Notice: تابع register_sidebar به‌صورت نادرست فراخوانی شد. No id was set in the arguments array for the "ستون کناری 1" sidebar. Defaulting to "sidebar-1". Manually set the id to "sidebar-1" to silence this notice and keep existing sidebar content. لطفاً برای اطلاعات بیشتر، اشکال زدایی در وردپرس را مشاهده کنید. (این پیام در نگارش 4.2.0 اضافه شده است) in /home/photobio/public_html/wp-includes/functions.php on line 3943

بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

تغییرات بدن مادر در هفته سوم بارداری

تغییرات بدن مادر در هفته سوم بارداری

تغییرات بدن مادر در هفته سوم بارداری

بیایید درباره‌ی چگونگی رشد کودک شما در هفته سوم بارداری بیشتر بدانیم و نگاهی هم به علائم اولیه‌ و زود هنگام بارداری و ضرورت انتخاب پزشک مناسب بیاندازیم.

بارداری هفته به هفته: علائم بارداری
نشانه‌های ابتدایی بارداری به سختی قابل تشخیصند. در این بخش اطلاعاتی در مورد علائم اولیه‌ی بارداری و تست‌های حاملگی خانگی در اختیار شما قرار می‌دهیم. علاوه بر این بهتر است راه مناسبی برای اعلام خبر بارداری خود به همسرتان انتخاب کنید.

اولین علائم بارداری کدامند؟

گرچه بسیاری از این علائم ممکن است هر بار در پایان دوره‌ی پریود شما اتفاق بیافتند، ولی این علائم می‌توانند جزء نشانه‌های بارداری نیز به حساب آیند. آیا احساس خستگی و درد عضلانی در شکم خود (cramps) دارید؟ این مورد به همراه برخی نشانه‌های بارداری می‌تواند نشانگر بارداری شما (حتی پیش ازآنکه پریودتان به تاخیر بیافتد) باشد.

شک دارید که آیا خبری از نوزاد هست یا خیر؟ به دقت بدنتان را بررسی کنید! و اگر چند مورد از این علائم را مشاهده کردید (البته در شرایطی که پریودتان به تاخیر بیفتد) احتمالاً زمان آن فرا رسیده است که به داروخانه مراجعه کنید و یا ملاقاتی با یک متخصص زنان و زایمان داشته باشید.

هورمون‌ها در بدن شما تقریبا بلاقاصله پس از عمل لقاح، شروع به عمل می‌کنند. این هورمون‌ها حتی قبل از آنکه بارداریتان توسط آزمون‌های بارداری خانگی قابل تشخیص باشد، منجر به تغییراتی بسیار نامحسوس و خفیف در بدن شما می‌شوند. متاسفانه بسیاری از این علائم همچون بی حسی در سینه‌ها و نفخ، دقیقاً قبل از پریود (نشانه‌ای بسیار مطمئن برای آنکه شما باردار نیستید!) هم اتفاق می‌افتد؛ بنابراین تعیین بارداری در این مرحله بیشتر بر پایه‌ی حدس و گمان مبتنی است و تا زمانی که تست انجام نشود نمی‌توان بر آن تکیه کرد.

بی حسی سینه‌ها: بی‌حسی سینه‌ها یکی از متداول‌ترین علائم بارداری است. بافت سینه‌ها بسیار حساس به هورمون می‌باشند. هنگامی که هورمون‌های پروژسترون و اچ سی جی (hCG) پس از باروری در بدن شما جریان پیدا می‌کنند، باعث بالا رفتن حجم خون در جریان درون رگ‌های شما می‌گردد، این مساله باعث می‌شود سینه‌های شما باد کند و احساس کنید سنگین‌تر از قبل شده‌ا‌ند.

 

گرفتگی و درد در ناحیه شکم: ممکن است در ناحیه‌ی شکم احساس درد داشته باشید، مشابه حالتی که قبل از شروع پریود برایتان اتفاق می‌افتد؛ ولی این می‌تواند علامت بارداری و ناشی از انجام لقاح باشد (هنگامی که تخمک بارور به دیواره‌ی رحم متصل می‌شود). رحم در این حالت ممکن است کمی کشیده‌تر شود تا خود را برای انبساط شدید نه ماه آینده آماده نماید.

