به سایت عکس و بیوگرافی خوش آمدید

بیوگرافی هریسون فورد

بیوگرافی هریسون فورد

بیوگرافی هریسون فورد

 

هریسون فورد
زمینه فعالیت سینما
تولد ۱۳ ژوئیهٔ ۱۹۴۲  شیکاگو، ایلینوی
ملیت  آمریکایی
پیشه بازیگر تهیه‌کننده
سال‌های فعالیت ۱۹۶۶ – تاکنون
شریک(های)
زندگی
(۱۹۷۹-۱۹۶۴)
(۲۰۰۴-۱۹۸۳)
(ازدواج ۲۰۱۰)
فرزندان پنج فرزند

 

هریسون فورد (به انگلیسی: Harrison Ford) (زاده ۱۳ ژوئیه۱۹۴۲) بازیگر آمریکایی و از چهره‌های قدیمی هالیوود است.

مردم فورد را بیشتر با نقش هان سولو در فیلم ) می‌شناسند. در عین حال نقش دکتر ایندیانا جونز، باستان‌شناس و ماجراجوی سری فیلم‌های ایندیانا جونز هم بسیار بر شهرت او افزوده است.

بزرگ‌ترین‌سوپراستارهای هالیوود آنهایی هستند که بیشترین‌دستمزدها را می‌گیرند. “تام هنکس”، “مل گیبسون” و “جیم کری”، ۲۰ میلیون‌دلار پول می‌گیرند. چون اسم آنها تضمین کننده‌یک فیلم است.

هریسون فورد ثروتمندترین سوپراستار سینما است. فیلم‌های او نزدیک به شش میلیارد دلار فروش‌داشته است و در مورد جنگ ستارگان و ایندیاجونز از این هم بیشتر بوده است. فورد در شصت سالگی نیز برای هر عکسش ۲۵میلیون دلار دریافت می‌نماید. اگر از نظر مالی به‌این هنرپیشه بپردازیم، می‌بینیم که در تاریخ سینمابرترین است.

دلیل این اتفاق مشخص می‌باشد. در بیشتر فیلم‌ها، او یک شخصیت تماماً آمریکایی‌دارد و از آن جا که آمریکا همیشه خود را خوب‌می‌داند، فورد نیز از نظر آنها شخصیتی دوست‌داشتنی دارد.

فورد بیش از هر چیز به خاطر فیلم‌های اکشن خودمعروف است. پس از چهار دهه کار در عرصه هنراو نقش و شخصیت‌های متفاوتی را ایفا کرده‌است.

زندگی‌نامه

هریسون فورد در روز سیزدهم ژوئیه سال ۱۹۴۲ در شیکاگو ایالت ایلینوی به دنیا آمد. پدر وی، کریستوفر فورد، بازیگر تبلیغاتی بود و مادر وی، دوروتی نیدل‌من، بازیگر و گوینده رادیو بود. اجداد مادری او یهودی بوده و از مینسک در روسیه مهاجرت کرده‌اند. اما اجداد پدریش کاتولیک مذهب بوده و اصلیت آنها ایرلندی و آلمانی می‌باشد.

او همیشه مراقب‌هریسون و برادرش (تریسن) بود. هریسون در کودکی بسیار خجالتی بود و همیشه احساس می‌کرد با بقیه بچه‌ها فرق دارد. در مدرسه پیوسته قوی‌ترها به او زور می‌گفتند و هر روز جونز آینده را به پارک می‌بردند و حسابی کتک می‌زدند و سپس از بالای تپه‌ای به پایین قل می‌دادند. اوهیچ وقت از خودش دفاع نمی‌کرد. هر چند که از درون از خشم می‌سوخت، خشمی که سال‌ها در او ماند ولی همیشه سیاست گاندی را در پیش می‌گرفت و صبر پیشه می‌کرد و با این عکس‌العمل دشمنان خود را جری‌تر می‌نمود. سال‌های دبیرستان را در مدرسه (مین‌تاون شیپ) در شمال شیکاگو گذراند. در آن جا نیز همچنان گوشه گیر بود. او در ورزش اصلاً خوب کار نمی‌کرد و نمره‌هایش همیشه در سطح پایین بود. والدینش هیچ امیدی به موفقیت او در آینده نداشتند. از تنها چیزی که کمی لذت می‌برد، کار در رادیو بود. صدای او اولین صدایی بود که از رادیو داخلی دبیرستان پخش شد.

