگر نازا می‌شود.

 

طرح مکرر این موضوع، چنان خانم های جوان را در ایران، ترسانده است که حتی گاه در موارد ضروری هم، تن به عمل جراحی نمیدهند و خود را در برابر مشکل بزرگ تری قرار می‌دهند. شکی نیست که هر روش درمانی مزایایی دارد و امکان دارد معایبی هم داشته باشد.

 

این دو را باید در دو کفه ترازو سنجید. فقط نباید فراموش کرد که علم پزشکی به سرعت در حال پیشرفت است، به خصوص علم نازایی و گاهی اوقات حرف شش ماه پیش، امروز اعتباری ندارد. علم بیماران نیز مانند علم پزشکان، باید به روز باشد.

 

حتما بارها شنیده اید که پیشگیری بهتر و ارزان تر از درمان است. آیا این حرف در مورد نازایی صادق است؟ می‌توان گفت بله، اما احتمال آن کم است. مسلما مثل بیماری قلبی یا عفونی نمیتوان بطور چشمگیری از نازایی پیشگیری کرد. 

مثلا در مورد بیماری قلبی می‌دانیم چاقی، سیگار کشیدن، نداشتن تحرک، رژیم غذایی نامناسب بسیار موثرند. خوشبختانه همه این موارد قابل پیشگیری هستند. سیگار را می‌توان ترک کرد، می‌توان به طور منظم ورزش کرد، غذاهای نامناسب نخورد و… .

علت پریود نشدن، چی میتونه باشه؟ سوال:با درود بانویی 34ساله و متاهل هستم. مدت یکسال است که سیکل قاعدگی ندارم.پس از انجام ازمایشات هرمونی و سونوگرافی گفتند هرمونها منظم است و کیست...
علت فرو رفتن نوک پستان، زنان بخوانند سوال:سلام. مادرم 49 سالشه امروز جواب ماموگرافی و سونوگرافیشو به دکتر نشون دادیم نوک سینش فرو رفتگی داشت و توده 1 سانتی تو سونو مشخص شده و نتیجه م...
فرگل فربخش از تراشیدن موهایش و استفاده از کلاه گیس در فیلم کاناپه گفت! عکس فرگل فربخش بازیگر فیلم کاناپه در گفت و گویی به بیان توضیحاتی پیرامون چگونگی شرایط بازی در فیلم کاناپه پرداخت، و همینطوردیدگاه هایش را درمورد بازیگری...
آشیانه بالگرد در ایلام ساخته می شود استان ایلام یک استان مرزی است که در طی سالیان اخیر بیش از یک میلیون زائر از مرزهای این استان به منظور زیارت اربعین به عراق سفر می کنند به همین منظور...
تغذیه مناسب در شیردهی، غیرمجازها شیردهی دورانی خاطره‌انگیز برای مادران است. مادر و کودک عاشق و نیازمند یکدیگر هستند و مادر فداکارانه آنچه در روح و جسمش دارد به کودک می‌بخشد و برا...
راهنمای خرید کفش • راهنمای انتخاب لباس راهنمای خرید کفش • مهارت های خرید کفش و لباس عید • راهنمای انتخاب سایز کفش • راهنمای انتخاب لباس راهنمای خرید کفش • راهنمای انتخاب لباس ● راهنمای خر...
جدید ترین عکس خنده دار ایرانی و مجموعه عکس پروفایل عکس خنده دار عکس خنده دار برای پروفایل|عکس خنده دار دختر|عکس خنده دار ایرانی|عکس خنده دار جدید|عکس خنده دار بی ادبی|عکس خنده دار خفن|عکس خن...
تخمک گذاری در زنان، برنامه ریزی برای باروری تخمک گذاری فرایندی است که در آن تخمک بالغ از تخمدان آزاد می شود و به لوله های رحم منتقل می شود. تخمک بالغ تخمکی است که برای باروری با اسپرم آماده...
پریناز ایزدیار در کنار هوادار خردسالش+ عکس عکس جدید پریناز ایزدیار پریناز ایزدیار بازیگر محبوب سینما و تلویزیون که با سریال پنج کیلومتر تا بهشت بیشتر شناخته شد تاکنون در تله فیلم ه...
اطلاعاتی در مورد لاپاراسکوپی/ صدای دکتر لاپاراسکوپی یکی از جدیدترین روش ها برای انجام اعمال جراحی است که به دلایل مختلفی پزشکان آن را ترجیح می دهند.  مانند کم بودن میزان بستری شدن بیمار...
طالع بینی مرد متولد تیر       طالع بینی مرد متولد تیر عجب نشانه دوست داشتنی است ! مردان متولد تیر عكس ظاهر بدعنقی كه دارند ، سخت پوستانی دو...
مصرف قرص آهن قبل از بارداری، میزان لازم سوال:با سلام و خسته نباشید . من خانمی 31 ساله هستم که قصد بارداری دارم . ازمایش خونم اهن 31 بوده Mcv 77.8. و mch 25.3. هست . به من گفتن یک قرص فر...
فرزندپروری موفق، برخورد با سرطان/ صدای دکتر برای کودکان چون بیماری سرطان ناشناخته می باشد باید اول برای آن ها به زبان ساده و صریح توضیح دهیم. به این گونه که برای کودک قابل فهم شود و از...
کنترل نکردن ادرار بچه، همکاری نمیکنه! سوال:با عرض سلام، دختری دوسال و چهارماهه دارم. چهارماه پیش دخترم را از پوشک گرفتم و البته خیلی همکاری کرد و اشتیاق زیادی برای دستشویی رفتن داشت. ...
گیرکردن اجسام در گلوی بچه گیرکردن اجسام در گلوی بچه بچه‌ها در سال اول تولد به خاطر شکل نگرفتن کامل حس لامسه به غیر از دست‌ها از دهان‌شان به عنوان راهی برای شناخت دنیا و اشیا ...