بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

توانایی های نوزاد نه ماهه، بازی و یادگیری

توانایی های نوزاد نه ماهه، بازی و یادگیری

توانایی های نوزاد نه ماهه، بازی و یادگیری

میان وعده به همان میزان که برای نوزاد در حال رشد لازم است برای مادر و پدر نیز لازم است.

چند نکته درباره میان وعده سالم:
– هنگامی که سبد یا کیف خود را برای بیرون رفتن مرتب می کنید، مواد مغذی و میان وعده هایی که حمل آن ها راحت است به همراه داشته باشید. سعی کنید در آشپزخانه مواد غذایی سالم داشته باشید تا پیش از مسافرت مجبور به خرید نباشید.
– برخی مواد غذایی مناسب برای شما شامل میوه تازه، سبزیجات خام، ماست، چیپس، شکلات و آجیل می باشد. میوه را با شیر و ماست مخلوط کنید و ماده غذایی مناسب تهیه می شود.
– سعی کنید نوشیدنی زیاد بخورید به خصوص اگر به نوزاد شیر می دهید. اگر ادرار شما شفاف یا زرد روشن است، نشانه نوشیدن آب و نوشیدنی به مقدار کافی است. اما مراقب چیزهایی که می نوشید باشید. کارشناسان توصیه می کنند مادران شیرده مقدار کافئین مصرفی را کاهش دهند و روزی بیشتر از ۳۰۰ میلیگرم مصرف نکنند. بیش از این مقدار باعث بهانه گیری نوزاد و ایجاد مشکل در خوابیدن او می شود.

نکات مربوط به مسافرت
مسافرت با نوزاد در حال حاضر دشوار می باشد. او با محیط اطراف و چهره های آشنا انس گرفته است. بنابراین در جاده بودن احساس امنیت و روزمرگی او را مختل می کند بخصوص هنگامی که محیطی جدید با چهره های ناآشنا می بیند.
در این سن او معنی سفر را نمی فهمد اما متوجه مکان های نا آشنا می شود. آماده رفتار بهانه جویانه باشید و چیزهایی که حواس او را پرت می کنند به همراه داشته باشید به عنوان مثال کتاب، اسباب بازی و … به او زمان بدهید تا آرام شود.
اگر نوزاد هنوز از پستانک استفاده می کند یکی اضافه همراه داشته باشید.

کنار آمدن با جدایی از شما
در این ماه و چند ماه دیگر از الان، نوزاد به حد زیادی نگران جدایی از شما است. البته وابستگی نوزاد به شما کاملا طبیعی است. می توانید به دیگران بگویید آهسته به او نزدیک شوند و اجازه دهند اولین حرکت را برای ارتباط برقرار کردن، نوزاد انجام دهد.
اگر نوزاد از انگشت یا پستانک برای آرام کردن نگرانی خود استفاده می کند ایرادی ندارد. مک زدن تنها راهی است که نوزاد می تواند خود را آرام کند.

زندگی شما با نوزاد نه ماه در هفته دوم: روش های متفاوت پدر و مادرها
هر پدر و مادری روشی متفاوت برای رشد فرزندان خود دارند. گاهی نگه داشتن زبان در هنگامی که روشی متفاوت می بینید کاری دشوار است.
به یاد داشته باشید روش تربیت شخصی است و چیزی که برای شما مناسب است شاید برای دیگری مناسب نباشد. همچنین به حس خود وقتی دیگران از شما انتقاد می کنند فکر کنید.

گاهی بهترین راه موافقت با مخالفت دیگران است. سعی کنید راجع به موضوعات بحث برانگیز بحت نکنید و بر روی اشتراکاتتان با دوستانتان صحبت کنید. از طرف دیگر اگر نظر دوستتان بر روی نوزاد تاثیر گذاشت، بهتر است راجع به آن صحبت کنید. اگر دوستتان کاری می کند که برای فرزندش خطرناک است یا اطلاعات کافی ندارید حتما او را آگاه کنید.

 

چگونه می توانم بفهمم زمان مناسب برای از شیر گرفتن نوزاد است؟
احتمالا فرزندتان در این سن، بیش از چند ثانیه به شما قفل نمی شود. او در هنگام شیردهی به موضوع دیگری توجه می کند و حواسش پرت می شود. اگر علاقه نوزاد به شیر خوردن دوباره زیاد شد تعجب نکنید؛ معمولا تغییرات ناشی از رشد باعث میشود نوزاد به صورت موقتی علاقه اش را به شیر خوردن از دست بدهد.