پس از فارغ‌التحصیل شدن از دبیرستان در سال ۱۹۶۰، وارد دانشگاه ریپون شد و رشته ادبیات‌انگلیسی را ادامه داد. رشته‌ای که از آن متنفر بود. کم‌کم علائم افسردگی در او نمودار گشت. مدت‌ها پشت سرهم می‌خوابید و برایش سخت بود که بلند شود. او می‌گوید یک روز بعد از سه شبانه روز چرت زدن از رختخواب برخاستم تا به دانشگاه بروم. انگار همه چیز در حرکت آهسته بود. وقتی به کلاس رسیدم، آن قدر بی‌حال و بی‌حوصله بودم که نتوانستم دستگیره را بچرخانم و آن را بازکنم. برگشتم و دوباره به رختخواب رفتم.

این حالت سه سال طول کشید. در این سه سال کاری نمی‌کرد و اغلب در کلاس‌ها شرکت نمی‌نمود. او بعدها می‌گفت: “بهترین کلمه‌ای که می‌شد به من گفت تنبل بود. چند روز قبل از فارغ‌التحصیل شدن استادان دانشگاه وضعیتم را فهمیدند و به من مدرک ندادند.” ولی در آن سال‌ها دو اتفاق خوب برایش افتاد. یکی آشنایی با “ماری‌مارکوارت” بود که در سال ۱۹۶۴ یعنی یک سال پس از ترک دانشکده با یکدیگر ازدواج نمودند و صاحب دو پسر به نام‌های “بنجامین” که بعدها سرآشپز شد و “ویلیارد” که معلم تاریخ شد، گشتند. اتفاق دوم آشنایی با گروه بازیگری “بلفری پلیرز” بود. او یک بار در آن گروه بازی کرد و از همان زمان بود که فهمید به این کار علاقه دارد. کارگردان گروه به او پیشنهاد داد که به کالیفرنیا برود و درس بازیگری بخواند.

فورد با آرزوهای بسیار ماری را در فولکس واگن قدیمی خود به غرب آمریکا برد و در مدرسه بازیگری لاگونا شروع به تحصیل نمود. همان زمان بود که به هنگام رانندگی کنترل خود را از دست داد و تصادف کرد و چانه‌اش زخمی شد. جای آن زخم‌هنوز هم روی صورت هریسون مانده است و او را در ایفای نقش‌ها کمک می‌نماید.

در قسمت سوم فیلم ایندیانا جونز نشان می‌دهند که در کودکی شلاق به صورت ایندیانا خورده و جای آن هنوز هم روی چانه‌اش باقی است، و در فیلم دختر شاغل فورد می‌گوید وقتی در نوجوانی می‌خواستم خودم گوشم را سوراخ کنم، غش کردم و چانه‌ام به لبه دستشویی خورد. در آن زمان استودیوهای فیلمسازی بزرگ از استعدادهای جوان بهره می‌بردند. بنابراین در سال ۱۹۶۵ هرسیون برای کار به کلمبیا پیکچرز رفت. آنها با او مصاحبه کردند ولی پذیرفته نشد.

قبل ازاین که سوار آسانسور شود فکر کرد به دستشویی‌برود. وقتی از دستشویی بیرون آمد، دستیار کارگردان رادیو که به دنبال او می‌رود. او از فورد پرسید: “با ما قرارداد امضا می‌کنید؟ صد و پنجاه دلار در هفته خوبه؟” معلوم بود که خوب است وهریسون کارش را شروع کرد.

اولین فیلم او گرمای مرگ در شهر بازی نام داشت که در آن نقش خیلی کوتاهی را ایفا کرد. اولین و تنها حرفی که گفت این بود که از پشت پنجره گفت: “:آقای جونز… آقای جونز…” و پس‌از آن نقش کوتاه دیگری در یک فیلم کمدی بازی‌کرد. شرکت کلمبیا او را کنار گذاشت و در سال ۱۹۶۷ وارد شرکت یونیورسال شد.

