بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

تعداد سونوگرافی های لازم در بارداری

تعداد سونوگرافی های لازم در بارداری

تعداد سونوگرافی های لازم در بارداری

نگران سوزن و درد آن در این آزمایش بی درد نباشید. در طول سونوگرافی، یک دکتر یا متخصص ماهر با استفاده از دستگاهی امواج صوتی را از میان رحم شما عبور میدهد. سپس این امواج صوتی سیگنالهایی را به دستگاه باز میگردانند که نتیجه اش تصویری از فرزند شماست.

یک راهنمای سه ماه به سه ماه از دوران بارداری

آنچه از سونوگرافی سه ماه اول و دوم می آموزید و اینکه چرا در سه ماه آخر به بیش از یک سونوگرافی نیاز دارید. یک سونوگرافی استاندارد اطلاعات مهمی برای دکترتان به همراه دارد. یک سونوگرافی خوب و استاندارد به دکتر اجازه میدهد که رشد جنین را نظارت کند، مشکلات را پیدا کند، تاریخ دقیق زایمان را مشخص کند، موقعیت بند ناف را ببیند (که برای روز زایمان بسیار مهم است) و در نهایت جنسیت جنین را مشخص کند. آزمایش دیگری که از امواج صوتی استفاده میکند، آزمایش داپلر نام دارد و معمولاً در سه ماه نهایی زنان بارداری انجام میشود که دچار دیابت بارداری هستند. برخلاف سونوگرافی عادی که تصویر جنین را ارائه میدهد، این نوع از سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا میزان فشار خون و وضعیت گلبولهای خون را نشان میدهد و مشخص میکند که آیا جنین به اندازه کافی خون میخورد یا نه. استفاده پزشکی از سونوگرافی برای شما و فرزندتان بسیار مفید است. دکتر یا متخصصی که آن را انجام میدهد باید در کار خود مهارت کامل داشته باشد. بر خلاف آزمایش اشعه ایکس، سونوگرافی از هیچ نوع تششع امواج نوری استفاده نمیکند.

سه ماه اول

عادت ماهانه شما اتفاق نیفتاده، سینه هایتان درد میکنند و مدام احساس کلافگی میکنید. با یک آزمایش بارداری خانگی میفهمید که مادر شده اید. وقت آن است که با یک آزمایش خون و سونوگرافی در مطب پزشک زنان و زایمان به طور رسمی خبر را اعلام کنید.

در این سونوگرافی چه اتفاقی میافتد؟

اولین سونوگرام بین ۶ تا ۸ هفتگی بارداری شما رخ میدهد. در زمان ثبت قرار آزمایش حتماً بپرسید که آیا مثانه شما باید پر باشد یا نه. از آنجا که امواج صوتی در مایعات بهتر حرکت میکنند، مثانه پر میتواند به دقیق بودن تصویر کمک کند. البته همینطور که رحم و جنین بزرگ میشوند دیگر با وجود مایع احاطه کننده جنین، نیازی به مثانه پر نیست.

در این مراحل اولیه جنین بسیار کوچک است و رحم شما به دهانه تولد جنین نزدیکتر است تا به شکمتان، بنابراین آزمایش مذکور از طریق واژنتان انجام میشود. این آزمایش بی درد است. دکتر متخصص دستگاه فرستنده امواج صوتی ،که امواج را به رحمتان میفرستد را در واژنتان قرار میدهد. امواج صوتی پس از برخورد با جنین شما سیگنالی را به دستگاه میفرستند و این سیگنالها تبدیل به تصویری سیاه و سفید از فرزندتان میشود. البته در این اولین عکس از فرزندتان چیز خاصی مشخص نیست و تصاویر بهتر در هفته ۱۳ به دست میایند که زمان بهتری برای اعلام خبر است.

چرا این سونوگرافی مهم است؟

دکتر متخصص با شنیدن صدای قلب جنین به لامت او پی میبرد و با اندازه کردن قدش به سنش. البته میزان رشد جنین بسیار کوچک شما در این مرحله هر روز کمتر از چند میلیمتر است. از این آزمایشات دکتر متخصص میتواند زمان زایمان شما را نیز به درستی تخمین بزند. همچنین دکتر میتواند موارد فوق استثنائی (حدود یک در صد) که در آن جنین به جای رشد در رحم در حال رشد در لوله فلوپین است را تشخیص دهد و همچنین به شما میگوید که آیا یک جنین وجود دارد یا چند تا.

