استفراغ نوزاد، باید دکتر ببرمش؟

استفراغ نوزاد، باید دکتر ببرمش؟

استفراغ معمولا نشانه مشکلی نیست اما در برخی موارد نشانه بیماری جدی است. در اینجا نکات لازم برای زمانی که نوزاد نیاز به مراقبت های پزشکی دارد ذکر شده است:

اگر علائم زیر را مشاهده کردید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید

– نوزاد مشکلی تنفسی دارد.

– نوزاد علائم کم آبی شدید نشان می دهد مانند سرما، خواب آلودگی یا گیجی شدید، نقاط ریز بر روی سر و لکه لکه بر روی دست و پا.

اگر نوزاد علائم زیر را داشت او را به بیمارستان منتقل کنید

– نوزاد درد شدید دارد. کودک به خوبی نمی تواند توضیح دهد چه مشکلی دارد اما شما او را به خوبی می شناسید و می توانید دلیل دردش را بفهمید. می تواند انسداد در روده یا مشکلی جدی تر ایجاد شده باشد.

– استفراغ همراه با خون متمایل به قهوه ای یا سبز رنگ. در این صورت پزشک بلافاصله نمونه استفراغ را مشاهده می کند. استفراغ سبز به معنی انسداد روده ها می باشد که نیاز به رسیدگی سریع دارد.

– شکم نوزاد متورم شده است. تورم نشانه تجمع مایع یا گاز، انسداد روده، فتق یا سایر مشکلات دستگاه گوارش است. این انسدادها نادر هستند اما مشکلاتی جدی هستند.

– نوزاد پس از ضربه به سر، بیش از یک بار استفراغ می کند که نشانه ضربه مغزی است.

اگر علائم زیر را مشاهده کردید بلافاصله با پزشک نوزاد تماس بگیرید:

– نوزاد بیش از ۲۴ ساعت استفراغ می کند. برای برخی بیماری ها این مسئله کاملا طبیعی است اما بهتر است با پزشک تماس بگیرید.

– او نشانه هایی از کم آبی بدن نشان می دهد. به عنوان مثال کاهش ادرار (بیش از ۶ تا ۸ ساعت بدون پوشک مرطوب)، لب و دهان خشک، گریه بدون اشک، بی حالی و ادرار زرد تیره.

– استفراغ حاوی خون. مقدار کمی خون در استفراغ معمولا نگران کننده نیست زیرا نیروی استفراغ باعث ترشح خون از رگ های خونی پوشش مری می شود. استفراغ آغشته به رنگ قرمز به دلیل خون قورت داده شده از دهان یا بینی در ۶ ساعت گذشته می باشد. اما اگر خون افزایش یافت یا همچنان در استفراغ خون بود با پزشک تماس بگیرید. 

– استفراغ شدید نیم ساعت پس از غذا خوردن. این مسئله نشانه تنگی پیلور است. در این حالت به سرعت با پزشک تماس بگیرید.

– زردی پوست نوزاد یا سفیدی چشم او نشانه یرقان است. زردی همراه با درد در سمت راست بالای شکم ممکن است نشانه هپاتیت باشد. 

اگر علامت زیر را مشاهده کردید با مرکز کنترل مسمومیت تماس بگیرید:

اگر فکر می کنید نوزاد ماده ای سمی قورت داده است با مرکز کنترل مسمومیت تماس بگیرید. اگر می دانید چه چیزی خورده است به کارشناسان اطلاعات لازم را بدهید تا شما را راهنمایی کنند.

کارشناسان معمولا به والدین می گویند در موارد اضطراری مسمومیت از زغال فعال استفاده کنند. اما استفاده از زغال درمانی موثر و بی خطر برای فرزند شما نیست.

چه زمانی می توانم بگویم نوزاد استفراغ کرده است یا تف کرده است؟

نوزاد معمولا بعد از غذا خوردن تف می کند. در این حالت مقدار کمی از شیر یا غذای خورده شده را بالا می آورد که بدون این که شکم درد شود این کار انجام می شود.

