بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

اندازه جنین در هفته شانزدهم بارداری

اندازه جنین در هفته شانزدهم بارداری

اندازه جنین در هفته شانزدهم بارداری

جنین در هفته شانزدهم بارداری دیگر به اندازه یک آواکادو شده است و در این زمان رشد بیشتر اندام‌های او تکمیل شده است و می‌تواند دست و پایش را به‌راحتی حرکت دهد و حالت‌های مختلفی به صورتیش بدهد. علاوه بر این، با وجود اینکه پلک‌‌هایش بسته است، مردمک چشمش تکان می‌خورد و می‌تواند نور را تشخیص دهد. اثر انگشت او شکل گرفته است و می‌تواند صدای شما را بشنود.

در هفته شانزدهم جنین شکلک در می‌آورد
در هفته شانزدهم بارداری شکل‌گیری جنین بیشتر از قبل تکمیل می‌شود اما مانند تمام هفته‌های قبل همچنان در حال رشد است اما شکل کلی او کاملا مشخص شده است. در واقع، در این هفته جنین در تلاش برای نفش کشیدن، میک زدن و قورت دادن است و به همین دلیل فعالیت‌هایش چندبرابر می‌شود.

در هفته شانزدهم بارداری به این علت رشد و توسعه اندام‌ها جنین بیشتر تکان می‌خورد و در این هفته می‌تواند عضلات صورتش را حرکت دهد و شکلک‌هایی از خود در بیاورد و حالت‌های مختلفی به صورتش بدهد.

در این هفته او به اندازه یک آووکادو است
با بزرگ‌تر شدن و تکمیل شدن بیشتر اندام‌های او، در این هفته از ظاهر شما کاملا مشخص است که مهمانی در شکم دارید. البته با بزرگ‌تر شدن و گردتر شدن شکمتان خوشحالی‌هایتان هم چندبرابر می‌شود و روزشماری‌هایتان برای دیدن او بیشتر می‌شود. در این هفته علاوه بر رشد جنین، شما شاهد رشد جفت و افزایش وزن آن نیز هستید. هنگام تولد نوزاد نیز همین طور وزن جفت افزایش می‌یابد.

در این هفته او نسبت به هفته‌های قبل بیشتر رشد کرده است و بیشتر تکان می‌خورد. طول بدن او از سر تا پا حدود  ۱۱ تا ۱۳ سانتی‌متر است. در این هفته سر و بدنش بیشتر در تعادل هستند و در این هفته سرش یک سوم بدن او را تشکیل می‌دهد. به این علت که استخوان و ماهیچه‌های پشتش و ستون فقراتش قوی‌تر شده است، در این هفته او می‌تواند سر و گردنش را صاف نگه دارد.

اگر بخواهیم اندازه او را برای شما شبیه‌سازی کنیم باید بگوییم او به اندازه یک آواکادو شده است. وزن او حدود ۵۰ گرم یا کمی بیشتر است اما خوشبختانه او مهم‌ترین و بحرانی‌ترین مراحل رشد خود را پشت سر گذاشته است و رشد بیشتر قسمت‌ها و اندام‌های بدن او کامل شده است.

در این هفته رویان کوچولو نور را تشخیص می‌دهد
قبل از هفته پانزدهم بارداری ساختمان چشم جنین به طور کامل شکل نگرفته است اما در هفته پانزدهم بارداری ساختار داخلی آن تا حدودی تکمیل می‌شود و در هفته پانزدهم با وجود اینکه پلک‌‌هایش بسته است، مردمک چشمش تکان می‌خورد و می‌تواند نور را تشخیص دهد.
در واقع، در این هفته ساختمان چشمان رویان کوچولو تکمیل شده است و مردک چشمانش از سویی به سوی دیگر می‌رود اما به این علت که پلکش بسته است نمی‌تواند آنچه که در اطرافش اتفاق میفتد را ببیند اما جالب این است که می‌تواند نور را از داخل پلک‌های بسته‌اش تشخیص دهد.

