بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

بارداری در سن چهل سالگی، مزایا و معایب

بارداری در سن چهل سالگی، مزایا و معایب

بارداری در سن چهل سالگی، مزایا و معایب

گاهی شغل شما به عنوان یک خانم بسیار مهم است و تصمیم می گیرید دیرتر باردار شوید. هنگامی که به همه هدف های کاری خود میرسید چهل ساله شده اید.
اما نگران نباشید. درست است که بارداری در سن چهل سالگی و پس از آن دشوار است اما امکان پذیر است.

احتمال بارداری در چهل سالگی
در سال های اول پس از چهل سالگی احتمال بارداری بیست درصد است و این مسئله به پریودی شما بستگی دارد. با رسیدن به اواسط دهه چهلم احتمال بارداری به پانزده درصد کاهش می یابد.
بعد از چهل و پنج سالگی احتمال بارداری کاهش می یابد. تعداد تخمک ها شروع به کاهش می کنند و سرعت باروری کم می شود. باروری شما نه تنها به تعداد تخمک ها بستگی دارد بلکه به کیفیت آن ها نیز بستگی دارد.
پس از چهل سالگی تخمک های آزاد شده از تخمدان به طور کامل سالم نیستند و ناهنجاری های کروموزومی دارند. این ناهنجاری ها در تخمک باعث افزایش احتمال سقط جنین و نقص تولد می شود. این مشکلات در خانم های مسن تر بیشتر است.

مزایای بارداری در سن چهل سالگی:
با این که سرعت باروری شما با افزایش سن کاهش می یابد، مزایایی در بارداری در سن چهل سالگی وجود دارد:
ثبات اقتصادی
یکی از مزایای بارداری در سن چهل سالگی ثبات اقتصادی شما است بنابراین می توانید مسئولیت فرزند را به خوبی به عهده بگیرید.
همچنین می توانید خانواده خود را از نظر مالی به خوبی حمایت کنید.
رشد کودک در محیطی مثبت
هنگامی که زمان بیشتری با همسر خود زندگی کرده باشید بهتر یکدیگر را می شناسید. همچنین رابطه احساسی شما قوی تر است و ثبات زندگی شما بیشتر است بنابراین کودک در فضایی امن بزرگ می شود.
والدین جوان بیشتر بحث و جدل می کنند زیرا مشکلات اقتصادی بیشتری دارند. گاهی این مشکلات به جدایی و طلاق ختم می شود که بر کودک تاثیر منفی می گذارد.
تصمیمات عاقلانه و بالغانه

با توجه به سن، شما تصمیمات عاقلانه تر و درست تری می گیرید.

 

معایب بارداری در سن چهل سالگی:
در بارداری پس از چهل سالگی مشکلاتی وجود دارد. اگر در سن بالا باردار شوید باید تحت مراقبت باشید. مشکلاتی که در بارداری در سن چهل سالگی اتفاق می افتد عبارتند از:
بیماری ها:
هنگامی که در چهل سالگی باردار می شوید بیماری های زیادی به سراغ شما می آیند به عنوان مثال دیابت بارداری، پره اکلامپسی، جدا شدگی جفت، فشار خون بالا و پایین بودن جفت.
در چهل سالگی پریودی شما نامنظم است و مشکل باروری دارید. در این حالت با پزشک خود صحبت کنید تا این مشکلات پریودی شما را رفع سازد. برای حل این مشکل پزشک شما را به متخصص باروری معرفی می کند.
مشکلات بارداری:
مشکلاتی در بارداری در سن چهل سالگی وجود دارد که عبارتند از سزارین، وزن کم نوزاد، زایمان زودرس و موقعیت نامناسب جنین. روش های جلوگیری از زایمان زودرس در مقاله ای دیگر ذکر شده است.

در سن چهل سالگی، تخمک ها مشکلات کروموزومی دارند که موجب سقط جنین و وزن کم نوزاد می شود.

 

چه چیزی باعث کاهش باروری با افزایش سن می شود؟
در سن چهل سالگی خانم ها مشکلات تخمدان دارند که باعث ناباروری می شود. با درمان این مشکلات، تخمدان به قابلیت کافی برای بارداری سالم می رسد. بعلاوه ترشحات هورمون در سن چهل سالگی در خانم ها کاهش می یابد. فرایند طبیعی تخمدان کاهش می یابد و سرعت باروری نیز کاهش می یابد.

