بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

تقویت تخمک گذاری در زنان

تقویت تخمک گذاری در زنان

تقویت تخمک گذاری در زنان

به طور طبیعی با افزایش سن یک خانم، توانایی باردار شدن در او کاهش می یابد. کیفیت تخمک خانم­ ها در سال های آخر زندگی تولید مثلی، کاهش می­ یابد و در نتیجه، احتمال بارداری کاهش پیدا می­ کند و احتمال سقط، زیاد می ­شود. سن دقیق پایان دورۀ باروری، فرد به فرد متفاوت است. به آزمایش ­هایی که برای تعیین قابلیت باروری زنان وجود دارد، “آزمایش­ های ذخیرۀ تخمدان” می­گویند.
افزایش سن، بیماری ­های جسمی و جراحی ­ها اثرات منفی بر میزان ذخیرۀ تخمدان و کیفیت تخمک دارند.
بسیاری از عوامل هستند که ممکن است بر روی سلامت تخمدان و تخمک ها تاثیر داشته باشند، از جمله: عوامل محیطی، هورمون های موجود در رژیم غذایی، و استرس و… .
علاوه بر این، داشتن باروری سالم موثراز بسیاری از عوامل دیگر میباشد از جمله :
گردش خون مناسب
سیکل باروری سالم
هورمون های متوازن
و تخمک های سالم

چگونه طی ۹۰ روز سلامت تخمک ها را افزایش دهیم؟
در گذشته باور رایج چنین بود که “سن” تنها عامل تعیین کننده سلامت تخمدان و تخمک هاست. بر اساس مطالعات جدید، ما در حال حاضر می دانیم که ممکن است این موضوع درست نباشد.
بسیاری از عوامل هستند که ممکن است بر روی سلامت تخمدان و تخمک ها تاثیر داشته باشند، از جمله: عوامل محیطی، هورمون های موجود در رژیم غذایی، و استرس و… .
علاوه بر این، داشتن باروری سالم موثراز بسیاری از عوامل دیگر میباشد از جمله :
گردش خون مناسب
سیکل باروری سالم
هورمون های متوازن
و تخمک های سالم

چرا سلامت تخمک مهم است؟
داشتن تخمک سالم یکی از اصول باروری سالم است.سلامت تخمک هاهمان اندازه که می تواند روی زنده ماندن بارداری تاثیر بگذارد روی وقوع یا عدم وقوع لقاح و لانه گزینی نیز موثر است. در گذشته تصور می شد که ما با تمام ذخیره سلول های تخمک برای تمام زندگی بدنیا می آییم، لذا سن می تواند تاثیرمهمی بر سلامت تخمک ها داشته باشد. تحقیقات اخیر برخی از دیدگاه های جدید و امیدوار کننده را در تولید تخمک به ارمغان آورده است. در واقع ممکن است زنان در طول سال های باروری خود تخمک تولید کنند. دانشمندان، تعدادی سلول های بنیادی را در تخمدان پیداکرده­اند که سلول های تخمک تولید می کنند.
صرف نظر ازنتایج مطالعه یاد شده، “سن” هنوز عامل تاثیرگذار مهم بر روی سلامت تخمکهای جدید محسوب میشود، براین اساس افزایش سن تخمدانها، محیط نگهداری تخمک ها را نامطلوب می سازد. این موضوع اهمیت آنچه را که ما قصد داریم در این مقاله پوشش دهیم نشان می دهد .

۹۰ روز: چرخه یک تخمک
به بسیاری از زنان که مشکل باردار شدن دارند گفته میشود که تخمک آنها سالم نیست، یا این که تخمک ها “پیر” شده اند. راه حلهای پیشنهادی به این زنان معمولا عبارتند از: استفاده از تخمک اهدا شده ، IVF، و یا فرزندخواندگی . اما چیزی که بسیاری از زنان نمی دانند، این است که کارهایی وجود دارد که شما می توانید برای کمک به سلامت تخمدان و تخمک ها انجام دهید، اما برای موثر بودن باید آن را حداقل به مدت ۹۰ روز ادامه دهید. در طول چرخه سفریک تخمک به سمت تخمک گذاری، فرصت هایی وجود دارد که عوامل خاصی می توانند سلامت تخمک در حال آماده سازی را تحت تاثیر قراردهند. در طول این دوره ۹۰ روزه قبل ازتخمک گذاری، تخمک در حال تغییر و آماده شدن برای تخمک گذاری است. در این زمان آنها می توانند تحت تاثیر هردو نوع عوامل مثبت یا منفی سلامتی قرارگیرند. تخمک ها میتوانند تحت تاثیر عوامل زیر قرار گیرند:
جریان خون
اکسیژن رسانی مناسب
تعادل هورمونی
دریافت های تغذیه­ای
استرس