 

لکه بینی: بسیاری از خانم‌ها ممکن است یک خونریزی خفیف را با پریودشان اشتباه بگیرند، اما در حدود ۲۵ درصد زنان لکه‌هایی را در دوران اولیه‌ی لقاح مشاهده می‌کنند. اگر اخیراً احساس کرده‌اید که پریودتان بسیار کوتاه‌تر از معمول بوده و یا با حالت معمول آن متفاوت است این مساله می‌تواند نشان‌دهنده‌‌ی بارداری شما باشد.

 

ضعف و خستگی: اگر در هنگام کار تنها چیزی که به آن فکر می‌کنید چرت زدن ست یا آنکه بسیار فرسوده‌تر از آن هستید که به فعالیت‌های روزمره‌تان همچون ورزش کردن بپردازید و این شرایط با خستگی معمولتان تفاوت دارد، این خستگی می‌تواند یکی از علائم اولیه‌ی بارداری باشد. حتی در مراحل اولیه بارداری (تنها پس از گذشت دو هفته) نوزاد شما شروع به استفاده از کالری‌های دریافتی بدن شما می‌کند که این مساله می‌تواند ذخیره‌ی‌ انرژی بدن شما را به سرعت مصرف کرده و باعث احساس ضعف و خستگی گردد.

 

تیرگی نوک سینه‌ها: آیا سینه‌های شما اخیرا کمی متفاوت با قبل به نظر می‌رسند؟ هورمون‌های بارداری بر روی فعالیت ملانوسیت‌ها، یا همان سلول‌های تعیین کننده‌ی رنگ، در نوک سینه تاثیر می‌گذارند. خانم‌هایی با رنگ پوست تیره‌تر ممکن است دیرتر (در حدود هفته‌ی دهم) متوجه بروز این تغییر در بدنشان گردند.

 

حالت تهوع: اگرچه اصلی تهوع‌های اصلی صبحگاهی (که در حدود ۸۵ درصد زنان باردار را تحت تاثیر قرار می‌دهد) تا چند هفته‌ی آتی بروز پیدا نمی‌کند، اما بعضی از خانم‌ها ممکن است افزایش حساسیت خفیفی نسبت به حرکت را در خود تجربه نمایند. این پدیده ممکن است همراه با احساس تهوع ناشی از مطالعه در داخل ماشین و یا احساس ناراحتی و تهوع در هنگام پرواز باشد.

 

نفخ: در پوشیدن شلوار‌های تنگ خود به مشکل بر خورده‌ا‌ید؟ افزایش هورمون پروژسترون در بدن باعث کاهش سرعت در دستگاه گوارش شما می‌شود و این باعث می‌شود شکم شما متورم شود. این پدیده در حین سندرم پیش از قاعدگی یا همان PMS هم قابل مشاهده است ولی تورم با شروع پریود و کاهش سطح هورمون پروستروژن متوقف می‌شود. اگر نفخ در شما همچنان ادامه‌دار است و پریودتان هم به تاخیر افتاده، زمان آن فرا رسیده تا به سراغ تست‌های بارداری بروید.

 

افزایش دفعات ادرار: افزایش تعداد دفعات مراجعه به دستشویی ممکن است ناشی از افزایش عملکرد کلیه‌های شما در دوران اولیه‌ی بارداری باشد. کلیه‌های شما در طی بارداری باید مایعات مضر را با بازدهی بیشتری از بدن‌تان خارج نمایند. (این مساله در ماه‌های آخر بارداری نیز بروز پیدا می‌کند، ولی این بار ناشی از فشار رحم رشد یافته‌تان بر مثانه‌ است.)

 

هوس‌های غذایی (ویار): در این مرحله بدن شما بیشتر به سمت شیرینی‌های بزرگ تمایل دارد تا ترشی‌ها. در واقع بدن شما در مواجهه با افزایش ناگهانی در مصرف کالری، به دنبال جذب کربوهیدرات بیشتر و جبران این کمبود کالری است تا بتواند سطح انرژی را متعادل نگه دارد.

 

سردرد: افزایش حجم خون موجود در بدن ممکن است در ماه‌های اولیه باعث بروز سردرد‌های ملایمی در هفته‌های آغازین بارداری گردد. اما این مساله با گذشت زمان و سازگاری بدن با افزایش هورمون‌ها، کاهش پیدا می کند.