نکات مهم برای افزایش سرعت بارداری در سن چهل سالگی:
با تغییر عادات زندگی می توانید سرعت بارداری را در سن چهل سالگی افزایش دهید. نکات زیر را رعایت کنید:
با متخصص زنان مشورت کنید:
بهتر است با متخصصی با تجربه مشورت کنید تا آزمایشات لازم برای باروری را انجام دهد.
پزشک روش های درمانی را به شما معرفی می کند تا احتمال باروری در سن چهل سالگی افزایش یابد.
از پزشک بپرسید چگونه می توانید به صورت طبیعی احتمال باروری را افزایش دهید. همیشه با پزشک راحت حرف بزنید و سابقه پزشکی خود را به او بگویید.
اگر پزشک شما را از خوردن قرص و داروهای گیاهی منع می کند به حرفش توجه کنید.
پزشک به شما توصیه می کند واکسیناسیون انجام دهید.
پیش از بارداری بیماری های خود را درمان کنید:
اگر مشکل یا بیماری خاصی دارید سعی کنید پیش از بارداری خود را درمان کنید.
اگر وزن شما خیلی زیاد است سعی کنید با ورزش کردن و مصرف غذاهای مقوی وزن خود را کم کنید.
قرص های مناسب برای بیماری هایی مانند فشار خون بالا و تیروئید مصرف کنید.
عفونت ها و بیماری های مقاربتی باعث کاهش احتمال باروری می شود. بنابراین به پزشک خود درباره این مشکلات بگویید و سعی کنید بیماری ها و عفونت های خود را بلافاصله درمان کنید.
اگر مشکلی مانند کم کاری تیروئید داشته باشید پزشک آزمایش خون توصیه می کند. اگر نتیجه آزمایش نشان دهد بیماری شما تحت کنترل است می توانید باردار شوید. اما در این حالت نیز باید تحت مراقبت پزشک باشید.
وجود هرگونه بیماری احتمال باروری طبیعی را کاهش می دهد. بنابراین بهتر است با پزشک درباره بیماری های خود صحبت کنید. در این صورت پزشک درمان مناسب را پیشنهاد می دهد.
رژیم غذایی سالم:
اگر می خواهید سرعت باروری را افزایش دهید باید عادات نادرست زندگی خود را تغییر دهید و مثبت زندگی کنید.
سعی کنید مشروب و سیگار را ترک کنید تا سرعت باروری افزایش یابد.
برای کاهش استرس، سعی کنید ورزش هایی مانند یوگا، دوچرخه سواری، شنا، دویدن و راه رفتن را تجربه کنید.
بخوابید. استراحت کافی باعث کاهش مواد سمی بدن می شود و استرس را کاهش می دهد.
رژیم غذایی خود را تغییر دهید و غذاهای سالم بخورید. می توانید سبزیجات تازه، غلات، غذاهای غنی از فولات، حبوبات و مرکبات بخورید. برای افزایش پروتئین بدن سعی کنید تخم مرغ، لبنیات، ماهی و گوشت بدون چربی بخورید.
روش های درمانی باروری:
بارداری طبیعی بعد از چهل سالگی کار دشواری است بنابراین با استفاده از روش های باروری می توان سرعت باروری را افزایش داد. با پزشک خود درباره قرص ها و روش های درمانی صحبت کنید.
ممکن است پزشک قرص های خوراکی مانند کلوپیفن توصیه کند. این قرص ها سرعت تخمک گذاری و سرعت باروری را افزایش می دهند. اما این قرص ها احتمال بارداری چندقلو را نیز افزایش می دهند.
ممکن است پزشک توصیه کند تزریق هورمون گنادوتروپین را انجام دهید تا سرعت باروری افزایش یابد. در این حالت نیز احتمال باروری چند قلو افزایش می یابد.
اگر سیستم تولید مثل شما آسیب دیده باشد و بر باروری تاثیر گذاشته باشد پزشک عمل جراحی را توصیه می کند. عمل جراحی باعث افزایش احتمال باروری می شود.
وزن مناسب:
چاقی بیش از حد باعث کاهش احتمال باروری می شود.
از مصرف غذاهای نامناسب بپرهیزید. ورزش های مناسب برای کاهش وزن انجام دهید.
مکمل های هورمونی برای کاهش وزن مصرف نکنید. این مکمل ها بر هورمون های تحریک فولیکول تاثیر می گذارند و باعث کاهش احتمال باروری می شوند.
ورزش هایی مانند یوگا احتمال باروری را افزایش می دهد. زیرا باعث افزایش جریان خون در اندام های تناسلی خانم می شود.
اهدای تخمک:
در این سن، توانایی باروری به صورت طبیعی بسیار پایین است. بنابراین می توانید از اهدای تخمک استفاده کنید.
احتمال باروری با تخمک های اهدایی بسیار بیشتر است.
همچنین می توانید خانمی سالم انتخاب کنید تا جنین شما را حمل کند.
روش های خانگی افزایش احتمال بارداری در سن چهل سالگی:
روش های خانگی زیادی برای افزایش احتمال بارداری در سن چهل سالگی وجود دارد:
بهتر است زمان پریودی خود را به خوبی بدانید و روزهای باروری خود را نیز بدانید. روزهای باروری شما روز چهاردهم پریودی شروع می شود و تا ده روز دیگر ادامه خواهد داشت.
دمای بدن خود را اندازه گیری کنید و نزدیکی جنسی را در روزهای تخمک گذاری انجام دهید. افزایش دمای بدن شما نشان می دهد تخمک گذاری به صورت موفق انجام شده است و بهترین زمان برای نزدیکی جنسی می باشد.
می توانید از کیت های پیش بینی تخمک گذاری استفاده کنید. این کیت ها روزهای تخمک گذاری موفق را نشان می دهد و احتمال باروری را افزایش می دهد.
تغییرات ایجاد شده در دهانه رحم را ملاحظه کنید. این تغییرات به شما این توانایی را می دهد متوجه شوید نطفه به درستی در رحم لقاح انجام داده است یا خیر.
فعالیت های فیزیکی استرس زا انجام ندهید به خصوص دویدن، بالا رفتن از پله و بلند کردن سنگینی.

