بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

تنگی نفس در بارداری، لرزه افتاده به جونم

تنگی نفس در بارداری، لرزه افتاده به جونم

تنگی نفس در بارداری، لرزه افتاده به جونم

بیشتر خانم ها در حاملگی دچار تنگی نفس نمی شوند. برخی از ابتدای سه ماهه اول بارداری این وضعیت را تجربه می کنند اما برخی دیگر در سه ماهه آخر دچار تنگی نفس می شوند. اگر شما نیز مشکل تنگی نفس را دارید نگران نشوید، این مسئله امری طبیعی در بارداری است و آسیبی به جنین وارد نمی کند. در این مقاله به بررسی تنگی نفس در حاملگی پرداخته شده است.

تنگی نفس در حاملگی نرمال است؟

تنگی نفس در حاملگی به خصوص در سه ماهه سوم بارداری و در ابتدای بارداری طبیعی است. حدود ۷۵ درصد خانم های باردار در طول بارداری، دچار تنگی نفس می شوند.

اگر تنگی نفس به خاطر فعالیت های فیزیکی مانند بالا رفتن از پله باشد کاملا طبیعی و بی ضرر است.

دلایل تنگی نفس در حاملگی

تنگی نفس در حاملگی به خاطر تغییرات بدن به دلیل حمل جنین است. در ادامه تغییرات بدن که منجر به تنگی نفس می شود ذکر شده است:

در سه ماهه اول بارداری

قفسه سینه به خاطر افزایش ظرفیت ریه بزرگ می شود. این جلو و عقب رفتن باعث می شود تنفس سخت شود.

هورمون پروژسترون نیز باعث تنگی نفس می شود. این هورمون باعث میشود بدن شما اکسیژن بیشتری به داخل خون بفرستد تا ظرفیت ریه افزایش یابد. بدن نیز برای خروج دی اکسید کربن اضافی تحت تاثیر قرار می گیرد.

از آنجایی که سرعت نفس کشیدن شما در حاملگی مشابه قبل از حاملگی است، باید عمیق تر نفس بکشید و این مسئله باعث تنگی نفس می شود.

در ابتدای بارداری، حجم خون حدود پنجاه درصد افزایش می یابد بنابراین قلب باید بیش از پیش کار کند. این مسئله نیز باعث تنگی نفس می شود حتی زمانی که در حال استراحت هستید. دلایل تنگی نفس هنگام خواب در مقاله ای دیگر ذکر شده است.

در سه ماهه دوم بارداری

هورمون های بارداری، مشابه سه ماهه اول، به بدن اجازه دریافت اکسیژن بیشتر می دهند بنابراین مغز تحریک می شود تا تعداد بیشتری و عمیق تر نفس بکشد.

هورمون ها همچنین باعث ورم مویرگ های سیستم تنفسی می شوند بنابراین تنفس سخت تر می شود.

در سه ماهه سوم بارداری

جنین در حال رشد و رحم بزرگ شده به دیافراگم (ماهیچه ای که زیر قفسه سینه است) فشار می آورد و باعث کاهش فضای ریه می شود بنابراین تنگی نفس اتفاق می افتد.

بنابراین تنفس سریع تر می شود مانند زمانی که در حال دویدن در دوی ماراتون هستید. این مسئله کاملا طبیعی است و آسیبی به شما یا جنین وارد نمی کند.

اگر مقدار مایع آمونیاک بیش از حد باشد در سه ماهه آخر بارداری مشکل تنگی نفس خواهید داشت.

در هنگام بالا رفتن از پله، حمل سنگینی یا افزایش بیش از حد وزن در بارداری نیز دچار تنگی نفس می شوید.

تنگی نفس در هنگام بارداری دو قلو یا چند قلو نیز اتفاق می افتد. در این حالت باید تا جایی که می توانید استراحت کنید.

گاهی اوقات تنگی نفس نشان می دهد مشکلی وجود دارد. این مشکلات عبارتند از:

کم خونی: اگر کمبود آهن داشته باشید، مقدار گلبول قرمز در خون (گلبول های قرمز خونی اکسیژن را از ریه به سایر قسمت های بدن حمل می کنند و دی اکسید کربن را از بدن به ریه منتقل می کنند) شما کم خواهد بود بنابراین بدن سخت کار می کند تا اکسیژن مورد نیاز برای شما و جنین را تامین کند. تنگی نفس یکی از علائم کم خونی در بارداری به حساب می آید.

