بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

جلوگیری از عفونت قارچی واژن در زنان

جلوگیری از عفونت قارچی واژن در زنان

جلوگیری از عفونت قارچی واژن در زنان

کاندیدیاز نوعی عفونت است که توسط قارچ کاندیدا آلبیکنس ایجاد می شود. این قارچ بر دهان، واژن، پوست، معده و دستگاه ادراری تاثیر می گذارد. بیشتر خانم ها در طول زندگی دچار عفونت قارچی واژن می شوند و بیشتر افرادی که ایدز دارند نیز دچار این عفونت می شوند. عفونت پنیری دهانی یا برفک در نوزادان و بزرگسالانی که سیستم دفاعی ضعیفی دارند اتفاق می افتد.

علائم خود را بشناسید
اگر آنتی بیوتیک مصرف کنید، باردار باشید، اضافه وزن داشته باشید، دیابت داشته باشید یا سیستم دفاعی شما ضعیف باشد خطر عفونت قارچی بیشتر می شود.

علائم عفونت قارچی عبارتند از:
حساس شدن، سوزش و خارش واژن
ترشحات سفید و توده ای بدون بو
خارش پوست و متورم شدن کشاله ران

از پزشک خود بپرسید
اگر فکر می کنید عفونت قارچی دارید، علائم عفونت را برای بار اول مشاهده می کنید یا علائم دیگری مشاهده می کنید به پزشک مراجعه کنید. پزشک نمونه هایی از واژن و ترشحات آن می گیرد و آزمایشات بر روی مدفوع شما برای گستردگی عفونت انجام می دهد. اگر به دفعات زیاد دچار عفونت واژن می شوید پزشک آزمایشاتی برای بررسی ایمنی بدن و سایر بیماری ها انجام می دهد.

اگر موارد زیر را داشته باشید احتمالا دچار عفونت واژن پیشرفته می شوید:
علائم شدید مانند قرمزی، تورم و خارش و سوزش شدید که باعث پارگی و شکاف بر روی پوست شود.
عفونت واژن به دفعات زیاد به عنوان مثال چهار بار در سال
بارداری
دیابت
مصرف قرص های خاص مانند قرص های ایدز
استفاده از کرم های ضد قارچ
پزشک معمولا داروهای ضد قارچ یا داروهای بدون نسخه را برای درمان عفونت تجویز می کند. عفونت قارچی معمولا با قارچ ایجاد می شود بنابراین کرم های ضد قارچ یکی از رایج ترین روش های درمان می باشد.
اگر پس از سه یا چهار روز بهبودی مشاهده نکردید با پزشک خود تماس بگیرید.
اگر باردار هستید یا زیاد دچار عفونت می شوید، داروهای بدون نسخه مصرف نکنید. برای درمان عفونت قارچی به پزشک مراجعه کنید.
سعی کنید کرم ضد قارچ مخصوص درمان عفونت قارچی تهیه کنید. ممکن است سایر کرم های ضد قارچ برای واژن فرموله نشده باشند.

کرم های بدون نسخه یک تا هفت روز مصرف می شوند. دستورالعمل استفاده را از روی پاکت آن بخوانید.

 

استفاده از شیاف های واژن
شیاف های واژن نیز مانند کرم های ضد قارچ در اثر تماس با قارچ عفونت را درمان می کنند. مواد تشکیل دهنده این شیاف ها ممکن است کمی فرق داشته باشند اما اکثرا حاوی کلوتریمازول، میکونازول یا تیوکونازول هستند.
این شیاف ها را بدون تجویز پزشک نیز می توانید تهیه کنید. پیش از مصرف حتما دستورالعمل آن را مطالعه کنید.

این شیاف ها معمولا مخروطی یا لوله ای شکل هستند و به طور مستقیم وارد واژن می شوند.

 

مصرف قرص های خوراکی بدون نسخه
قرص های خوراکی بدون نسخه نیز وجود دارد اما تاثیر آن ها بر روی عفونت های قارچی قوی زیاد نیست. پیش از مصرف قرص های جدید با پزشک خود مشورت کنید زیرا برخی قرص ها همراه با مکمل ها یا داروهای گیاهی عوارض جانبی دارند.
برای فهمیدن دوز و مقدار مصرف آن روی پاکت قرص را بخوانید. درمان با استفاده از قرص های خوراکی بدون نسخه معمولا یک تا هفت روز طول می کشد.
این قرص ها حاوی مواد ضد قارچ هستند و برای دستگاه گوارشی مشکلی ایجاد نمی کنند.

از مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک ها بپرهیزید زیرا باکتری های خوب که عفونت قارچی را تحت کنترل نگه می دارند را از بین می برند.

 

استفاده از کرم های ضد خارش
داروهای ضد خارش باید فقط در اطراف واژن مالیده شوند و داخل واژن نباید وارد شوند. کرم های واژن را می توان با کورتیکواستروئید ضعیف مخلوط کرد تا خارش و تورم را کاهش دهد.
پیش از مصرف کرم های بدون نسخه با پزشک مشورت کنید.
کرم ها از لوسیون ها غلیظ تر هستند اما احتمال چکه کردن آن ها وجود دارد بنابراین از دستمال استفاده کنید. اما از تامپون استفاده نکنید زیرا کرم را جذب کرده و تاثیر آن را کاهش می دهد.
کرم های ضد خارش عفونت را درمان نمی کند اما باعث کاهش خارش ناشی از عفونت قارچی واژن می شود. این کرم ها را باید با کرم های ضد قارچ و قرص های خوراکی و یا شیاف های واژن استفاده کنید.
فقط از کرم های ضد خارشی که برای واژن تولید شده اند استفاده کنید. سایر کرم ها تعادل اسیدیته داخل واژن را تغییر می دهند و باعث بدتر شدن عفونت می شوند.

برخی نوشیدنی ها و غذاها را ترک کنید
رژیم غذایی مناسب باعث می شود از شر باکتری هایی که باعث عفونت می شوند خلاص شوید. پزشکان توصیه می کنند از مصرف الکل، موادغذایی شیرین و نوشیدنی هایی که حاوی شیرین کننده های مصنوعی و گاز هستند و غذاهای غنی از مخمر بپرهیزید.
برخی مواد لبنی مانند پنیر و کره نیز باعث عفونت قارچی می شوند.

اگر قند خون شما پایین است یا نمی دانید چه غذاهایی برای شما مناسب نیست حتما با پزشک مشورت کنید تا رژیم غذایی مناسب به شما پیشنهاد دهد.

 

مصرف مکمل های ویتامین ث
ویتامین ث نوعی اسید اسکوبیک است که نوعی آنتی اکسیدان طبیعی مهم است و ایمنی بدن را افزایش می دهد. ویتامین ث باید روزانه به مقدار ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیگرم استفاده شود. همچنین می توایند غذاهای غنی از ویتامین ث را به رژیم غذایی خود بیفزایید. اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است یا قرص های افزایش ایمنی مصرف می کنید، پیش از مصرف ویتامین با پزشک خود مشورت کنید.اما منابع طبیعی ویتامین ث عوارض جانبی ندارند.

منابع طبیعی ویتامین ث عبارتند از:
فلفل سبز یا قرمز شیرین
مرکبات مانند پرتقال، گریپ فروت، لیمو
اسفناج، بروکلی و کلم بروکسل
توت فرنگی و تمشک
گوجه فرنگی
پاپایه، طالبی و انبه
مصرف مکمل های ویتامین ای
ویتامین ای آنتی اکسیدانی است که سیستم ایمنی بدن را قوی می کند و در صورتی که عفونت قارچی شما به خاطر سیستم ایمنی ضعیف  باشد، موثر است. مقدار مناسب مصرفی ۱۵ میلیگرم در روز می باشد.

ویتامین ای در موادغذایی زیر یافت می شود:
روغن های گیاهی
بادام
فندق
تخمه آفتابگردان
اسفناج
بروکلی
بادام زمینی
مصرف غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا۳
اسیدهای چرب ضروری باعث کاهش التهاب و سوزش در عفونت قارچی می شوند. امگا۳ در روغن ماهی یافت می شود. روزی دو قاشق غذاخوری از این روغن بخورید.

موادغذایی غنی از امگا۳ عبارتند از:
تخم مرغ
سویا، لوبیا
ماهی سالمون و ساردین
بادام، گردو
روغن ماهی، روغن کانولا
مصرف پروبیوتیک ها
پروبیوتیک ها باکتری های خوب هستند که در پوشش داخلی روده وجود دارند و وظیفه آن ها حمله به قارچ ها برای حفظ تعادل سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از عفونت می باشد. مطالعات نشان می دهد ماست پروبیوتیک می باشد و از عفونت واژن جلوگیری می کند. روش های افزایش مصرف پروبیوتیک عبارتند از:
مکمل های پروبیوتیک را با غلظت یک تا ۱۰ بیلیون بیفیدوباکتریوم، دو بار در روز مصرف کنید.
اگر پروبیوتیک را برای افزایش ایمنی بدن استفاده می کنید یا قرص های آنتی بیوتیک مصرف می کنید، پیش از مصرف پروبیوتیک با پزشک مشورت کنید.
ماست غیر شیرین به صورت روزانه بخورید تا عفونت قارچی واژن کاهش یابد.