اگر نوزاد بلافاصله بعد از غذا خوردن بالا بیاورد نشانه بیماری رفلاکس معده به مری است. رفلاکس زمانی اتفاق می افتد که عضلات بین مری و معده نوزاد به درستی کار نمی کند بنابراین به غذا و اسید معده اجازه می دهد از معده به گلو برگردد.

اگر چه نوزاد نمی تواند درباره ناراحتی خود به شما بگوید اما شکم درد و احساس سوزش یا خارش در گلو و قفسه سینه حس می کند. این مشکل پس از تولد یک سالگی نوزاد برطرف می شود زیرا عضلات او قوی تر شده اند.

اگر فکر می کنید نوزاد مشکل رفلاکس معده به مری دارد حتما به پزشک اطلاع دهید. زیرا این مسئله باعث جلوگیری از افزایش وزن نوزاد می شود و مشکلاتی دیگر ایجاد می کند.

چگونه می توانم از کم آبی بدن نوزاد پس از استفراغ جلوگیری کنم؟

کم آبی بدن می تواند مشکلی جدی برای نوزاد باشد و اگر کودک شما استفراغ می کند مایعات ارزشمندی را از دست می دهد.

یکی از راه های جلوگیری از کم آبی بدن نوزاد پس از استفراغ محلول الکترولیت می باشد. این محلول در تمام داروخانه ها موجود است.

هنگامی که نوزاد هنوز استفراغ می کند او را مجبور به خوردن محلول الکترولیت نکنید. اما پس از نیم ساعت که شکم او آرام شد می توانید کم کم از آن محلول به او بدهید (هر ده دقیقه یک قاشق چایخوری). پس از آن اگر نوزاد به خوبی تحمل می کند می توانید مقدار مایع را به ۲ قاشق چایخوری در هر پنج دقیقه افزایش دهید. این کار را تا زمانی که استفراغ متوقف شد ادامه دهید.

گاهی اوقات آبمیوه شرایط را بدتر می کند اما اگر نوزاد به اندازه کافی بزرگ است که می تواند آبمیوه مصرف کنید بهترین راه برای جلوگیری از کم آبی بدن او مصرف آبمیوه است. آبمیوه را با آب رقیق کنید اما از مقداری که هر روز می خورده است بیشتر به او ندهید. هرگز به نوزاد نوشیدنی گازدار ندهید. 

هنگامی که شکم نوزاد آرام شد می توانید به او شیر خشک یا شیر مادر بدهید.

آیا مصرف دارو در هنگام استفراغ نوزاد کمک می کند؟

هیچ دارویی بدون تجویز پزشک به نوزاد ندهید و هیچ گاه به نوزاد آسپرین ندهید. آسپرین باعث می شود نوزاد مبتلا به سندرم ری شود.

بعد از استفراغ چه زمانی نوزاد می تواند دوباره غذای جامد بخورد؟

هنگامی که استفراغ نوزاد کاهش می یابد یا متوقف می شود اشتهای او باز می گردد. در این مرحله می توانید کم کم غذاهای مایع به او بدهید. پزشکان توصیه می کنند پس از رفع مشکل معده می توانید غذای جامد به نوزاد بدهید. این غذاها شامل کربوهیدرات ها مانند نان، برنج و حبوبات، گوشت بدون چربی، ماست، میوه و سبزیجات می باشد اما فعلا از غذاهای چرب اجتناب کنید.

دلیل استفراغ نوزاد چیست؟

نوزاد به دلایل مختلف استفراغ می کند. استفراغ معمولا مشکلی جدی نیست. دلایل محتمل عبارتند از:

مشکل تغذیه

در ماه های اول، استفراغ به دلیل مشکل تغذیه می باشد؛ بیش از حد خوردن یا هضم نشدن درست. یکی از دلایل نادر حساسیت به پروتئین موجود در شیر خشک یا شیر مادر می باشد.

