بیوگرافی ژول ورن

بیوگرافی ژول ورن

 

نام اصلی ژول گابریل ورن
زادروز ۸ فوریهٔ ۱۸۲۸ نانت، فرانسه
مرگ ۲۴ مارس ۱۹۰۵ میلادی (۷۷ سال) امیان، فرانسه
ملیت فرانسوی
پیشه رمان‌نویس، نمایشنامه‌نویس، شاعر
سال‌های نویسندگی ۱۹۰۵-۱۸۵۰
سبک نوشتاری علمی–تخیلی
همسر(ها) مورل ورن
فرزندان میشل ورن
دلیل سرشناسی بیست هزار فرسنگ زیر دریا
سفر به مرکز زمین
دور دنیا در هشتاد روز
جزیره اسرارآمیز

 

ژول گابریل ورن (به فرانسوی: Jules Gabriel Verne) ‏ (۱۹۰۵-۱۸۲۸) نویسنده، شاعر و نمایش‌نامه‌نویس فرانسوی بود که بیشتر شهرت‌اش را مدیون نگارش کتاب‌های ماجرایی‌اش است که دنیای داستان‌های علمی–تخیلی را دگرگون کرد.

ژول ورن در هشتم فوریه (۱۸۲) در یک خانواده مرفه در منطقهٔ بندری شهر نانت فرانسه به دنیا آمد. به خواست پدرش تحصیلات‌اش را در رشته حقوق به پایان برد، اما ذوق نمایشنامه‌نویسی و رمان‌نویسی او را بر آن داشت که کم‌کم به سوی ادبیات کشیده شود. در ابتدا هرچند موفق نبود و از دیدگاه مالی هم در مضیقه افتاد، اما سپس پیشرفت سریعی کرد.

پنج‌گانهٔ مشهور او که دربرگیرندهٔ کتاب‌های سفر به مرکز زمین، بیست هزار فرسنگ زیر دریا و دور دنیا در هشتاد روز است، شهرتی جهان‌گیر به وی داد. از سال (۱۹۷۹)، او دومین نویسنده‌ای است که کتاب‌هایش بیشترین بازگردانی را به زبان‌های گوناگون جهان داشته است. پیش و پس از او به‌ترتیب آگاتا کریستی و شکسپیر، نویسنده‌های انگلیسی جا دارند.

در آغاز آثار ژول ورن تنها در میان کودکان طرفداران و علاقه‌مندانی داشت تا آن که منتقد و نویسنده‌ای به نام مارسل موره (۱۹۶۹-۱۸۸۷) چندین کتاب و رساله درباره ژول ورن نوشت و او را چنان که بود به دنیا معرفی کرد. مارسل موره در دو کتاب: «ژول ورن بسیار شگفت انگیز» (۱۹۶۰) و «اکتشافات ژول ورن» ((۱۹۶۳) ژول ورن را به دنیا شناساند و از آن به بعد دوستداران ادب با نظر جدی تری به ژول ورن می‌نگرند.

ژول ورن که هفتاد و هفت سال (۱۹۰۵- ۱۸۲۹) درین کره خاکی زیست، نزدیک به هشتاد داستان دراز و کوتاه و رساله نوشتهٔ پژوهشی و نوشتار نوشته‌است. مانند تاریخ مصر و فرانسه و مستعمره‌هایش ((۱۸۶۸) تاریخ رهنوردیهای بزرگ و رهنوردیهای بزرگ (۱۸۷۸) کریستف کلمب ((۱۸۸۳) و افزون بر آن پانزده نمایشنامه نوشته که در آن دوره بروی صحنه رفته‌است. با این باز یاد این نکته بایسته‌است که نام اوری او با سه درازداستان نام آورش پنج هفته در بالن و رهنوردی به میان زمین و از ماه به زمین آغاز شد. با این باز دلکش اینکه در دورانی که نویسندگان خوش قریحه وچیره دستی چون بالزاک، دیکنز، الکساندر دوما و تولستوی و داستایوفسکی، تورگنیف، فلوبر، استاندال و جورج الیوت و امیل زولا و ده‌ها نویسنده نامدار دیگر بودند، ژول ورن نه تنها نویسنده و گردآور ورزیده جای خود را باز کرد، بلکه با پیش بینی‌های ارزنده و روشن بینانهٔ خود، چراغ راهنمای نوآوران و دانشمندان در نیم و حتی یک سده پس از آن گردید که شایع است کشتی هسته‌ای ناتیلوس از روی نوشتهٔ نامدار او هشتاد فرسنگ زیر دریا ساخته شد و به همین روی نام آن کشتی افسانه‌ای بر این کشتی راستین نهاده شد.

