افزایش سقط جنین، پنهان از دیده ها

افزایش سقط جنین، پنهان از دیده ها

سقط جنین(Abortion) به معنی از دست رفتن محصول حاملگی(جنین یا رویان) ، قبل از هفته ۲۰ بارداری است اما پزشکان بیشتر از این اصطلاحات برای توصیف هر نوع ختم حاملگی در سه‌ماهه اول بارداری استفاده می‌کنند. 

نکته قابل توجه در موارد سقط ها این است که بخش زیادی از آنها به صورت غیرقانونی و زیرزمینی انجام می شود. 

بر اساس آمارهای موجود در سازمان پزشکی قانونی کشور، آمار مراجعان و تعداد مجوزهای صادر شده با افزایش مواجه بوده به نحوی که در شش ماهه امسال پنج هزار و ۷۲۰ نفر برای دریافت مجوز سقط درمانی به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که برای چهار هزار و ۱۹ نفر از آنان مجوز صادر شد. 

آمار مراجعان سقط درمانی در نیمه نخست امسال (۱۳۹۵) نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد ۱۷٫۹ درصدی و تعداد مجوزهای صادر شده با رشد ۱۴٫۳ درصدی روبرو بوده است. 

البته این آمار فقط مربوط به آمار سقط‌ جنین‌های قانونی و سقط‌های غیرقانونی است که منجر به فوت می‌شوند اما بطورکلی بنا به آمارهای اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سالانه ۲۲۰ هزار سقط جنین در ایران اتفاق می افتد. 

افزایش موارد سقط جنین در حالی اتفاق می افتد که تعداد زیادی از آنها بزعم کارشناسان خارج از چهارچوب های تعریف شده و به صورت غیرقانونی و زیرزمینی انجام می شود. 

این سقط های زیرزمینی گاه به آن علت است که زوجی ناخواسته باردار شده اند ، گاهی به خاطر آن است که معلولیت فرزند تازه در ماه های آخر اتفاق افتاده یا معلوم شده است، گاهی از سر فقر و نداری کودک را نمی خواهند و گاهی نیز متاسفانه ارتباطات خارج از شرع و قانون است. 

**آموزش دهیم نوجوانان ارتباط جنسی نداشته باشند 

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی در این رابطه به خبرنگار ایرنا می گوید: همه جای دنیا حتی آنجا که ارتباط با جنس مخالف چندان مذموم نیست ، آموزش های متعددی می دهند تا کودکان و نوجوانان ارتباط جنسی نداشته باشند. 

حبیب الله مسعودی فرید می افزاید: اما این آموزش ها در کشور ما مورد پذیرش نیست. اینگونه آموزش ها باید از سوی وزارت بهداشت و آموزش و پرورش ارائه شود چراکه هم اکنون ۹۵ درصد کودکان ایرانی در مدرسه ها تحصیل می کنند و می توان در این مقاطع تحصیلی ، مباحث مربوط به بلوغ و تربیت جنسی را آموزش داد. 

وی خاطرنشان می کند: در بسیاری از مواقع کودکان و به ویژه نوجوانان ممکن است وارد یک رابطه عاطفی شوند درحالیکه ممکن است آسیب هایی برای او به همراه آورند. 

مسعودی فرید تاکید می کند: حتی اگر نرخ این آسیب ها، پایین باشد برای ما مهم است بطورمثال اگر نرخ آسیب های ناشی از ارتباطات غیرمتعارف بین دختر و پسر در ایران حتی پنج درصد هم باشد برای ما خیلی حائزاهمیت است به ویژه آنکه عوارض این آسیب ها در سنین پایین بسیار شدیدتر است. 

وی خاطرنشان می کند: عوارض اینگونه آسیب ها –حداقل اثرات روانی آن – در سنین پایین ممکن است سالیان سال باقی بماند. 

مسعودی فرید می گوید: آموزش های این بخش در حوزه مددکاری مدارس دیده شده اما محوریت آموزش ها با وزارت آموزش و پرورش است. 

