بزرگترین گالری عکس و تصویر در ایران

اصول شیردهی نوزادان، مطالب آموزنده

اصول شیردهی نوزادان، مطالب آموزنده

اصول شیردهی نوزادان، مطالب آموزنده

با برنامه ریزی مناسب| آماده سازی و ساپورت| بیشتر زن ها قادر هستند که به صورت موفق شیر مادر بدهند. در ویزیت های پیش از زایمان خود| با دکتر یا ماما درباره برنامه ریزی برای تغذیه با شیر مادر صحبت کنید. او می تواند شما را در برنامه ریزی و شروع بعد از اینکه کودک به دنیا آمد کمک کند. شما ممکن است همینطور به مشاور شیر دهی ارجاع داده شوید. برای شیر دهی به صورت مناسب و پیشگیری از مشکلات، شما باید اصول شیر دهی را یاد بگیرید. شما می خواهید که قبل از هر بار شیردهی آماده شوید و وضعیتی که برای شما و کودک شما راحت است را پیدا کنید. انجام این کار به کودک شما کمک می کند که سینه را محکم نگه دارد به صورتی که شما بتوانید هر بار تغذیه کاملی ارائه کنید. اگر شما مشکلی با تغذیه با شیر مادر دارید| از خانواده| دوستان| دکتر و مشاور شیر دهی کمک بگیرید.

برای شیر دهی آماده شوید

آماده بودن برای شیر دهی به شما کمک می کند که آرام شوید. و آرام شدن به شما کمک می کند که رفلکس آرام سازی را به دست آورید که درست قبل یا اندکی بعد از شروع تغذیه اتفاق می افتد. بهتر است که بلوز گشاد یا تی شرتی بپوشید که بتوانید به آسانی آن را بالا دهید. اگر شما حریم خصوصی بیشتری می خواهید| از پتوی سبک روی شانه و سینه خود استفاده کنید تا سینه ها و کودک خود را بپوشانید. احتمال دارد که شما لازم باشد که در حضور دیگران شیر بدهید حتی در حضور غریبه ها زمانی که کودک شما گرسنه است. در بسیاری از ایالات و در قوانین فدرال| حق شما برای شیر دادن در عموم بر اساس قانون حفاظت شده است.

برای آماده شدن، می توانید کارهایی مثل کارهای زیر را انجام دهید

– مطمئن شوید که اتاق ساکت و گرم است. اتاق را تاریک نگه دارید. نور روشن باعث می شود که نوزادان سخت چشم های خود را باز کنند.

– چیزی را کنار دستتان داشته باشید را بنوشید. بعضی از زنان زمانی که شیر می دهند تشنه می شوند. به اندازه کافی بنوشید تا تشنگی خود را برطرف کنید.

– از یک یا چند بالش برای ساپورت دست ها و کودک خود استفاده کنید. پشت خود را با بالش ساپورت کنید و از چهار پایه برای بالا بردن پاهای خود استفاده کنید. این به شما و کودک شما کمک می کند که طی شیر دهی راحت تر باشید.

– مطمئن شوید که نوزاد هوشیار است. این به شما کمک می کند که کودک را ترغیب کنید که سینه را نگه دارد. ممکن است لازم باشد که کودک را بیدار کنید.

وضعیت مناسب را پیدا کنید

– شیر دهی در وضعیت مناسب به کودک شما کمک خواهد کرد که سینه را محکم نگه دارد و شیر دهی به صورت درست انجام شود. وضعیت های شیر دهی متعددی وجود دارد مثلا نگه داشتن گهواره ای| نگه داشتن فوتبالی و وضعیت دراز کشیده به پهلو. زمانی که شما شیر دهی را شروع می کنید| سعی کنید که وضعیت های مختلف را امتحان کنید تا وضعیتی که برای شما و کودک شما راحت تر از همه است را پیدا کنید. برای مثال از وضعیت نگه داشتن گهواره ای در یک وعده شیر دهی استفاده کنید و سپس نگه داشتن فوتبالی را در وضعیت بعدی استفاده کنید. شیر دهی در وضعیت های متفاوت می تواند حساسیت نوک سینه را کاهش دهد. همینطور هر بار شیر دهی جدید را با سینه مخالف که در شیردهی قبلی شروع کرده اید| شروع کنید. این روتین به شما کمک می کند که هر بار سینه خود را کاملا خالی کنید.