زندگی

ژول ورن در ۸ فوریه ۱۸۲۸ در شهر نانت به گیتی آمد. پدرش پیر ورن در سال ۱۸۲۷ با دختری از نانت عروسی کرده بود و هر چند که خانواده دختر از توانگری سرشاری برخوردار بود، پیر ورن که دلبستگی به آموختن و خواندن داشت به کار وکالت پرداخت. ژول ورن برادری به نام پل ((۱۸۹۷ – ۱۸۲۹) و سه خواهر به نامهای آنا، ماتیلد و ماری داشت.

در سال (۱۸۳۹) سوار بر کشتی خویش به نخستین دریانوردی دور و درازش پرداخت و به هند رفت. در سال (۱۸۴۴) در دبیرستان نانت نام می‌نویسد و به آموختن سخنوری و فلسفه می‌پردازد. پس از گرفتن گواهینامه به پیشنهاد پدر به کارهای حقوقی راه می‌یابد. هم‌زمان به نوشتن نمایشنامه و اندوه نمایش (تراژدی) می‌پردازد با این حال از سوی خانواده برای نوشتن داستان‌های اندوه انگیز به او حمله می‌شود و کما بیش از آن دست می‌کشد.

در سال (۱۸۴۸) با گرفتن اجازه از پدر برای دنبالهٔ آموختن در رشته حقوق به پاریس می‌رود با بهره‌وری از فرصت می‌کوشد تا نمایشنامه‌های خود را به روی صحنه ببرد. با این حال کارها آن جور که جوان ساده دل شهرستانی می‌اندیشید برابر کام پیش نمی‌رود، پدر ماهانهٔ اندکی برای او می‌فرستد و او ناچار برای گذارن زیست هزینهٔ آموختن باید با دشواری بکوشد و صرفه جویی کند. جوری که برای خریدن بلیت نمایش شکسپیر ناچار می‌شود سه روز از خوردن خوراک رو برگرداند. با این حال در همهٔ این چندگاه دمی از کار نوشتن باز نمی‌ماند و همچنان به آفریدن نوشته‌های گرانمایهٔ خود دنباله می‌دهد و درین چند گاه که الکساندر دوما روی آور ذوق و قریحهٔ وی شده‌است نویسندهٔ جوان را به زیر و بال و پر خود می‌گیرد و حتی برای دیدن نمایشنامه‌ها او را به لژ ویژهٔ خود می‌فرستد (نمایشنامهٔ جوانان تفنگدار) در سال (۱۸۴۹) با الهام از دوما سه نمایشنامه می‌نویسد که یکی را دومای پدر می‌پسندد و در سال ۱۸۵۰ نمایشنامه ی یاد شده به نام «پوشالهای برباد رفته» بر نمایشخانه (تئاتر) تاریخ ی برروی صحنه می‌رود و با کامیابی نسبی روبرو می‌شود. ژول ورن دنبالهٔ آموختن در رشتهٔ حقوق را فراموش نمی‌کند و به درخواست پدر قرار است پس از فراغت از آموختن در شهر نانت به کار دادگویی بپردازد.