 

یبوست: همان هورمون‌های موثر در تورم باعث ایجاد این مشکل در شما می‌شوند. به علت کند شدن دستگاه گوارش شما، عبور غذا و هضم آن نیز با سرعت کمتری اتفاق می‌افتد. این عارضه با پیشرفت بارداری در شما متاسفانه تشدید می‌شود.

 

تغییر حالات خلق و خو: با افزایش سطح هورمون hCG، شما با احساس خستگی شدید مواجه می‌شوید که این پدیده شما را در معرض تغییرات ناگهانی خلق و خو قرار می‌دهد.

 

دمای پایه‌ی بدن: محاسبه‌ی دمای پایه‌ای بدن (دمای دهان شما در اولین ساعات بیدار شدن در صبح) معمولا برای تعیین زمان تخمک گذاری استفاده می‌شود. این دما به طور معمول در هنگامی که تخمک آماده لقاح در شیپور رحمی رها می‌شود حدود نیم درجه (یا کمی بیشتر) بالاتر بوده و تا زمان پریود ادامه پیدا می‌کند. اگر شما در حال ثبت تغییرات دمای پایه‌ای بدنتان هستید و مشاهده کردید این دما در زمانی بیش از دو هفته همچنان کاهش نداشته است، احتمال بارداری شما وجود دارد.

بارداری هفته به هفته: تغییرات دیگر بدن در هفته‌ سوم بارداری

جنسیت و همه‌ی ویژگی‌های وراثتی و ژنتیکی کودک شما (مانند رنگ چشم‌ها، رنگ مو، پوست و فرم بدن) در همان لحظه‌ی لقاح مشخص شده‌اند. کودک در حال رشد شما، هم اکنون ۴۶ کروموزوم دارد که ۲۳ تای‌ها آن‌ را از شما و ۲۳ تای دیگر را از همسرتان دریافت کرده است. این کروموزوم ها جنسیت و ویژگی‌های کودک شما همچون رنگ مو و چشم‌ها و تا حدی شخصیت و هوش فرزندتان را تعیین می‌کنند. گلوله‌ی سلول شکل گرفته (جنین) پس از لقاح سفرش را در درون شیپور رحمی ادامه داده و برای تغذیه خود را در درون دیواره‌ی رحم مخفی می‌کند. اگر فرزند شما دوقلو باشد، تا این لحظه اتفاق افتاده است.

 

تشکیل دوقلو‌های غیرهمسان زمانی اتفاق می‌افتد که همزمان دو اسپرم جداگانه دو تخمک متفاوت را بارور کنند، در این حالت هر نوزاد جفت و کیسه آمینوتیک جداگانه خواهد داشت. اما اگر یک تخمک بارور شده تقسیم شده و تشکیل دو جنین مشابه را بدهد نتیجه تشکیل دوقلو‌های همسان است. دوقلو‌های همسان در جفت با هم مشترک‌اند ولی معمولا کیسه آمینوتیک مجزا دارند.

لیست کا‌رهای ضروری در بارداری هفته به هفته: هفته سوم بارداری
۱- به دنبال نشانه‌های اولیه بارداری باشید.

۲- یک تست بارداری خانگی خریداری کنید

۳- غذاها و خوراکی‌های نامناسب دوران بارداری را شناسایی کنید.

نکته‌های دوران بارداری در بادرای هفته به هفته: هفته سوم بارداری
برای خود یک پزشک خوب پیدا کنید. داشتن یک متخصص سلامت که با او احساس راحتی و اعتماد می‌کنید بسیار کلیدی است. نهایتا این شخصی است که شما را در طی کل دوران بارداری، درد زایمان و تولد کودک‌تان راهنمایی می‌کند، به هزاران سوال شما پاسخ می‌دهد و در بسیاری لحظات و تجربیات احساسی همراه‌تان خواهد بود. اگر تا این لحظه پزشک زنان مورد نظرتان را انتخاب نکرده‌اید، زمان آن رسیده تا با استفاده از توصیه‌های دوستان، خانواده و همکاران، پزشکی را که با او احساس راحتی می‌کنید انتخاب نمایید. انتخاب‌های شما تنها به پزشکان زنان و زایمان محدود نمی‌شوند؛ ممکن است دوست داشته باشید روش‌های مراقبتی تکمیلی و یا حتی جایگزینی همچون ماماها و یا پزشک خانوادگی را انتخاب کنید.