کمک کنید که کودک سینه را محکم بگیرد

محکم نگه داشتن سینه مانع از مشکلاتی مثل نوک سینه دردناک| مجاری سینه مسدود شده| عفونت های سینه و افزایش وزن کم نوزاد می شود. نگه داشتن نامناسب دردناک و خسته کننده است. این باعث می شود که بعضی از زن ها شیر دهی را کنار بگذارند. مراحل برای کمک به نگه داشتن سینه توسط کودک برای تمام وضعیت های شیر دهی مشابه هستند. نگه داشتن سینه در وضعیت آغوش متقابل وضعیت آسانی برای شروع است:

– مطمئن شوید که سر و بدن کودک شما صاف نگه داشته شده است و به یک طرف نچرخیده یا به بالا و پایین کج نشده است در حالیکه شما شیر می دهید. برای این وضعیت| شما و کودک شما باید شکم به شکم باشید. بینی کودک شما باید درست در جلوی نوک سینه شما باشد.

– سینه خود را با یک دست باا استفاده از وضعیت نگه داشتن U در حالیکه شست شما در خارج سینه است و انگشتان شما در بخش داخلیی سینه است نگه دارید و باریک کنید. شما همینطور می توانید از وضعیت نگه داشتن C استفاده کنید به صورتی که تمام انگشتان شما زیر نوک سینه باشد و شست بالای آن باشد. نگه داشتن های متفاوت را امتحان کنید تا عمیق ترین نگه داشتن سینه که برای هر وضعیت شیر دهی که استفاده می کنید مناسب است را به دست بیاورید. تا زمانی که کودک شما کاملا دهانش را باز کند صبر کنید درست مثل اینکه دارد خمیازه می کشد. سپس حتما کودک را خیلی سریع به سینه نزدیک کنید سینه خود را به کودک نزدیک نکنید. زمانی که شما کودک را به سمت سینه خود می آورید| از دست دیگر برای ساپورت سینه و هدایت آن در دهان کودک استفاده کنید.

– هر دو نوک سینه و بخش بزرگتر ناحیه تیره دور سینه (آرولا) باید در دهان کودک باشد.

– لب های کودک باید رو به بیرون باشد نه جمع شده به داخل.

– به مکیدن منظم و الگوی بلعیدن در حالیکه کودکتان شیر می خورد گوش دهید. ا گر شما نتوانید الگوی بلعیدن را ببینید یا بشنوید| باید به گوشهای کودک نگاه کنید که اندکی موقعی که او شیر را می بلعد تکان خواهد خورد. اگر بینی کودک به نظر می رسد که با سینه های شما مسود شده است| سر کودک را اندکی به عقب کج کنید تا فقط لبه یکی از سوراخ های بینی برای نفس کشیدن باز باشد.

– زمانی که کودک شما سینه را محکم نگه داشته است| شما معمولا می توانید دستی که سینه را ساپورت کرده است بردارید و آن را زیر کودک خود قرار دهید تا او را در آغوش بگیرید. اکنون فقط آرام باشید و کودک خود را شیر بدهید.

– زمانی که کودک شما شیر خوردن را تمام می کند| شما می توانید سینه را با استفاده از انگشت کوچک از دهان او در بیاورید. یک انگشت را در گوشه دهان کودک قرار دهید. این به آرامی سینه را شل خواهد کرد. سپس می توانید دوباره شروع کنید. اگر شما قبل از بیرون آوردن سینه از دهان کودک گرفتن سینه را شل نکنید| نوک سینه های شما ممکن است دردناک| ترک خورده یا کبود شود.

تغذیه کامل فراهم کنید

– به کودک خود اجازه دهید که تا زمانی که سیر شود شیر بخورد

– زمانی که سینه اول به نظر خالی می اید و کودک شما آرام تر می مکد| خود را عقب می کشد یا علاقه ای به خوردن ندارد سینه دیگر را به کودک بدهید. معمولا کودک ما شیر خوردن را ادامه خواهد داد اما برای مدت زمان کمتری از سینه اول

– برای اینکه کودک شما آروغ بزند به آرامی پشت کودک را بمالید تا به او کمک کنید که هوای بلعیده شده را خارج کند. بعد از اینکه کودک شما آروغ زد| دوباره به او شیر بدهید. بعضی وقت ها کودک می خواهد بعد از اینکه آروغ زد شیر خوردن را ادامه بدهد.

