بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

تشخیص کف پای صاف در کودکان، راه های درمان

تشخیص کف پای صاف در کودکان، راه های درمان

تشخیص کف پای صاف در کودکان، راه های درمان

اگر قوس داخلی کف پای شما صاف شده باشد، به طوری که هنگام ایستادن تمامی کف پایتان با زمین تماس داشته باشد، شما مبتلا به عارضه صافی کف پا هستید. اگر قوس کف پا تنها در هنگام ایستادن از بین برود و هنگام برداشتن پا از زمین دوباره برگردد،از نوع صافی کف پای قابل انعطاف خواهد بود. اگر این قوس نه در هنگام تماس کف پا با زمین وجود داشته باشد و نه در هنگام برداشتن آن از زمین، از نوع صافی کف پای سخت خواهد بود.‌

گاهی اوقات کف پای صاف می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در مفاصل قوزک پا و زانوها شود، زیرا این عارضه می‌تواند در رباط‌های پا تغییراتی ایجاد کند. معمولاً اگر صافی کف پا باعث درد نشود نیازی به درمان صافی کف پا نیست. در غیر این صورت می توان ار فیزیوتراپی، حرکات اصلاحی و ورزش کف پای صاف بهره برد.

صافی کف پا چیست ؟

هنگامی که یک کودک مبتلا به صافی کف پا می‌ایستد، قوس کف پایش ناپدید می‌شود. اما در هنگام نشستن یا زمانی که کودک روی نوک پنجه‌هایش می‌ایستد، قوس کف پا دوباره ظاهر می‌شود. معمولاً والدین یا سایر اعضا خانواده نگران این هستند که مبادا پایین بودن غیرطبیعی ارتفاع قوس کف پای کودک یا عدم وجود آن منجر به ایجاد بدشکلی یا معلولیت‌های دائمی در او شود، که البته در اغلب موارد این نگرانی‌ها بی‌مورد است. اکثر کودکان با قوس بسیار کمی در کف پاهایشان به دنیا می‌آیند. همزمان که آن‌ها رشد کرده و شروع به راه رفتن می‌کنند، بافت‌های نرم موجود در کف پایشان هم سفت می‌شوند، که این باعث می‌شود قوس کف پا به تدریج شکل بگیرد. اغلب کودکان مبتلا به صافی کف پا تا ۵ سالگی یا سنین بالاتر صاحب قوس کف پا نمی‌شوند. تداوم صافی کف پا تا دوران بلوغ می‌تواند منجر به بروز درد کف پا شود. اگر صافی کف پای کودک باعث ایجاد درد شد باید در این مورد با پزشک مشورت کنید.

مشکلات مختلفی وجود دارد که می‌توانند باعث شوند یک فرد بالغ دچار صافی کف پای اکتسابی (AAFD) شود؛ این وضعیت علاوه بر از بین بردن قوس کف پا، باعث می‌شود که پنجه پا رو به بیرون بچرخد. لازم به ذکر است که صافی کف پا به التهاب آرنگ کف پا (پلانتار فاسیا، خار پاشنه، متاتارسالژیا (درد جلو پا)، درد جلوی ساق پا و دیگر صدمه‌های ناشی از پیچ خوردن پا می‌انجامد که در نهایت باعث درد بیشتر پا و حتی ستون فقرات می‌شود. صافی کف پا، به هر دلیلی که به وجود آمده باشد، در اکثر موارد با استفاده از ارتزها و بریس‌ها قابل درمان است.

دلایل صافی کف پا در کودکان

اکثر کودکان بین ۱ تا ۵ سال دچار صافی کف پا هستند،که البته این بخشی از فرایند رشد طبیعی پاهای آن‌ها است، و بیش از ۹۵% از این کودکان در حین رشد صاحب قوس کف پایی طبیعی می‌شوند. اما ۵% دیگر همچنان به صافی کف پا مبتلا خواهند بود. در اکثر موارد علت صافی کف پا، سست بودن اتصالات مفصلی میان استخوان‌های مچ پا است. در این وضعیت رباط‌هایی که استخوان‌ها را در کنار هم نگه می‌دارند شل بوده و هنگامی که کودک وزنش روی پایش قرار می‌دهد کشیده می‌شوند.

علائم و نشانه ها

در اکثر کودکان مبتلا به علائم صافی کف پا علائمی وجود ندارد و معمولاً یکی از والدین یا نگهدارنده کودک متوجه این عارضه می‌شود.