هفته شانزدهم بارداری چه علائمی دارد؟
در این هفته، بارداری فیزیکی شما بیشتر از قبل خود را نشان می‌دهد و شکمتان بزرگ‌تر و گردتر شده است. در این هفته ممکن است دچار گرفتگی بینی شوید و برخی از اعضای بدنتان کمی بزرگ‌تر شود. علاوه بر این ممکن است برخی علائم این هفته همچون یبوست، کمردرد و رگ‌های واریسی احساس ناراحتی کنید.

از طرف دیگر ممکن است خونریزی لثه را در هفته پانزدهم و شانزدهم بارداری تجربه خواهید کرد. ممکن است در این هفته بینی‌تان تورم کند و حتی از بینی‌تان خون بیاید و به اصطلاح خون‌دماغ شوید.

چه اتفاق‌های جالبی در این هفته برای جنین در حال اتفاق است؟
در این هفته عملکرد سیستم گردش خون تکمیل می‌شود و بند ناف و جفت بیشتر رشد می‌کند. روده‌ها بیشتر از قبل در حال مدفوع‌سازی هستند. جالب اینکه اثر انگشت او در این هفته توسعه می‌یابد.

در این هفته رویان کوچولو می‌تواند با گوش‌هایش صدای شما را بشنود زیرا استخوان‌های کوچک موجود در ناحیه گوشش شکل خواهند گرفت و علاوه بر این، پوستش نیمه شفاف می‌شود.

در هفته شانزدهم چه تغییرات هورمونی را تجربه خواهید کرد؟
در این مدت هورمون‌های متفاوت و متنوعی در سراسر بدن شما به گردش درمی‌آیند تا چرخه  بارداری شما را حفظ و کامل کنند. در دوران بارداری تحولات و نوسانات هورمونی زیادی را تجربه خواهید کرد و علت آن مربوط به علائم مختلفی است که در دوران باردرای تجربه می‌کنید. از زمانه لانه‌گزینی جفت نر در بدنتان، بدنتان شروع به ترشح هورمون‌های متفاوتی می‌کند. مهم‌ترین این هورمون‌ها از این قرارند:

هورمون استروژن به این علت در دوران بارداری در بدن شما تولید می‌شود تا سطح هورمون پروژسترون و HCG را در بدن شما حفظ کند.هورمون پروژسترون وظایف زیادی را در بدن انجام می‌دهد. این هورمون عملکرد جفت را حفظ می‌کند و انقباضات رحمی را کنرل می‌کند. علاوه بر این،‌ این هورمون موجب تحریک رشد بافت‌های سینه می‌شود.

هورمونHCGبرای سلامتی بارداری شما ضروری است زیرا تغذیه جنینو جسم زرد را فراهم می‌کند. در پایان سه ماهه اول بارداری، جفت کاملا کاربردی عمل می‌کند. علاوه بر این، این هورمون سطح لازم و کافی هورمون پروژسترون را حفظ می‌کند. معمولا تمام تست‌های بارداری میزان این هورمون را اندازه می‌گیرند.

چه آزمایش‌هایی را باید تا هفته شانزدهم انجام داد؟
اگرچه شما همچنان در هفته‌های میانی دوران بارداری قرار دارید اما باید همه جوانب را در نظر بگیرید و آزمایش‌ها و تست‌های لازم این دوران را تحت نظر پزشکتان سپری کنید تا از این طریق بارداری بی‌تنش، سالم و در عین حال موفق داشته باشید. در این هفته وظایف شما بیشتر می‌شود و مهم‌ترین وظیفه شما ملاقات‌های منظم با پزشکتان است.

در این هفته مهم است که با پزشکتان مشورت کنید و از اینکه آزمایش‌های ژنتیک و غربالگری با توجه به شرایط شما لازم است یا خیر اطمینان حاصل کنید. برخی از غربالگری‌ها را باید در هفته شانزدهم بارداری انجام داد تا برخی مشکلات و شرایط پزشکی خاص از جمله سندروم داون، تریزومی ۱۸ و اسپینا بیفیدا مفید و موثر است.