نقش‌های کم و کوتاهی به او می‌دادند. کسی‌توجه چندانی به استعدادهای او نمی‌کرد. او در نقش‌هایی مثل گاوچران، جوان ژیگول، مظنون به قتل و… بازی کرد ولی نتوانست هنر خود را به‌دیگران بشناساند. تنبلی و بی‌اهمیت بودن او ضربه سختی به او زد. یک روز یکی از کارگردانان‌با لحن تحقیرکننده‌ای به او گفت: “این چه وضع‌بازی است”. هریسون پاسخ داد: “من سعی خودم را می‌کنم ولی من که یک ستاره نیستم” آن کارگردان گفت: “تونی کورتیس را ببین در اولین فیلمش یک قصاب واقعی است در حالی که می‌دانیم او دارد نقش بازی می‌کند و یک ستاره‌است.” هریسون با بی‌حوصلگی جواب داد: “فکر کردم شما فکر می‌کنید قصاب است.” و کارگردان فریاد زد: “این لعنتی را از دفتر من بیرون بیندازید” این جور اتفاقات برای او پیش‌می‌آمد.

چند سال بعد در فیلمی بازی کرد که داستان زندگی یک معلم بود. این معلم در قسمتی‌از فیلم باید درباره عنکبوت‌ها سخنرانی می‌کرد. هریسون یک رتیل خرید ودرمورد آن به مطالعه‌پرداخت. روز فیلمبرداری رتیل را درون یک‌قوطی با خود برد و فکر کرد حتماً کارگردان از این‌کار او خوشش می‌آید واز آن در فیلم استفاده‌می‌نماید ولی عکس‌العمل کارگردان جور دیگری‌بود.

او فریاد زد: “این قوطی لعنتی را از این جا بیندازید بیرون’. اکنون فورد دو فرزند داشت و در یک‌خانه ۱۸۵۰۰ دلاری زندگی می‌کرد که باید پول‌آن را می‌پرداخت. یک روز بایکی از دوستانش به مغازه آنتیک فروشی رفته‌بود. دوستش تصمیم گرفت دو میز که هر کدام۱۱۰۰ دلار قیمت داشتند را خریداری نماید. فورد گفت: این کار را نکن. من با ۲۰۰ دلار برایت‌میز می‌سازم. دوستش ۴۰۰ دلار خرج کرد ووسایل کار را آماده نمود و رفت. ولی آن میزهاهیچ وقت ساخته نشدند و درعوض چند سال بعدفورد یک میز آنتیک برای دوستش خرید.

جنگ ستارگان

در سال ۱۹۷۲ فرد روس تهیه‌کننده‌ای که به توانایی بازیگری فورد اعتقاد داشت، از او برای فیلم جدیدی به کارگردانی کارگردان تازه‌کاری به نام “جورج لوکاس” دعوت کرد. در دیوارنویسی آمریکایی قرار بود فورد یکی از هنرپیشه‌ها را کتک بزند. کمی بعد لوکاس به او پیشنهاد کرد که در فیلم آواز نیز بخواند ولی هیچ‌کس صدای او را نپسندید به جز لوکاس، فیلم دیوارنویسی آمریکایی در زمان خودفروش‌خیلی خوبی‌داشت و مقدمه‌ای بر کارهای بزرگ لوکاس در آینده بود. پس از آن در فیلم مکالمه به کارگردانی “فرانسیس فورد کوپولا” بازی کرد و این فیلم نیز در دهه هفتاد یکی از برترین‌ها شد. ولی فورد هنوز هم به شهرت زیادی دست نیافته بود.