البته ممکن است بعضی از کودکان علائمی داشته باشند که عبارتند از:

– درد، حساسیت به لمس و یا گرفتگی در پاها یا مچ پاها

– کج شدن پاشنه‌ها رو به بیرون

– تغییر در راه رفتن

– درد یا ناراحتی در هنگام راه رفتن

همچنین ممکن است والدین متوجه شوند که فرزندشان از انجام وزش‌ها یا سایر فعالیت‌های جسمانی که می‌توانند باعث درد در پاها یا مچ پاهایشان شوند خودداری می‌کنند. خار پاشنه پا علاوه بر دلایل دیگر ، بر اثر  صافی کف پا یا زیاد بودن قوس کف پا نیز بوجود می آید ، خار پاشنه غالباً نتیجه کشیدگی بیش از حد رباط‌ها و عضله‌های کف پا است، که به نوبه خود کشش آرنگ کف پا و پارگی مکرر (عادتی) غشاء پوشاننده استخوان پاشنه را در پی دارد. اگر کودکتان هر یک از این علائم را داشت، باید به یک متخصص کودکان مراجعه کنید. علاوه بر علائم فوق ممکن است ، علایم صافی کف پا در بزرگسالان، به شرح زیر وجود داشته باشد:

– احساس درد در طول تاندون تیبیال خلفی که در طرف داخلی قوزک و مچ پا قرار دارد. این حالت می‌تواند با تورم طرف داخلی قوزک همراه باشد.

– دردی که با فعالیت کردن بدتر می‌شود. بعضی از بیماران برای راه رفتن یا حتی ایستادن طولانی مدت دچار مشکل می‌شوند.

– هنگامی که استخوان‌های نگهدارنده قوس کف پا متلاشی می‌شوند، استخوان پاشنه تغییر وضعیت می‌دهد و فشار را بر روی استخوان بیرونی متصل به قوزک (نازک نی) قرار می‌دهد. – – این وضعیت می‌تواند باعث احساس درد در طرف بیرونی قوزک پا شود.

– گاهی اوقات در داخل و روی مچ پای بیمارانی که در وسط مچ پایشان دچار آرتریت بوده یا یک آسیب قدیمی وجود داشته است برآمدگی‌های استخوانی دردناکی ایجاد می‌شود. این وضعیت پوشیدن کفش را بسیار سخت می‌کند. در برخی موارد، این زوائد استخوانی آن‌قدر بزرگ می‌شوند که عصب‌های مچ پا را طوری تحت فشار قرار می‌دهند  که می‌تواند باعث بی‌حسی و احساس سوزش در روی مچ و توی انگشتان پا شود.

روش تست صافی کف پا

شما می‌توانید با انجام آزمایشی ساده بفهمید که به افتادگی قوس یا صافی کف پا مبتلا هستید یا خیر. برای این کار سه مرحله زیر را انجام دهید:

– کف پاهایتان را خیس کنید.

– روی سطح صافی، مانند یک پیاده‌روی سیمانی، بایستید که بتواند اثر پایتان را نشان دهد.

– حالا کنار بروید و به اثر پاهایتان نگاه کنید. اگر اثر تمامی کف پایتان را روی سطح دیدید، به احتمال زیاد دچار صافی کف پا هستید.

بسیاری از کودکان خردسال کف پای صافی دارند که به آن عارضه کف پای صاف قابل انعطاف گفته می‌شود. هنگامی که کودک می‌ایستید کف پایش صاف دیده می‌شود. اما هنگامی که کودک پایش را بلند می‌کند قوس کمی نمایان می‌شود. در اکثر موارد با بالا رفتن سن کودک قوس کف پایش نیز کامل‌تر می‌شود.

اگر کودکتان به صافی کف پا مبتلا باشد، پزشک از شما در مورد وجود هرگونه سابقه صافی کف پا یا بیماری‌های موروثی مچ پا در خانواده‌تان خواهد پرسید. بیمار در هر سنی که باشد، پزشک در مورد فعالیت‌های شغلی و تفریحی او، هرگونه آسیبی که پیشتر به مچ پایش وارد شده یا هرگونه عمل جراحی که روی مچ پای او انجام شده و همچنین نوع کفشی که می‌پوشد سؤالاتی را می‌پرسد. پزشک کفش‌هایتان را برای یافتن هرگونه نشانه‌ای از ساییدگیِ بیش از اندازه بررسی می‌کند. اغلب، ساییدگی کفش‌ها اطلاعات باارزشی را در مورد مشکلات راه رفتن و هرگونه ضعف در هم‌ترازی استخوان‌ها  برای پزشک فراهم می‌کند. همچنین پزشک از شما خواهد خواست که پابرهنه راه بروید تا علاوه بر ارزیابی قوس کف پایتان، وجود هرگونه چرخش خارجی در مچ پا  و هر نشانه‌ دیگری از ضعف عملکرد مکانیکی مچ پایتان را چک کند. پزشک مچ پاهایتان را از لحاظ انعطاف‌پذیری و دامنه حرکت و همچنین وجود حساسیت به لمس یا هرگونه وضعیت غیرطبیعی در استخوان، مورد معاینه قرار می‌دهد و بسته به نتایج این معاینه فیزیکی، ممکن است گرفتن عکس رادیولوژی توصیه شود. از عکسبرداری رادیولوژی همیشه برای کودکان خردسال مبتلا به صافی کف پای سخت و افراد بالغ مبتلا به صافی کف پای اکتسابی ناشی از آسیب‌دیدگی استفاده می‌شود.