**معلولیت جنین از دیگر عوامل اصلی سقط 

مشکلات خانوادگی و اقتصادی ، فقر، تعداد زیاد فرزندان، آموزش ناکافی و وقوع بارداری های ناخواسته، از جمله عواملی هستند که زنان را به سوی سقط عمدی و غیرعمدی سوق می دهد. 

در این بین بیماری های ژنتیکی و معلولیت جنین یکی از عوامل اصلی سقط جنین به شمار می روند که البته درحال حاضر نیز سالانه ۳۰ هزار کودک معلول در کشور به دنیا می آیند. 

مجید رضازاده رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور می گوید: طی دو سال گذشته، یکهزار و ۳۵۰ ، جنین معلول شناسایی شده و با هماهنگی پزشکی قانونی سقط جنین انجام شده است. 

وی می افزاید: اگر این کودکان به دنیا می آمدند، بطورمتوسط ۱۸ سال زندگی می کردند و هزینه های مادی و اجتماعی و خانوادگی زیادی بر جامعه تحمیل می شد. 

**از کورتاژ تا طب سنتی 

کورتاژ پرعارضه ترین روش سقط جنین عنوان شده است که گاه عوارض جبران ناپذیری مانند ناباروری دائم ، عفونت رحم، آسیب دیدن روده ها و خونریزی های شدید و حتی مرگ در پی داشته باشد که البته اگر بصورت قانونی انجام شود می توان از بسیاری عوارض جلوگیری کرد. 

برخی دیگر نیز تلاش دارند با استفاده از طب سنتی یا داروهای غیرقانونی و خطرناک، سقط جنین را انجام دهند. 

**ردپای عطاری ها در سقط جنین ها 

اقبال زنان به استفاده از داروهای سنتی برای سقط جنین به خاطر پیشنهاد و معرفی شدن این داروها از سوی اطرافیان و گاه حتی شبکه های اجتماعی، موجب شده که متاسفانه برخی عطاری ها اقدام به عرضه غیرقانونی داروهای سقط جنین کنند. 

امیرحسین جمشیدی مدیر کل نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو نیز در این رابطه با گلایه از تخلف فراگیر عطاری ها در عرضه داروهای غیرمجاز سقط جنین می گوید: متاسفانه یکی از تخلفات فرا گیری که در برخی عطاری ها وجود دارد، تجویز و ارائه دارو بوده که در مقوله سقط جنین نیز فراگیرتر شده است. 

**ناصرخسرو هم عقب نماند 

فقط عطاری ها نیستند که داروهای سقط جنین را به مردم عرضه می کنند بلکه بازار سیاه ناصرخسرو نیز محلی برای تامین این داروها شده است. 

رئیس انجمن جنین شناسی در این باره می گوید: متاسفانه برخی افراد پس از گذشتن ظرف محدوده زمانی تعیین شده برای سقط درمانی متوجه عارضه جنین می شوند و چون تاریخ دریافت مجوز سقط درمانی گذشته در چهارچوب های غیرقانونی دست به سقط جنین می زنند. 

دکتر محمدمهدی آخوندی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می افزاید: برخی افراد داروهای سقط جنین را از ناصرخسرو یا افراد بی صلاحیت تهیه می کنند. 

**سقط جنین غیرقانونی در مکانی قانونی 

رئیس انجمن جنین شناسی تصریح می کند: برخی زنانی که امکان سقط جنین در چهارچوب قانونی را ندارند در بیمارستان ها بستری می شوند و سقط جنین انجام می شود و با نام دیگری مانند خونریزی در بیمارستان ثبت می شود. 

آخوندی در عین حال می افزاید: بسیاری از موارد سقط جنین خارج از بیمارستان ها انجام می شود و هیچ نظارتی در این زمینه انجام نمی شود. 