عفونت باکتریایی یا ویروسی

هنگامی که نوزاد شما چند ماهه است، آنفولانزای معده یا سایر بیماری های روده دلیل استفراغ می باشد. اگر یک ویروس یا باکتری دیواره معده یا روده نوزاد را آلوده کرده باشد باعث اسهال، از دست دادن اشتها، درد شکم و تب می شود. استفراغ معمولا ظرف ۱۲ تا ۲۴ ساعت متوقف می شود.

سایر عفونت ها

عفونت تنفسی باعث استفراع همراه با سرفه می شود. عفونت مجاری ادرار و عفونت گوش نیز گاهی باعث استفراغ می شود. استفراغ همچنین نشانه بیماری هایی مانند ذات الریه، مننژیت، آپاندیست و در موارد نادر سندرم ری می باشند.

تنگی پیلور

این مشکل در چند هفته اول زندگی اتفاق می افتد و به ندرت پس از ۶ ماهگی نوزاد دیده می شود. نوزاد با تنگی پیلور به دلیل ضخیم بودن ماهیچه بین روده و معده و عبور نکردن راحت غذا از این دریچه استفراغ می کند.

این مسئله باعث استفراغ پرتابی می شود. دلیل این مسئله می تواند سوء تغذیه، کم آبی بدن و مشکلات دیگر باشد. اگر فکر می کنید نوزاد این مشکل را دارد بلافاصله به پزشک اطلاع دهید. برای تنگی پیلور می توان عمل جراحی انجام داد.

دریازدگی

برخی نوزادان مشکل دریازدگی دارند و هنگامی که در ماشین قرار می گیرند استفراغ می کنند. کارشناسان معتقدند که بیماری حرکتی زمانی اتفاق می افتد که نوزاد بین چیزی که می بیند و آنچه حس می کند ارتباط برقرار نشود. به عنوان مثال بین گوش داخلی و اعصاب ارتباط برقرار نشود.

ماده سمی

اگر نوزاد ماده ای سمی قورت داده باشد استفراغ می کند. همچنین استفراغ می تواند در اثر مسمومیت غذایی یا آب آلوده نیز باشد. در این حالت نوزاد اسهال نیز می شود.

بیش از حد گریه کردن

گریه بیش از حد یا سرفه باعث رفلاکس و استفراغ می شود. استفراغ در طول گریه آسیبی به نوزاد وارد نمی کند و اگر نوزاد سالم به نظر می رسد جای نگرانی نیست.

آیا می توانم کاری کنم تا از استفراغ نوزاد جلوگیری کنم؟

بله راه های زیر را می توانید امتحان کنید:

– اگر نوزاد بعد از غذا خوردن استفراغ می کند، به او کمتر غذا بدهید و اجازه بدهید آروغ بزند. او را روی زانوی خود نگذارید، او را بر روی صندلی قرار دهید و بعد از غذا نگذارید خیلی فعالیت کند. بعد از غذا خوردن نیم ساعت در حالت ایستاده نگه دارید.

– اگر نوزاد به دلیل عفونت تنفسی مخاط زیادی دارد، سعی کنید با سرنگ این مخاط را از بینی او خارج کنید. این کار دردناک نیست.

– برای به حداقل رساندن بیماری حرکتی، در طول مسافرت توقف های کوتاهی داشته باشید تا نوزاد از هوای آزاد استفاده کند. پیش از سفر مقدار کمی غذا به او بدهید تا معده اش خالی نباشد. همچنین از کم آبی بدن او جلوگیری کنید. در غیر این صورت نوزاد دچار سرگیجه، ضعف و سردرد می شود.