آسم دلیل دیگری برای تنگی نفس است بنابراین اگر در بارداری مشکل تنفسی دارید باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

اگر تنگی نفس همراه با سوزش معده، تپش قلب یا سردی انگشتان دست و پا باشد نشانه مشکلی جدی در قلب یا ریه ها است. بنابراین بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

تنگی نفس در حاملگی طبیعی است؟

جای نگرانی نیست. تنگی نفس به خاطر هورمون پروژسترون است. تنگی نفس به مقدار کم هموگلوبین در خون است که به خاطر تغذیه نامناسب می باشد بنابراین بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.

راه های درمانی برای کاهش تنگی نفس در حاملگی

همین که احساس تنگی نفس داشتید در حالتی قرار بگیرید که بهتر می توانید نفس بکشید.

ورزش های هوازی باعث می شود عملکرد سیستم تنفسی و گردش خون بهبود یابد.

آیا راهی برای درمان تنگی نفس در حاملگی وجود دارد؟

درمانی برای تنگی نفس در حاملگی وجود ندارد اما ورزش های هوازی و استراحت به شما کمک می کند. خوابیدن در حالتی که سر و سینه بالاتر باشد نیز کمک می کند. به بهترین حالت برای نشستن، ایستادن و خوابیدن توجه کنید زیرا بسیار مهم است.

چگونه خانم باردار با تنگی نفس کنار بیاید؟ آیا تنگی نفس بر جنین تاثیر می گذارد؟

خانم های باردار باید بهترین حالت نشستن و ایستادن را انتخاب کنند تا فضای کافی برای جنین باشد و مشکل تنفسی کاهش یابد. در هنگام تنگی نفس آرام باشید و نگران نباشید زیرا مادر و جنین اکسیژن کافی برای سالم بودن را دریافت می کنند.

آیا تنگی نفس می تواند نشانه حاملگی باشد؟

بله، حاملگی علائم زیادی دارد. به تعویق افتادن پریودی یکی از مهمترین علائم حاملگی است و می توان از کیت های حاملگی برای بررسی آن استفاده کرد. جنین برای رشد و تکامل به اکسیژن و خون نیاز دارد. در هفته های اول بارداری سهیم شدن اکسیژن و خون با جنین باعث تنگی نفس می شود. علائم هفته اول بارداری در مقاله ای دیگر ذکر شده است.

درد پشت و تنگی نفس در حاملگی طبیعی است؟

تنگی نفس در حاملگی طبیعی است. نفس کشیدن دشوار می شود زیرا رحم در حال بزرگ شدن است و فضای بیشتری اشغال می کند بنابراین به دیافراگم فشار می آرود. این مسئله باعث درد پشت و شانه ها می شود. تغییرات بدن به خصوص بزرگ شدن سینه های نیز باعث درد در قسمت پشت می شود.

راه های کاهش تنگی نفس در حاملگی

تمرین حالت های خوب:

حالت های خوب باعث کاهش تنگی نفس می شود. در حالت نشسته، سینه را صاف بگیرید و شانه ها را تکیه دهید. این کار باعث می شود فضای کافی برای ریه ها وجود داشته باشد تا تنفس انجام شود.

در حالت خوابیده، با استفاده از چند بالشت بدن را بالاتر نگه دارید، این کار باعث می شود در حفره شکم فضای بیشتری ایجاد شود و تنفس راحت تر شود.

همچنین اگر به پهلو می خوابید زیر سر را با استفاده از بالشت بالاتر قرار دهید.

تغییر حالت:

اگر در برخی حالت های ایستادن یا نشستن احساس تنگی نفس دارید سعی کنید حالت خود را تغییر دهید. گاهی ایستادن باعث می شود فشار بر روی دیافراگرم کاهش یابد.

آرام باشید:

به سیگنال های بدن گوش کنید و سعی کنید استراحت کنید. هنگامی که احساس تنگی نفس دارید سعی کنید آرام باشید. کاری که انجام میدهید را متوقف کنید و تا زمانی که بهبود نیفتاده اید استراحت کنید. سعی کنید بیست دقیقه به خود استراحت دهید.

تمرین ورزش های تنفسی:

ورزش های تنفس باعث افزایش ظرفیت ریه و تنفس راحت می شود. می توانید از ورزش های زیر استفاده کنید:

در حالی که دست ها بالا است یا در طرفین قرار دارد، نفس عمیق بکشید.

سپس دست ها را پایین بیاورید و در دو طرف قرار دهید و نفس را بیرون بدهید.

سر بالا ببرید و نفس بکشید و سر را پایین بیاورید و نفس را بیرون بدهید.

سعی کنید با قرار دادن دست ها بر روی قفسه سینه نفس عمیق بکشید.

