آموزش به بچه ها، اشتباهات رایج والدین

آموزش به بچه ها، اشتباهات رایج والدین

این  اشتباهات رایج هستند، اما می توانید با استراتژی هایی هوشمندانه از آنها اجتناب کنید.

کودک نوپای پر از انرژی که به همان اندازه که مشتاق آزمودن پاهایش است، مشتاق آزمودن ظرفیت های والدینش نیز می باشد، می تواند چالش خاصی برای والدین محسوب شود. با اینکه کودکان دفترچه راهنمای مخصوص به خود ندارند، اما اگر از چند اشتباه رایج والدین و نحوه اجتناب از آنها آگاه باشید ، این چالش ها و ماجراها می توانند بسیار جالب باشند.

اشتباه اول: متناقض بودن

اگر کودکان بدانند که باید انتظار چه چیزی را داشته باشند ، برای انجام آن تمام تلاش خود را خواهند کرد؛ مثلا در مورد زمان حمام یا خواب یا نتایج رفتار اشتباهشان. هر چه شرایط پایدارتر و قابل پیش بینی‌تر باشد ، عکس العمل مناسب‌ تری از سوی کودکان مشاهده می‌شود.

اصلاح این اشتباه: تا جایی که می توانید ، روال منظمی را برای کودکانتان ایجاد کنید. اگر والدین (یا سایر مراقبین کودک) با یکدیگر هماهنگ نباشند ، ثابت قدم بودن می تواند بسیار چالش برانگیز جلوه کند.

اگر مطمئن نیستید که بهترین عکس العمل هنگامی که کودکتان غذا را روی زمین می ریزد یا به موقع نمی خوابد چیست، با همسرتان فکر کنید و قبل از وقوع این شرایط تصمیم بگیرید هر دو چه عکس العملی نشان دهید و سپس از برنامه جدید پیروی کنید.

تانیا رمر آلتمان ، متخصص اطفال و نویسنده کتاب «نیاز مادران: پاسخ دکتر تانیا به ۱۰۱ پرسش متداول درباره کودکان» در این باره اظهار می دارد که «شما نباید پیام های مختلط و گیج کننده به کودکتان بدهید. شما واقعا باید ثابت قدم باشید».

اشتباه دوم: گذراندن بیش از حد زمان با خانواده

گذراندن زمان با کل خانواده بسیار لذت بخش است. اما برخی از والدین بیش از حد مورد نیاز این کار را انجام می دهند. توماس فیلان ، روانشناس بالینی و نویسنده کتاب « ۱-۲-۳ معجزه» در این‌باره می گوید: «کودکان تنها بودن با یکی از والدین را دوست دارند. گذران زمان به صورت تعامل یک به یک برای والدین نیز جالب است، زیرا در این صورت هیچ رقابتی میان فرزندان وجود نخواهد داشت».

اصلاح این اشتباه: گذراندن زمان به صورت تعامل یک به یک با کودک نوپا آسان است. فیلان پیشنهاد می‌کند که والدین همراه کودکان روی زمین نشسته و بازی کنند. به هنگام خواب نیز کتابی به دست گرفته و آن را برای فرزندتان بخوانید  یا برایش داستانی بگویید.

اشتباه سوم: کمک کردن بیش از حد

برخی از پدر و مادرها همیشه وقتی کودک به مشکلی برمی خورد، به سرعت می خواهند به وی کمک کنند. پیش از انجام این کار ، این احتمال را در نظر بگیرید که کمک کردن به کودکتان در تکمیل یک پازل یا پوشیدن لباس ممکن است  به او القا کند که خودش به تنهایی از پس چنین کاری برنمی آید.

به گفته بستی براون برون ، نویسنده کتاب «تو رئیس من نیستی» : «اگر والدین بیش از حد به کودکان کمک کنند ، توانایی آنها در دستیابی به اعتماد به نفس را از بین خواهند برد».

اصلاح این اشتباه: به گفته برون: «ما باید به کودکانمان بیاموزیم که سختی ها را تحمل کنند. در عین حال ، تشویق و تحسین کردن آنها هیچ اشکالی ندارد. مشوق و محرک کودک خود باشید و به او بگویید: تو می توانی این کار را انجام دهی!».