راه ها و روش های درمان

از بهترین راه ها و روش های اصلاح و درمان صافی کف پا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در اکثر موارد، درمان کف پای صاف کودکان بدون هیچ عمل خاصی ، تنها با بزرگتر شدن آن‌ها رفع می‌شود. اگر کودک دچار درد نشود، پزشک تنها از شما خواهد خواست تا صبر کنید و منتظر تغییرات بعدی باشید. همچنین از شما خواسته می‌شود که کودکتان را برای ارزیابی‌های دوره‌ای، مجدداً نزد پزشک ببرید. معمولاً اگر صافی کف پا، در کودکان یا بزرگسالان، باعث درد شود، پزشک توصیه خواهد کرد که از انواع نرم یا سخت کفی‌های کفش به عنوان تکیه‌گاهی برای قوس کف پا استفاده شود. در کودکان بزرگتر و نوجوانان نیز استفاده از تمرینات کششی و فیزیوتراپی می‌تواند باعث تسکین درد شود. طرح درمان درد کف پا و صافی آن ارائه شده، برای افتادگی قوس و صافی کف پا به شدت و علت عارضه بستگی دارد و بر همین اساس ممکن است پزشک یک یا چند مورد از سه درمان زیر را به شما توصیه کند:

استراحت

گاهی اوقات پزشکان به بعضی بیماران توصیه می‌کنند که استراحت کرده و تا زمانی که مچ پاهایشان بهتر شود، از انجام فعالیت‌های که مچ پاهایشان را بدتر می‌کنند اجتناب نمایند

داروهای خوراکی ضدالتهاب

داروهای خوراکی ضدالتهاب، درد و التهاب را تا حد زیادی کم می‌کنند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپ می‌تواند با استفاده از اولتراسوند و تکنیک‌های دیگر التهاب را کاهش دهد. همچنین نحوه صحیح انجام ورزش ،حرکات اصلاحی و تمرینات کششی پا و مچ پا را به شما آموزش می‌شد. متحرک نگه داشتن می‌تواند باعث حفظ عملکرد پا شود. تقویت عضلات ضعیف پا و مچ پا نیز می‌تواند به جلوگیری از متلاشی شدن بیشتر استخوان‌ها و مفاصل کمک کند.

پدهای محافظ

هنگامی که قسمت‌هایی از استخوان‌های متلاشی شده در سطح کف پا برجسته می‌شوند، استفاده از پد و یا بالشتک روش مؤثری برای جلوگیری از تماس آزار دهنده کف پا با کف کفش خواهد بود. می‌توان با استفاده از پدهایی که در قسمت‌هایی از آن‌ها جای خالی وجود دارد، فشار وزنِ وارد آمده بر قسمت‌های به خصوصی از کف پا را خنثی نمود.

ارتزهای مناسب برای مچ پا

یک ارتز مناسب شده برای مچ پا، تکیه‌گاهی برای قوس کف پا است که توسط پزشک تجویز شده و مستقیماً از قالبی از کف پایتان ساخته می‌شود و قاعدتاً در مقایسه با کفی کفشی که از داروخانه می‌خرید تکیه‌ها بهتری برای مچ پایتان خواهد بود. برای عارضه صافی کف پا می‌توان اصلاحاتی را در وسیله ارتزی انجام داد که بتواند با توجه به شرایط بیمار تعادل پایش را حفظ کند.

ارتزهای مناسب  برای قوزک و مچ پا

یک ارتز مناسب شده برای قوزک و مچ پا (AFO) تکیه‌گاه و نگهدارنده‌ای برای ساق و قوس کف پا است که به تجویز پزشک با قالبگیری از پای بیمار ساخته شده و باعث ثبات مچ و کف پا می‌شود. این ارتز تکیه‌گاه کامل‌تری نسبت به کفی‌های کفش فراهم می‌کند و در مواردی که صافی کف پا شدید است از آن استفاده می‌شود.

تزریق کورتیزون

کورتیزونی که در مفصل تزریق می‌شود یک داروی ضدالتهابی قوی است که از آن برای کاهش سریع درد ناشی از التهاب استفاده می‌شود. تزریق کورتیزون به شدت در تسکین علائم صافی کف پا تأثیر دارد، اما نمی‌تواند ساختمان مچ پا را اصلاح کند.

