Notice: تابع register_sidebar به‌صورت نادرست فراخوانی شد. No id was set in the arguments array for the "ستون کناری 1" sidebar. Defaulting to "sidebar-1". Manually set the id to "sidebar-1" to silence this notice and keep existing sidebar content. لطفاً برای اطلاعات بیشتر، اشکال زدایی در وردپرس را مشاهده کنید. (این پیام در نگارش 4.2.0 اضافه شده است) in /home/photobio/public_html/wp-includes/functions.php on line 3943

بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

ترک نماز | عذاب کسانی که نماز نمی خوانند

ترک نماز | عذاب کسانی که نماز نمی خوانند

ترک نماز | عذاب کسانی که نماز نمی خوانند | عواقب نماز نخواندن

 آیا کسی که نماز را ترک کند کافر است؟ عذاب ترک نماز عذاب کسانی که نماز نمی خوانند حکم ازدواج با مرد بی نماز حدیث ترک نماز عواقب نماز نخواندن عواقب ترک نماز صبح علت ترک نماز وادی نمی چیست

 

ترک نماز | عذاب کسانی که نماز نمی خوانند

 

آیا کسی که نماز را ترک کند کافر است؟

روایات متعددی نقل شده است که تارک نماز کافر است.رسول خدا – صلّی الله علیه وآله – فرموده اند:«مَنْ تَرَکَ صَلَاتَهُ مُتَعَمِّداً فقد کفر»؛« هرکس عمدا نمازش را ترک کند، کفر ورزیده است.» و در روایت دیگری که از امام صادق – علیه السّلام – نقل شده ایشان بیان داشته اند:« َ إِنَّ تَارِکَ الصَّلَاهِ کَافِر»؛«همانا ترک کننده نماز واجب، کافر است.»البته باید دانست کفر در فرهنگ قرآن کریم و روایات معصومین ( علیهم السّلام )به پنج معنا آمده است:


۱- کسی که اعتقاد به خدا و رسول و معاد ندارد مانند مشرکان.
۲- کسی که حق را می پوشاند.
۳- کفر نعمت ( کفران نعمت )
۴- کفر به معنای ترک دستور خداوند و مخالفت کردن با او.
۵- کفر به معنای برائت و بیزاری جستن


مرحوم مجلسی بزرگ (ره) می فرماید:«کفر» در روایات نماز به معنای چهارم – یعنی ترک دستور خداوند و مخالفت با اوست – می باشد و بقیه گناهان نیز کفر است؛ ولی نماز شدیدتر است.به عبارت دیگر دو نوع کفر مطرح است؛ یکی کفر اعتقادی و دیگری کفر عملی. با این تفاوت که در شرک و کفر اعتقادی، کافر به طور کلی از دایره دین الهی و مسلمانی خارج است و از نظر فقهی نجس می باشد اما در کفر عملی، برخی رفتارهای او مانند مشرکان است مثل ترک کنندگان نماز که رفتار او شبیه کافران است. اما اعتقاد به خدا دارد در نتیجه مشرک و نجس نیست. به همین جهت، از لحاظ فقهی«کافر، کسى است خدا را منکر شود یا براى خدا شریک قرار دهد یا پیغمبرىِ حضرت خاتم الأنبیاء محمدبن‌عبدالله(صلّى الله علیه وآله) را قبول نداشته باشد. هم چنین اگر در یکى از این ها شک داشته باشد و نیز کسى که ضرورى دین، یعنى چیزى را که مثل نماز و روزه، مسلمانان جزء دین اسلام مى دانند، منکر شود کافر و نجس است، البته اگر چنان چه بداند آن چیز ضرورى دین است و انکار آن چیز به انکار خدا یا توحید یا نبوّت برگردد، نجس است و اگر نداند، احتیاطاً باید از او اجتناب کرد….»

 

ترک نماز | عذاب کسانی که نماز نمی خوانند

 

با توجه به آن چه آمد در مورد کفر کسی که نماز را ترک نموده باید گفت: ترک نماز چند قسم است:
 ۱٫ ترک نماز به طور کلی از روی انکار دین؛ به طوری که معتقد به خدا نیست و با لجاجت می گوید: اگر چه خدا گفته امّا من انجام نمی دهم! در این صورت منکر ضروری دین شده و کافر است و از لحاظ فقهی نیز محکوم به نجاست می باشد و چنین فردی به عذاب ابدی دچار می گردد.


 ۲- ترک نماز به دلیل مسامحه کاری و کم اعتنایی به امور اخروی و اشتغال به سرگرمی های دنیوی. این قسم از ترک نماز موجب فسق است و گناه کبیره شمرده می شود امّا چنین فردی مسلمان می باشد و از لحاظ فقهی نیز حکم به طهارت چنین فردی می شود.