در حال تنفس عمیق، قفسه سینه را به دست ها فشار دهید. 

ورزش:

متناسب نبودن باعث افزایش مشکل تنگی نفس می شود بنابراین سعی کنید ورزش های سبک انجام دهید. جنین نیز در طول ورزش اکسیژن کافی دریافت می کند.

ایروبیک در ابتدای بارداری باعث بهبود تنفس و کنترل سرعت ضربان قلب می شود. 

پیش از ورزش کردن با پزشک خود مشورت کنید.

اگر هیچ فعالیتی ندارید بهتر است با یوگا در بارداری شروع کنید. کشش ها در یوگا باعث می شود راحت تر نفس بکشید.

راه رفتن و شنا نیز به افزایش توانایی بر نفس عمیق کمک می کند و باعث تناسب اندام می شود.

به سیگنال های بدن توجه کنید و بیش از حد ورزش نکنید. این ورزش ها به شما کمک می کند با علائم تنگی نفس راحت تر کنار بیایید.

جلوگیری از کم آب شدن بدن:

تنگی نفس یکی از علائم رایج کم آبی بدن است. سعی کنید به مقدار کافی آب بنوشید و از مصرف نوشیدنی هایی مانند چای، قهوه و الکل بپرهیزید. این نوشیدنی ها باعث افزایش وزن و بدتر شدن تنگی نفس می شود. 

رژیم غذایی سالم:

بهتر است وزن بدن را در طول بارداری کنترل کنید. در هنگام باردار شدن، سعی کنید متناسب باشید. غذاهای سالم از تنگی نفس جلوگیری می کنند. رژیم غذایی سالم از افزایش بیش از حد وزن جلوگیری کرده و باعث تنفس راحت تر می شود.

مواد غذایی حاوی قند، چربی و نمک زیاد نخورید.

غذاهای غنی از آهن مانند گوشت قرمز، توت و سبزیجات برگ سبز باعث کاهش تنگی نفس می شوند زیرا از کم خونی جلوگیری می کنند. 

افزایش مصرف ویتامین ث باعث افزایش جذب آهن توسط بدن می شود. لوبیا غنی از پروتئین است. سعی کنید این مواد را به مقدار مناسب مصرف کنید زیرا بر جذب آهن توسط بدن اثر می گذارد.

اجتناب از فعالیت های سنگین:

از برداشتن سنگینی و بیش از حد کار کردن در محل کار بپرهیزید. سعی کنید از فعالیت های سنگین اجتناب کنید.

چه زمانی برای تنگی نفسی در حاملگی باید به پزشک مراجعه کنم؟

تنگی نفس در حاملگی امری رایج است. اما اگر علائم جدی دیگری مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید. این علائم شامل:

تنگی نفس شدید همراه با تنفس سریع، درد قفسه سینه و سرعت قلب بالا

درد شدید در قفسه سینه در هنگام نفس عمیق 

آبی شدن لب ها و سر انگشتان

سرگیجه پس از انجام هر گونه فعالیت

تنگی نفس در هنگام دراز کشیدن یا در شب ها

سرفه دائمی همراه با تب یا سرفه خونی

احساس نرسیدن اکسِیژن به بدن

احساس خستگی به خاطر کم خونی

مشکل تنفسی به خاطر آسم یا ذات الریه

نکته:

اگر در طول حاملگی نمی توانید آسم را کنترل کنید احتمال خطر برای جنین و مادر بیشتر است.

لخته شدن خون در ریه نیز می تواند باعث تنگی نفس شود. این مسئله به ملاقات سریع با پزشک نیاز دارد.

تنگی نفس در حاملگی چقدر طول می کشد؟

اگر برای بار اول باردار شده اید، جنین در هفته سی و ششم بارداری به داخل حفره لگن می افتد. تا این زمان تنگی نفس ادامه خواهد داشت. اما اگر قبلا باردار شده اید، جنین تا انتهاب بارداری به داخل حفره لگن وارد نمی شود.

پس از زایمان، هورمون پروژسترون به طور طبیعی کاهش می یابد و باعث کاهش فشار بر دیافراگم و رحم می شود. اما تقریبا دو ماه زمان می برد تا سیستم تنفسی به حالت نرمال برگردد.

آیا تنگی نفس آسیبی به جنین وارد می کند؟

تا زمانی که علائم دیگری مشاهده نکنید، تنگی نفس مشکلی خاص نیست و آسیبی به جنین وارد نمی کند زیرا جنین اکسیژن لازم را از طریق جفت دریافت می کند. نفس عمیق خون غنی از اکسیژن را برای جنین فراهم می کند.