جریان خون و اکسیژن رسانی مناسب
جریان خون غنی از اکسیژن به تخمدان،برای سلامت تخمک ها ضروری است. جریان خون می تواند تحت تاثیر ورزش نکردن، کم آبی بدن و خون غلیظ، کاهش یابد. برای افزایش جریان خون به تخمدان ها چند پیشنهاد داریم:
روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید؛ دهیدراسیون سبب تغلیظ خون و کاهش گردش خون در بدن و بسیاری از مسائل دیگر می گردد، اطمینان حاصل کنید که آب خالص می نوشید و از مصرف آب موجود در بطریهای پلاستیکی خودداری کنید.
یک راه آسان برای شروع روزانه ، قرار دادن یک ظرف آب در کنار تخت خواب می باشد، شما می توانید هر زمان که بیدار شدید آب بنوشید.

 

ورزش

فعالیت بدنی مورد علاقه تان را پیدا کنید، مانند: تنیس، پیاده روی، دویدن، رقص، و یا یوگای باروری . ورزش جریان خون را در بدن افزایش می دهد وخون تازه را برای تمام سلول ها به ارمغان می آورد و کمک می کند تا خون سرشار ازاکسیژن شود.

 

  ماساژ شکم یاماساژ باروری
یکی از بهترین درمان ها برای افزایش جریان خون به دستگاه تناسلی، ماساژ رحم و تخمدان هاست.
ماساژ به رساندن خون اکسیژن دارتازه به تخمدانها و حذف خون قدیمی راکد کمک میکند. شما می توانید از یک ماساژتراپیست و یا یک درمانگر متخصص درماساژ باروری کمک بگیرید؛همچنین می توانید نحوه انجام “ماساژ باروری” را یادگرفته و آن را به راحتی در خانه انجام دهید. بهتر است که پس از اتمام خونریزی پریود ماساژ شروع شود و در طول ماه حداقل ۴ بار در هفته ادامه یابد. اگر شما در حال حاضر برای باردار شدن تلاش میکنید، تکنیک های ماساژ از روز پس ازاتمام پریود آغاز و فقط تا زمان تخمک گذاری ادامه دهید.
۱- تعادل هورمونی
تعادل هورمونی است برای اماده سازی تخمک سالم ضروری می باشد. با توجه به عوامل محیطی، استرس و رژیم های غذایی مدرن، زنان بیش از پیش دچار عدم تعادل هورمونی میشوند. اگر تعادل هورمونی خاموش شود تخمک ها پاسخ نمیدهند وچرخه ی باروری از تعادل خارج میشودو تخمک گذاری رخ نمیدهد؛ اما متعادل کردن هورمونها امکان پذیر است. در اینجا برخی از راه حلهای ممکن برای کمک به حفظ تعادل هورمون ها و تغذیه سیستم غدد درون ریز ارائه میگردد:
۲- پاکسازی سیستم از هورمون های اضافی
۳- استفاده از مکمل های تقویت باروری
۴- کاهش قرار گرفتن در معرض هورمونهای خارجی

۵- اگر سطح FSHخون شما بالا باشد،گیاه پنج انگشت (Vitex) برای رسیدن به سطوح نرمال هورمون کمک کننده است.