او همچنان نجاری می‌کرد و به “نجار ستاره‌ها” معروف شده بود. یک روز که داشت درب خانه فرانسیس کوپولا را می‌ساخت، جرج لوکاس از آن جا رد شد. وقتی فورد را دید با خود گفت: حیف است که یک انسان مستعد عمرش را هدر بدهد. جلو رفت و به او گفت می‌خواهد فیلم کوچکی بسازد واز او خواست در آن بازی نماید. این فیلم کوچک‌همان جنگ ستارگان بود. لوکاس در ابتدای‌کار نمی‌خواست نقش “هان سولو” را در “جنگ ستارگان” به فورد بدهد، ولی کمی بعد متوجه شداو برای این کار بهترین است و بدین ترتیب فورد وارد کهکشان ستارگان شد.

و حالا ایندیانا جونز

سال‌های دهه هشتاد موفقیتی باور نکردنی رابرای فورد به همراه داشتند. ابتدا او نقش هان سولو را بازی کرد. سپس در فیلم امپراتور سرنگون می‌شود، در نقش “دارت ویدر” بازی کرد و پس از آن نوبت به اوج موفقیتش در فیلم “مهاجمان صندوقچه گم شده” رسید. نویسنده‌این فیلم جرج لوکاس و کارگردان آن استیون اسپیلبرگ بود. فیلمی کاملاً کلاسیک با داستانی‌بسیار سرگرم‌کننده از جاسوسان، جویندگان گنج و نازی‌های بد ذات. در این فیلم‌فورد برای اولین بار ایندیانا جونز شد.

جوانی باشهامت و تکه کلام‌های فراوان، بالاخره فورد به‌نقشی بزرگ رسید. “تام سلک” اولین انتخاب اسپیلبرگ بود ولی او در آن زمان با استودیوی دیگری کار می‌کرد و بدین ترتیب توجهات به هریسون فورد جلب شد. او بارها به هنگام فیلمبرداری زخمی شد. در نقش ایندیا جونز یک‌بار به سختی زانویش آسیب دید و در فیلم دیگری‌دو دندانش شکست. در فراری زانوی راستش‌شکست و در فیلم دیگری دو تا از دیسک‌های‌کمرش جا به جا شد و شانه‌اش در رفت. او با خنده‌می‌گوید: “نجات دنیا کار سختی است”

سال ۱۹۸۲ در فیلم “ET” به کارگردانی‌اسپیلبرگ بازی کرد و در همان زمان با نویسنده‌آن فیلم ملیسا متسیون ازدواج نمود. زندگی‌مشترک آنها نیز تا سال ۲۰۰۱ ادامه داشت و صاحب دو فرزند دیگر به نام‌های “مالکوم” و “جورجیا” شد. پس از آن در قسمت دوم جنگ ستارگان بازی کرد و به شهرتش افزود.

سپس نوبت به “ایندیا جونز و معبد قدیمی” رسید. در سال ۱۹۸۹ هریسون بار دیگر شلاق خود را به دست گرفت و در ایندیا جونز و آخرین نبرد در کنار شون کانری که نقش پدر او را داشت، ظاهرشد. از فیلم‌های دیگر او می‌توان به (ساحل پشه)، آتشین مزاج، شکار اکتبر سرخ، بازی‌های‌میهن پرستانه، فراری که در آن کاندید جایزه شد، (شش روز و هفت شب) اشاره نمود. او به‌تازگی قرار است در فیلمی درباره جنگ عراق درنقش یک ژنرال آمریکایی ایفای نقش نماید. هریسون فورد یکبار گفت: “از دست دادن گمنامی چیزی است که هیچ‌کس آمادگی آن را ندارد. وقتی این اتفاق برای من افتاد، تازه فهمیدم یکی از باارزش‌ترین چیزها را از دست‌داده‌ام.” شهرت برای فورد چندان هم بد نبوده‌است و او امروزه با موسسات بزرگ بین‌المللی‌رقابت می‌کند. او قصد دارد ۱/۴ درصد از زمین‌های خود را تبدیل به پارک ملی نماید. این مقدار زمین به اندازه کالیفرنیا می‌باشد. او آدم معروفی است ولی هرگز از نامش بهره‌برداری نمی‌کند.