**علل افزایش سقط جنین در کشور 

نگرش زنان جوان در داشتن خانواده با بعد کوچک، تاخیر در ازدواج به دلیل مشکلات اقتصادی، گذار از جامعه سنتی به جامعه مدرن، جلو افتادن تحولات بلوغ و نیز بالا رفتن متوسط سن استقلال شغلی و ازدواج، نبود هر دو والدین در خانواده و تاثیر فیلم ها و عکس های ماهواره و اینترنت در رابطه های غیراخلاقی، موجب افزایش سقط جنین های غیرقانونی در مکان هایی دور از استاندارد پزشکی می شود چنانکه گفته می شود حتی تا ۹۰ درصد سقط ها در کشور به صورت غیرقانونی انجام می گیرد. 

البته بزعم کارشناسان، دسترسی به مجوز سقط درمانی در محدوده زمانی تعیین شده، بزرگ ترین عامل گسترش سقط های زیرزمینی است. 

**مساله محدودیت زمانی برای سقط شرعی 

رئیس انجمن جنین شناسی به عنوان یکی از پیشکسوتان مقوله سقط جنین در ایران می گوید: سقط جنین، مساله پیچیده ای است و پیچیدگی آن شاید به خاطر موانع شرعی و قانونی برای این مساله است. 

دکتر محمدمهدی آخوندی در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا می افزاید: سقط حتی در قالب درمانی نیز با محدودیت هایی روبرو بوده و کمتر کسی جرات طرح بحث آن را دارد؛ نخستین طرح بحث سقط جنین در منظر عموم در سال ۸۳ طی برگزاری کنگره ای اتفاق افتاد و اندیکاسیون(موارد درمانی) های آن مستند شد. 

وی که در آن دوران مسئولیت پیگیری روند قانونی سقط جنین را برعهده داشته است، گفت: با این پیگیری ها، قانون سقط درمانی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که براساس آن سقط درمانی با تایید پزشکی قانونی، سه پزشک و تشخیص عارضه مادر یا جنین، مجوز گرفت که البته سقط درمانی فقط بین هفته چهاردهم تا هفدهم بارداری امکان پذیر است و حداکثر تا چهار ماهگی سقط جنین باید انجام شود و در قانون تصریح شده است که جنین بعد از چهار ماهگی به مثابه انسان کامل تلقی می شود. 

**فقط ۳ هفته و اهمال نهادهای درگیر 

رئیس انجمن جنین شناسی می گوید: برای سقط درمانی به صورت قانونی و شرعی، ظرف سه هفته باید بررسی ها از سوی پزشکان انجام شود و اجرای این قانون به وزارت بهداشت و پزشکی قانونی منوط شده اما متاسفانه هیچ آیین نامه اجرایی برای این روند بسیار تخصصی با زمان محدود برای مردم مشخص نشده است. 

آخوندی می افزاید: پیگیری های لازم از وزارت بهداشت و پزشکی قانونی برای یک آیین نامه اجرایی در زمینه سقط جنین انجام شد اما نهایتا وزارت بهداشت اعلام کرد که در قانون، آیین نامه اجرایی پیش بینی نشده است. 

وی تاکید می کند: با اینکه سه پزشک باید سقط درمانی را تایید کنند اما وزارت بهداشت مسئولیتی در این زمینه برعهده نگرفته است و اینکه مردم سراسر ایران – به ویژه در مناطق محروم – چگونه به این پزشکان دسترسی داشته باشند و در این بازه زمانی محدود تصمیم بگیرند و پزشکان تایید کنند و تمهیدات آن فراهم شود، معلوم نیست. 

**پیشنهاد راه اندازی کلینیک های سقط درمانی 

رئیس انجمن جنین شناسی ادامه می دهد: به وزارت بهداشت پیشنهاد شد تا کلینیک های سقط درمانی را راه اندازی کند تا ارزیابی های مربوط به آن در یک مرحله انجام شود اما هنوز این پیشنهاد اجرایی نشده است. 

آخوندی می افزاید: با این وجود سازمان پزشکی قانونی، آیین نامه پیشنهاد شده را در قالب یک دستورالعمل داخلی اجرا کرد تا دست کم شرایط تا حدودی برای سقط درمانی شرعی و قانونی فراهم شود. 