– اگر  کودک شما قبل از تمام شدن شیر خوردن به خواب برود| شما ممکن است لازم باشد که او را تحریک کنید تا شیر خوردن را تمام کند. بعد از مدتی| شما الگوهای کودک خود را یاد خواهید گرفت و می دانید که آیا او باید او را بیدار کنید یا به اندازه کافی شیر خورده است.

– برای یادگیری بیشتر درباره نیازهای تغذیه ای کودک خود| به الگوهای تغذیه مراجعه کنید.

حمایت بخواهید

دو هفته اول شیر دهی معمولا چالش برانگیزترین زمان است. شما ممکن است زمان های نیاز به کمک اضافی داشته باشید. بدانید که چطور می توانید با دوستان و خانواده ای که شیر مادر داده اند یا مشاور شیر ارتباط برقرار کنید. حمایت های دیگر در دسترس از طریق بیمارستان های محلی یا کلینیک ها وجود دارد. سبک زندگی سالم – شامل داشتن رژیم غذایی متعادل| داشتن استراحت زیاد و فعال بودن- در حالیکه شما شیر می دهید نیز لازم است. این می تواند به شما کمک کند که انرژی بیشتری داشته باشید و استرس را کاهش می دهد. این همینطور به شما کمک می کند که ذخیره شیر سالم بسیازید. مهم است که بدانید که باید از چه چیزی اجتناب کنید. هر چیزی که شما در بدن خود قرار می دهید می تواند در شیر سینه به کودک شما منتقل شود.

رژیم غذایی سالم داشته باشید

– رژیم غذایی متعادل داشته باشید تا ویتامین ها و مواد معدنی که برای شیر دهی لازم دارید را به دست آورید. شما نیاز به خوردن کالری های اضافی در مقایسه با چیزی که قبلا می خوردید دارید. بهتر است که خوردن ویتامین های دوره بارداری را حین شیر دهی ادامه دهید.

– از کاهش وزن سریع اجتناب کنید. اگر می خواهید که سعی کنید که وزن دوران بارداری را کاهش دهید| آن را به تدریج کاهش دهید تا بر شیر شما اثر نگذارد.

– بعضی مادر ها متوجه می شوند که غذاهای معین باعث می شود که کودک آنها بدخلق شود. شما ممکن است بخواهید چیزهایی که می خورید و واکنش کودکتان به آن را دنبال کنید.

– اگر شما نیازهای رزیمی خاصی دارید با متخصص رژیم خود صحبت کنید. او می تواند به شما کمک  کند که وعده های غذایی سالم را برنامه ریزی کنید.

فعالیت و خواب را متعادل کنید

– سعی کنید که بخوابید و استراحت کنید. شما احتمالا برنامه عادی نخواهید داشت زمانی که ابتدا شیر دهی را شروع می کنید. اما می توانید چرت بزنید و زمانی را برای استراحت برای دوره های کوتاه در کل روز پیدا کنید مثلا زمانی که کودک شما می خوابد.

– فعال باشید. ورزش به کاهش وزن شما کمک می کند| سطح انرژی شما را ارتقا می دهد و به کاهش استرس شما کمک می کند.

بدانید که از چه چیزی باید اجتناب کنید

– مراقب دارو خوردن خود باشید. بسیاری داروها می تواند بر شیر سینه شما اثر بگذارد. با دکتر خود قبلا استفاده از داروهای تجویزی یا بدون نسخه یا گیاهان دارویی صحبت کنید.

– از مواد سمی اجتناب کنید مثلا ماهی که ممکن است حاوی سرب باشد که می تواند از طریق شیر مادر به کودک شما منتقل شود.

– از مواد| الکل و تنباکو اجتناب کنید. هر ماده ای که شما استفاده می کنید در حالیکه شیر می دهید می تواند به کودک شما منتقل شود.