می توانید شیاف های پروبیوتیک واژنی را تهیه کنید تا تعادل باکتری در واژن حفظ شود.

 

استفاده از روش های خانگی برای درمان عفونت قارچی واژن
مصرف سیر
سیر خواص ضد قارچ و ضد باکتری دارد زیرا حاوی آلیسین است. روزی یک حبه سیر بخورید یا دو یا سه حبه به غذا بفزایید. در صورت مصرف مکمل نیز روزی ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ میکروگرم آلیسین مصرف کنید.
سیر با برخی داروهایی که برای درمان ایدز استفاده می شوند تداخل دارد. همچنین سیر باعث افزایش خونریزی در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، خون رقیقی دارند یا افرادی که عمل جراحی داشته اند، می شود. بنابراین پیش از مصرف سیر یا مکمل های آن با پزشک مشورت کنید.

نوشیدن عصاره اکیناسه

اکیناسه گیاهی است که خواص آنتی اکسیدان و ضد ویروس دارد و باعث قوت سیستم ایمنی بدن، کاهش التهاب و حفظ تعادل هورمونی می شود. اکیناسه را می توان همراه با اکونازول (نوعی ماده ضد قارچ) برای درمان عفونت قارچی مصرف کرد. این ترکیب تعداد دفعات عفونت را کاهش می دهد. مطالعات نشان می دهد دو تا ۹ میلی لیتر آب اکیناسه یا یک فنجان چای اکیناسه باعث کنترل عفونت قارچی واژن که توسط باکتری ایجاد شده است، می شود.

برای تهیه چای، یک یا دو گرم ریشه اکیناسه خشک یا عصاره آن را داخل آب گرم بریزید و بگذارید پنج دقیقه بماند سپس بخورید.
اکیناسه ممکن است با قرص های دیگر تداخل داشته باشد بنابراین پیش از مصرف با پزشک مشورت کنید.
برخی افراد در اثر مصرف اکیناسه عوارض جانبی مانند معده درد، حالت تهوع، سرگیجه و خشک شدن چشم را تجربه می کنند. این مخلوط را با معده خالی نخورید.
اگر بیماری های بافتی، دیابت یا ایدز یا مشکل کبد دارید اکیناسه مصرف نکنید.
حمام روغن درخت چای
روغن درخت چای خواص ضد ویروسی و ضد قارچ دارد. مطالعات نشان می دهد روغن درخت چایی بر عفونت قارچی واژن تاثیر می گذارد اما اعمال آن به طور مستقیم بر واژن توصیه نمی شود. سعی کنید حمام روغن درخت چای بگیرید.
ده تا پانزده قطره ار روغن را در آب گرم بریزید و پانزده دقیقه در مخلوط بمانید. این کار را هفته ای دو تا سه بار انجام دهید. این ماده باعث کنترل عفونت قارچی واژن و درمان آن می شود.

 

جلوگیری از عفونت قارچی واژن

رعایت بهداشت
می توانید با تمیز و خشک نگه داشتن واژن از عفونت قارچی واژن جلوگیری کنید.نکات دیگر برای رعایت بهداشت عبارتند از:
از صابون برای شستشوی واژن استفاده نکنید. واژن را فقط با آب گرم بشویید.
همیشه پس از دستشویی، واژن را از جلو به عقب بشویید.
از محصولات و اسپری ها و پودرها بر روی واژن استفاده نکنید.
هر دو تا چهار ساعت نوار بهداشتی خود را عوض کنید.
لباس های راحت بپوشید
از پوشیدن لباس های تنگ بپرهیزید. این لباس ها باعث ایجاد علائم عفونت می شوند. همچنین از پوشیدن مایو و لباس ورزشی به مدت طولانی اجتناب کنید و لباس های خیس یا عرق دار را پس از استفاده بشویید.
لباس زیر پنبه ای بپوشید. لباس های نایلونی باعث افزایش عرق کردن در واژن و عفونت قارچی می شوند.
از شستشوی واژن با دوش بپرهیزید
اگرچه بیشتر خانم ها معتقدند تمیز کردن واژن با دوش باعث تمیزی و پاکی آن می شود، این کار باعث بدتر شدن عفونت قارچی می شود. شستن واژن با دوش باعث تغییر تعادل اسیدیته طبیعی واژن می شود و به پوست و غشای مخاطی آسیب وارد می کند. به جای این کار می توانید از محصولات گیاهی یا دارویی استفاده کنید. شستشو با دوش باعث افزایش احتمال عفونت واژن، بیماری های التهابی و مشکلات بارداری می شود.