**آمار واقعی سقط جنین در ایران چقدر است؟ 

رئیس انجمن جنین شناسی می گوید: سالها پیش آماری اعلام شد که سالانه ۸۰ هزار سقط در سال در ایران انجام می شود و امروز ما آمار سالانه ۶۰۰ هزار سقط در ایران به گوشمان می رسد و اگر نمی شود به این آمار اعتماد کرد به خاطر این است که هیچکس حاضر نیست در زمینه سقط جنین کار کند بنابراین آمار مشخصی در این زمینه در دست نیست. 

آخوندی می افزاید: همه آمارها، تخمین و بر مبنای آثار، علائم و مشکلاتی است که زنان پس از سقط جنین با آن برخورد می کنند. 

وی تصریح می کند: سه سال پیش در یک کنگره که اتفاقا من مسئولیت پانل سقط درمان آن را داشتم از سوی پزشکی قانونی اعلام شد که طی یک سال حدود ۸۰۰ مورد سقط جنین در تهران انجام شده است درحالیکه در آن سال آمارهای سقط جنین بیشتر از ۵۰۰ هزار مورد عنوان شده بود و این مساله نشان می دهد نداشتن آیین نامه اجرایی برای سقط درمانی به سقط های زیرزمینی دامن زده است. 

**انتظار کاهش موارد سقط در ایران بیهوده است 

رئیس انجمن جنین شناسی تاکید می کند: نپذیرفتن مسئولیت سقط درمانی از سوی وزارت بهداشت یکی از مهم ترین معضلات سقط درمانی است. 

آخوندی می افزاید: قانون تصویب شده در زمینه سقط درمانی بدون داشتن آیین نامه اجرایی، امکان تشخیص صحیح ۳ پزشک و نیز زمینه تصمیم گیری زوج ها در فرصت محدود را فراهم نمی آورد و نباید انتظار داشته باشیم که با این شرایط، آمار سقط های زیرزمینی در ایران کم شود. 

** حاملگی های ناخواسته و سقط جنین 

رئیس انجمن جنین شناسی معتقد است که نگرانی های اخیر در کشور در رابطه با کاهش جمعیت، تصمیم گیران را بر آن داشت که مانع از حمایت های کنترل بارداری از سوی وزارت بهداشت شود تا دست کم از حاملگی های ناخواسته جلوگیری شود. 

آخوندی تاکید می کند: طی چند سال اخیر این حمایت ها را نداریم و این مساله از عوامل توسعه سقط جنین در کشور است. 

**بی اثر بودن قانون سقط جنین 

رئیس انجمن جنین شناسی در یک جمع بندی می گوید: افزایش سقط جنین ها به علل حاملگی های ناخواسته در پی نبود حمایت های کنترل بارداری، عدم آموزش زوج ها برای چگونگی کنترل و تصمیم بارداری و نداشتن شرایط مناسب برای تشخیص سقط درمانی در زمان خود قانون سقط جنین را بی تاثیر کرده است. 

آخوندی می افزاید: قانون سقط جنین عملا، شرایطی که مردم برای سقط درمانی به آن نیاز دارند، فراهم نکرده است. 

به هرحال بطور متوسط سالانه حدود یک میلیون و ۵۰۰ نوزاد در ایران متولد می شوند که طبیعتا اگر با برنامه ریزی و حمایت های لازم بتوان از سقط ها جلوگیری کرد تا منجر به تولد نوزاد شود، تاثیر قابل ملاحظه ای در نمودارهای جمعیتی خواهد داشت چنانکه فرانک رحیمی مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و مدرسه دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در این رابطه می گوید: افزایش سقط جنین از عوامل موثر بر تغییر و تحول موالید در کشور به شمار می رود. 