اندازه گیری درجه حرارت کودک، روش انجام گرچه این کار، ساده است اما اگر برای اولین بار آن را انجام می‌دهید، ممکن است با سوالاتی ذهن‌تان را مشغول کند: از چه نوع دماسنجی باید استفاده کنیم؟...
دلیل پریود نامنظم، حرکات سنگین ورزشی؟ سوال:سلام. آیا انجام ورزش تکواندو. به فاصله یه روز در میان.جلسه ای یک ساعت و نیم.انجام حرکات پا.دویدن.طناب زدن.بدنسازی مخصوص تکواندو که بیشتر فشا...
پیامد های حکومت سلوکیان بر ایران اسکندر و جانشینانش شهرهای یونانی بسیاری را در سرزمین‌های اشغالی ساختند و یونانیان و مقدونیان را بدانجا کوچاندند و کوشیدند تا فرهنگ یونانی را در ایران ...
رژیم غذایی تالاسمی مینور، توجه! سوال1.رژیم غذایی تالاسمی مینور چیست؟2.من قصد ازدواج با شخصی که تالاسمی مینور دارد،را دارم؛چند در صد احتامل تالاسمی شدن بچه در ما وجود دارد؟3.آیا ...
دکتر فریدون اعلاء، بنیان گذار سازمان انتقال خون ایران ایران زمین در تمام روزگاران شاهد افراد نیکی بوده است که بزرگترین دغدغه ی آن ها خدمت به مردم و فراهم کردن رفاه حال آن ها بوده است.دانش آموختگانی که بد...
شناخت شخصیت خواستگار از روی دستخط می‌خواهیم شما را با راه دیگری برای شناختن شخصیت آشنا کنیم. محققان می‌گویند گذشته از امضا، دستخط آدم‌ها هم می‌تواند در شخصیت‌شناسی آنها به ما کمک کند....
آمنیوسنتز در بارداری، توصیه میشه؟ سوال:سلام. من هفته 20 بارداریم آزمایش غربالگری سه ماه اولم مشکلی نداشت ولی سه ماهه دوم تریزومی 18 مثبت نشون داد. سونو آنومالی هم دادم مشکلی نداشت...
درمان کم خونی نوزاد، راهکار چیست؟ سوالسلام دکترببخشید میخواستم بدونم برای کم خونی در نوزاد چه باید کرد؟درمان کم خونی نوزاد شیرخوار چیست؟ممنون. جوابسلام مادر گرامیکم خونی در شیرخوا...
ویدیو بچه بامزه(۹۵) بچه ها با کارای بامزه ای که میکنن باعث خنده بزرگترهاشون میشن. در این ویدیو گزیده ای از کارای بامزه بچه هارو می بینیم.در صورت پخش نشدن ویدئو بر رو...
خوردن منی چه فوایدی دارد؟ خوردن مایع منی باعث افزایش شیر می شود؟
روانشناسی زوجهای نابارور، زندگی بدون بچه! شهرزاد: آیا درمان باروری همان افت و خیزهای احساسی را که گهگاه می شنویم در پی دارد؟ برای بیشتر مردم بله. بیشتر زوجهایی که تحت درمان ناباروی قرار د...
خوب و بدهای خواستگاری دختر از پسر اگر درمورد خواستگاری دختر از پسر جمله ای بشنوید چه واکنشی نشان میدهید! همین جمله کافی است تا بمبی بین اعضای خانواده منفجر شود و همه شروع کنند به اظها...
زمان و مدت صیغه موقت | صیغه موقت | صیغه موقت در تهران | صیغه موقت در اصفهان | صیغه موقت تهران | صیغه موقت در قم | صیغه موقت مشهد | صیغه موقت در مشهد | صیغه موقت شیراز | ص...
تب چند درجه برای نوزاد خطرناک است؟ سوال مخاطب نی‌نی‌بان: دختر من 5 ماه و نیم داره دیشب متوجه شدم شکم و زیر بغلش داغه رو پیشونیش تب سنج گذاشتم 38 نشون داد، بهش قطره استامینوفن...
طلاق های عجیب سال ۹۵ در ایران طلاق های عجیب سال ۹۵ در ایرانهمیشه روی میز قضات دادگاه خانواده پرونده‌هایی هستند که مرورشان آدم را شوکه می‌کند. زوج‌های عاشقی که بی‌هیچ دلیل محکم و قا...