 ۳٫ ترک نماز در برخی اوقات: فردی در اثر ضعف ایمان و کم اعتنایی به امر آخرت گاهی نماز می خواند و گاهی ترک می کند و یا در اثر اهمیت ندادن به اوقات نماز، گاهی آن را در وقتش ترک می کند به خیال آن که در خارج وقت آن را قضا کند.


این قسم سوم هر چند مانند دو قسم قبل نیست ولی چنین فردی از ضایع کنندگان نماز و سبک شمارندگان آن است و در روایات آمده است که چنین کسی مشمول شفاعت اهل بیت(ع) قرار نمی گیرد و به شفاعت محمّد و آل محمّد(ع) نائل نمی گردد هر چند تارک الصلاه شمرده نمی شود و از سبک شمرندگان نماز به حساب می آیند.

 

ترک نماز | عذاب کسانی که نماز نمی خوانند

 

کافر در لغت به معنای پوشاننده است، همان طور که زارع را کافر می گویند؛ زیرا که پوشاننده دانه در خاک است، هم چنین افراد ناسپاس را کافر می نامند، چرا که نعمت حق را نادیده می گیرد و گویی پرده بر آن می افکند.کافر در اصطلاح شرع و قرآن کسی است که وجود پروردگار و یکتایی او را منکر است و نیز روز معاد و قیامت و رسالت انبیاء الاهی و یا یکی از ضروریات دین را انکار می نماید.

 

بنابراین اگر کسی نماز نخواند دو صورت دارد یا به این دلیل است که آن را انکار می کند و می داند انکار نماز به انکار خدا و وحدانیت پروردگار و یا انکار نبوت و رسالت و معاد و قیامت بر می گردد، در این صورت چنین شخصی کافر است و احکام کافر (که در رساله های عملیه آمده است)بر او مترتب می گردد. حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در پاسخ به این سؤال که : اگر کسی بعضی از ضروریات دین مانند روزه و غیر آن (مانند نماز) را انکار کند، حکم کافر را دارد یا خیر؟ می فرمایند: «اگر انکار هر یک از ضروریات دین به انکار رسالت یا تکذیب پیامبر اکرم اسلام (ص) یا وارد کردن نقصی به شریعت منجر شود، باعث کفر و ارتداد است.»

 

اما اگر شخصی کاهل به نماز باشد و از روی بی مبالاتی نماز نخواند و آن را ترک کند در حالی که پروردگار و وحدانیت او و دیگر ضروریات دین و وجوب نماز  را قبول دارد، کافر نمی باشد. چنان که مقام معظم رهبری در پاسخ به سؤالی، این چنین می فرمایند: «مجرد ترک نماز و روزه و سایر واجبات شرعی باعث ارتداد مسلمان و کافر شدن و نجاست وی نمی گردد و تا زمانی که ارتداد وی احراز نشده است، حکم سایر مسلمانان را دارد».از این رو روایاتی که تارک عمدی نماز را کافر معرفی می کند یا ناظر به قسم اول است و اگر هم شامل قسم دوم نیز شود باید بگوییم که منظور از کافر کفر نعمت است نه کفر عقیدتی و فکری.

 

ترک نماز | عذاب کسانی که نماز نمی خوانند

 

اولین نکته – اینکه بی نماز در دنیا زندگی پرمشقتی دارد و در قیامت کور محشور می شود:

این کارشناس مرکز تخصصی نماز بیان داشت: خدای متعال تصریح نموده هرکس از یاد الهی رویگردان شود زندگی سختی داشته و در قیامت کور محشور می شود چنانچه در آیه ۱۲۴ سوره طه به صراحت در این خصوص می فرماید:« وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِکْری فَإِنَّ لَهُ مَعیشَهً ضَنْکاً وَ نَحْشُرُهُ یَوْمَ الْقِیامَهِ أَعْمى‏» بدین معنا که « و هر کس از یاد من روى گردان شود، زندگى(سخت و) تنگى خواهد داشت؛ و روز قیامت، او را نابینا محشور مى‏کنیم!»

 

دومین نکته – بی نماز از یاری خداوند محروم است:

موسوی در توضیح نکته دوم افزود: قدرت نماز گذاران از نماز و خداوند است. کسی که نماز می خواند در هر نمازی به سوره حمد که می رسد با گفتن«ایاک نعبد و ایاک نستعین» در طول نماز های پنج گانه چندین بار ندا می دهد « پروردگارا فقط تو را می پرستیم و فقط از تو یاری می جوییم» از خداوند طلب یاری می جوید اما بی نماز خود را از این یاری محروم می نماید و همین طلب نکردن سبب می گردد ضعیف می ماند.

