بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

تنگی نفس در بارداری، لرزه افتاده به جونم

تنگی نفس در بارداری، لرزه افتاده به جونم

تنگی نفس در بارداری، لرزه افتاده به جونم

بیشتر خانم ها در حاملگی دچار تنگی نفس نمی شوند. برخی از ابتدای سه ماهه اول بارداری این وضعیت را تجربه می کنند اما برخی دیگر در سه ماهه آخر دچار تنگی نفس می شوند. اگر شما نیز مشکل تنگی نفس را دارید نگران نشوید، این مسئله امری طبیعی در بارداری است و آسیبی به جنین وارد نمی کند. در این مقاله به بررسی تنگی نفس در حاملگی پرداخته شده است.

تنگی نفس در حاملگی نرمال است؟

تنگی نفس در حاملگی به خصوص در سه ماهه سوم بارداری و در ابتدای بارداری طبیعی است. حدود ۷۵ درصد خانم های باردار در طول بارداری، دچار تنگی نفس می شوند.

اگر تنگی نفس به خاطر فعالیت های فیزیکی مانند بالا رفتن از پله باشد کاملا طبیعی و بی ضرر است.

دلایل تنگی نفس در حاملگی

تنگی نفس در حاملگی به خاطر تغییرات بدن به دلیل حمل جنین است. در ادامه تغییرات بدن که منجر به تنگی نفس می شود ذکر شده است:

در سه ماهه اول بارداری

قفسه سینه به خاطر افزایش ظرفیت ریه بزرگ می شود. این جلو و عقب رفتن باعث می شود تنفس سخت شود.

هورمون پروژسترون نیز باعث تنگی نفس می شود. این هورمون باعث میشود بدن شما اکسیژن بیشتری به داخل خون بفرستد تا ظرفیت ریه افزایش یابد. بدن نیز برای خروج دی اکسید کربن اضافی تحت تاثیر قرار می گیرد.

از آنجایی که سرعت نفس کشیدن شما در حاملگی مشابه قبل از حاملگی است، باید عمیق تر نفس بکشید و این مسئله باعث تنگی نفس می شود.

در ابتدای بارداری، حجم خون حدود پنجاه درصد افزایش می یابد بنابراین قلب باید بیش از پیش کار کند. این مسئله نیز باعث تنگی نفس می شود حتی زمانی که در حال استراحت هستید. دلایل تنگی نفس هنگام خواب در مقاله ای دیگر ذکر شده است.

در سه ماهه دوم بارداری

هورمون های بارداری، مشابه سه ماهه اول، به بدن اجازه دریافت اکسیژن بیشتر می دهند بنابراین مغز تحریک می شود تا تعداد بیشتری و عمیق تر نفس بکشد.

هورمون ها همچنین باعث ورم مویرگ های سیستم تنفسی می شوند بنابراین تنفس سخت تر می شود.

در سه ماهه سوم بارداری

جنین در حال رشد و رحم بزرگ شده به دیافراگم (ماهیچه ای که زیر قفسه سینه است) فشار می آورد و باعث کاهش فضای ریه می شود بنابراین تنگی نفس اتفاق می افتد.

بنابراین تنفس سریع تر می شود مانند زمانی که در حال دویدن در دوی ماراتون هستید. این مسئله کاملا طبیعی است و آسیبی به شما یا جنین وارد نمی کند.

اگر مقدار مایع آمونیاک بیش از حد باشد در سه ماهه آخر بارداری مشکل تنگی نفس خواهید داشت.

در هنگام بالا رفتن از پله، حمل سنگینی یا افزایش بیش از حد وزن در بارداری نیز دچار تنگی نفس می شوید.

تنگی نفس در هنگام بارداری دو قلو یا چند قلو نیز اتفاق می افتد. در این حالت باید تا جایی که می توانید استراحت کنید.

گاهی اوقات تنگی نفس نشان می دهد مشکلی وجود دارد. این مشکلات عبارتند از:

کم خونی: اگر کمبود آهن داشته باشید، مقدار گلبول قرمز در خون (گلبول های قرمز خونی اکسیژن را از ریه به سایر قسمت های بدن حمل می کنند و دی اکسید کربن را از بدن به ریه منتقل می کنند) شما کم خواهد بود بنابراین بدن سخت کار می کند تا اکسیژن مورد نیاز برای شما و جنین را تامین کند. تنگی نفس یکی از علائم کم خونی در بارداری به حساب می آید.