فشار خون در بارداری، می تونم ورزش کنم؟ زنانی که فشار خون بالا دارند، میتوانند، از یک برنامه ی ورزشی منظم سود ببرند. اما، زنانی که فشار خون آنها در دوره ی حاملگی تشدید می شود، باید، برن...
محاسبه قد و وزن بچه، نیاز به دقت برای محاسبه دقیق شاخص توده بدنی (BMI) فرزند خود، باید قد و وزن او را به دقت اندازه‌گیری کنید.مرکز کنترل و پیشگیری بیماری امریکا این توصیه را ارائ...
ویدیو بچه بامزه(۲۹)/ کلیپ بچه ها باکارای بامزه ای که میکنن باعث خنده بزرگترهاشون میشن در این ویدیو گزینه ای از کارای بامزه بچه هارو می بینیم.در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی ...
جلسه اضطراری دولت فرانسه به علت شیوع آنفلوانزا   شیوع بیماری خطرناکی که یک نوع آنفلوانزا می باشد و بسیار خطرناک است به سرعت در شهرهای کشور فرانسه در حال افزایش است و به همین منظور دولت فرانسه با ...
شال گردن زمستانی تان را به این مدل زیبا گره بزنید مدل های بستن شال گردن در زمستان یکی از اصول شیک پوشی است. برای زمستان امسال شال گردن تان را به این مدل زیبا و جالب گره بزنید.  آموزش بستن ش...
مشکلات قاعدگی در زنان جوان، هشدار الهام السادات هاشمیان نایینی، جراح و متخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه لکه بینی قبل از شروع قاعدگی، اغلب نگران کننده نیست، گفت: در برخی موارد این ...
آب و هوای شهر شیراز میانگین دما در تیرماه (گرم‌ترین ماه سال) ۳۰ درجهٔ سانتی‌گراد، در دی‌ماه (سردترین ماه سال)، ۵ درجهٔ سانتی‌گراد، در فروردین‌ماه ۱۷ درجهٔ سانتی‌گراد و در...
زایمان طبیعی، ابزار های کمکی را بشناسید درصورتی‌که دهانه‌ی رحم کاملاً باز شده باشد، اما زایمان اتفاق نیفتد یا ضربان قلب کودک مختل شود، ممکن است پزشک برای کمک به زایمان نوزاد از ابزارهای...
ترشحات بدبوی واژن، مشکل کجاست؟ سوال:ترشحاتم خیلی زیاده و زرد و بد بو است مشکل چیه ؟؟؟ چیکار باید بکنم؟جواب:احتمال عفونت واژن مطرح است با یک دوره درمان مشکل حل می شود. بهتر است ...
با ۴۰ میلیون تومان چه خودرویی می تواند خرید؟ قصد داریم خودرو هایی را معرفی کنیم که حدود 40 میلیون تومان قیمت دارند. خودروهای 40 میلیون تومانی در بازار خودرو قصد داریم به معرفی خودرو هایی بپردا...
سکوت مطلق چشمان تو ⋆ شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ 1 بازدید در سکوت مطلق چشمان تو سری جدید از متن های عاشقانه را قرار داده ایم که در مورد موضوعات متنوع عاشقانه و ...
عدم تقارن پستان، نشانه سرطان است؟ ممکن است متوجه شوید که یکی از سینه‌های شما و یا دخترتان و یا هر کسی که می‌شناسید از دیگری بزرگ‌تر است. سینه‌های نامتقارن یا نابرابر یکی از نگرانی...
با کودک بدغذا چه باید کرد؟ سوالدختری چهار ساله دارم که خیلی بد غذاست چکار کنم که غذا خوردنش درست بشه؟جوابتا زمانی که نمودار رشد کودک مناسب باشد بهتر است نگران نشوید. اگر چه...
کدام داروهای گوارشی مصرف بالایی دارند؟ در بدن انسان دستگاه ها و عضوهای فعال متعددی وجود دارد که یکی از آن ها دستگاه گوارش میباشد و البته این دستگاه در بدن بعضی جانداران هم موجود است.در انسا...
دانستنی های مهم در مورد وزوز گوش این نوع وزوز ذهنی نام دارد. وزوز به صورت صداهای مختلفی تجربه می‌شود، مثل صدای سوت، باد، همهمه و …. این صداها ممکن است دائمی یا منقطع باشند. وزوز بیم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.