اگر سابقه ژنتیکی خاصی در خانواده خود دارید این موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید. برخی از آزمایش‌های بارداری در هفته دهم تا دوازدهم انجام می‌شود.چند آزمایش خون و غربالگری در این هفته ممکن است به خانم‌ها پیشنهاد شود تا اختلالات ژنتیکی را همچون سندروم داون، تریزومی ۱۸ و اسپینا بیفیدا را مشخص کند. علاوه بر این دیابت بارداری نیز به وسیله آزمایش‌هایی انجام می‌شود.

این غربالگری‌ها از این قرارند:
از هفته ۱۰ تا ۱۳ و همچنین در هفته ۱۵ تا ۲۰ غربالگری برای آزمایش خون مادر برای ۶ پروتئین موجود در گردش خون او انجام می‌شود. این آزمایش می‌تواند ۹۲ درصد از بارداری‌هایی که در آن جنین مبتلا به سندروم داون است را مشخص کند. این آزمایش تکمیل‌کننده سونوگرافی است که در بالا گفته شد.

غربالگری دوم نیز مانند غربالگری قبل می‌تواند ۸۸ درصد از بارداری‌هایی که در آن جنین مبتلا به سندروم داون است را تشخیص دهد. معمولا این غربالگری زمانی تجویز می‌شود که بنا به دلایلی نمی‌توان سونوگرافی را انجام داد.

غربالگری سوم در هفته ۱۵ تا ۲۰ انجام می‌شود و جریان خون مادر را برای ۴ پروتئین جنین بررسی می‌کند. این غربالگری می‌تواند تا ۷۹ درصد از بارداری‌های سندروم داون را تشخیص دهد. این غربالگری معمولا زمانی پیشنهاد می‌شود که خانم‌ها غربالگری‌های قبل را انجام نمی‌دهند یا در برخی شرایط برای تکمیل آن‌ها انجام می‌شود.

غربالگری مهم دیگری که بعد از هفته پانزدهم توصیه می‌شود آمنیوسنتز ‍نتیکی است. این آزمایش معمولا به زنانی تجو.یز می‌شود که سابقه خانوادگی بیماری دارند و یا نتایج آزمایش‌های پیشینشان غیرعادی بوده است و همچنین خانم‌های بالاتر از ۳۵ سال انجام می‌شود.

مراقبت‌های تغذیه‌ای در هفته شانزدهم
در این هفته ممکن است ویارهای شدیدی به شما دست دهد. ممکن است ویار بستنی یا ترشیجات داشته باشید اما یادتان باشد در خوردن این مواد زیاده‌روی نکنید. تا حدی از آن‌ها استفاده کنید که ویارتان را رفع کند. یادتان باشد از رژیم غذایی متعادل و سالم و در عین حال مغذی پیروی کنید.ویار بخش عادی از بارداری است اما برخی از ویارها غیرطبیعی هستند و ممکن است به علت کمبود ویتامین و مواد معدنی بوجود آیند. اگر ویار مربوط به مواردی به جزء غذا یا خوراکی باشد بهتر است در این باره با پزشکتان مشورت کنید.

هنگام آشپزی سعی کنید مواد غذایی حاوی گوشت را به خوبی بپزید زیرا گوشتی که خوب پخته نشده باشد ممکن است موجب عفونت‌هایی در بدن شما شود که به شما و جنینتان آسیب می‌رساند. علاوه بر این، از مصرف موادی همچون شیرین‌کننده‌های مصنوعی، نوشابه‌ها، شیر غیرپاستوریزه و غذاهای بسیار چرب دوری کنید.