آسم دلیل دیگری برای تنگی نفس است بنابراین اگر در بارداری مشکل تنفسی دارید باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

اگر تنگی نفس همراه با سوزش معده، تپش قلب یا سردی انگشتان دست و پا باشد نشانه مشکلی جدی در قلب یا ریه ها است. بنابراین بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

تنگی نفس در حاملگی طبیعی است؟

جای نگرانی نیست. تنگی نفس به خاطر هورمون پروژسترون است. تنگی نفس به مقدار کم هموگلوبین در خون است که به خاطر تغذیه نامناسب می باشد بنابراین بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.

راه های درمانی برای کاهش تنگی نفس در حاملگی

همین که احساس تنگی نفس داشتید در حالتی قرار بگیرید که بهتر می توانید نفس بکشید.

ورزش های هوازی باعث می شود عملکرد سیستم تنفسی و گردش خون بهبود یابد.

آیا راهی برای درمان تنگی نفس در حاملگی وجود دارد؟

درمانی برای تنگی نفس در حاملگی وجود ندارد اما ورزش های هوازی و استراحت به شما کمک می کند. خوابیدن در حالتی که سر و سینه بالاتر باشد نیز کمک می کند. به بهترین حالت برای نشستن، ایستادن و خوابیدن توجه کنید زیرا بسیار مهم است.

چگونه خانم باردار با تنگی نفس کنار بیاید؟ آیا تنگی نفس بر جنین تاثیر می گذارد؟

خانم های باردار باید بهترین حالت نشستن و ایستادن را انتخاب کنند تا فضای کافی برای جنین باشد و مشکل تنفسی کاهش یابد. در هنگام تنگی نفس آرام باشید و نگران نباشید زیرا مادر و جنین اکسیژن کافی برای سالم بودن را دریافت می کنند.

آیا تنگی نفس می تواند نشانه حاملگی باشد؟

بله، حاملگی علائم زیادی دارد. به تعویق افتادن پریودی یکی از مهمترین علائم حاملگی است و می توان از کیت های حاملگی برای بررسی آن استفاده کرد. جنین برای رشد و تکامل به اکسیژن و خون نیاز دارد. در هفته های اول بارداری سهیم شدن اکسیژن و خون با جنین باعث تنگی نفس می شود. علائم هفته اول بارداری در مقاله ای دیگر ذکر شده است.

درد پشت و تنگی نفس در حاملگی طبیعی است؟

تنگی نفس در حاملگی طبیعی است. نفس کشیدن دشوار می شود زیرا رحم در حال بزرگ شدن است و فضای بیشتری اشغال می کند بنابراین به دیافراگم فشار می آرود. این مسئله باعث درد پشت و شانه ها می شود. تغییرات بدن به خصوص بزرگ شدن سینه های نیز باعث درد در قسمت پشت می شود.

راه های کاهش تنگی نفس در حاملگی

تمرین حالت های خوب:

حالت های خوب باعث کاهش تنگی نفس می شود. در حالت نشسته، سینه را صاف بگیرید و شانه ها را تکیه دهید. این کار باعث می شود فضای کافی برای ریه ها وجود داشته باشد تا تنفس انجام شود.

در حالت خوابیده، با استفاده از چند بالشت بدن را بالاتر نگه دارید، این کار باعث می شود در حفره شکم فضای بیشتری ایجاد شود و تنفس راحت تر شود.

همچنین اگر به پهلو می خوابید زیر سر را با استفاده از بالشت بالاتر قرار دهید.

تغییر حالت:

اگر در برخی حالت های ایستادن یا نشستن احساس تنگی نفس دارید سعی کنید حالت خود را تغییر دهید. گاهی ایستادن باعث می شود فشار بر روی دیافراگرم کاهش یابد.

آرام باشید:

به سیگنال های بدن گوش کنید و سعی کنید استراحت کنید. هنگامی که احساس تنگی نفس دارید سعی کنید آرام باشید. کاری که انجام میدهید را متوقف کنید و تا زمانی که بهبود نیفتاده اید استراحت کنید. سعی کنید بیست دقیقه به خود استراحت دهید.

تمرین ورزش های تنفسی:

ورزش های تنفس باعث افزایش ظرفیت ریه و تنفس راحت می شود. می توانید از ورزش های زیر استفاده کنید:

در حالی که دست ها بالا است یا در طرفین قرار دارد، نفس عمیق بکشید.

سپس دست ها را پایین بیاورید و در دو طرف قرار دهید و نفس را بیرون بدهید.

سر بالا ببرید و نفس بکشید و سر را پایین بیاورید و نفس را بیرون بدهید.