دلیل اصلی حذف کردن سحر قریشی از سریال علی البدل دلیل اصلی حذف کردن سحر قریشی از سریال علی البدل سحر قریشی بازیگر معروف ایرانی با منتشر کردن عکسی از خود دلیل اصلی و علت حذف شدن سحر قریشی ا...
عمل برداشتن رحم، چطور انجام میشه؟ برداشت رحم عملی است که برای خارج کردن رحم خانم انجام می شود؛ رحم عضوی است که در شکم قرار دارد و جایی است که جنین در طول بارداری در آن رشد می کند....
شعر کدوم خواستن کدوم جنون کدوم عشق از افشین یداللهی شعر کدوم خواستن کدوم جنون کدوم عشق از افشین یداللهی اشعار عاشقانه | کدوم خواستن کدوم جنون کدوم عشق| شعر افشین یداللهی افشین یداللهی زاده دی ۱۳۴۷ در ...
گالری زیباترین و شیک ترین مدل دسته گل عروس ۲۰۱۷ مجموعه ای از زیباترین مدل های دسته گل عروس گالری زیباترین مدل دسته گل عروس ۲۰۱۷دسته گل عروس رز قرمز،دسته گل خواستگاری،دسته گل عروس،دسته گ...
بهترین عکاسی نوزاد، چه زمان‌ هایی به آتلیه بروید؟ ویژگی‌ها و شرایط خانواده‌های امروزی با خانواده‌های قدیمی و نسل‌های گذشته تفاوت‌های اساسی دارد. از تعداد فرزندان که به ندرت از ۲ فرزند بیشتر می‌شو...
مسافرت در هفته اول بارداری، مضر است؟ سوالسلام می خواستم بدونم آیا در روزهای نخست بعد از لقاح (هفته های اول بارداری)رفتن به مسافرت نسبتا طولانی (حدود 6 یا 7 ساعت) با اتومبیل شخصی می ت...
آسیب های تک فرزندی بر اجتماع و خانواده خانم پورمهدی در نشستی علمی با موضوع «تک فرزندی و آسیب های آن در خانواده و اجتماع» که در مدرسه علمیه خواهران عصمتیه شهرستان بابل برگزار شد، اظهار ...
حرف گوش نکردن بچه ها، علت کودکان در مراحل مختلف رشد خصوصیات متفاوتی دارند. آنها نافرمانی را در دو دورۀ طبیعی رشد تجربه میکنند.یکی از دوره‌ها در سنین دو تا چهار سالگی است. ...
جورج اورول و بیماری ریوی |جورج اورول|جورج اورول ۱۹۸۴|جورج اورول ویکی پدیا|جورج اورول چای|1984 جورج أورويل|جورج اورول قلعه حیوانات|جورج اورول دختر کشیش|جورج اورول دانلود|جورج ا...
دمر خوابیدن نوزاد، خطر دارد؟ نوزادان تازه به دنیا امده بیشتر ساعات شبانه‌روز را در خواب هستند اما باید توجه داشته باشید که چگونگی خوابیدن نوزاد اهمیت زیادی دارد. اینکه نوزاد ...
درمان توده پستانی، بدخیم است؟ سوال:با سلام و خسته نباشید. دختری 22 ساله هستم..وقتی سینه ام را خیلی محکم فشار میدهم حس میکنم تهش یه غضروفی چیزی هست ..این توده نیس دیگه اره؟ مثل...
مصرف دگزامتازون در بارداری سوال مخاطب نی‌نی‌بان: خواهشا جواب بدید آیا مصرف دگزا متازون قبل از بارداری و وقت بارداری مشکلی دارد یا نه؟پاسخ دکتر نسرین زارع پور جراح و متخصص ز...
تشخیص سرطان پستان، چقدر امید هست؟ عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: اگر بتوانیم توده سرطان سینه را زود تشخیص دهیم به طور قطعی درمان می‌شود و جای نگرانی ندارد....
دفع پروتئین در بارداری، بچه میخوام سوال:سلام من 5ماهه زایمان کردم و ماه 8حاملگیم فهمیدم که پروتیین دفع میکنم که بعدش بچه فوت کرد و الانم بعد از 5ماه هنوز دارم دفع میکنم دکتر هم قرص...
مضرات کافئین برای کودکان، شناسایی منابع مخفی مطالعات حاکی از آن است که سه چهارم کودکان و نوجوانان در ایالات متحده کافئین مصرف می‌کنند. این محرک می‌تواند در نوشدنی های انرژی زا، چای و سایر مح...