اشتباه چهارم: صحبت کردن بیش از حد

صحبت کردن با یک کودک نوپا معمولا ایده ای عالی است، اما نه هنگامی که باید مانع رفتار بد او شوید.

مادری را تصور کنید که در پاسخ به درخواست کلوچه از سوی فرزند دوساله اش نَه گفته است. کودک اصرار می کند و مادر توضیح می دهد که حالا وقت شام است. اما کودک به هر طریقی کلوچه را برمی دارد. مادر آن را  می گیرد و سعی می کند دوباره به کودک گریان توضیح دهد. به همین ترتیب مشاجره ادامه می یابد و بیشتر می شود.

فیلان در این زمینه اظهار می‌دارد که «صحبت کردن می تواند منجر به شرایطی شود که من آن را الگوی صحبت ترغیب استدلال داد و فریاد کتک می نامم. کودکان نوپا همانند افراد بالغ فکر نمی کنند. آنها منطقی نیستند و نمی توانند آنچه را که می گویید تحلیل کنند».

اصلاح این اشتباه: فیلان می گوید زمانی که از کودک می خواهید کاری را انجام دهد، درباره آن صحبت نکنید و تماس چشمی برقرار نسازید. اگر کودک نافرمانی کرد، هشدار مختصری به او بدهید یا تا سه بشمارید. اگر باز هم نپذیرفت، زمان تنهایی را برایش در نظر گرفته و به هیچ وجه توضیح ندهید.

اشتباه پنجم: فقط و فقط غذای کودک

آیا به نظر می رسد که کودک شما به جز تکه های مرغ سرخ شده و سیب زمینی چیز دیگری نمی خورد؟ آیا کراکر ماهی قرمز تنها ماهی مورد علاقه اوست؟ همانطور که بسیاری از والدین خیلی دیر به این نکته پی می برند، کودکانی که فقط با یک رژیم ثابت کودکانه تغذیه می شوند ، ممکن است نسبت به خوردن غذاهای دیگر از خود مقاومت نشان دهند.

اصلاح این اشتباه: کودک خود را به امتحان غذای «بزرگسال ها» تشویق کنید. به گفته آلتمان: «درصد بالایی از کودکان اگر ببینند که پدر و مادرشان از یک غذای جدید لذت می برند ، به امتحان آن مشتاق خواهند شد. اگر تمایلی نشان ندادند ، غذا را در ظرفشان بگذارید. برخی کودکان باید یک مورد را چندین بار امتحان کنند تا به آن ترغیب شوند».

برون می گوید : « اما اگر کودکتان فقط به غذا ناخنک می زند ، نگران نباشید. بیشتر آنها همینطورند. جنگیدن بر سر غذا خوردن را دوست دارند. اگر ما در این باره جنجال به پا کنیم ، مسئله بیش از حد بزرگ می شود».

توصیه برون این است که تا وقتی کودکتان در ظرفش چیزی برای خوردن دارد ، جای نگرانی نیست. به خودتان اجازه ندهید که آشپز دست به سینه کودکتان باشید.

اشتباه ششم: خلاص شدن از دست گهواره

گهواره ها کاری بیشتر از امن نگاه داشتن کودک انجام می دهند. آنها عادت های خواب مناسبی را در کودکان تقویت می کنند.

کودکی که زودهنگام به یک تختخواب واقعی منتقل می شود ، ممکن است درماندن در تخت یا خوابیدن در آن دچار مشکل شود و در نهایت به همراه پدر و مادرش به تختخواب برود.

آلتمان  می گوید: «برخی از مادران به دلیل این که هر شب باید کنار فرزندشان بخوابند ، خودشان را خسته می کنند. اما نمی دانند که این خود آنها هستند که می توانند الگوی مناسب را تنظیم کنند».