با این حال مهر نویسندگی او را بخود نمی‌گذارد و روانه پاریس می‌شود. برای روزگذراندن ناچار به تدریس می‌شود و در آن حال به نوشتن می‌پردازد و دستاورد آن روزگار چند نسک است که در سالیان پس از آن زیر نام شگفتین فضانوردی‌ها پخش می‌شود. در سال (۱۸۵۲) ژول ورن نخستین بزرگ نوشتهٔ خود را به نام «مارتین پاز» را که داستانی تاریخی درباره جنگ‌ها و برخوردهای هندوها ودورگه‌های پرونی و اسپانیولی ]ست در رشته پخشگری‌های دیرینکدهٔ خانواده‌ها چاپ کرد. نویسنده ۲۴ ساله فرانسوی اینک به چنان نام‌آوری رسیده که در همهٔ محفل‌های ادبی از ذوق و قریحه و پهناوری دانسته‌های او بویژه در رشته میژوی گیتی شناسی گفتگو می‌شود. در سال (۱۸۵۳) نمایشنامه دیگر ژول ورن در نمایشخانه لیریک با کامیابی فراوانی روبرو می‌شود. سپسین سال نخستین دراز داستان خود به نام ارباب زاخاری و زمستانی در قطب جنوب پخش می‌کند و با این حال از نوشتن نمایشنامه دست برنمی دارد.

در سال (۱۸۵۷) با انباز زیستش که بیوه‌ای ست بیست و شش ساله آشنا می‌شود کار به عروسی می‌کشد. در سال‌های ۱۸۵۹ تا ۱۸۶۱ به رهنوردیهای پژوهی خود می‌پردازد و به اسکاتلند و نروژ اسکاندیناوی می‌رود. پس از بازگشت اپرتی را بر روی صحنه می‌برد. در ۳ اوت ۱۸۶۱ میشل ورن تنها کودک وی به گیتی می‌آید. در سال ۱۸۶۲ با پخشگری به نام هتزل قرارداد فروش کتاب نامدار خود پنج هفته در بالن را امضا می‌کند و همکاری این دو بیست سال دنباله می‌یابد. دلکش اینکه تازه ژول ورن درمی یابد که قریحه او در داستان‌نویسی است و نخست فرانسه و در زمانی کوتاه پس از آن گیتی از هستی این نویسنده آفریننده آگاه می‌شود. هتزل که اینک ستاره‌ای را یافته به ژول ورن پیشنهاد همکاری با ماهنامه‌ای به نام آموزش و سرگرمی‌ها را می‌دهد او می‌پذیرد و در ۲۰ مارس ۱۶۶۴ سرگذشت‌های ناخدا هاتراس را در آن به گونه پانویس پخش می‌کند و سپس آنرا به صورت کتابی درمی‌آورد و در سال (۱۸۶۵) رهنوردی به میان زمین و سپس از زمین به ماه را به نام خط سیر یکراست در ۹۷ ساعت و۲۰ دقیقه چاپ می‌کند. با این حال نباید فراموش کرد که روزنامه جدی و پر خوانندهٔ دبا گفتمانهای پاورقی از زمین به کره ماه و رهنوردی به دور ماه را چاپ کرده‌است.

 

بیوگرافی ژول ورن

در سال (۱۸۶۶) که ژول ورن به اوج نام‌آوری و کامیابی خود رسیده بود برای خود یک کشتی گردشی خرید و آن را به نام پسرش سن میشل گذاشت کام ناکام این کشتی گویا برای رهنوردی او ویژگی داشت با این حال در بن ابن قایق ماهیگیری دفتر کار و مرکز مطالعهٔ او شمرده می‌شد و هنگامی که در دریا ی مانش دریانوردی یا در روی رودخانه سن کشتی می‌راند، درهمان هنگام به اندیشیدن می‌پراخت و دستاورد اندیشه‌های خود را به گونهٔ اثرهای جاودانی به روی کاغذ می‌آورد. در سال (۱۸۶۷) به همراه برادرش پل با کشتی مجهزی به گریت ایسترن رهسپار آمریکا شد و در بازگشت شاهکار ارزندهٔ خود به نام بیست هزار فرسنگ زیر دریاها را نوشت.