فیلم‌شناسی

سینما و تلویزیون
سال عنوان عنوان انگلیسی
۱۹۶۶ Dead Heat on a Merry-Go-Round
۱۹۶۷ Luv
۱۹۶۷ A Time for Killing
۱۹۶۸ Journey to Shiloh
۱۹۶۸ The Mod Squad
۱۹۷۰ زابریسکی Zabriskie Point
۱۹۷۰ Getting Straight
۱۹۷۰ The Intruders
۱۹۷۱ Dan August Hewett
۱۹۷۳ دیوارنویسی آمریکایی دیوارنویسی آمریکایی
۱۹۷۴ مکالمه The Conversation
۱۹۷۵ Judgment: The Court Martial of Lieutenant William Calley
۱۹۷۶ Dynasty
۱۹۷۷ The Possessed
۱۹۷۷ جنگ ستارگان اپیزود چهارم: امیدی تازه Star Wars
۱۹۷۷ Heroes
۱۹۷۸ Force 10 from Navarone
۱۹۷۸ The Star Wars Holiday Special
۱۹۷۹ اینک آخرالزمان اینک آخرالزمان
۱۹۷۹ Hanover Street
۱۹۷۹ The Frisco Kid
۱۹۷۹ More American Graffiti
۱۹۸۰ جنگ ستارگان اپیزود پنجم: امپراتوری ضربه می‌زند امپراتوری ضربه می‌زند
۱۹۸۱ دونده‌ای بر لبه تیغه شمشیر مهاجمان صندوق گمشده
۱۹۸۲ ای. تی. موجود فرازمینی ای. تی. موجود فرازمینی
۱۹۸۲ مهاجمان صندوق گمشده بلید رانر
۱۹۸۳ جنگ ستارگان اپیزود ششم: بازگشت جدای بازگشت جدای
۱۹۸۴ ایندیانا جونز و معبد مرگ ایندیانا جونز and the Temple of Doom
۱۹۸۵ شاهد Witness
۱۹۸۶ The Mosquito Coast
۱۹۸۸ دیوانه‌وار Frantic
۱۹۸۸ دختر شاغل دختر شاغل
۱۹۸۹ ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی ایندیانا جونز and the Last Crusade
۱۹۹۰ Presumed Innocent
۱۹۹۱ Regarding Henry
۱۹۹۲ Patriot Games
۱۹۹۳ فراری (فیلم ۱۹۹۳) The Fugitive
۱۹۹۴ Jimmy Hollywood
۱۹۹۴ Clear and Present Danger
۱۹۹۵ سابرینا Sabrina
۱۹۹۷ خود شیطان The Devil’s Own
۱۹۹۷ هواپیمای رئیس جمهور Air Force One
۱۹۹۸ شش روز هفت شب Six Days Seven Nights
۱۹۹۹ Random Hearts
۲۰۰۰ آنچه در زیر است آنچه در زیر است
۲۰۰۲ کی-۱۹: بیوه‌کن کی-۱۹: بیوه‌کن
۲۰۰۳ آدمکش‌های هالیوود Hollywood Homicide
۲۰۰۴ Water to Wine
۲۰۰۶ دیوار آتش Firewall
۲۰۰۸ ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین ایندیانا جونز and the Kingdom of the Crystal Skull
۲۰۰۸ Dalai Lama Renaissance
۲۰۰۹ Crossing Over
۲۰۰۹ Brüno
۲۰۱۰ Extraordinary Measures
۲۰۱۰ Morning Glory
۲۰۱۱ کابوی‌ها و بیگانگان کابوی‌ها و بیگانگان
۲۰۱۳ ۴۲
۲۰۱۳ Paranoia
۲۰۱۳ بازی اندر Ender’s Game
۲۰۱۳ گوینده ۲: افسانه ادامه دارد گوینده ۲: افسانه ادامه دارد
۲۰۱۴ یک‌بارمصرف‌ها ۳ یک‌بارمصرف‌ها ۳
۲۰۱۵ Adaline William
۲۰۱۵ جنگ ستارگان: نیروی بیدار هان سولو