حالت بریج بودن جنین، خطرناکه؟ جنین معمولاً با سر به دنیا می‌آید. ممکن است جنین در اوایل یا اواسط ماه‌های بارداری در اطراف رحم آزادانه شناور باشد اما در حدود سی‌وهفت هفتگی در م...
بیماری مقاربتی جدید، هشدار تحقیق جدید از انگلستان به شواهد می‌افزاید که مایکوپلاسما جنیتالیوم از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود. محققان تا کنون نمی‌دانستند که این عفونت که اغل...
ضرب المثل کبوتر با کبوتر ، باز با باز داستان ضرب المثل کبوتر با کبوتر ، باز با باز   در روزگاران قديم ، پرنده فروشي بود که سر راه پرنده هاي بيچاره دام پهن مي کرد تا آنها ر...
ورزش مناسب برای کودکان، ایروبیک خوبه؟ ایروبیک یکی از مفرح ترین ورزش ها برای کودکان است و با ایروبیک می توانید مقدار زیادی انرژی مصرف کنید و برای کودکان در حال رشد بسیار مفید می باشدو ...
مراقبت بهداشتی در بارداری، نکات مهم روابط زناشویی:تمایل جنسی زنان بارداردرمراحل مختلف حاملگی تغییرمی کند. احساس لذت بیشتر ویا حتی تنفر از داشتن نزدیکی دربارداری کاملا طبیعی است . تم...
کم شدن روابط زناشویی، علت؟ کاهش میل جنسی از نظر پزشکی نوعی اختلال جنسی است که موجب می‌شود فرد علاقه‌ای به رابطه جنسی نداشته باشد. این مشکل می‌تواند در نقطه‌ای از زندگی افرا...
درمان عفونت ادراری، غذا چی بخوریم؟ سواللطفا تغذیه مناسب برای افراد دارای عفونت ادراری را بیان کنید . جوابمهم ترین توصیه های تغذیه ای که در این رابطه می توان به آن ها اشاره نمود، عب...
علت یائسگی زودرس، نقش بیماری ها در حین اینکه زنان مسن تر می شوند، بدنشان استروژن و پروژسترون کمتری تولید می کند، اینها هورمونهای اصلی درگیر در دستگاه تناسلی زنان است. هنگامی که ...
قصدبارداری دارم، آر اف مثبت یعنی چی؟ سوالبا عرض سلام حضور خانم/آقای دکتر. احتراما من و همسرم قصد بچه دار شدن داشتیم. به همین منظور و برای انجام اقدامات اولیه یک چکاپ کلی دادم که همه ...
درمان ناباروری در زنان، شاد باشید آیا مدت‌هاست که تلاش ‌های تان به نتیجه نرسیده است؟ از IVM جدیدترین جایگزینIVF   مطلع هستید. روشی که از آن برای بالغ و بارور کردن تخمک ها در خارج ...
عوارض قرص اچ دی، باعث نازایی می شود؟ سوالسلام قبل از اولین بارداری اگر از روش قرص hd ld پیشگیری کنیم آیا باعث نازایی نمیشود؟ چون شنیدیم اگر اوایل ازدواج پیشگیری کنیم یا از قرص استف...
لکه سفید روی ناخن، کمبود ویتامین؟ سوال:با سلام میخواستم بدونم لکه های سفید ناخن در کودک یکسال و نیم نشونه بیماری یا کمبود ماده خاصی در بدن اوست؟با تشکر. جواب:این مسئله علل مختلفی ...
درمان آندومتریوز تخمدان، بهترین راه سوال:باسلام و عرض ادب من چند وقتیه که متوجه شدم اندومتریوز دارم . خیلی نگرانم . خواهش میکنم منو در این زمینه راهنمایی کنید.یک بچه دارم .میخوام بد...
آیا مصرف آنتی بیوتیک باعث ضعف و بی حالی می شود؟ اکثر ما در دوره بیماری به تجویز پزشک آنتی بیوتیک مصرف می کنیم. آیا این آنتی بیوتیک ربطی با بی حالی و خستگی ما در دوران بیماری دارد؟ آیا آنتی بیوتیک...
بهترین زمان برای انجام سونوگرافی بارداری مهم‌ترین زمان‌ برای انجام سونوگرافیسه ماهه اول بارداری، هفته پانزدهم، آخر هفته هجدهم و هفته بیست و دوم بارداری است.داریوش فرهود، متخصص ژنتیک در ا...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.