 

سومین نکته – بی نماز آرامش روحی ندارد:

وی با بیان اینکه در قرآن تصریح بسیاری بر آرامش بخش بودن نماز شده است گفت: کسی که نماز نمی خواند همواره مضطرب و نگران است، زیرا دل انسان تنها با نماز و یاد خدا آرام می شود، چنانچه خدای متعال در آیه ۱۴ سوره مبارکه طه خطاب به مردم می فرماید: « وَ أَقِمِ الصَّلاهَ لِذِکْری» یعنی « و نماز را براى یاد من بپادار!» همچنین خداوند در آیات دیگری از قرآن کریم برای این ذکر و یاد خدا ویژگی هایی مطرح نموده است از جمله اینکه یا ذکر و یاد الهی است که دلها آرام می گیرد چنانچه در آیه ۲۸ سوره رعد اینگونه بیان می دارد که: « أَلا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ» یعنی «آگاه باشید، تنها با یاد خدا دلها آرامش مى‏یابد!»

 

چهارمین نکته – بی نماز در لحظه مردن با التماس درخواست بازگشت به دنیا را دارد

کارشناس مرکز تخصصی نماز در ادامه تبیین آثار بی نماز بودن در دنیا و آخرت بیان کرد: کسی که عمدا نماز را اقامه نمی کند هنگام مردن برای برگشت به دنیا و جبران گذشته ملتمسانه تقاضای برگشت می کند. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم به علی علیه السلام فرمود:« یَا عَلِیُّ تَارِکُ الصَّلَاهِ یَسْأَلُ الرَّجْعَهَ إِلَى الدُّنْیَا»« یا علی تارک نماز بازگشت به دنیا را درخواست می کند» سپس در ادامه فرمود:« و این گفتار خداوند متعال است که در آیه ۹۹ و ۱۰۰ سوره مؤمنون در قرآن کریم فرموده است:« حَتَّى إِذا جاءَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ- قالَ رَبِّ ارْجِعُون‏ ‏؛ لَعَلِّی أَعْمَلُ صالِحاً فیما تَرَکْتُ کَلاَّ إِنَّها کَلِمَهٌ هُوَ قائِلُها » بدین معنا که « [ آنان هم چنان به راه غلط خود ادامه می دهند ] تا زمانی که مرگ یکی از آنان فرا رسد [ در آن حال ] می گوید: پروردگار من ! مرا باز گردان ! شاید در آنچه ترک کردم [ و کوتاهی نمودم ] عمل صالحی انجام دهم [ به او می گویند چنین نیست، ] این سخنی است که او به زبان می گوید».

 

پنجمین نکته – بی نماز حتما جهنمی خواهد بود!!

موسوی با ذکر این نکته که بی نمازان جهنمی خواهند بود، با اشاره به آیات قرآن کریم گفت: در قرآن کریم آمده: در قیامت یکی از سؤال هایی که بهشتیان از جهنمیان می پرسند در خصوص علت جهنمی شدن آنها می باشد که آنها جواب می دهند ما به خاطر این جهنمی شدیم که نماز نمی خواندیم. خداوند متعال این مکالمه را در آیات ۴۰ تا ۴۳ سوره مبارکه مدثر چنین بیان داشته است که: « فی‏ جَنَّاتٍ یَتَساءَلُونَ؛ عَنِ الْمُجْرِمینَ؛ ما سَلَکَکُمْ فی‏ سَقَرَ؛ قالُوا لَمْ نَکُ مِنَ الْمُصَلِّینَ» یعنی « آنها (مومنان) در باغ هاى بهشتند، و سؤال مى‏کنند… از مجرمان: چه چیز شما را به دوزخ وارد ساخت؟!» مى‏گویند: «ما از نمازگزاران نبودیم»لذا عاقبت بی نماز گرفتار شدن به عذاب الهی است مگر اینکه توبه نموده و به جبران گذشته خود بپردازد.

 

ششمین نکته – حقارت بی نماز در قیامت

وی در پایان فرد بی نماز را حقیر در آخرت خطاب کرد و گفت: افراد بی نماز با حقارت و ذلیلانه وارد جهنم می شوند همانگونه که خداوند متعال در آیه ۶۰ سوره غافر فرموده است:« إِنَّ الَّذینَ یَسْتَکْبِرُونَ عَنْ عِبادَتی‏ سَیَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ داخِرینَ» یعنی « آنان که از عبادت کردن به خداوند تکبر می ورزند، هرچه زودتر ذلیلانه به جهنم فرو خواهند رفت.»