آیا تمام نوزادان به صورت طبیعی از شیر گرفته می شوند؟
بله، اما معمولا پیش از ۹ یا ۱۰ ماهگی گرفتن نوزاد از شیر امری نادر است. می توانید با استفاده از جایگزین های پستان، مانند شیشه شیر حاوی شیر مادر یا شیر خشک یا غذای جامد او را از شیر بگیرید. نوزاد هنگامی که مواد غذایی مورد نیاز را از سایر منابع دریافت می کند، از شیر گرفته می شود.

اگر نوزاد و مادر برای از شیر گرفتن نوزاد آماده به نظر می رسند چه کاری باید انجام داد؟
مادر باید به صورت تدریجی تعداد دفعات شیردهی را کم کند و جایگزین هایی به نوزاد بدهد. در ابتدا با کاهش و حذف شیردهی روزانه شروع کنید سپس شیردهی صبح زود را حذف کنید. شیردهی زمان خواب را در آخرین مرحله حذف کنید. سعی کنید زمان شیردهی را نیز کاهش دهید و میان وعده به نوزاد بدهید. فاصله بین شیردهی ها را افزایش دهید و آن ها را به تعویق بیندازید. حواس نوزاد را پرت کنید و او را با شیر خشک یا شیشه شیر حاوی شیر مادر سرگرم و راضی نگه دارید.

تکامل رفتاری نوزاد نه ماهه
خاطرات
در این هفته نوزاد شروع می کند اطلاعات بیشتری به ذهن بسپارد به عنوان مثال می داند اسباب بازی هایش کجا قرار دارند. همچنین می تواند بعضی کارها را تقلید کند.
این رفتار و مهارت ها نشان می دهد می تواند خاطرات را به ذهن بسپارد. در واقع در این سن حافظه کوتاه مدت نوزاد فعال شده است. حافظه بلند مدت نوزاد تا دو یا سه سالگی به خوبی کار نمی کند. این حافظه زمانی که گفتار ظاهر می شود فعال می شود. 
بازی و یادگیری
در این سن نوزاد می تواند وسیله ها را در صندوق بگذارد و بردارد. همچنین از اسباب بازی هایی که حرکت می کنند خوشش می آید. یک ماشین پلاستیکی بزرگ که نوزاد بتواند آن را در کف خانه دور بدهد بازی سرگرم کننده ای است.
پیش از این که اسباب بازی یا شیئی را از نوزاد بگیرید چیزی جدید به او بدهید.
نیمی از نوزادان در این سن بازی گرفتن وسیله ها و پس دادن آن به آن ها را دوست دارند. با او بازی کنید. توپی به سمت نوزاد قل دهید و ببینید توپ را برای شما قل می دهد یا نه. نوزاد دوست دارد از غذایش به شما بدهد بنابراین این هدیه را از او قبول کنید.

زندگی شما با نوزاد نه ماهه در هفته سوم: غصه اداره منزل
اگر نا مرتب بودن منزل باعث استرس می شود به خود یاد آوری کنید که باید استانداردهای خود را پایین بیاورید. نمی توانید الان مانند زمانی عمل کنید که فرزند نداشتید به خصوص حالا که نوزاد شروع به حرکت کرده است.

سعی کنید بر روی هدف های قابل دست یابی تمرکز کنید. در ابتدا به امور ضروری بپردازید و سپس وظایف پیچیده را انجام دهید. منزل را به شکلی مرتب کنید که کارهای روزانه شما کمتر و آسان تر شوند. اگر امکان دارد از یک خدمتکار کمک بگیرید.

 

آیا باید نگران گلودرد میکروبی باشم؟
خیلی نگران نباشید. نوزاد خیلی کم گلودرد میکروبی می گیرد. اما اگر شما یا افراد دیگر گلودرد دارید مراقب نوزاد باشید و علائم او را چک کنید.

چطور می توانم بفهمم که نوزاد گلودرد میکروبی دارد؟
به دنبال ورم و قرمز لوزه پوشیده با لایه ای سفید باشید. علائم دیگر شامل گلودردی که بیش از چند روز طول می کشد، دمای بالای ۱۰۱ درجه فارنهایت، لرز و ورم غدد لنفاوی زیر فک نوزاد.