دیگر آزمایشات

تمام زنان باردار آزمایش NT را بین هفته های ۱۱ تا ۱۳ انجا میدهند. این آزمایش مشکلات احتمالی جنین از جمله سیندروم داون، تریزومی ۱۸(یک بیماری کرموزومی دیگر) و مشکلات قلبی را مشخص میکند. در این آزمایش ابتدا توسط آزمایش خون میزان بعضی از هورمونها و پروتوئینها در بدن شما و سپس توسط سونوگرافی میزان کلفتی پشت گردن جنین مشخص میشود.(ضخامت بیش از حد ممکن است نشانه سیندروم داون یا تریزومی ۱۸ باشد.)

در این مرحله سونوگرافی بر روی شکمتان انجام میشود. در حالیکه روی صندلی مخصوص تکیه داده اید، دکتر متخصص ژل مخصوص هادی امواج صوت را روی شکمتان میمالد و سپس دستگاه فرستنده را روی شکمتان قرار میدهد. این آزمایش نیز دردی ندارد، هر چند ژل مخصوص کمی سرد است. سعی کنید برای این آزمایش یک لباس دو تکه بپوشید که کار راحتتر پیش برود. در بعضی مراکز کاملاً مجهز پزشکان از دستگاههای تصویر سه بعدی استفاده میکنند که کیفیت تصویری بهتری را ارائه میدهد و به دکتر متخصص این امکان را میدهد که مشکلات احتمالی موجود در صورت جنین و یا سیستم عصبی او را تشخیص دهد.

اطلاعات در مورد میزان امنیت سونوگرافی

استفاده پزشکی از سونوگرافی برای شما و فرزندتان بسیار مفید است. دکتر یا متخصصی که آن را انجام میدهد باید در کار خود مهارت کامل داشته باشد. این شخص باید در مراکز معتبر کشور تحصیل کرده باشد. متخصصین مردم را از گرفتن چنین عکسهای سه بعدی و چهار بعدی در مراکز خرید و پاساژها منع میکنند چون ممولا متخصصین سونوگرافی در این مراکز مشغول به کار نیستند.

سه ماه دوم

قسمت میانه بارداری شما به چند دلیل میتواند هیجان انگیز باشد: نصف راه را طی کرده اید. واقعاً ظاهر یک زن باردار را دارید(نه ظاهر کسی که پرخوری کرده است) و همچنین بین هفته های ۱۸ تا ۲۰ باید یک سونوگرافی مفصل انجام دهید که اطلاعات کاملی را از فرزندتان به شما میدهد.

در این آزمایشات چه اتفاقی میافتد؟

این سونوگرافی که به اسکن آناتومی مروف است برای هر یک جنینی که در خود دارید بین ۲۰ تا ۴۵ دقیقه طول میکشد. نتیجه این آزمایش مشخص میکند که روند رشد جنین و وضعیت اعضای بدنش چطورند. خودتان هم میتوانید این روند رشد را ببینید ولی برای اشخاصی که چشمشان ادت ندارد به دیدن چنین تصاویری ممکن است تشخیص برخی موارد سخت باشد بنابراین از دکتر متخصص بخواهید در مورد اعضای بدن فرزندتان به شما توضیحات کامل بدهد.

در حالیکه روی صندلی مخصوص تکیه داده اید، دکتر متخصص ژل مخصوص هادی امواج صوت را روی شکمتان میمالد و سپس دستگاه فرستنده را روی شکمتان قرار میدهد. امواج صوتی پس از برخورد با جنین شما سیگنالی را به دستگاه میفرستند و این سیگنالها تبدیل به تصویری سیاه و سفید از فرزندتان میشود. دیدن فرزندتان برای بار اول روی صفحه مونیتور تجربه ای بسیار احساسی است. این آزمایش نیز مانند موارد قبلی دردی ندارد، هر چند ژل مخصوص کمی سرد است. سعی کنید برای این آزمایش یک لباس دو تکه بپوشید که کار راحتتر پیش برود.