در سال (۱۸۷۲) به شهر آمین زادبوم همسرش رفت و در آنجا جای گرفت. دو سال پس از آن یک مهمانخانه خودمانی و این بار یک کشتی گردشی راستین را خرید و نام آنرا سن میشل دوم گذاشت دور گیتی در هشتاد روز را به روی صحنه برد که دو سال با کامیابی بسیار اجرای آن دنباله می‌یافت. (۱۸۷۴) ژول ورن در سال (۱۸۷۱۱۸۷۱]] پدر و در سال (۱۸۸۷) مادر خود را از دست داد. در سال (۱۸۹۷) برادرش پل رخت به سرزمین دیگر کشید و خود وی در سال (۱۹۰۲) دچار آب مروارید گردید

اگر چه که در سالهای نام‌آوری و سرافرازی چنین یاد کرده‌است: «من هیچ گلایه‌ای از زیستن ندارم کم و بیش هر آنچه را می‌خواسته‌ام، بدست آورده‌ام.» در سال ۱۸۸۷ – ۱۸۸۶ پس از یک درام خانوادگی که به تیراندازی برادزاده‌اش به سوی او انجامید و با دو گلوله زخمی‌اش ساخت و هیچکس هم دلیلش را ندانست، ژول ورن به دنباله کار خود در شورای شهر آمین که از چندی پیش به آن سرگرم بود، پرداخت این جور به نگر می‌رسد که شخصیت اداری و نویسندگی وی ناهمسازی ندارند و بخوبی یکدیگر را می‌پذیرند. در یال (۱۸۹۲) به خواهرانش می‌نویسد: پاریس دیگر مرا نخواهد دید. زندگی نامه نویسان ژول ورن او را در سال‌های ۱۹۰۵ – ۱۸۸۴ خاموش افسرده و سرخورده توصیف کرده و این برداشت را از یکی از نامه‌هایی که برای خواهرش فرستاده بدست آورده‌اند: «هر جور خوشی و شادی برایم برنتافتنی شده و شخصیت و منش من به کل تغییر کرده و کوفت‌هایی بر من راه یافته که هرگز از آن رهایی نخواهم یافت.»

هرچند که با پشتیبان جویی به نوشته‌های دیگر وارونهٔ این دیدمان رفتاری نیز اورده شده‌است. زیرا او تا واپسین دمی که توانا به گرفتن قلم بود از تکاپو دست بر نداشت. حتی یک بار در نزد نویسنده ایتالیایی دوآمی چیس گفته بود: زمانی که من کاری ندارم، احساس می‌کنم که زندگی از هستی‌ام رخت بر بسته‌است. او همچنان به خواندن نوشته‌های ادگار آلن پو که بسیار به آن دلبسته بود نوشتن دراز داستان نامدارش ابوالهول یخ‌ها دنباله می‌داد و تا ۲۴ مارس ۱۹۰۵ که به ابدیت می‌پیوندد ده کتاب دیگر می‌نویسد. ژول ورن در ۲۴ مارس ۱۹۰۵ بر اثر بیماری دیابت، در شهر آمیین درگذشت.

 

بیوگرافی ژول ورن

 