 

ترک نماز | عذاب کسانی که نماز نمی خوانند | عواقب نماز نخواندن

مدل نیم ست ۹۶ | مدل نیم ست دخترانه شیک ۲۰۱۷ مدل نیم ست ۹۶ | مدل نیم ست دخترانه شیک ۲۰۱۷     جدیدترین و شیک ترین گالری گلچینی از جدیدترین نیم ست های طلا و جواهر ۹۶ – ۲۰۱۷ انواع مجمو...
نقایص مادرزادی جنین، می شه سقط کرد؟ عباس خدایاری متخصص جراحی های دهان، فک و صورت بیان کرد: نقایص مادرزادی جنین تا قبل از سه ماهگی از طریق روش هایی مانند سونوگرافی و تصویربرداری قابل...
قارچ ناحیه تناسلی نوزاد، راه حل سوال مخاطب نی‌نی‌بان: سلام. دختر من ۲ ماه و ۱۱روزش هست. نزدیک به ۱ ماهه شکمش سبز کار میکنه و به شدت بوی بدی میده. ضمن این که رو ناحیه تناسلیش قار...
دلیل بارداری خارج از رحم، پوشیدن لباس تنگ؟ سوال:باسلام و تشکر. من 23ساله هستم و نزدیک 5ساله ازدواج کردم. از اول ازدواج تا الان بچه نمیخواستیم. اما الان 8ماهه که زیر نظر پزشک اقدام به بچه د...
عوارض قرص ضدبارداری، اگر زیاد مصرف کنید قرص‌های ضد بارداری حاوی هورمونهایی هستند که مانع آزاد شدن تخمک‌ها از تخمدانها می‌شود.پروسه آزاد شدن تخمکها «فرایند تخمک گذاری» نامیده می‌شود. مطا...
علت سوزش سردل در بارداری، نقش هورمون سوزش سردل در خانم‎های باردار بسیار شایع است. این مسئله دو علت دارد:- اول اینکه برای تسهیل  زایمان، هورمون‎هایی مشغول آرام‎کردن رباط‎ها و بافت‎های...
افزایش رضایت زناشویی، شش کلید طلایی رضایت زناشویی در واقع نگرشی مثبت و لذتبخش است که زن و شوهر از جنبه های مختلف روابط زناشویی خویش دارند. پژوهش ها نشان داده اند که رضایت زناشویی در طول ...
بازیگران و داستان فیلم نقطه کور ⋆ در بازیگران و داستان فیلم نقطه کور به طور کامل در مورد بازیگران و داستان فیلم نقطه کور پرداخته ایم که به کاری از مهدی گلستانه هست و …بازیگران و داستان...
واریکوسل باعث نازایی میشه؟ سوالآیا عمل واریکوسل باعث نازایی میشود. جواببا سلامپاسخ سوال شما بستگی به درجه واریکوسل دارد بنحوی که در درجه 2 و 3 نقش زیادی در کاهش قدرت باروری...
بارداری هفته به هفته، هفته بیست و هشتم گروه ترجمه نی نی بان: در این جا به بیان تحولاتی می پردازیم که طی هفته بیست و هشتم بارداری برای تان رخ می دهد.رشد فرزند:جنین می تواند بو بکشد و بچ...
تغییرات بدن شما و توصیه ها در هفته یکم بارداری در هفته اول حاملگی هنوز باردار نیستید و در واقع این هفته از اولین روز آخرین قاعدگی شما محسوب میشود . این روشی دقیق است که متخصصین زنان از آن برای...
علت عرق پشت سر نوزاد سوال مخاطب نی‌نی‌بان: پسری دارم 9 ماهه. وزن تولد 3800. الان 10 /700 قد تولد 52 الان 75 دور سر تولد 35 الان 46 چند روزه موقع شیرخوردن کلن پیشونی و...
خواب کودک یک ساله، چرا هی بیدار میشه؟ سوالبا سلام.من دختر یک ساله ای دارم و مشکلم با این است که هر موقع با شوهرم قصد نزدیکی داریم در همان لحظه از خواب بیدار می شود.نمی دانم مشکل کجاست...
اسباب‌بازی‌های جنگی برای پسران مناسب است؟ دنیای اسباب بازی‌ها این روزها تنوع زیادی دارد و همین کار والدین را برای انتخاب سخت می‌کند. در این میان تفکیک جنسیتی برخی اسباب‌بازی‌ها و این‌که ع...
لباس عروس پفی و کار شده mt ⋆ در لباس عروس پفی و کار شده mt سری جدید از مد لباس های عروس زیبا با مدل پفی را برای شما قرار دادیم که شامل39  عکس زیبا از این مدل های … لباس عروس پفی...