کنترل وزن بدن

اگر بیمار بیش از اندازه چاق باشد، پزشک به او توصیه خواهد کرد که وزنش را کم کند. تعداد قابل توجهی از بیمارانی که دچار چاقی مفرط هستند پس از کاهش وزن، بهبود چشمگیری را در علائم خود مشاهده می‌کنند.

بیماریهای خطرناک در بارداری، جنین سقط می شه؟ مادر باردار باید به صورت منظم و مرتب تحت نظر متخصصین زایمان باشد یا در کلینیک های اختصاصی دوران بارداری مرتبا حضور یابد تا به توصیه پزشک از بیمار...
آنفولانزا در کودکان، انواع مختلف/ صدای دکتر همیشه در فصل زمستان بیماری که والدین در مورد کودکان گرفتار آن هستند بیماری آنفولانزا است. ویروس آنفولانزا باعث بیماری های تنفسی متعددی ...
بخور و نخورهای قبل از بارداری، توجه! سوالبا سلام قبل از بارداری چه تغذیه ای باید داشت؟باتشکر .جواببا سلامبهترین نوع برنامه ی غذایی برنامه ای است که با هرم غذایی هماهنگ باشد. در ضمن ه...
اهمیت تغذیه در بارداری، محدودیت ها را بدانید مادران باردار از خوردن برخی از مواد غذایی باید پرهیز کنند. مصرف شیر و پنیرهای غیر پاستوریزه مصرف کمی پنیر پارمزان بر روی پاستا قابل قبول است اما ...
قصور پزشکی در مامایی، خطاهای متدوال گروه ترجمه نی نی بان: به لطف پزشکی مدرن، روند بارداری و زایمان و تولد فرزند اینک بیش از هر زمان دیگری در تاریخ بشر برای مادر و فرزند، امن و مطمئن...
مصرف اسید فولیک قبل بارداری، ادامه دار باشه؟ سوال:سلام بعد از اقدام برای بارداری اشکال ندارد به خوردن قرص اسید فولیک ادامه دهیم؟؟و ی سوال دیگه اینکه روزهای بعد از اقدام چ چیزهایی بخوریم یانخ...
تربیت کودک پسر، حمام با کی بره؟ سوالبا عرض سلام پسر چهار ساله ای دارم که بسیار به زنان توجه میکند . مثلا اگر خانمی لباسی به تن کند که کمی باز باشد سریعا واکنش نشان میدهد . من نی...
عوارض قرص نیزوپرد در بارداری پاسخ دکتر مرجان قاجار، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی:دوست عزیز، این قرص قرص کورتون است و در موارد خیلی خاص مانند زمانی که فرد سقط مکرر داشته باشد...
علت تولد نوزاد نارس، مقصر کیست؟ گزارش سازمان بهداشت جهانی، حاکی از آن است که تولد میلیون ها کودک نارس در جهان با آلودگی هوا و بحث ریزگردها مرتبط است.تولد پیش از موعد کودکان در 183 کش...
سریال پیک سحر پیک سحر یک مجموعهٔ تلویزیونی ایرانی به کارگردانی «خسرو ملکان» است که در سال ۱۳۶۹ تهیه و از شبکه ۱ سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش گردید. پیک سح...
آیا جلو افتادن پریود خطرناک است؟ من چند ماهی هست که هر بار که زمان شروع قاعدگیم هست 4 روز جلو می افته.
کاهش عوارض بارداری، مبارزه کنید بارداری یکی از زیباترین تجربه‌های زندگی زنانه است با این حال تغییرات شدید ظاهری همیشه در این دوران خوشایند نیستند. هرچند به‌عنوان یک انسان باید آ...
استفاده از آی یو دی، وسیله پیشگیری؟ سوال:من ٣٢ سالمه و ٥ سال ازدواج کردم و بچه ندارم مى خواستم بدونم مى تونم از آی یو دى استفاده کنم واسه جلوگیرى؟جواب:دوست عزیز. برای کسیکه زایمان ن...
عکس نوشته های عاشقانه چه طور دلت اومد ⋆ شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ 1 بازدیددر عکس نوشته های عاشقانه چه طور دلت اومد سری جدید از عکس نوشته های عاشقانه جدید را قرار دادیم که شامل  10 عکس نوشته همر...
عکس نوشته ولادت حضرت علی اکبر ⋆ در عکس نوشته ولادت حضرت علی اکبر مجموعه ای از عکس نوشته های مناسبتی  به مناسبت ولادت حضرت علی اکبر را آماده کردیم که شامل 15 عکس نوشته همراه با متن تب...