در این دوران شما علاوه بر مراقبت از خود وظیفه مراقبت از موجودی بسیار کوچک و آسیب‌پذیر را بر عهده دارید بنابراین به تغذیه خود باید بیش از پیش اهمیت دهید. استعمال دخانیات در این دوران به شدت خطرناک است و عواقب جبران‌ناپذیری خواهد داشت. علاوه بر این، مصرف برخی داروها در این دوران منع می‌شود بنابراین هرگونه دارویی که می‌خواهید مصرف کنید باید تحت نظر پزشکتان انجام شود.

در این دوران باید ویتامین‌ها و مواد مغذی به خود و جنینتان برسانید و از برنامه غذایی سالم و مغذی پیروی کنید. با آنکه در دوران بارداری مصرف ماهی بلامانع است اما توصیه می‌شود که از مصرف بالای آن در این مدت جلوگیری کنید. به طور کلی بهتر است در این دوران به یک مشاور تغذیه مراجعه کنید.

مصرف کافئین در این دوران بلامانع است اما باید به اندازه کافی استفاده شود. در واقع مصرف کافئین در دوران بارداری باید کمتر از ۳۰۰ ملی‌گرم در روز باشد.

مراقبت‌های مهم هفته شانزدهم باردرای
در
هفته دوازدهم احتمالا حالت تهوع‌تان کاهش یافته است و ویارتان به شدت
افزایش یافته است. در این هفته شکم شما بیشتر از قبل جلو آمده است و برجسته
شده است به طوری تقریبا گرد شده است. اگر در این هفته به اطرافیان و
نزدیکان بگویید که باردار هستید به احتمال زیاد شما را در آغوش خواهند گرفت
و ممکن است در این حالت شما احساس خوبی نکنید و سختتان شود.

در این
هفته برخی از خانم‌ها ممکن است دردهایی را به علت رشد جنین و باز کردن جا
در برخی نقاط شکم و لگن خود تجربه کنند. این دردها ممکن است ناگهانی و شدید
باشد. اگر این دردها تا حدی شدید بود که قابل تحمل نبود در این باره با
پزشک خود مشورت کنید.

در این دوران سعی کنید روزانه فعالیت‌های بدنی
و ذهنی همچون یوگا، پیاده‌روی و شنا را با تایید پزشک خود انجام دهید.
راجع‌ به برنامه غذایی که از آن پیروی می‌کنید و ورزش‌ها و فعالیت‌هایی که
دوست دارید انجام دهید با پزشکتان مشورت کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچ
گونه ضرری شما و جنینتان را تهدید نکند.

بارداری خطر ابتلا به
عفونت‌های دستگاه ادراری را در هفته ۶ تا ۲۴ بارداری افزایش می‌دهد،
بنابراین اگر در هفته دهم بارداری یا بعد از آن علائمی را مشاهده کردید که
مشکوک به عفونت دستگاه ادراری بود برای درمان سریع‌تر به پزشک خود مراجعه
کنید.

اگر در این دوران با هر مورد عجیب یا دردهای بیش از حد مواجه
شدید آن را حتما با پزشکتان در میان بگذارید. علائمی همچون خونریزی، احساس
ضعف یا سرگیجه شدید، افت شدید فشار خون، درد شدید شانه یا لگن و گرفتگی
شدید عضلات به خصوص لگنممکن است نشان از بارداری خارج از رحم یا سقط جنین
باشد، پس این موارد را جدی بگیرید و در صورت مشاهده آن فورا به پزشک مراجعه
کنید.