بیوگرافی محمدعلی بندانی   محمدعلی بندانی زمینه فعالیت سینما تولد ۱۳۰۷/۱۳۰۶ یزد مرگ ۱۳۷۰ ملیت  ایران پیشه تهیه‌کننده و بازیگر ...
بیوگرافی فلور نظری + عکس     فلور نظری زمینه فعالیت سینما، تئاتر، تلویزیون تولد ۱ بهمن ۱۳۴۷  لاهیجان ملیت  ایران پیشه بازیگر ...
بیوگرافی احمد پور مخبر   احمد پور مخبر زادروز 1319 ملیت ایران تابعیت جمهوری اسلامی ایران پیشه بازیگر سبک طنز دین اسلام ...
بیوگرافی مهشید افشارزاده + عکس   مهشید افشارزاده تولد ۱ فروردین ۱۳۴۴ آبادان ملیت ایرانی پیشه بازیگر ، کارگردان شریک(های) زندگی حسن کاربخش (...
بیوگرافی کتایون ریاحی + عکس   کتایون ریاحی زمینه فعالیت سینما و تلویزیون تولد ۱۰ دی ۱۳۴۰ ۳۰ دسامبر ۱۹۶۱ ‏ تهران ملیت ایرانی پیشه بازیگر سال‌های فعالیت ۱۳۶۶-۱۳۸۷...
بیوگرافی پریناز ایزدیار + عکس   پریناز ایزدیار نام اصلی پریناز ایزدیار تولد ۸ شهریور ۱۳۶۴ بابل محل زندگی تهران ملیت ایران پیشه بازیگری...
بیوگرافی محمود استادمحمد + عکس   محمود استادمحمد زادروز ۳ آبان ۱۳۲۹ خورشیدی تهران، ایران درگذشت ۳ مرداد ۱۳۹۲ (۶۳ سال) تهران، ایران علت مرگ سرطان ک...
بیوگرافی محمد شادانی + عکس   محمد شادانی نام اصلی محمد شادانی زمینه فعالیت بازیگر تولد ۱۴ آبان ۱۳۷۴ تهران محل زندگی تهران جنوب غرب تهران ...
بیوگرافی مهتاب کرامتی + عکس   مهتاب کرامتی تولد ۲۵ مهر ۱۳۴۹ ۱۷ اکتبر ۱۹۷۰ ‏ تهران پیشه بازیگری همسر(ها) بابک ریاحی‌پور (همسر سابق) مدرک تحصیلی کارشناسی میکروبیول...
بیوگرافی فرزان دلجو + عکس   فرزان دلجو زادروز ۱۳۲۹ تهران ملیت ایرانی نام‌های دیگر محمد دلجو پیشه بازیگر، کارگردان   فرزان دلجو (با نام اصلی محمد دلجو...
بیوگرافی ساعد هدایتی + عکس ساعد هدایتی نام اصلی ساعد هدایتی زمینه فعالیت بازیگر تولد ۹ آوریل ۱۹۵۵ ‏(۵۹ سال) ملیت پرچم ایران ایرانی سال‌های فعالیت ۱۳۴۹ تا کنون   ...
بیوگرافی هوشنگ سارنگ   هوشنگ سارنگ نام اصلی میر حشمت سارنگ زمینه فعالیت بازیگر سینما و تئاتر تولد ۱۲۹۱ تهران مرگ ۱۳۴۸ تهران مد...
بیوگرافی سیاوش خیرابی و همسرش + زندگی خصوصی .     سیاوش خیرابی از زندگی خصوصی تا ماشینش             سیاوش خیرابی متولد ۲۹ آذر ۱۳۶۳ در تهران، بازیگر است   فارغ التحصیل لیسانس رشته نرم افزار از...
بیوگرافی مجید مشیری + عکس   مجید مشیری بازیگر سینما و تلویزیون در سال ۱۳۴۰ در شیراز متولد شد. وی مدرک کارشناسی مهندسی راه و ساختمان را از دانشگاه فنی و مهندسی شیراز...
بیوگرافی جک نیکلسون   جک نیکلسون نام اصلی جان جوزف نیکلسون زمینه فعالیت سینما تولد ۲۲ آوریل ۱۹۳۷  نیویورک، ایالت نیویورک والدین ما...