چرا این سونوگرافی مهم است؟

این کاملترین و مفصلترین آزمایش چکاپ فرزندتان قبل از تولدش است. دکتر متخصص وجود هرگونه مشکل در اعضای بدن فرزندتان را چک میکند، تدادانگشتان را میشمارد، مشکلات احتمالی زمان زایمان و جنسیت فرزند دلبندتان را تخمین میزند، اگرچه این مورد آخر ممکن است صد درصد صحیح نباشد. حتی ماهرترین متخصصین نیز ممکن است ۵ درصد احتمال خطا داشته باشند. (اگر نمیخواهید جنسیت فرزندتان را بدانید از پیش به دکتر اطلاع دهید). اگر هم تصویر سه بعدی به دست آمد، میتوانید بینی و ساختار استخوانی فرزندتان را ببینید.

دیگر سونوگرافیها

بین هفته های ۱۴ تا ۲۰ آزمایشی انجام میشود تا احتمال وجود سیندروم داون مشخص شود. زنانی که در سنین بالای ۳۵ سال باردار میشوند و یا در خانواده خود سابقه چنین مشکلاتی را دارند باید حتماً این آزمایش را انجام دهند. در این آزمایش نمونه ای از مایع امنیوتیک (حاوی جنین) با یک سوزن که به شکمتان فرو میرود از رحمتان کشیده میشود. متاسفانه به علت انجام این آزمایش تنها درصد ناچیزی (فقط نیم درصد) احتمال مرگ جنین وجود دارد.

اطلاعات در مورد میزان امنیت سونوگرافی

استفاده پزشکی از سونوگرافی برای شما و فرزندتان بسیار مفید است. دکتر یا متخصصی که آن را انجام میدهد باید در کار خود مهارت کامل داشته باشد. این شخص باید در مراکز معتبر کشور تحصیل کرده باشد. متخصصین مردم را از گرفتن چنین عکسهای سه بعدی و چهار بعدی در مراکز خرید و پاساژها منع میکنند چون ممولا متخصصین سونوگرافی در این مراکز مشغول به کار نیستند.

سه ماه سوم

برای بیشتر زنان باردار، این آزمایش در هفته ۲۰ بارداری انجام میشود. اگر زمان زایمان شما گذشته، احتمالاً این آزمایش برای چک کردن وضعیت قلبی جنین و سطح مایع حاوی او لازم است. دیگر دلایل انجام این آزمایش بررسی وضعیت غشای حاوی جنین و میزان رشد او میباشد. نگران نباشید. تصور کنید که در این جلسات آزمایش با فرزندتان بیشتر آشنا میشوید و به این فکر کنید که به زودی به چشمانش نگاه خواهید کرد.

در این سونوگرافی چه اتفاقی میافتد؟

اکنون که رحم و جنین هر دو به اندازه کافی بزرگ هستند، داشتن مثانه پر نیازی نیست. ولی اگر مطمئن نیستید، حتماً از دکتر بپرسید.

چرا این سونوگرافی مهم است؟

برای بسیاری از مادران این آزمایش در سه ماهه سوم لازم نیست. ولی اگر بالای ۳۵ سال سن دارید و یا دکتر میخواهد از وضعیت قلب جنین اطمینان حاصل کند، احتمالاً باید یک بار دیگر این سونوگرافی را انجام دهید. (دلایل دیگر ممکن است کم شدن سطح مایع جنین، خونریزی و فشار پیش از موقع بر رحم باشند). در بیش از ۹۵ درصد موارد غشاوی حامل جنین در جای خود قرار گرفته است ولی اگر برای شما اینطور نبود، دکترتان روش سزارین را توصیه میکند.

دیگر سونوگرافی ها

اگر از دیابت بارداری رنج میبرید، ممکن است به سونوگرافی داپلر نیاز باشد. این نوع از سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا میزان فشار خون و وضعیت گلبولهای خون را نشان میدهد و مشخص میکند که آیا جنین به اندازه کافی خون میخورد یا نه. اطلاعات در مورد میزان امنیت سونوگرافی سه بعدی استفاده پزشکی از سونوگرافی برای شما و فرزندتان بسیار مفید است. دکتر یا متخصصی که آن را انجام میدهد باید در کار خود مهارت کامل داشته باشد. این شخص باید در مراکز معتبر کشور تحصیل کرده باشد. متخصصین مردم را از گرفتن چنین عکسهای سه بعدی و چهار بعدی در مراکز خرید و پاساژها منع میکنند چون ممولا متخصصین سونوگرافی در این مراکز مشغول به کار نیستند.