نزدیکی جنسی را به شکل های مختلف انجام دهید تا احتمال باروری افزایش یابد.

 

روش های گیاهی افزایش احتمال باروری در سن چهل سالگی:

مکمل های باروری سالم مانند سیر تازه، ویتامین ث و گریپ فروت باعث افزایش احتمال باروری می شود. روش های گیاهی باعث افزایش خون ورودی به اندام های تناسلی و ترشح هورمون های باروری می شود. همچنین اسیدیته بدن در حالت نرمال باقی می ماند.

ساپلامتو: این گیاه به صورت کپسول نیز وجود دارد. این گیاه احتمال باروری را افزایش می دهد و بی نظمی پریودی را درمان می کند.
یونیکورن: این گیاه باعث درمان ناباروری در خانم ها می شود. این گیاه برای خانم هایی که مشکل سقط جنین داشته اند نیز مناسب می باشد.
شبدر قرمز: این گیاه سرعت باروری در خانم ها را به صورت طبیعی افزایش می دهد. این گیاه ناهنجاری های هورمونی را برطرف می کند و خون را خالی از سم می کند و ویتامین های لازم را به بدن می رساند.
ماکا: این گیاه میل جنسی را افزایش می دهد و از بیماری های تخمدان جلوگیری می کند.

ویتکس: این گیاه بی نظمی پریودی را درمان می کند و کیست تخمدان را برطرف می کند. همچنین چرخه تخمک گذاری را منظم می کند.

 

نکات مهم در خصوص بارداری در سن چهل سالگی:
آب بخورید تا بدن کم آب نشود. آب باعث کاهش هوس غذا می شود و از افزایش وزن جلوگیری می کند. ترشح هورمون افزایش می یابد و احتمال باروری نیز به صورت طبیعی زیاد می شود.
مصرف آنتی اکسیدان را افزایش دهید. آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد را از بین می برند و از تخمک ها در برابر آسیب های کروموزومی محافظت می کنند.
استرس و نگرانی تولید هورمون های باروری را کاهش می دهد و خون ورودی به اندام های تناسلی را نیز کم می کند. سعی کنید آرام باشید و یوگا و مدیتیشن انجام دهید تا احتمال باروری شما در سن چهل سالگی به طور طبیعی افزایش یابد.