اصلاح این اشتباه: زمان مناسب برای خلاص شدن از دست گهواره وقتی است که کودکتان درخواست تخت مستقل کند یا از گهواره بالا بیاید. برای بیشتر کودکان، این اتفاق بین سنین ۲ تا ۳ سالگی یا زمانی رخ می‌دهد که قد کودک به ۸۹ سانتی‌متر می رسد.

اشتباه هفتم: شروع زود هنگام آموزش رفتن به دستشویی

برخی از والدین در زمانی که خودشان فکر می کنند مناسب است ، کودکان را به استفاده از دستشویی ترغیب می کنند و اگر اوضاع بر وفق مرادشان نباشد ، کودک را سرزنش و توبیخ می کنند. این می تواند منجر به دعوا بر سر قدرت شود.

اصلاح این اشتباه: به گفته آلتمان: «کودکان وقتی استفاده از دستشویی را می آموزند که خودشان آماده باشند و نباید برای انجام این فرآیند عجله کرد».

اما شما می توانید زمینه را مهیا کنید. دستشویی را به او نشان داده و نحوه استفاده از آن را توضیح دهید. اگر راحت هستید ، می توانید به او اجازه دهید که نحوه استفاده شما از دستشویی را ببیند و اگر او هم این حرکت را انجام داد ، او را تشویق کنید.

اگر کودک شما هنوز در سن چهار سالگی از پوشک استفاده بکند چی؟ آلتمان می گوید که نگران نباشید ،چون هیچ کودکی تا ابد از پوشک استفاده نخواهد کرد.

اشتباه هشتم: اجازه تماشای بیش از حد تلویزیون

کودکانی که بیش از حد تلویزیون تماشا می کنند ، بعدها مشکلات بیشتری در یادگیری خواهند داشت. مطالعات نشان می دهند که کودکان زیر ۲ سال واقعا نمی توانند آنچه که در تلویزیون یا کامپیوتر به نمایش درمی آید را دریابند.

اصلاح این اشتباه: کودک خود را با خواندن کتاب یا سایر کارهای خلاقانه سرگرم کنید. با او گفتگو کنید و به صحبت کردن و گوش دادن تشویقش کنید. آلتمان می گوید : «هر چه بیشتر او را از تلویزیون دور نگه دارید، بهتر است».

اشتباه نهم: سعی در اتمام اوقات تلخی کودک

برخی از والدین نگران این هستند که خارج از کنترل بودن کودک باعث شود که آنها پدر و مادری نالایق به  نظر آیند. اما همه کودکان دارای چنین شرایطی هستند. در این مواقع صحبت کردن با آنها بی فایده است حتی اگر این مسئله داخل شرکت یا در مکانی عمومی اتفاق افتاده باشد.

به گفته برون: «وقتی در مکانی عمومی هستیم و با کودک سر و کله می زنیم ، فکر می کنیم مورد قضاوت قرار می گیریم و احساس می کنیم که علامتی روی پیشانی ما به بقیه می گوید که پدر و مادر نالایقی هستیم».

اصلاح این اشتباه: طبق نظر برون ، والدین باید به خاطر داشته باشند که کودکشان بااهمیت‌‌تر از نظرات سایرین و به ویژه غریبه ها است.

اگر مردم به شما زل می زنند و توصیه های ناخواسته ای می دهند، به سادگی لبخند بزنید و مثلا بگویید «خدای من، شما کودکی خود را بیاد می‌آورید؟» سپس کودک گریان را بردارید و مکانی به دور از چشم افراد فضول ببرید تا  این وضعیت روال خودش را ادامه دهد. پس از اتمام قشقرق کودک، او را بغل کنید و به زندگی عادی خود ادامه دهید.