عکس نوشته تبریک روز ولنتاین ⋆ یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ 1 بازدید در عکس نوشته تبریک روز ولنتاین مجموعه ای از عکس نوشته های روز عشق ایرانی (روز سپندار )را قرار داده ا...
علت باردار نشدن، باید بدانید سوال مخاطب نی‌نی‌بان: آزمایشات خون و ادرار رو دادم مشکلی نداشتم سونوی داخلی هم انجام دادم، چیزی نبوده پریودم هم منظمه ولی از دیماه سال ۹۴ اقدام ب...
لوگوهای اسم مخصوص روز مادر ⋆ در لوگوهای اسم مخصوص روز مادر  در خواست های طراحی رایگان لوگوهای اسم روز مادر به صورت سه بعدی را آماده کردیم  البته چند لوگوی تبریک عید هم قرار گرفته...
آبله مرغان در بارداری، جنین هم می گیرد؟ آبله مرغان یک عفونت شدیدا مسری است که علامت و مشخصه آن ضایعات پوستی (بثورات وزیکولی varicella zouster) می‌باشد.شرح بیماری آبله‌مرغان توسط ویروس و...
عامل بیماری قلبی در زنان، چیست؟  واژه بیماری قلبی معمولاً برای اشاره به حمله قلبی اشاره می‌شود، با این حال بیماری قلبی شامل سایر بیماری‌های قلب از جمله بیماری عروق کرونر، نارسای...
عکس لیلا بلوکات با تیپ های مختلف لیلا بلوکات بازیگر 35 ساله کشورمان|  عکسی از تیپ های مختلفش و متفاوتش را منتشر کرد. عکس جدید لیلا بلوکات لیلا بلوکات با انتشار عکس صفحه شخصی اش را ...
واریکوسل شدید، باعث ناباروری بدون بازگشت میشه؟ سوالبا سلام مجدد و تشکر فراوان از پاسخ قبلی شمامیخاستم بدانم آیا بیماری واریکوسل  می تواند باعث نازایی دائمی و غیر قابل بازگشت شود،علامت بیماری و...
بهترین میوه در بارداری، درمان یبوست برنامه غذایی شما طی دوران بارداری از اهمیت بالایی برخوردار است و از جمله مهم‌ترین بخش‌های این برنامه غذایی میوه و سبزیجات می‌باشند. در اینجا با میوه‌ه...
ورم صورت نوزاد، دلیلش چیه؟ سوال:دخترم ۶ ماهشه و چند وقت کل صورتش خیلی ورم کرده باید چکار کنم؟جواب:سلام علل مختلفی میتواند موجب تورم بدن و صورت شود که از آنجمله میتوان به آل...
قصه های شب بخیر کوچولو، گل پرنقش/ پادکست فصل بهار بود و در یه دشت پر از گل های رنگارنگ یه رودخونه پرآب بود که جوشان و خروشان میگذشت و به همه گل های دشت آب میداد...امشب هم یکی دیگه از قصه...
زمان تزریق آمپول روگام در بارداری پاسخ دکتر کتایون برجیس، جراح زنان و نازایی و فلوشیپ نازایی:نه هنوز دیر نشده چون آمپول روگام معمولا باید در 7 ماهگی تزریق شود. اگر این خانم در طی ...
هفته اول بارداری (۲) نی نی بان: در هفته اول بارداری چه تغییراتی رخ خواهد داد؟ ما در اینجا آنچه را که در هفته اول بارداری بر شما و جنین‌تان می‌گذرد، برایتان ...
بهترین وضعیت خواب در بارداری، کدام مدل؟ از همان ابتدای بارداری به خود عادت دهید که به پهلو دراز بکشید. خوابیدن به پهلو  با زانوان خمیده ، بهترین و راحت ترین وضعیت خواب در این دوران می باشد. ...
تاثیر موبایل بر جنین، کدام اشعه ها خطرناک ترند؟  اگر جنین طی این مدت در معرض اشعه قرار بگیرد دچار نقایص هنگام تولد و عقب‌ماندگی ذهنی می‌شود، کاهش رشد و آسیب‌های شدید مغزی جنین از عوارض تماس هستیم با...
انواع شیک ترین مدل مقنعه اداری زنانه و دانشجویی دخترانه انواع شیک ترین مدل مقنعه اداری زنانه و دانشجویی دخترانه گالری جدیدترین و شیک ترین مدل مقنعه اداری زنانه و دانشجویی دخترانه انواع مجموعه ...