مقابله با کودک آزاری در خانواده، خشونت های رایج برای مقابله با کودک آزاری بهتر است از خودمان شروع کنیم همین که به فرزندمان توجه نمی کنیم و سرگرم امور روزمره خود هستیم عوارض منفی زیادی بر روح و ...
بارداری با پیشاب بدون دخول، واقعیت داره؟ سوال:آیا امکان بارداری بدون دخول و کشیده شدن اب قبل از منی به واژن وجود دارد ؟در صورت پریود شدن بارداری منتفی هست؟ جواب:بله حتی آب قبل از منی هم ...
تنگی نفس در بارداری، نکات مهم/ صدای دکتر بارداری همانطور که سایر سیستم های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد، سیستم قلبی و عروقی را هم تحت تاثیر قرار می دهد. حج خون در بارداری 40 تا 50 درصد ا...
فشار بر مثانه در بارداری، نکات مهم سوال مخاطب نی‌نی‌بان: سلام خسته نباشید. من هفته دوازدهم بارداری هستم و بعضی مواقع احساس فشار روی مثانه احساس میکنم و خود به خود بهتر میشه و سوزش ...
آیا عوارض کراتینه کردن مو را میدانید؟! اثر کراتینه کردن مو بر سلامت خانمهایی که دارای موهای فر و وز هستن به فکر صاف کردن موهاشون میفتند. بنابراین هر از چندگاهی برای صاف کردن مو...
رژیم غذایی برای پسرزایی، فهرست کامل سوال:باسلام عرض ادب و احترام، بنده در حال حاضر 4 ماه است که ازدواج کرده ام و تصمیم به بچه دار شدن داریم لذا تقاضا می کنم با توجه به اینکه از همسر...
جلوگیری از پره اکلامپسی در بارداری تاکنون تصور می شد که فشار خون بارداری که نام دیگر مسمومیت بارداری است بر اثر وجود یک سم در خون مادر باردار ایجاد می شود، اما این تئوری امروزه منسوخ شد...
قرص دی ویژل در بارداری، ممنوعه؟ سوال:سلام و خسته نباشید خدمت شما. من قصد بارداری دارم و آزمایش چکاپ دادم. مشخص شد که کمبود ویتامین دی و کمی کلسیم دارم. پزشک قرص دی ویژل و کلسیم-...
فشار خون در بارداری، مراحل کنترل برای کنترل فشار خون در دوران حاملگی از چه روش هایی می توانیم کمک بگیریم ؟بانوان در دوران حاملگی بیشتر باید مراقب فشار خونشان باشند .عوامل مختلفی ...
دردهای شبه پریود در بارداری سوال مخاطب نی‌نی‌بان: سلام. در ماه اول یا دوم بارداری هستم. دچار دل دردهایی شبیه درد قاعدگی می شوم. حدود ۷-۸ دقیقه می گیرد و ول می کند. بیشتر شب ...
توانایی کودک یک ساله، میزان تکامل در این سن کودک با اعتماد بیشتری روی پاهای خود می ایستد . همچنین او دوست دارد در کارهای منزل به شما کمک کند. در این سن کودکان از نظر فعالیت های فی...
تغذیه در دوران بارداری، بهترین مایعات همه شنیده‌ایم که کافئین موجود در چای و قهوه ضرر دارد، اما چقدر؟ در این دوران چه آبمیوه­ هایی باید مصرف کنیم؟ مصرف آب زیاد باشد یا نه و سوالاتی دی...
ناباروری زنان، علت اختلالات تخمک گذاری مدیر مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی اردبیل گفت: شایع‌ترین علت ناباروری زنان، اختلال در روند تخمک‌گذاری است که این اختلال می‌تواند ناشی از...
سنجش شنوایی نوزاد، روشی جالب با تولید صداهای مختلف در اطراف کودک و تحسین او در صورت تشخیص درست مکان آن، می‎توان توانایی‎های کودک در زمینه شنیدن دامنه وسیعی از صداها را افزایش...
افسردگی بعد از زایمان، عوامل شیرعلی خرامین افزود: بیشتر مبتلایان به افسردگی پس از زایمان، در سال اول، به ویژه در سه ماهه نخست پس از زایمان دچار علایم این بیماری می شوند.افزای...