رمان‌ها

نام اثر سریال IN-18 In-8 عنوان فرانسوی
پنج هفته در بالن ۱۸۶۳ ۱۸۶۳ Cinq Semaines en ballon
ماجراهای ناخدا هاتراس ۱۸۶۴-۶۵ ۱۸۶۶ ۱۸۶۶ Voyages et aventures du capitaine Hatteras
سفر به اعماق زمین ۱۸۶۴ ۱۸۶۷ Voyage au centre de la Terre
از زمین تا ماه ۱۸۶۵ ۱۸۶۵ ۱۸۶۸ De la Terre à la Lune
فرزندان کاپیتان گرانت
(فرزندان ناخدا گرانت)
۱۸۶۷ Les Enfants du capitaine Grant
بیست هزار فرسنگ زیر دریا ۱۸۶۹-۷۰ ۱۸۶۹-۷۰ ۱۸۷۱ Vingt Mille Lieues sous les mers
سفر به مدار ماه
(سفر به کره ماه)
۱۸۶۹ ۱۸۷۰ ۱۸۷۲ Autour de la Lune
شهر شناور ۱۸۷۰ ۱۸۷۱ ۱۸۷۱ Une Ville flottante
ماجراهای آفریقا ۱۸۷۱-۲ ۱۸۷۲ ۱۸۷۲ Aventures de trois Russes et de trois Anglais
۳-۱۸۷۲ ۱۸۷۳ ۱۸۷۳ Le Pays des fourrures
دور دنیا در هشتاد روز ۱۸۷۲ ۱۸۷۳ ۱۸۷۳ Le Tour du monde en quatre-vingts jours
جزیره اسرار آمیز ۱۸۷۴-۷۵ ۱۸۷۴-۷۵ ۱۸۷۵ L’Île mystérieuse
۷۵-۱۸۷۴ ۷۵-۱۸۷۴ ۱۸۷۵ Le Chancellor
میشل استروگف ۱۸۷۶ ۱۸۷۶ ۱۸۷۶ Michel Strogoff
۱۸۷۷ ۱۸۷۷ ۱۸۷۷ Hector Servadac
هندوهای سیاه ۱۸۷۷ ۱۸۷۷ ۱۸۷۷ Les Indes noires
ناخدای پانزده ساله ۱۸۷۸ ۱۸۷۸ ۱۸۷۸ Un Capitaine de quinze ans
پانصد میلیون ثروت ۱۸۷۹ ۱۸۷۹ ۱۸۷۹ Les Cinq Cents Millions de la Bégum
گرفتاری‌های یک چینی در چین ۱۸۷۹ ۱۸۷۹ ۱۸۷۹ Les Tribulations d’un Chinois en Chine
۸۰-۱۸۷۹ ۱۸۸۰ ۱۸۸۰ La Maison à vapeur
جنگل‌های تاریک آمازون ۱۸۸۱ ۱۸۸۱ ۱۸۸۱ La Jangada
مدرسه رابینسون‌ها ۱۸۸۲ ۱۸۸۲ ۱۸۸۲ L’École des Robinsons
اشعه سبز
(پرتو سبز)
۱۸۸۲ ۱۸۸۲ ۱۸۸۲ Le Rayon vert
۱۸۸۳ ۱۸۸۳ ۱۸۸۳ Kéraban-le-têtu
۱۸۸۴ ۱۸۸۴ ۱۸۸۴ L’Étoile du sud
جزیره‌ای در آتش
(شهر عصبه در آتش)
۱۸۸۴ ۱۸۸۴ ۱۸۸۴ L’Archipel en feu
ماتیاس ساندروف ۱۸۸۵ ۱۸۸۵ ۱۸۸۵ Mathias Sandorf
جایزه بزرگ ۱۸۸۶ ۱۸۸۶ ۱۸۸۶ Un Billet de loterie
روبر فاتح ۱۸۸۶ ۱۸۸۶ ۱۸۸۶ Robur-le-Conquérant
۱۸۸۷ ۱۸۸۷ ۱۸۸۷ Nord contre Sud
۱۸۸۷ ۱۸۸۷ ۱۸۸۷ Le Chemin de France
دو سال تعطیلات ۱۸۸۸ ۱۸۸۸ ۱۸۸۸ Deux Ans de vacances
۱۸۸۹ ۱۸۸۹ ۱۸۸۹ Famille-sans-nom