غذاهای مفید برای بچه ها، اولویت ها کدامند؟ دلایل مختلفی وجود دارد که چراافزایش وزن سریع کودک نوپا شکل نمیگیرد. اگر شما در نمودار رشد کودک برای قد و وزن که توسط دکتر داده شده را ببینید، نرخ...
آموزش بافت مو دخترانه ۹۶ آموزش بافت مو دخترانه ۹۶ در این قسمت آموزش تصویری مدل مو دخترانه به همراه بافت مو دخترانه ۹۶ برای شما عزیزان گردآوری کردیم. آموزش ... The post آموزش ب...
مصرف ویتامین سی در بارداری، چه اندازه خوبه؟ ویتامین C به عنوان ماده ای مغذی به صورت روزانه برای توسعه و رشد جنین در دوران بارداری مورد اهمیت است. اهمیت ویتامین C در دوران بارداریبرخی از مزا...
خوابگردی کودکان، نگران کننده است؟ آیا تا به‌حال ساعت‌ها پس از زمان خواب، کوچولوی‌تان را در حالی‌که گیج و منگ در هاله خانه پرسه می‌زند مشاهده کرده‌اید؟ اگر شما یک کودک خواب‌گرد دار...
راهکار خواب راحت در بارداری خوب خوابیدن در دوران بارداری به اندازه مادر شدن سخت است. در واقع طبق مطالعهای در سال ۲۰۱۴، هر سه زن از چهار زن به مشکل خواب در دوران بارداری بر میخورد...
اضافه وزن در ماه آخر بارداری سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من در هفته 34 بارداری هستم و تا کنون 20 کیلو وزن اضافه کرده ام. پزشکم نظرش این است که خوردن برنج و نشاسته و چربی را کاملا م...
صبحانه های خوشمزه ۵۰ کشور دنیا+عکس صبحانه رستوران طرز تهیه صبحانه صبحانه سنتی سفارش صبحانه صبحانه گرم صبحانه کافه صبحانه ساده صبحانه ایرانی لیستی از بهترین صبحانه های دنیا ...
روش فریز تخمک، چگونه انجام می شود؟ رییس واحد لقاح آزمایشگاهی (IVF) مرکز تحقیقات بهداشت باروری و ناباروری با اشاره به افزایش میزان ناباروری، سقط جنین و جنین‌های غیر طبیعی بعد از سن ...
دلیل قاعدگی دردناک، آندومتریوز است؟ سوالبا سلامدختری مجرد هستم 23 ساله در دو روز اول قائدگی درد شدیدی در قسمت تناسلی دارم که طاقت تحمل ان را ندارم ، به دکترهای مختلفی مراجعه کردم ول...
طول مدت بارداری چند هفته است؟ به گفته پژوهشگران مدت زمان طبیعی دوران بارداری می تواند وابسته به شرایط تا 5 هفته متفاوت باشد. بوسیله اندازه گیری هورمون ها پژوهشگران دریافتند که...
شهرام قائدی کیست؟ ابراهیم قائدی معروف به شهرام قائدی بازیگر سینما، تلویزیون. شهرام قائدی در شهر قیر و کارزین در استان فارس به دنیا آمده است، از سال ۱۳۷۰ به تهران آمد...
قرص های ضدبارداری، لکه بینی دارم سوال:با سلام خدمت شما. من نزدیک دو ماه هست که رژیم لاغری میگیرم و از قرص های ضد بارداری استفاده میکنم ولی الان چند روزه دچار لکه بینی شدم. نمیدون...
نقش غذاهای موثر در افزایش باروری زمانی که تصمیم به بچه‌دارشدن گرفتید بهترین کار داشتن رابطه جنسی منظم است. اما بهبود رژیم غذایی نیز احتمال بارداری را افزایش می‌دهد. به همین منظور...
تشخیص سرطان بیضه، روش های درمان سرطان بیضه رشد سرطانی سلول های بیضه می باشد که به صورت یک توده سفت اغلب بدون درد در بیضه خود را نشان می دهد. اغلب یک طرفه است اما گاهی ممکن است د...
گاز گرفتن نوپا، سردرگمی والدین اگر کودک شما گاز می گیرد، نترسید. در این مرحله از رشد، این عمل کودک طبیعی است و نشان دهنده  این است که کودک چیزی را می خواسته ولی به آن نرسیده است.در ...