تأثیر عفونت در ناباروری، واقعیت داره؟ سوال:سلام خسته نباشین من پارسال یه سقط در بیست هفتگی داشتم.از اردیبهشت امثال تو اقدام واسه بارداریم....هرچه دکتر رفتم چیزی نبوده و نگفتن مشکلی دا...
ژورنال شیک ترین مدل شال ابریشمی مارک دار زنانه عید ۹۶ ژورنال شیک ترین مدل شال ابریشمی مارک دار زنانه عید ۹۶ گالری جدیدترین و شیک ترین مدل شال ابریشمی مارک دار زنانه عید ۹۶ انواع مجموعه مدل ش...
پیشگیری از تولد نوزاد معلول، چطور ممکنه؟ بر اساس آمار سال گذشته مجوز قانونی ۴۵۰ مورد سقط جنین که دچار معلولیت بودند در سطح کشور صادر شد تا از تولد کودکان معلول جلوگیری شود. سال گذشته ۱۴۰...
فیلم های ارسلان قاسمی فیلم‌شناسی هفت سنگ (مجموعه تلویزیونی) - (۱۳۹۲) هوش سیاه ۲ (مجموعه تلویزیونی) - سهیل (۱۳۹۲) رسوایی (فیلم) (فیلم سینمایی) (۱۳۹۱) ن...
ساخت یک ربات ناجی جالب در دانشگاه ام ای تی آمریکا یک استاد مهندسی توانست با الهام از حرکت بدن انسان و رفتارهای یوزپلنگ در طبیعت رباتی طراحی کند که برای شرایط دشوار بتواند کا...
رژیم غذایی مناسب برای دیابت بارداری سوالبا سلام و احترام من هفته 31 بارداری هستم و دیابت بارداری گرفتم . انسولین تزریق می کنم میخواستم بدانم در تغذیه از مواد غذایی استفاده کنم که بر...
مصرف عطر در بارداری، نزنیم بهتره؟ استفاده از عطر ساده‌ترین راه برای داشتن بویی خوب روی بدن است. اما زمانی که باردار هستید، ممکن است استفاده از عطر مشکلاتی برای شما به وجود آورد. ا...
بهانه گیری کودکان، استعاره از چیست؟ هانه گیری های کودکان که اصولا با جیغ و گریه همراه است را می توان به توفان های تابستانی تشبیه کرد – ناگهانی و ناخوشایند. یک دقیقه شما و فرزندتان د...
مهارت های نوزاد پنج ماهه، می تونه چی باشه؟ سوال:دخترم 5ماه و 5 روزش هست میخواستم بدونم مهارتهای کودک در این سن چه چیزهایی هست و اینکه سینه خیز رفتن و نشستن مربوط به کدوم دوره سنی هست و از ...
سلول های بنیادی، مژده به دیابتی ها محققان و متخصصان اعتقاد دارند  کشور هند پیشتاز توسعه درمان بر پایه سلول های بنیادی بوده و کشورهای متعدد دیگری مانند چین و ژاپن در رتبه‌های بعدی ق...
خوابگردی کودکان، نگران کننده است؟ آیا تا به‌حال ساعت‌ها پس از زمان خواب، کوچولوی‌تان را در حالی‌که گیج و منگ در هاله خانه پرسه می‌زند مشاهده کرده‌اید؟ اگر شما یک کودک خواب‌گرد دار...
قرص گیاهی ویتاگنوس، رفع تنبلی تخمدان؟ سوال:سلام قرص گیاهی ویتاگنوس علاوه بر تنظیم پریود برای رفع مشکل تنبلی تخمدان ها هم موثر است؟ این تنبلی تخمدان در میان اقوام ما ارثی است. آیا مشکل...
لذت زناشویی، بخوانید و آگاه باشید اگر شما هم به بیماری مزمنی مبتلا هستید و می خواهید رابطه جنسی لذت بخشی را در دوران طولانی کنترل بیماری تجربه کنید، شش گام زیر را بخوانید.دیابت، لوپوس،...
تغذیه با شیرمادر، کم کاری نکنید یک متخصص تغذیه گفت: باید از شش ماهگی به بعد برنامه غذایی کودک را آغاز کرد و این تصور که عده‌ای می‌گویند این کار را می‌توان از چهار ماهگی آغاز کرد...
کاهش درد زایمان، تاثیر ندای آسمانی یکی از شدیدترین دردهایی که زنان در طول زندگی خود تجربه می‌کنند درد زایمان است. دردهای زایمانی با وجود داشتن مزایایی نظیر پیشبرد فرآیند زایمان، در...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.