اگر نوزاد گلودرد میکروبی داشته باشد باید چه کاری انجام دهم؟
اگر نوزاد یکی از علائم گفته شده در بالا را داشت یا به سختی قورت می دهد، به سختی نفس می کشد یا به سختی دهانش را باز می کند، با پزشک تماس بگیرید. اگر آزمایشات نشان دهند گلودرد میکروبی است، پزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند. تمام دوره قرص را به نوزاد بدهید حتی اگر فکر می کنید بهتر شده است. اگر قرص را قطع کنید بیماری با علائم بدتری ظاهر می شود.
به نوزاد توجه کنید و به او آب سرد بدهید. پیش از مصرف هرگونه مسکن از پزشک اجازه بگیرید.
فهم زبان
کلماتی که نوزاد از زمان تولد شنیده است در این ماه شروع به نمود نمی کنند. البته نوزاد معنی کلمات را نمی داند. کلمات او کم کم مفهوم تر می شوند و تبدیل به جمله می شوند. نوزاد فکر می کنند دارد حرف می زند بنابراین اگر متوجه می شوید جوابش را بدهید.
نوزاد بیشتر از تن صدای شما مطالب را می فهمد تا از کلمات. او هنگامی که شما را خوشحال می کند متوجه می شود بنابراین سعی کنید از او تشکر کنید. هر چقدر بیشتر با نوزاد حرف بزنید، بیشتر درباره ارتباطات یاد می گیرد.
فقط بگویید نه
نوزاد شروع به فهمیدن کلمه نه می کند. اما هنوز فرمان پذیر نیست. سعی کنید فقط کلمه نه را بگویید سپس نوزاد را از مکانی که بود دور کنید و مشغول فعالیتی دیگر کنید.

زندگی شما با نوزاد نه ماهه در هفته چهارم: بهتر شدن زندگی
نیازی نیست برای تجدید قوا برنامه های عجیبی داشته باشید. در اینجا نکاتی کوچک برای افزایش انرژی ذکر شده است:
– تمرین یوگا. نفس عمیق بکشید. اگر یوگا برای شما مناسب نیست، ده دقیقه بدن خود را بکشید و تمرین دم و بازدم را انجام دهید.
– حمام کنید. در حمام شمع روشن کنید، آهنگ بگذارید و از صابون های گران استفاده کنید.
– کتاب بخوانید. کتابی خوب انتخاب کنید و حواس خود را با آن پرت کنید.
– ظاهر خود را تغییر دهید. آرایشگاه بروید، موهای خود را کوتاه کنید یا مانیکور کنید.
– فردی دیگر را مهمان کنید. حس خوبی می دهد کاری کوچک برای فردی دیگر انجام دهید مثلا برای دوستتان کیک بپزید.
– پیاده روی بروید. بیرون رفتن حالت روحی شما را عوض می کند. نوزاد را در کالسکه قرار دهید و پیاده روی بروید.
– غذا خوردن را راحت تر کنید

چطور می توانم به نوزاد کمک کنم از غذا خوردن لذت ببرد؟
به نوزاد اجازه دهید غذاهای مورد علاقه اش را نشان دهد. اصرار نکنید که حتما باید غذایش را کامل  بخورد. نوزاد را بر روی صندلی بلند قرار دهید و به او غذا بدهید و او را دور از حواس پرتی ها مانند تلویزیون قرار دهید. به او خیلی توجه کنید و در هنگام غذا خوردن با او بازی کنید یا درباره مقدار غذای باقی مانده با او حرف بزنید.

آیا نوزاد می تواند آنچه دیگر افراد خانواد می خورند بخورد؟
بله، سعی کنید قطعات غذا را ریز کنید. از غذاهای نا امن به نوزاد ندهید. از دادن غذاهای خیلی داغ به او بپرهیزید زیرا دهانش می سوزد. نوزاد به غذایی که شما می خورید علاقه دارد چون شما می خورید.

بیرون غذا خوردن کار را آسان می کند یا سخت می کند؟
بیرون غذا خوردن می تواند کار را آسان کند؛ شما نیازی نیست غذا بپزید و کثیف کاری نوزاد را تمیز کنید. بیشتر بچه ها در رستوران هیجان زده می شوند و حواسشان پرت می شود بنابراین سخت است به آن ها غذا بدهید. اما باید تجربه کنید و رفتار نوزاد را مشاهده کنید.

شکوفایی شخصیت نوزاد نه ماهه
شخصیت و هویت نوزاد در این در حال ظهور است. او ممکن است خیلی اجتماعی باشد و به همه لبخند بزند یا خجالتی باشد و صورت خود را از غریبه ها مخفی کند. ممکن است سرعی تغییر حالت روحی دهد.
او ممکن است برای جلب توجه شما ادا درآورد و در هنگام نزدیک شدن شما به در، دست تکان دهد.