سعی کنید با قرار دادن دست ها بر روی قفسه سینه نفس عمیق بکشید.

در حال تنفس عمیق، قفسه سینه را به دست ها فشار دهید. 

ورزش:

متناسب نبودن باعث افزایش مشکل تنگی نفس می شود بنابراین سعی کنید ورزش های سبک انجام دهید. جنین نیز در طول ورزش اکسیژن کافی دریافت می کند.

ایروبیک در ابتدای بارداری باعث بهبود تنفس و کنترل سرعت ضربان قلب می شود. 

پیش از ورزش کردن با پزشک خود مشورت کنید.

اگر هیچ فعالیتی ندارید بهتر است با یوگا در بارداری شروع کنید. کشش ها در یوگا باعث می شود راحت تر نفس بکشید.

راه رفتن و شنا نیز به افزایش توانایی بر نفس عمیق کمک می کند و باعث تناسب اندام می شود.

به سیگنال های بدن توجه کنید و بیش از حد ورزش نکنید. این ورزش ها به شما کمک می کند با علائم تنگی نفس راحت تر کنار بیایید.

جلوگیری از کم آب شدن بدن:

تنگی نفس یکی از علائم رایج کم آبی بدن است. سعی کنید به مقدار کافی آب بنوشید و از مصرف نوشیدنی هایی مانند چای، قهوه و الکل بپرهیزید. این نوشیدنی ها باعث افزایش وزن و بدتر شدن تنگی نفس می شود. 

رژیم غذایی سالم:

بهتر است وزن بدن را در طول بارداری کنترل کنید. در هنگام باردار شدن، سعی کنید متناسب باشید. غذاهای سالم از تنگی نفس جلوگیری می کنند. رژیم غذایی سالم از افزایش بیش از حد وزن جلوگیری کرده و باعث تنفس راحت تر می شود.

مواد غذایی حاوی قند، چربی و نمک زیاد نخورید.

غذاهای غنی از آهن مانند گوشت قرمز، توت و سبزیجات برگ سبز باعث کاهش تنگی نفس می شوند زیرا از کم خونی جلوگیری می کنند. 

افزایش مصرف ویتامین ث باعث افزایش جذب آهن توسط بدن می شود. لوبیا غنی از پروتئین است. سعی کنید این مواد را به مقدار مناسب مصرف کنید زیرا بر جذب آهن توسط بدن اثر می گذارد.

اجتناب از فعالیت های سنگین:

از برداشتن سنگینی و بیش از حد کار کردن در محل کار بپرهیزید. سعی کنید از فعالیت های سنگین اجتناب کنید.

چه زمانی برای تنگی نفسی در حاملگی باید به پزشک مراجعه کنم؟

تنگی نفس در حاملگی امری رایج است. اما اگر علائم جدی دیگری مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید. این علائم شامل:

تنگی نفس شدید همراه با تنفس سریع، درد قفسه سینه و سرعت قلب بالا

درد شدید در قفسه سینه در هنگام نفس عمیق 

آبی شدن لب ها و سر انگشتان

سرگیجه پس از انجام هر گونه فعالیت

تنگی نفس در هنگام دراز کشیدن یا در شب ها

سرفه دائمی همراه با تب یا سرفه خونی

احساس نرسیدن اکسِیژن به بدن

احساس خستگی به خاطر کم خونی

مشکل تنفسی به خاطر آسم یا ذات الریه

نکته:

اگر در طول حاملگی نمی توانید آسم را کنترل کنید احتمال خطر برای جنین و مادر بیشتر است.

لخته شدن خون در ریه نیز می تواند باعث تنگی نفس شود. این مسئله به ملاقات سریع با پزشک نیاز دارد.

تنگی نفس در حاملگی چقدر طول می کشد؟

اگر برای بار اول باردار شده اید، جنین در هفته سی و ششم بارداری به داخل حفره لگن می افتد. تا این زمان تنگی نفس ادامه خواهد داشت. اما اگر قبلا باردار شده اید، جنین تا انتهاب بارداری به داخل حفره لگن وارد نمی شود.

پس از زایمان، هورمون پروژسترون به طور طبیعی کاهش می یابد و باعث کاهش فشار بر دیافراگم و رحم می شود. اما تقریبا دو ماه زمان می برد تا سیستم تنفسی به حالت نرمال برگردد.