 

بررسی علل نازایی، گام نخست اگر شش ماه است که برای بارداری اقدام کرده‌اید و از هیچ روش جلوگیری استفاده نمی‌کنید اما هنوز بارداری اتفاق نیفتاده و خیلی نگران نازایی هستید، دکت...
درمان کمبود تستوسترون، دوباره قدرت بگیرید کاهش تستوسترون، بخشی طبیعی از بالا رفتن سن است ولی آیا درمان جایگزین یا TRT برای شما مناسب است؟ در اینجا آنچه نیاز است بدانید بیان می‌شود.درمان ج...
با پریود نامنظم میشه حامله شد؟ سوال مخاطب نی‌نی‌بان: یک ماه به دلیل پریود نامنظم قرص می خوردم. الان می خواهم باردار شوم. آیا ضرر ندارد؟پاسخ دکتر مرجان قاجار، جراح و متخصص زنان،...
اولین پریود بعد از سقط جنین، چه زمانی است؟ سوال:باسلام. ضمن تشکر از سایت خوبتون. من تاریخ آخرین پریودم 31 اردیبهشت ماه بوده و دوره هام 28 روزه است. سوم تیرماه متوجه بارداریم شدم و لکه بینی...
کمبود آهن در کودکان، علائم اصلی والدین باید در دادن قطره آهن به کودک حساسیت داشته باشند و به این موضوع مهم توجه کنند. دکتر موسی‌خانی اظهار کرد: پدر و مادرها اگر می‌‎‌بینند فرزندشان ت...
طرح های زیبا و جذاب ناخن با لاک قرمز + تصاویر لاک یکی از مهمترین لوازم آرایشی دخترخانم ها محسوب میشود. مخصوصا وقتی که رنگ لاک قرمز باشه. چون لاک قرمز هم مانند رژ لب قرمز همیشه شیک و با ...
امفالوسل جنینی و لزوم جراحی نوزاد سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من هفته ١9 باردارى هستم و سونوی سه بعدى را انجام دادم و دکتر تشخیص امفالوسل داده که گفت مقدارى از روده ها و احتمالا کمى از ...
رنگ کردن مو در هفته اول بارداری، خطرناکه؟ سوالسلام.من نمیدونستم باردارم در هفته اول یا شایدم دوم بارداریم هم دندونمو عصب کشی کردم هم موهامو رنگ کردم، حالا خیلی نگرانم مشکلی پیش نمیاد؟ جوا...
نرمی استخوان در بچه ها، تعادل نداره سوال:سلام و خسته نباشید. پسر یک ساله دارم هنوز سینه خیز راه میره دکتر گفت مشکل نرمی استخوان داره براش دو امپول در فواصل زمانی تجویز کرد بعد شربت ...
سریال اغر بخیر اُغُر بخیر یک مجموعهٔ تلویزیونی ایرانی به کارگردانی مجید بهشتی است که در سال ۱۳۶۵ تولید و از شبکه ۱ سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش گردید. اغر ...
مدل کیف فانتزی دخترانه ۲۰۱۷ مدل کیف فانتزی دخترانه ۲۰۱۷ | مدل کیف طرح دار شیک ۹۵   جدیدترین و شیک ترین مدل انواع مدل کلاه بافتنی و تابستانی زنانه و دخترانه شیک انوا...
تغییرات بدن در سه ماهه دوم بارداری از هفته ی ۱۲،رحم شروع به بیرون آمدن از داخل لگن خاصره می کند . پزشک شما می تواند بالای رحم را از دیواره ی شکم شما احساس کند . از هفته ی ۲۰،بالای ...
درمان کوتاهی قد در کودکان، فواید ژیمناستیک    یکی از پیشنهادهای موثر در این زمینه ژیمناستیک است چون برخلاف شایعاتی که حتما شما هم شنیده‌اید، نه تنها باعث کوتاهی قد نمی‌شود بلکه یک ورزش پای...
علت نق زدن کودکان، مشکلش چیه؟ کودکی که خواهر یا برادر بزرگ‌تر دارد، گاهی به این دلیل نق می‌زند که احساس می‌کند نمی‌تواند با خواهر یا برادرش رقابت کند. شنیدن صدای نق‌زدن یک کود...
دل درد در کودکان، درمان پزشکی یا خانگی؟ درد شکم یا درد معده شایع ترین شکایت در کودکان و یکی از مهم ترین دلایل برای مراجعه والدین به متخصص اطفال است. علل زیادی برای درد شکم در کودکان وجو...