 

۱- تغذیه
نوع تغذیه می تواند سلامت تخمدان و تخمکها را به صورت مثبت یا منفی تحت تاثیر قرار دهد و این به شما بستگی دارد. در اینجا چند پیشنهاد غذایی برای حمایت از سلامت تخمک وجود دارد:

غذاهای برتربرای سلامتی تخمک
 ژل رویال
UltraGreens برگ سبز تیره
کلم بروکلی
توت
نوعی ماهی پهن بزرگ (Halibut)
ماهی قزل آلا
تخمه کدو
 دانه کنجد
زردچوبه

زنجبیل

 

غذاهای مضر برای سلامت تخمک
سیگار
کافئین
الکل
قند و شکر
سودا
رژیم غذایی کم چربی

غذاهای فراوری شده

چربی ترانس

غذاهای GMO (اصلاح ژنتیکی)

مکمل ها
مولتی ویتامین مصرف کنید
کلید اصلی برای حمایت از سلامت تخمک و فراهم نمودن پوشش رحم ، مصرف مولتی ویتامین دردوران بارداری است. بهتر است مصرف مولتی ویتامین دوران بارداری را در زمانی که تصمیم به بارداری میگیرید شروع کنید تا حتی در زمانی که بارداری شناسایی نشده است، مواد مغذی مورد نیازبرای جنین فراهم باشد.
Antioxidants آنتی اکسیدان ها
آنتی اکسیدان ها یکی از اجزای مهم برای داشتن باروری سالم است زیرا تخمک و اسپرم را از صدمات ناشی از رادیکالهای آزاد محافظت می کنند.
L-آرژینین
L-آرژنین یک نوع اسید آمینه است که در مطالعات نشان داده شده است که سبب افزایش پاسخ تخمدان ها، پذیرش اندومتر و میزان حاملگی در بیماران IVFشده که دوز های بالایی از L-آرژنین مکمل دریافت می کنند، می گردد.

۲- استرس (Stress)
زنانی که به طور مداوم تحت فشار و استرس هستند ، پرولاکتین، کورتیزول و هورمون های دیگری تولید می کنند که می تواند در تخمکگذاری دخالت و یا حتی مانع از تخمک گذاری منظم گردد.بنابراین، اگر شما در حال تلاش برای ارتقاء سلامت تخمک هایتان هستید، بر روی کاهش سطح استرس خود باید تمرکزکنید . چگونه می توانید این توان را به دست آورید؟ در قدم اول نیازاست که این موضوع را در اولویت قراردهید. در برنامه روزانه تان زمانی را برای آرامش و سکوت درنظربگیرید، در این زمانها شما میتوانید بر روی کاهش سطح استرس خود تمرکز کنید ؛ سایر موارد کمک کننده عبارتند از:
پیاده روی کنید
حمام حباب بگیرید
برای استراحت یک کتاب خوب دست بگیرید
از ماساژ حرفه ای و یا رفلکسولوژی درمانی سود برید
 برخی از چای های آرامش بخش گیاهی مانند بابونه، کاوا کاوا یا نعناع بنوشید
تمرین مراقبه کنید
برای درمان اقدام کنید
حمایت از سلامت تخمک برای هر زنی که در حال آماده شدن برای بارداری است مهم است، به خصوص هر چه سن بالاتر می رود. کارهای بسیاری هستند که شما می توانید برای حمایت و حفاظت از سلامت تخمک خود انجام دهید ، اما همواره باید به صورت روزانه وبه مدت حداقل ۹۰ روز پیگیری شوند تا بهترین اثر را داشته باشند آنچه برای حمایت و حفاظت از سلامت تخمک نیاز است که انجام شود.
۱- افزایش گردش خون دستگاه تناسلی با ماساژ، ورزش و آب آشامیدنی.
۲- تلاش برای حفظ تعادل هورمونی.
۳- داشتن یک رژیم غذایی مقوی و استفاده از مکمل های غذایی مانند آنتی اکسیدان، مولتی ویتامین، L آرژنین و غذاهای افزایش دهنده قدرت باروری.
۴- ایجاد یک “سیستم پشتیبانی استرس” که به شما کمک میکند استرس را کاهش دهید و پاسخ صحیح و سالم به شرایط استرس زا داشته باشید. این سیستم شامل یک یا دو کاری است که شما روزانه یا معمولا انجام می دهید و به عادت تبدیل می شوند، مثلا تمرین مراقبه روزانه، تکنیکهای تنفسی، طب سوزنی هفتگی، تمرینات یوگا، تنفس عمیق و … .             