علت مرگ در بارداری، مراقبت های لازم جلسه آموزشی پیشگیری از مرگ مادران باردار با حضور "دکتر مریم زارع خفری" متخصص زنان و زایمان ،"دکتر ابراهیم ابراهیمی" پزشک عمومی ،"سکینه قاسم پور "و "...
بی اختیاری ادرار در کودکان، خسته شدم! سوال:بچم 3 سال و 4 ماهشه چند روزه همش تو خودش جیش و مدفوع می کنه چیکارکنم؟خسته شدم از بس دعا و گریه کردم.جواب:شایعترین و محتملترین علت اضطراب است...
لاغری سریع بعد از زایمان، بچه اذیت می شه؟ حالا که نوزادتان متولد شده است، برای شما زمان ان است که مقداری چربی بسوزانید. در این نقطه برای برگشتن به شکل اصلی شما باید با تمرین هایی پس از تو...
لیست سیسمونی نوزاد، بهترین شرایط برای خرید فکر می‌کنید در زمان خرید مهم‌ترین عواملی که در یک خرید کامل و بی‌نقص موثرند، کدامند؟ چه چیزی به شما کمک می‌کند تا بهترین و مناسب‌ترین خرید را با ...
کم بودن شیرمادر، علت و درمان سوال:سلام.وقت بخیر و خسته نباشید. پسر من الان یک ماهه هستش و از روزی که بدنیا اومده از شیر مادر متاسفانه محروم بوده به این دلیل که همسرم شیر خیلی...
نزدیکی و حاملگی، میزان لازم سوال:با سلام بنده 29 سال و متاهل هستم و یکساله ازدواج کردیم. سوال من اینه که الف= برای بارداری یکبار در ماه اقدام به عمل زناشویی کنیم کفایت می کن...
علت تغییر رفتار شوهر، دوسم نداره یعنی؟ سوالتقریبا 2سال با آقای نامزد هستم به پاکی وصداقت ایشون ایمان دارم اما گاهی تغییر رفتار میدن و محبتشون کم تر میشه و تو این حالت من به شدت اشفته و...
دستشویی رفتن کودک، چطور بهش یاد بدم؟ آموزش توالت رفتن به کودکان را می توان در چند مرحله خلاصه کرد.- صندلی توالت را در سرویس بهداشتی یا اتاقی که کودکتان بیشتر وقتش را در آنجا می گذران...
تشخیص جنسیت جنین، سونوگرافی اشتباه می کند؟ آیا امکان دارد جواب سونوگرافی اشتباه باشد؟ آیا نگران اشتباه بودن سونوگرافی در تشخیص جنسیت جنین هستید؟ سونوگرافی که در اواسط بارداری انجام می شود ...
زندگینامه پدرام کریمی و همسرش ⋆ یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ 1 بازدیددر زندگینامه پدرام کریمی و همسرش می توانید با زوایای پنهان و دیده نشده از زندگی پدرام کریمی  و همسرش را خواهید دید که...
داماد ترامپ در آستانه تبدیل شدن به یکی از قدرتمندترین افراد در آمریکا تایمز آو اسرائیل در گزارشی نوشت: داماد ترامپ به یکی از قدرتمندترین افراد در آمریکا تبدیل می‌شود. داماد ترامپ یکی از قدرتمندترین افراد در آمریکا می ...
شیوه ارتباط با کودک، کلمات جادویی به مناسبت‌های مختلفی همچون سالروز تولد و یا تعطیلات، برای کودکانتان نامه بنویسید. به دخترتان، به پسرتان. این کار، بیشتر از یک سنت خانوادگی دیگر خ...
دیر راه افتادن بچه، مشکلی داره؟ دیر راه افتادن بچه ها جزو آن دسته مشکلاتی است که خیلی از والدین را نگران میکند. خیلی از بچه ها نخستین بار حدود 8 تا 12 ماهگی خودشان را بالا میکشن...
زود خوابیدن بچه ها با چند راهکار ساده زود خوابیدن بچه ها با چند راهکار ساده همواره کودک را سر ساعت مشخصی بخوابانید. برای کودکتان زمان خواب را با مشورت خودش تعیین کنید و فرا رسیدن زمان خوا...
انواع روش های فر کردن موها فر کردن مو با موس   فر کردن مو یکی از راه های ایجاد تنوع در مدل موهایتان است. گرچه روش های زیادی برای فر کردن مو ها به صورت دائمی وجود...