بارداری هفته به هفته، هفته هفدهم گروه ترجمه نی نی بان: در این‌جا به تحولاتی می پردازیم که طی هفته هفدهم بارداری برای تان رخ می دهد.رشد فرزند:اندازه فرزند شما این هفته در حد کف دس...
مدل روتختی دو نفره ۲۰۱۷ | روتختی دونفره اسپرت مدل روتختی دو نفره ۲۰۱۷ | روتختی دونفره اسپرت | مدل روتختی دو نفره لایکو  جدیدترین و شیک ترین عکس های جدیدترین گالری مدل روتختی دونفره ویکن...
از فواید بی نظیر چای سبز برای بیماری های قلبی بدانید! از فواید بی نظیر چای سبز برای بیماری های قلبی بدانید! چای سبز خواص و فواید بسیاری دارد که می تواند به درمان بسیاری از بیماری ها نیز کمک نما...
رفع اختلالات خواب در دوران بارداری شما با صبر و حوصله با پستی و بلندی‌های بارداری، که از بی‌خوابی‌های شبانه گرفته تا نیاز مداوم به دفع ادرار، مقابله کرده اید و این کار را نیز به زی...
علت بزرگ شدن تخمدان، نازا می مانم؟ سوالسلام خسته نباشیدمن دوسال ازدواج کردم الان قصدبارداری دارم اما تخمدانم جفتشم بزرگ شدن والان قرص اتیسترون مصرف میکنم به تجویز پزشک برای کوچک شد...
بهترین درمان عفونت زنان سوال:سلام بهترین راه برای درمان عفونت پنیری واژن چیست؟ جواب:پماد یا قرص واژینال کلوتریمازول به مدت 7 شب، پماد تریام سینولون ان ان بمدت 7 شب. یک د...
اضافه وزن در بارداری، خیلی چاق شدم! در دوران بارداری دچار اضافه وزن می شوند که بخشی از آن بواسطه ی وزن جنین و جفت است و بخش دیگری از آن بدلیل مصرف مواد مغذی و دریافت کالریهای زیاد د...
عوارض دیابت در بارداری، انسولین خطر دارد؟ پزشکان معمولا به وجود دیابت قبل از بارداری، دیابت پیش بارداری می گویند. وقتی بدن به اندازه کافی انسولین نسازد، یا به درستی به آن پاسخ ندهد، گلوکز...
جاده ها رو به کجایند ؟ ⋆ کاش این بهمن و اسفند به پایان نرسدسال من نو نشود، کاش بهاران نرسد این بهاری که جدا می کند از من او رابهتر آن است به البرز و به تهران نرسد خبر عاشقی ا...
علائم عفونت ادراری در کودکان، راهکار جلوگیری استفاده از آب زغال اخته برای پیشگیری از عفونت ادراری مفید است.یکی از عفونت های رایج در دوران کودکی عفونت های دستگاه ادراری می باشد این عفونت زیاد...
علت ویار در بارداری، چطور حلش کنم؟ ویار در دوران بارداری به شکل‌های مختلفی رخ می‌دهد. ممکن است دلتان بخواهد نیمه‌های شب خورشی مثل قرمه‌سبزی بخورید یا ناگهان از طعم مرغ متنفر شوید، ...
زوج مشهوری هالیوودی از طلاقشان منصرف شدند جنیفر گارنر و بن افلک ازطلاق منصرف شدند منابع آگاه به نشریه people خبردادند که جنیفر گارنر و بن افلک از آستانه طلاق برگشتند. هرچند...
سرد شدن رابطه زناشویی، راهی برای بازگشت گاهی در بین اطرافیان و یا دوستان خود افرادی را می بینیم که از داشتن رابطه جنسی با شریک خودشان فراری هستند و یا بسیار سرد و بی میل به این غریزه تو...
عفونت دندان بچه، میشه جلوشو گرفت؟ سوال:با سلام وخسته نباشید. دخترم حدود سه سال دارد الان دندانش عفونت کرده آیا با شربتهای اموکسی سیلین و مترونیدازول میشه جلو عفونت را گرفت وتا 5یا...
آی یو آی و بارداری، آرزوی بارداری! سوال:سلام گذاشتن آ یو دی ایرانی در مرکز سلامت بهتره یا آ یو دی خارجی در مطب؟جواب:دوست عزیز. مهم تجربه فرد است که به درستی انجام دهد. بعد از جای گ...