آیا تنگی نفس آسیبی به جنین وارد می کند؟

تا زمانی که علائم دیگری مشاهده نکنید، تنگی نفس مشکلی خاص نیست و آسیبی به جنین وارد نمی کند زیرا جنین اکسیژن لازم را از طریق جفت دریافت می کند. نفس عمیق خون غنی از اکسیژن را برای جنین فراهم می کند.

قرص دوفاستون و بارداری، امکان داره؟ سوال:سلام خانم دکتر خسته نباشید...من بخاطر تخمدانهای پی سی او ک دارم قرص دوفاستون استفاده میکنم، تا پریود منظمی داشته باشم،با وجود این میخام حامل...
بدغذایی در کودکان، حل شدنیه؟ تشویق کودکان به خوردن سبزیجات به‌طور سنتی یک مشکل بزرگ برای مادران است.شاید همه تمایل داریم کودکانی داشته باشیم که خوب غذا می‌خورند و از تمام گروه‌های...
عارف لرستانی بازیگر سینما و تلوزیون درگذشت + علت مرگ عارف لرستانی بازیگر سینما و تلوزیون درگذشت + علت مرگ عارف لرستانی شب گذشته بدلیل ایست قلبی درگذشت عارف لرستانی بازیگر سینما و تلوزیو...
عوارض زردی نوزاد، بچم کر میشه؟ سوالسلام من الان پسرم 6 ماهشه،روز دوم تولدش آزمایش زردی گرفتیم 27بود بستری شد 24ساعت بعدش زردیش شد 19فرداش شد 22 که توی این مدت زیر نور بود و 2 ر...
متن دعای رفع شک در نماز متن دعای رفع شک در نماز درمان شک در نماز ، دعای رفع شک در نماز متن دعای رفع شک در نماز برای رفع وسواس در نماز : حریز از امام صادق علیه السلام نقل کر...
ژورنال جدیدترین مدل مانتو عید ۹۶ ایرانی سنتی زنانه و دخترانه ژورنال جدیدترین مدل مانتو عید ۹۶ ایرانی سنتی زنانه و دخترانه  جدیدترین و شیک ترین مدل مانتو عید ۹۶ ایرانی سنتی زنانه و دخترانه  انواع مج...
لذت بردن از دوران بارداری/ کلیپ زنان باردار باید بدانند قسمتی از خاطرات خوب دوران بارداری را خودشان می سازند. اما متاسفانه گاهی برخی از بارداری ها یک مقدار سخت و مشکل تر از حالت...
کم کاری تیروئید در بارداری، چی نخورم/ کلیپ خانم های بارداری که دچار بیماری کم کاری تیروئید هستند متاسفانه سوخت وساز آن ها را پایین می آورد. که برای مقابله با این قضیه در خانم های بارد...
مهدکودک برای بچه، باید بفرستمش؟ این روزها بسیاری از مادران به دلیل اشتغال در خارج از منزل، کودکشان را به مهد کودک می سپارند و گاهی مادران خانه دار نیز تمایل دارند که کودکشان ساع...
امکان تعیین جنسیت جنین، چه زمانی است؟ سوال:سلام آیا جنسیت جنین در موقع لقاح تعیین می شود یا بعد از نزدیکی هم تا چند هفته در اثر تغذیه و..... جنسیت تغییر میکند؟جواب:دوست عزیز. از نظر ع...
چرا پریودم به تاخیر افتاده؟ در 11 روزگی که چیزی از حاملگی و جنین معلوم نیست پس باید صبر کنید تا اول جنین ظاهر بشود و بعد سونوگرافی بدهید....
اسباب بازی حرکتی درست است که بچه‌ها با بازی کلی تحرک دارند اما ورزش را نباید با بازی‌هایی مانند قایم موشک و بالابلندی یکسان دانست. از همان سنین پایین بهتر است توا...
مشکلات شیردهی، چرا پستانم را نمی گیرد؟ سوالباعرض سلام و خسته نباشید من درباره پسر 6ماهه ام که از  4ماهگی سینه من را نمیگیرد سوال دارم الان من شیرم را میدوشم اما هرروز کمتر میشود خیلی ن...
عرق کاسنی قبل از بارداری، میزان لازم سوال:با سلام آیا مصرف عرق کاسنی پیش از بارداری مفید است؟ به چه میزان مصرف عرق کاسنی توصیه می شود؟ جواب:دوست عزیز. عرق کاسنی احتمال پسر شدن را زیا...
‎دانستنی های قبل خواب قبل خواب حتما این موارد را در نظر بگیرید   ‎در این قسمت کارهایی که باید و نباید قبل خوابتان انجام دهید را برای شما شرح داده ایم تا...