۱۸۸۹ ۱۸۸۹ Sans dessus dessous
۱۸۹۰ ۱۸۹۰ ۱۸۹۰ César Cascabel
۱۸۹۱ ۱۸۹۱ ۱۸۹۱ Mistress Branican
کاخ کارپات‌ها
قلعه مرموز
(قصر کارپاتها)
۱۸۹۲ ۱۸۹۲ ۱۸۹۲ Le Château des Carpathes
۱۸۹۲ ۱۸۹۳ ۱۸۹۲ Claudius Bombarnac
۱۸۹۳ ۱۸۹۳ ۱۸۹۳ P’tit-Bonhomme
۱۸۹۴ ۱۸۹۴ ۱۸۹۴ Mirifiques Aventures de Maître Antifer
۱۸۹۵ ۱۸۹۵ ۱۸۹۵ L’Île à hélice
در برابر پرچم ۱۸۹۶ ۱۸۹۶ ۱۸۹۶ Face au drapeau
۱۸۹۶ ۱۸۹۶ ۱۸۹۶ Clovis Dardentor
ابوالهول یخی ۱۸۹۷ ۱۸۹۷ ۱۸۹۷ Le Sphinx des glaces
۱۸۹۸ ۱۸۹۸ ۱۸۹۸ Le Superbe Orénoque
۱۸۹۹ ۱۸۹۹ ۱۸۹۹ Le Testament d’un excentrique
۱۹۰۰ ۱۹۰۰ ۱۹۰۰ Seconde Patrie
۱۹۰۱ ۱۹۰۱ ۱۹۰۱ Le Village aérien
۱۹۰۱ ۱۹۰۱ ۱۹۰۱ Les Histoires de Jean-Marie Cabidoulin
۱۹۰۲ ۱۹۰۲ ۱۹۰۲ Les Frères Kip
۱۹۰۳ ۱۹۰۳ ۱۹۰۳ Bourses de voyage
یک درام در لیونی
(رخدادی در لیوونی)
حادثه‌ای در لیونی
۱۹۰۴ ۱۹۰۴ ۱۹۰۴ Un Drame en Livonie
صاحب جهان
(ارباب گیتی)
۱۹۰۴ ۱۹۰۴ ۱۹۰۴ Maître du monde
فانوس دریایی در پایان دنیا ۱۹۰۵ ۱۹۰۵ ۱۹۰۵ Le Phare du bout du monde
آتشفشان طلایی ۱۹۰۶ ۱۹۰۶ ۱۹۰۶ Le Volcan d’or
شکار شهاب ۱۹۰۸ ۱۹۰۸ ۱۹۰۸ La Chasse au météore
ناخدای دانوب ۱۹۰۸ ۱۹۰۸ ۱۹۰۸ Le Pilote du Danube
نام اثر سریال
ترانه کمدی «یازده روز در پایتخت» ۱۸۶۰
خط‌های سیاه ۱۸۷۷
تاریخ مسافت‌های بزرگ و مسافران نامدار ۱۸۷۸
مسافرت در راه چین ۱۸۷۹
فاتح شبگرد ۱۸۸۰
فرشته لجباز (گرابان سزسخت؟)
کاروان لجوج
۱۸۸۳
گشاینده ۱۸۸۶
رهنوردی به بیابان رازآمیز و گزیره چرخدار ۱۸۹۵
جزیره آفتاب‌پرستان ۱۸۹۵
انسان‌های میمون نما
تونل زیر دریایی
اژدهای دریایی
خانه متحرک
سرزمین تاریکی
دیوار چین
آوارگان جزیره
فاتح آسمان‌ها
آخرین هدیه
زیر زمین اژدها
اسرار کشتی سنتیا
سوداگرای پوست
آقای سزار
قهرمان سرزمین زمرد
فرزند ایرلند
(جلد دوم قهرمان سرزمین زمرد)
جزیره یخبندان
در سیارات چه می‌گذرد؟
کشتی شکستگان
سفر به صحرای اسرار آمیز
(هجوم دریا)
سفر پر ماجرا
سیاره سرگردان
دلاور
ستاره جنوب
جزیره ناشناخته
ماجرای یک شهر
نام اثر shg عنوان فرانسوی
پاریس در قرن بیستم ۱۸۶۳ Paris au | | e siècle