دارو دادن به کودک، راه حلی دارید؟ یکی از مشکلاتی که اغلب والدین با کودکان خود دارند این است که در زمان‌های بیماری، به سختی دارو می‌خورند.  در اینجا با راهکارهای دارو دادن به کودکا...
علت اختلالات قاعدگی، همش خونریزی دارم سوال:از یک هفته قبله عید پریود شدم قبلشم دو ماه نشدم طول کشید تا پاک شدم دوباره این ماه از ششم شدم خونریزیمم بند نمیاد مفنامیک اسیدم میخورم زیاد ...
رژیم غذایی در بارداری، چی ممنوعه؟ پژوهشکده‌ گیاهان دارویی جهاددانشگاهی اعلام کرد که زنان دردوران بارداری و شیردهی سبزی جعفری مصرف نکنند. این پژوهشکده دربیان خواص سبزی جعفری با تاک...
اسامی مشاهیر شهر شیراز شاعران، ادیبان و نویسندگانسعدی • حافظ • شوریدهٔ شیرازی • وصال شیرازی • قاآنی • فرهنگ شیرازی • وقار شیرازی • داوری شیرازی • اختر گرجی • باباکوهی • عرفی...
زایمان طبیعی، چرا توصیه می شود؟ زایمان طبیعی مانند اسمش یک پروسه کاملا طبیعی می باشد که برای هرمادری که سالم باشد می تواند به طور طبیعی اتفاق بیفتد. زایمان سزارین برخلاف امری که رواج...
سنین بارداری در زنان، بازه زمانی/ کلیپ سن باروری در خانم ها از زمانی آغاز می شود که فرد دوران قاعدگی اش شروع می شود و تا زمانی که دیگر این قضیه رخ ندهد را می گویند. این بازه زمانی از 1...
حالت تهوع کودکان در طول سفر، راه درمان با استفاده از چند راهکار ساده می‌توان از بروز تهوع در کودکان در طول سفر جلوگیری کرد. اگر هنگام سفر با اتومبیل، کشتی، ات...
رابطه نوزاد با مادر، جهانی خوب بسازید در حقیقت ارتباط نوزاد با دنیای پیرامون بسته به نوع تصویری است که مادر می‌تواند در ذهن کودک ایجاد کند: مادر حساسمادر مهربانمراقبی بی تفاوت و طرد ک...
ترس از زایمان طبیعی، روش های کاهش درد رئیس انجمن علمی مامایی ایران، گفت: بسیاری از زنان ما به خاطر ترس از درد زایمان متقاضی سزارین هستند ولی می توانیم با روش های کم تهاجمی تر درد را م...
بارداری سالم، این مطلب را بخوانید! اگر قصد دارید یک مهمان کوچک به خانواده‌تان اضافه کنید و طعم پدر و مادر شدن را بچشید، حتما می‌دانید که قبل از اقدام به بارداری باید به بعضی مسائل توجه ...
آب دادن به نوزاد، چقدر نیاز دارد؟ دکتر سیدزاده  با بیان اینکه امروزه در زمینه بیماری‌های کلیوی اطفال دو مورد عفونت ادراری و سنگ‌های ادراری (سنگ کلیه و مجاری ادراری) بیش از همه شای...
عکس شاهرخ استخری در مجتمع تجاری پالادیوم امروز هم که هیچی دشت نکردیم... فردا باز خدا کریمه... (زمزمه های شاهرخ استخری با خودش در حال پایین آمدن از پله های پالادیوم) ...
قصه های شب بخیر کوچولو، مسابقه نقاشی/ پادکست بچه میمون قصه آنقدر نامرتب و شلخته بود که مامانش همیشه از اون دلخور و عصبانی بود...امشب هم یکی دیگه از قصه های شبانه و قشنگ رو با صدای زیبای خانم...
بهترین زمان بارداری، عقب مانده نشه! گروهی از مردم استنباط نادرستی از عقب ماندگی ذهنی داشته و تصور می‌نمایند که عقب ماندگی ذهنی همانند یک مرض بوده و می توان از شخصی به شخص دیگر سرایت...
قصه گویی برای کودکان، چرا توجه کنیم؟ به عنوان یک والد مسؤولیت‌پذیر، چه مقدار از رمان خود را صرف قصه گویی برای کودک می­‌کنید؟ با توجه به مشغله­‌های دنیای امروز ممکن است پاسخ شما «به ن...