داستان‌های کوتاه

نام اثر سال عنوان فرانسوی
مارتین پاژ ۱۸۵۲ Martin Paz
ارباب زکریا ۱۸۵۴ Maître Zacharius

نمایش‌نامه‌ها

نام اثر سال عنوان فرانسوی
کولی مابارد ۱۸۵۳ Le Colin-Maillard

کتاب‌های غیرداستانی

نام اثر سال عنوان فرانسوی
جغرافیای مصور فرانسه و مستعمرات آن ۱۸۶۶-۶۸ Géographie illustrée de la France et de ses colonies

 

 

 

بیوگرافی آنتوان دوسنت اگزوپری   آنتوان دو سنت‌اگزوپری زادروز ۲۹ ژوئن ۱۹۰۰ لیون فرانسه مرگ ۳۱ ژوئیه ۱۹۴۴ (۴۴ سال) offshore جنوب مارسی فرانسه ملی...
بیوگرافی ویلیام سامرست موآم   ویلیام سامرست موآم زادروز ۲۵ ژانویهٔ ۱۸۷۴ پاریس، فرانسه درگذشت ۱۶ دسامبر ۱۹۶۵ میلادی (۹۱ سال) نیس، فرانسه ملیت  ان...
بیوگرافی یوهان ولفگانگ فون گوته   یوهان ولفگانگ فون گوته نام اصلی یوهان ولفگانگ گوته زادروز ۲۸ اوت ۱۷۴۹ فرانکفورت، آلمان مرگ ۲۲ مارس ۱۸۳۲ میلادی (۸...
بیوگرافی ژان ژاک روسو   ژان-ژاک روسو زمینهٔ کاری فلسفه سیاست، ادبیات، موسیقی و تربیت زادروز ۲۸ ژوئن ۱۷۱۲ ژنو مرگ ۲ ژوئیه ۱۷۷۸ میلادی (۶۶ س...
بیوگرافی جبران خلیل جبران   خلیل جبران زادروز ۶ ژانویه ۱۸۸۳ البشری، شمال لبنان درگذشت ۱۰ آوریل ۱۹۳۱ نیویورک سیتی علت مرگ سیروز کبدی ملی...
بیوگرافی آرتور سی کلارک   آرتور سی. کلارک زمینهٔ کاری علم زادروز ۱۶ دسامبر ۱۹۱۷ سامرست، انگلستان مرگ ۱۹ مارس، ۲۰۰۸ (۹۰ سالگی) کلمبو، سریلا...
بیوگرافی مورگان شوستر   ویلیام مورگان شوستر (به انگلیسی: William Morgan Shuster) ‏ (۱۸۷۷ - ۱۹۶۰) حقوقدان، ناشر و کارشناس مالی اهل ایالات متحده آمریکا که در سال ...
بیوگرافی میگل د سروانتس   میگل د سِروانتِس نام اصلی دن میگل د سِروانتِس ساآودرا زادروز ۲۹ سپتامبر ۱۵۴۷ آلکالا د هنارس، اسپانیا مرگ ۲۳ آوریل...
بیوگرافی هلن کلر   هلن کلر نام اصلی هلن آدامز کِلِر زادروز ۲۷ ژوئن ۱۸۸۰ تاسکامبیا، آلاباما مرگ ۱ ژوئن ۱۹۶۸ میلادی (۸۷ سال) وستپورت، ک...
بیوگرافی گابریل گارسیا مارکز   گابریل گارسیا مارکز زمینهٔ کاری ادبیات زادروز ۶ مارس ۱۹۲۷ آراکاتاکا، ماگدالنا، کلمبیا مرگ ۱۷ آوریل ۲۰۱۴ میلادی (۸۷...
بیوگرافی جرج الیوت   جرج الیوت نام اصلی ماری آن زمینهٔ کاری رمان‌نویسی زادروز ۲۲ نوامبر ۱۸۱۹ چیلور کتون، وارویکشایر، انگلستان مرگ...
بیوگرافی هنری میلر   هنری میلر نام اصلی هنری والنتین میلر زادروز ۲۲ دسامبر ۱۸۹۱ منهتن، نیویورک سیتی مرگ ۷ ژوئن ۱۹۸۰ میلادی (۸۸ سال) ل...
بیوگرافی نصرالله امامی   نصرالله امامی زمینهٔ کاری مترجم، نویسنده و استاد دانشگاه زادروز ۱۳۲۸ خورشیدی آبادان، ایران ملیت ایرانی دانشگاه د...
بیوگرافی مارک تواین   مارک تواین نام اصلی سمیوئل لنگهورن کلمنز زمینهٔ کاری داستان، داستان تاریخی، ادبیات کودکان، ادبیات غیرداستانی، ادبیات فلس...
بیوگرافی شهرام اقبال زاده   شهرام اقبال زاده زادروز ۱۳۳۳ کرمانشاه ملیت ایرانی پیشه مترجم و نویسنده   شهرام اقبال زاده، نویسنده،...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.